Zavrieť

Porady

Nerovnomerný pracovný čas

Dobrý deň!
Potrebovala by som vysvetliť čo s pracovným časom zamestancov, ak
pracujú napríklad 3 dni do týždňa, z toho jeden deň pripadá vždy na sobotu
a pracovný čas v týchto dňoch je rôzny a nedá sa vopred určiť, pretože pracujú s materiálom, s ktorým keď začnú pracovať, musia ho spracovať celý, nie je možné nechať prácu nedokončenú, napríklad, preto že ich pracovný čas skončil.
Tak niekedy môžu pracovať 10 hod + 8 hod + 12 hod = 30 hod. /týž.
Inokedy je to zasa viacej. V zmluve však majú prac.čas 40 hod. týždenne.
Ako mám spracovať nejaký harmonogram, ak neviem dopredu určiť, ako dlho bude práca trvať? Koľko hodín môžu pracovať najviac v jeden deň? Nevadí ak neodpracujú toľko hodín koľko majú určené v zmluve, či už viac alebo menej, čo potom s tým?
Skúste mi to nejako vysvetliť polopatisticky, nemám žiadne skúsenosti a keď čítam zákony, najskôr sa mi zdá všetko jasné, no keď dočítam, zistím, že som z toho tak zamotaná, že už neviem ani ako sa volám. Tak prosím len žiadne citáty zo zákona, ale radšej múdra rada. Ďakujem
Naposledy upravil Deni : 15.03.05 at 13:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Celé plánovanie smien je dosť komplikované. Mnohí zamestnávatelia to radšej obchádzajú a robia akože každý deň osmičky, aby sa vyhli ostatným veciam, súvisiacim so smenami (napr. dovolenky, nadčasy a pod).

    Vo všeobecnosti, ak robí niekto na smeny, musia byť dopredu naplánované. Čiže, keď ide do roboty, má vedieť, aká dlhá jeho smena bude.

    Napríklad ide na 06.00 hod. ráno a má robiť osem hodín. (keď pripočítame polhodinovú obednú prestávku, tak do 14.30.) Ale on má robotu hotovú skôr a už nemá dnes čo robiť - zamestnávateľ by mu mal platiť vlastne prestoje, lebo zavinením zamestnávateľa - že nezabezpečil ďalšiu prácu, on nemôže robiť.

    Ak nastane opačný prípad, že musí robiť o dve hodiny dlhšie, než je naplánované, by mal dostať písomný príkaz (alebo dohodu) na nadčasovú prácu a zaplatiť mu + 25% za nadčas.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Takže z toho pre mňa vyplýva, že im mám robiť akože osmičky a pracovať budú ďalej svojim tempom? Lebo z toho čo som sa dočítala sa mi to naozaj javí ako strašne komplikované. Ešte mám jednu otázočku, ako je potrebné viesť dochádzkovú evidenciu? Stačí keď ju vediem na počítači? Alebo sú potrebné aj podpisy zamestnancov?
    Ďakujem

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    No ja som Ťa na to nenahovárala, aby robili akože osmičky, len som povedala, že aj tak sa to robí. Ale to závisí aj od dohody. Čo sa týka evidencie dochádzky, nie je stanovené, že musia byť podpísaní, len by mala byť nespochybniteľná. Niekto používa program v počítači, niekto cvikačky, niekto sa zapisuje do knihy.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Luba2
    No ja som Ťa na to nenahovárala
    Samozrejme že nie, to som si len tak sama pre seba vydedukovala, čo by bolo pre mňa výhodnejšie. A ešte raz ďakujem za radu.

    Nerovnomerný pracovný čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.