Zavrieť

Porady

prenájom ornej pôdy

dobry den ludkovia,
zdedila som ornu podu a moj najomca ma nuti podpisat ako noveho prenajimatela najomnu zmluvu o najme ornej pody (katastralne uzemie je v okrese michalovce)na plnohospodarske ucely. zmluva sa mi nepaci, pretoze je to najom na 10 rokov a rocne najomne je 1200sk za 2,05ha. mne sa to zda prilis malo. a ak chcem vypovedat zmluvu tak vypovedna doba je jeden rok. snazila som sa zmenit zmluvu aspon troska v moj prospech, neuspesne. viete mi poradit kolko by malo byt rocne najomne za 2,05ha a kde najdem noveho najomcu na moju ornu podu?
som na porade nova, tak mi prepacte, ak som temu zle zaradila
Usporiadat
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Má nárok na dodacie spoločnost ktorá síce uzavrela najomné zmluvy,ale zatial za tri roky neuhradila nájom,respektíve ma pozdlžnosti na zdravodných a soc.poistovni?
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Podľa našich zákonov, má nárok na dotácie......Platobná agentúra neskúma, jej platobnú disciplínu......
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

trisestri Pozri príspevok
Má nárok na dodacie spoločnost ktorá síce uzavrela najomné zmluvy,ale zatial za tri roky neuhradila nájom,respektíve ma pozdlžnosti na zdravodných a soc.poistovni?
Ak myslíš podporu na plochu, tak áno. Ak myslíš štátnu pomoc - dotácia na platby poistného v poľnohospodárstve, tak tam vidím problém, nakoľko prílohou k žiadosti je aj čestné prehlásenie v ktorom žiadateľ potvrdzuje, že nemá nedoplatky na poistnom, ďalej prikladá potvrdenie z DÚ, že nevykazuje nedoplatky na daniach.
2 0
Nadine01 Nadine01

Nadine01 je offline (nepripojený) Nadine01

Dobry den, v 2008 ste ponukali rady a vzor najomnej zmluvy kedze mate bohate skusenosti. chme vas preto poziadat aj ked mame pokrocily cas o vzor zmluvy k najmu polno. pody. Zaroven sa chcem opytat, ktory § v 504/2003 ma obmedzuje v stanoveni vysky najmu? Podla §10 ods.1 zakona 504/2003 je urcena minimalna hranica 1% ale z hora obmedzeny nie som. Dokonca ani vyhlaskou ak jej dobre rozumiem.
V kazdom pripade dakujem za skoru odpoved.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

V § 10 a 11 je uvedené, kedy môže dôjsť k úprave nájomného.
Minimálna výška nájomného je taká, ako si uviedla, potom už závisí od požiadaviek prenajímateľa a možností nájomcu. Vzor zmluvy môžem prilepiť najskôr zajtra.
1 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

zdá sa, že Janurka bol rýchlejší.......
0 0
Nadine01 Nadine01

Nadine01 je offline (nepripojený) Nadine01

vdaka. treba poslat mail adresu?
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

aj ja čakám na tú nájomnú zmluvu...
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Nejde nahodou o taliana?-ten podnika v katastri niekolkých obcí aj Michalovského okresu.Inak najomné za ha sa na Zemplíne často pohybuje v rozmedzí 1000-2000 sk za hektar,prenajimatelia dostavajú dotacie,pritom špekulujú aby platili vlastníkom čo najmenej,to je trh, pody je vela,najomcov malo-nám urobil talian takú srandu,vystavil a podpisal kupnopredajné zmluvy na podu a teraz namiesto platenia,nám odkazal že ich možme roztrhat,spočital si a neskoro mu došlo že vyhodnejšie je prenajom,ved s konkurentom sa už nejako dohodnú. Výsledkom je že majitelia dostavajú mizerné najomne,rolníci zase plaču že aj tak majú neunosné naklady,spotrebitelia sa stažujú že slovenské potraviny sú drahé a zastupcovia štatu zase že dotacie sú vysoké,nuž z tým agrosektorom to nebude až také zle,ked konatel ma tri pretekarské Ferarri,drahých pravnikov a uživa si luxusné dovolenky.A zákony sa nemenia,aj ked pán Kanik pred volbami na blogoch aj v kampani sluboval ich zmenu v prospech majitelov pozemkov.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

morgov Pozri príspevok
aj ja čakám na tú nájomnú zmluvu...
Trošku to trvalo, ale predsa...
Na strane č. 2 by som ja vynechala oznámenie daňovému úradu.
Naposledy upravil Janurka : 05.02.11 at 12:34 Dôvod: Doplnenie textu.
001.jpg  
002.jpg  
003.jpg  
004.jpg  
1/1
1 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Pozorne som si prečítal vzor nájomnej zluvy a musím povedať, že je koncipovaná v prospech nájomcu. Ja osobne by som takúto nájomnú zmluvu z pohľadu vlastníka ornej pôdy nikdy nepodpísal.
Ale je to len môj osobný názor.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. však si treba upraviť podľa seba..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja by som sa takto opýtala..
Ak namiesto nájomnej zmluvy len splnomocním - napr niekoho z rodiny (SHR) - na užívanie pôdy (samozrejme riadne písomne) ... bude to dostačujúci doklad pre neho, ako poberateľa dotácie na pôdu od PPA
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Myslím, že toto je otázka pre pracovníka PPA, ktorá prideľuje dotácie.
Majú predpísané interné postupy a podmienky podľa ktorých sa riadia. Ja nie som štátny úradník a preto nemôžem zaujať odborné stanovisko.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Katy a R k Tvojej otázke: k žiadosti o dotácie sa neprikladajú zmluvy o prenájme. Prikladajú sa tzv. ortofotomapy, čo je vlastne letecký snímok pozemkov, do ktorého hospodáriaci na pozemkoch vyznačí svoju výmeru /či už vlastnú alebo prenajatú/ a tento dokument sa prikladá k žiadosti o dotácie.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Podľa par. 11 ods. 1, nariadenia vlády č. 20/2009, je žiadateľ povinný na požiadanie agentúry riadne preukázať vlastnícky, nájomný alebo uživateľský vzťah k pôde.
Z toho vyplýva, že splnomocnenie na užívanie pozemkov, nebude dostatočným dokladom na žiadosť o podporu.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Musím sa priznať, že za tie roky som sa nestretla s tým, že by agentúra žiadala zdokladovať vzťah k pôde. Zaujímalo by ma, čo sa dá vtesnať do pojmu "užívateľský vzťah".
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

To nariadenie platí od roku 2009, a bolo prijaté kvôli množiacim sa sťažnostiam na podvodníkov, ktorí poberali dotácie na pôdu, ktorú nevlastnili a nemali ani v prenájme. Navyše sa stávalo že pôdu ani neobrábali. Preto sme vyvinuli tlak na tedajšieho riaditeľa PPA a museli s tým niečo urobiť. Myslím, že v nasledujúcom období bude Miklošova vláda ešte sprísňovať tieto kritériá poberania podpôr.

Pod pojmom "uživateľský vzťah" si ja vysvetľujem,
a/ vlastníctvo
b/ nájomný vzťah
c/ podnájom

0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

morgov Pozri príspevok
Podľa par. 11 ods. 1, nariadenia vlády č. 20/2009, je žiadateľ povinný na požiadanie agentúry riadne preukázať vlastnícky, nájomný alebo uživateľský vzťah k pôde.
Z toho vyplýva, že splnomocnenie na užívanie pozemkov, nebude dostatočným dokladom na žiadosť o podporu.
.. prečo si myslíš, že splnomocnenie na užívanie pozemku na poľnohospodárske účely (napíšem tam presne aké - podľa toho, čo ten SHZ robí) nedostatočne dokladuje užívateľský vzťah
Ja si myslím, žeby to malo byť OK.
Uvítam aj ďalšie názory ....
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

No podľa mňa sa splnomocnenie udeľuje na nejaký právny úkon, /zastupovanie na súde, u notára atď./ a nie na disponovanie s cudzou vecou. Ale nie som právnik a preto neviem zaujať odborné stanovisko.
Teraz sa spýtam ja, prečo nie nájomná zmluva ? Celkom nerozumiem.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať