Zavrieť

Porady

Kam zaradiť RZZP v DP typ B

Preview Kam zaradiť RZZP v DP typ B

Nesúhlasím s výkladom, že preplatok z ročného zúčtovania mal byť príjmom z podnikania.

Preplatok z RZZP by mal predstavovať mínusovú položku vo výdavkoch (v minulom období toto poistné predstavovalo predsa plusovú vo výdavkoch). Oporu tohto postupu (okrem logiky, ktorá mi dáva jednoznačne za správny tento postup) som našla aj v zákone o dani z príjmov §6 ods. 10.
Citujem:
10) Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku (vo výške 40 % z týchto príjmov), v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Dôležité to môže byť práve v niektorých „ hraničných“ prípadoch. Uvediem na príklade:

Dôchodca SZČO zarobí v tomto roku 47 800,- Sk, Zaplatil v tomto roku napríklad 10 000,- Sk poistné, ale 5 000,- Sk mu poisťovňa z RZZP vrátila

Postupovala by som pri uplatnení paušálnych výdavkov nasledovne:

Príjem z podnikania 47 800,-
Z toho paušálne výdavky 40% 19 120,-
Výdavok na poistné 10 000,-
Príjem z RZZP - 5 000,-
Výdavky spolu 19 120 + 10 000 -5 000 = 24 120,-

Daňovník môže využiť §46 a povinnosť platiť daň mu nevzniká.
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Využívam túto debatu, aby som prípadne odstránila chybu v mojom účtovaní.

http://www.porada.sk/634149-post16.html

Stále sa musím pozastavovať nad niečim a vždy ma obleje horúci pot, že niečo robím nesprávne.

A poslednú dobu je mi akosi stále teplo, neviete čím to je. Poznámočka...nepíšem z Austrálie.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Napadlo ma, že v prípade započítania sa niektorí môžu domnievať, že sa nič nedeje a že nič nemusia robiť v PD.
Nakoľko je možné riešiť preplatky na RZZP kompenzáciou s budúcimi preddavkami na poistnom, je potrebné túto skutočnosť zohľadniť aj v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii. Ak ide o nárok na vrátené poistné súvisiace s príjmom z podnikania tak tento preplatok je príjmom, preto v rámci uzávierkovej operácie sa tento preplatok zaeviduje do PD ako POZD ostatný, resp. ako VOZD poistné mínusom , záleží kto ako si vyloží zákon . Zároveň sa ako VOZD poistné, zaradí do peňažného denníka preddavok na poistné - na príslušné obdobie do výšky preplatku.
Toto je potrebné urobiť z dôvodu dodržania obsahovej štruktúry nákladov a výnosov.
Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne a že som sa nezamotal.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ekopo Pozri príspevok
Napadlo ma, že v prípade započítania sa niektorí môžu domnievať, že sa nič nedeje a že nič nemusia robiť v PD.
Nakoľko je možné riešiť preplatky na RZZP kompenzáciou s budúcimi preddavkami na poistnom, je potrebné túto skutočnosť zohľadniť aj v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii. Ak ide o nárok na vrátené poistné súvisiace s príjmom z podnikania tak tento preplatok je príjmom, preto v rámci uzávierkovej operácie sa tento preplatok zaeviduje do PD ako POZD ostatný, resp. ako VOZD poistné mínusom , záleží kto ako si vyloží zákon . Zároveň sa ako VOZD poistné, zaradí do peňažného denníka preddavok na poistné - na príslušné obdobie do výšky preplatku.
Toto je potrebné urobiť z dôvodu dodržania obsahovej štruktúry nákladov a výnosov.
Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne a že som sa nezamotal.
...a tomuto sa hovorí "Zložité Podvojno-jednoduché účtovníctvo:
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V Postupoch JU na rok 2008 je to už dané
§ 23

1.....
2....

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zituš,
v roku 2008 sa tomu už asi nevyhneme /viď postupy/
ale pre r. 2007 § 23 ani ods. 6 v § 4 ešte nebol, tak preto sa tu dohadujeme, lebo toho môjho klienta by to vyšlo dosť draho.

Pre rok 2008 sa už radšej zariadi podľa nových Postupov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zituš,
v roku 2008 sa tomu už asi nevyhneme /viď postupy/
ale pre r. 2007 § 23 ani ods. 6 v § 4 ešte nebol, tak preto sa tu dohadujeme, lebo toho môjho klienta by to vyšlo dosť draho.

Pre rok 2008 sa už radšej zariadi podľa nových Postupov.
Aj mne sa veľmi nepáči príjem OVZ - iný , nakoľko pri vyššom preplatku to navýši príjem a tiež sa mi nepozdáva, že by to bol príjem z podnikateľskej činnosti . Aj napriek tomu účtujem zatiaľ POZD.
Muška ešte pripájam :


Z dôvodu jednotného postupu a správneho zaradenia výsledného preplatku resp. nedoplatku z RZ poistného podľa § 5 resp. § 6 zákona o dani z príjmov Daňové riaditeľstvo SRpo odsúhlasení postupu Ministerstvom financií SR odporúča nasledovné:
Naposledy upravil Zita5 : 07.02.08 at 17:19
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

A pri paušálnych výdavkoch vzniká ďalší problém. Keď sa zaráta preplatok do príjmov, tak si z neho uplatním ešte 40 (60) % paušálne výdavky a v konečnom dôsledku zaplatím menej dane ako keby som preplatok odrátala zo zaplatených odvodov...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Anja111 Pozri príspevok
A pri paušálnych výdavkoch vzniká ďalší problém. Keď sa zaráta preplatok do príjmov, tak si z neho uplatním ešte 40 (60) % paušálne výdavky a v konečnom dôsledku zaplatím menej dane ako keby som preplatok odrátala zo zaplatených odvodov...
Ja pevne verím , že do podania daňového priznania za rok rok 2007 DRSR vydá ešte nejaké usmernenie resp. pokyn k preplatkom RZZP .

V Tvojom prípade by som uvažovala o znížení platieb do ZP a SP za rok 2007 o sumu preplatku .Lebo v skutočnosti je to tak , že preplatok by navýšil príjem , z ktorého by sa počítali paušálne výdavky či už 40% alebo 60% .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
So všetkým, čo je tu napísané sa dá súhlasiť ,niekedy s menšími výhradami.
Anja111 pozrela si link v mojom príspevku? Tiež ide o PV.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
podľa môjho názoru výklad DRSR nie je správny a v postupoch pre rok 2008 je to tiež uvedené ako príjem ostatný. Keď si zoberiem že preplatok zdravotného poistenia nie je nič iné ako len vrátenie časti výdavkov ktoré som si v danom roku uplatnil a znížil daň tak v tomto roku by to malo mať opačný efekt. To jest povinnosť z tohoto preplatku ba mala byť, že vrátim daň naspäť. Avšak ak to ja budem považovať za zdaniteľný príjem podľa par. 6 potom mi to ale neovplyvňuje len daň ale aj odvodové povinnosti (v prípade hraničných obratov pre sociálne poistenie poprípade povinnosť podať daňové priznanie) a z tohoto titulu ja nemôžem súhlasiť s názorom MF ani DRSR...

Vychádzajúc z citácie čo je príjem a zdaniteľný príjem mi to vôbec nesedí...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Súhlasím úplne s predchádzajúcim príspevkom a keďže nesúhlasím s názorom, že by sa mal započítaval preplatok z ročného zúčtovania ZP u SZČO, ktorá uplatňuje paušál, do príjmov z podnikania, trocha som sa s tým "pobavila" a urobila som tabuľku, z ktorej vidieť, čo zodpovedá správnej úvahe o nedoplatku na dani, ktorý v dôsledku vráteného preplatku vznikol a ktorý by sa mal doplatiť.
Naposledy upravil Evanka : 12.02.08 at 10:44
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Muška Pozri príspevok
Zituš,
v roku 2008 sa tomu už asi nevyhneme /viď postupy/
ale pre r. 2007 § 23 ani ods. 6 v § 4 ešte nebol, tak preto sa tu dohadujeme, lebo toho môjho klienta by to vyšlo dosť draho.

Pre rok 2008 sa už radšej zariadi podľa nových Postupov.
Preplatky, ktoré bude zdravotná poisťovňa vracať, už zrazí zrážkovou daňou. § 43 ods. 3 písm l, takže problém so správnym zaradením preplatku je iba v tomto roku.
Informácia z DÚ je traká, že presun z Ostatných príjmov bol účelový (zamestnanci si museli pri vrátených preplatkoch na ZP podávať daňové priznanie a tak to chceli "zjednodušiť". Zdá sa, že sa im to podarilo.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ak mám paušalistu, tak nedoplatok z ročného zúčtovania ZP je daňovo uznaný výdavok zmysle § 6? A ešte mám taký prípad. Poistné zo soc. poisťovne bolo určené vo výške 2793,- Sk, ale on si dal trvalý príkaz a platil rovných 2800,-. Čo je v tomto prípade
daňovo uznané 2793,- alebo to, čo skutočne zaplatil, čiže 2800,-?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kalkulka Pozri príspevok
Ak mám paušalistu, tak nedoplatok z ročného zúčtovania ZP je daňovo uznaný výdavok zmysle § 6? A ešte mám taký prípad. Poistné zo soc. poisťovne bolo určené vo výške 2793,- Sk, ale on si dal trvalý príkaz a platil rovných 2800,-. Čo je v tomto prípade
daňovo uznané 2793,- alebo to, čo skutočne zaplatil, čiže 2800,-?
Nedoplatok RZ ZP je VOZD. Odvody do SP by som uznala vo výške, v ktorej ich zaplatil, (skôr či neskôr mu vyskočia v SP ako preplatok a SP mu ich buď vráti, alebo započíta s nedoplatkom, či odvodovou povinnosťou).
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Dík Anja111, tiež som skôr takéhoto názoru. Veď preukázne zaplatil viac. Vieš, rozmýšľala som iba nad tým, že či neplatí to, že výška odvodov je limitovaná, teda počítaná z predchádzajúcich príjmov?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kalkulka Pozri príspevok
Dík Anja111, tiež som skôr takéhoto názoru. Veď preukázne zaplatil viac. Vieš, rozmýšľala som iba nad tým, že či neplatí to, že výška odvodov je limitovaná, teda počítaná z predchádzajúcich príjmov?
... o takom obmedzení neviem. Postupovala by som tak, ako som uviedla vyššie.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

ja mam zas SZCO, ktory si robil RZP a vysiel mu nedoplatok zamestnavatela aj zamestnanca.
nedoplatok zamestnavatela oznamil zamestnavatelovi
nedoplatok zamestnanca zaplatil v 10/2007
ale ako szco neplati preddavky na ZP (lebo je popri tom zamestnany)
ma si tento zaplateny nedoplatok dat do vydavkov SZCO??
Naposledy upravil Tita : 09.03.08 at 20:01 Dôvod: rusim...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tita Pozri príspevok
ja mam zas SZCO, ktory si robil RZP a vysiel mu nedoplatok zamestnavatela aj zamestnanca.
nedoplatok zamestnavatela oznamil zamestnavatelovi
nedoplatok zamestnanca zaplatil v 10/2007
ale ako szco neplati preddavky na ZP (lebo je popri tom zamestnany)
ma si tento zaplateny nedoplatok dat do vydavkov SZCO??
Určite nie.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

smith Pozri príspevok
Určite nie.
Dakujem za rychlu odpoved, poplietlo ma ze to vypisoval aj ako SZCO - List SB....no uvadzal tam vlastne uhrn zapl.predd.na poistne 0sk.
Takze asi ani podaci listok o zaslani RZZP postou nedavam do N podnikatela?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tita Pozri príspevok
Dakujem za rychlu odpoved, poplietlo ma ze to vypisoval aj ako SZCO - List SB....no uvadzal tam vlastne uhrn zapl.predd.na poistne 0sk.
Takze asi ani podaci listok o zaslani RZZP postou nedavam do N podnikatela?
To áno, lebo má povinnosť vyhotoviť RZ ZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať