Zavrieť

Porady

prenájom ornej pôdy

dobry den ludkovia,
zdedila som ornu podu a moj najomca ma nuti podpisat ako noveho prenajimatela najomnu zmluvu o najme ornej pody (katastralne uzemie je v okrese michalovce)na plnohospodarske ucely. zmluva sa mi nepaci, pretoze je to najom na 10 rokov a rocne najomne je 1200sk za 2,05ha. mne sa to zda prilis malo. a ak chcem vypovedat zmluvu tak vypovedna doba je jeden rok. snazila som sa zmenit zmluvu aspon troska v moj prospech, neuspesne. viete mi poradit kolko by malo byt rocne najomne za 2,05ha a kde najdem noveho najomcu na moju ornu podu?
som na porade nova, tak mi prepacte, ak som temu zle zaradila
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. odrádza ma jedna vec ... všimla som si, že v katastri je v ťarchách zapísané - ak je nájomná zmluva - týka sa to ale prípadov, keď to ľudia prenajímjú družstvu...
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Myslím, že to sa už nerobí, nie je to povinné. Ja prenajímam 20 rokov a na LV nemám žiadnu ťarchu.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Napadla ma ešte jedna vec a to zmluva o výpôžičke. Prikladám link:
http://www.pozfond.sk/_documents/Int...priloha_04.pdf
http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx
1 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

zdá sa, že aj zmluva o vypôžičke sa javí, ako jedna z možností....
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, poprosila by som Vás o radu. Svokor prenajímal ornú pôdu pri Piešťanoch súkromnej sro podnikajúcej v polnohospodárstve. Ešte za života celý pozemok vrátane domu prepísal na svojho syna. Kým žil, nebol problém, mal (síce podla nás nevýhodnú, ale mal) zmluvu s týmto nájomcom. Raz ročne vždy pred vianocami svokor dostával výplatu nájomného cez poštovú poukážku za daný rok. Koncom roku 2007 ale zomrel. Za rok 2007 ešte peniaze dostal. V tom čase ale už pozemky boli na jeho syna riadne na katastri prepísané. Odvtedy neprišla žiadna výplata ani žiadna výzva na uzatvorenie zmluvy, pravdupovediac, my sme to nejako neriešili, nejde o velkú sumu, ale treba to dať do poriadku. Nikde som nenašla nič o tom, či práva a povinnosti prechádzajú na nového vlastníka, ktorým je svokrov syn, alebo ako. Lebo tu nešlo o dedenie, nadobudol to darovacou zmluvou. Práve píšem list nájomcovi so žiadosťou o výplatu, za roky 2008-2011, lebo nájomca tú pôdu riadne vyúžíval a zmluva bola pôvodne aj tak na 10 rokov dohodnutá a tie ešte nevypršali. A nebola ani jednou stranou vypovedaná. A ešte doplním, že nevidím problém v tom, že oni to posielali poukážkou. Dom je pravidelne navštevovaný, takže keby niečo od nich dorazilo, vedeli by sme o tom a vybrať tie peniaze nemohol nikto (teda to by bola drzosť....a museli by nám to oni predsa nejako preukázať, že to zaplatili). Neviete, ako je to s tým prechodom práv? Bojíme sa totiž vydržania alebo niečoho obdobného, proste nech neužívajú ten pozemok neoprávnene a nech my oň hlavne neprídeme nejakou nevedomosťou. A ešte, v tej zmluve bola nejaká divná ovela menšia výmera pozemku zapísaná 0,1468 ha a k tomu cena cca 320 Sk za rok. Viete mi niekto k tomu poradiť?
Ďakujem.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Jednoznačne ste to zanedbali......... ihneď po prepise pôdy na katastry a získaniu LV, ste mali kontaktovať nájomcu a žiadať potvrdenie platnej nájomnej zmluvy. Treba okamžite predložiť nájomcovi návrh nájomnej zmluvy so skutočnou výmerou a primeranou cenou......
Mimochodom, kto teraz platí dań z pozemkov ?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Daň platia oni. Takže vedome tú pôdu užívajú.
0 0
266mato 266mato

266mato je offline (nepripojený) 266mato

Dobrý deň, chcel by som poradiť ako sa sa vypovedať nájomná zmluva s družstvom. Zmluva bola podpísaná v roku 2001 na odbobie 10 rokov čize je už 4 rok neplatná a žiadna nova zmluva nebola podpísaná nájomne posielajú aj naďalej. Pri kontaktovaní ze chcem ukončiť nájom mi odpovedali vraj trebalo dať výpoveď rok pred ukončením zmluvy a tým že sme tak neurobili sa zmluva vraj automaticky predlžuje. Je to skutočne tak alebo sa ma snažia oklamať? Ak áno ta sa zmluva opäť predĺžila na 10 rokov alebo na aké obdobie? Je nejaký spôsob ako zmluvu vypovedať? Ďakujem za každú radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať