Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ego.mc Pozri príspevok
Ak podal DP, tak to doplietol. Ak nepodal, tak ho môžu vyzvať, aby podal.
Urcite podal,takze to doplietol asi. Ale dakujem pekne za radu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
Úroky v banke sú PNZD.
Daň z úrokov = VNZD
Poplatky banke = prevádzková réžia
Jarka, do 1.1.2012 boli úroky POZD, a myslím, že to aj tak ostalo.
Ostatné sa tiež nemenilo.

Možno som niečo v zákone prehliadol.


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

Naposledy upravil marjankaj : 12.07.11 at 10:44
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
marjankaj Pozri príspevok
Jarka, do 1.1.2012 boli úroky POZD, a myslím, že to aj tak ostalo.
Ostatné sa tiež nemenilo.

Možno som niečo v zákone prehliadol.
Janko, už som to v nejakej téme písala (nemôžem ju nájsť), ale prikladám ti odpoveď z DRSR na môj dopyt:

Odpoved na dopyt c.43535
X

Doručená poštaX

Odpovedať |sluzby@drsr.sk adresátom mne
zobraziť podrobnosti 6. máj
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 43 ods.3 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) sa daň vyberá zrážkou ak ide o úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov.
Od 1.1.2011 v nadväznosti na ustanovenie § 43 ods.6 a 7 ZDP sa daňová povinnosť z týchto príjmov zrazením dane považuje za definitívne splnenú. V prípade takýchto príjmov, z ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú daň. povinnosť, v nadväznosti na § 4 ods.7 zákona o dani z príjmov uvedené príjmy nie sú súčasťou základu dane ani v prípade, ak o nich daňovník účtuje.
Ak daňovníkovi je pripísaný úrok z peňažných prostriedkov na bežnom účte, ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pri ktorom sa daň vybraná zrážkou považuje za splnenú daňovú povinnosť, takýto príjem sa do základu dane nezahŕňa a ide o príjem neovplyvňujúci základ dane.
Sekcia metodiky daní DR SR odbor služieb pre verejnosť,


Váš dopyt:
Dobrý deň.
Prosila by som o usmernenie v problematike účtovania kreditných úrokov a dane z týchto úrokov v jednoduchom účtovníctve.
Podľa § 6 ods. 5 písm. b) ZoDP
" Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti"
V tomto prípade by sa mali kreditné úroky účtovať ako Príjmy ovplyvňujúce základ dane.
V zmysle § 43 ods. 3 písm. a) citovaného zákona sa daň vyberá zrážkou ak ide o úroky plynúce z peňažných prostriedkov bežných účtov.
Podľa citovaného § je daňová povinnosť z kreditných úrokov splnená.
Ak však v JÚ zaúčtujem úroky ako POZD, o zrazenú daň si už nemôžem znížiť daňovú povinnosť, nakoľko zrazenú daň z úrokov už nemôžem považovať za preddavok. Potom tieto úroky budú podliehať daňovej povinnosti.
Zaujíma ma, či bude správne účtovať úroky ako PNZD a daň z úrokov ako VNZD.
Ďakujem.
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jarka ďakujem.
Stačí mi ten §4 ods(7). Tam by som to nehľadal.

Jarka doplním to aj pre právnické osoby. §4 a §6 platí pre fyzické osoby.

§17 ods.3. a) je to písané spoločne pre FO aj PO.

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

a) príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 je splnená daňová povinnosť alebo pri ktorom daňovník nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
Naposledy upravil marjankaj : 13.07.11 at 10:57
3 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, ja sa chcem opýtať- ak robím ju pohostinstvu a prinesie mi klient len dodací list ! bez faktúry!- zaúčtujem to ako nákup tovaru+ výdavkový( platené v hotovosti) alebo to mám dávať do prijatých faktúr? ja si myslím, že prvý spôsob je správny. udobrý alebo vyvráti mi to niekto. vopred ďakujem. prajem pekný slnečný deň
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
slavka124 Pozri príspevok
ahojte, ja sa chcem opýtať- ak robím ju pohostinstvu a prinesie mi klient len dodací list ! bez faktúry!- zaúčtujem to ako nákup tovaru+ výdavkový( platené v hotovosti) alebo to mám dávať do prijatých faktúr? ja si myslím, že prvý spôsob je správny. udobrý alebo vyvráti mi to niekto. vopred ďakujem. prajem pekný slnečný deň
Dodací list musí spĺňať náležitosti faktúry. To znamená, musí tam byť uvedená adresa odberateľa, jeho IČ i DIČ, ak je platiteľom DPH, tak aj IČDPH. Ak dodací list neobsahuje uvedené náležitosti, nie je možné o ňom účtovať.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavka124 Pozri príspevok
ahojte, ja sa chcem opýtať- ak robím ju pohostinstvu a prinesie mi klient len dodací list ! bez faktúry!- zaúčtujem to ako nákup tovaru+ výdavkový( platené v hotovosti) alebo to mám dávať do prijatých faktúr? ja si myslím, že prvý spôsob je správny. udobrý alebo vyvráti mi to niekto. vopred ďakujem. prajem pekný slnečný deň
Dodací list vráť klientovi. Výdavkovým pokl.dokladom možno uhradiť v hotovosti len záväzok. Dodávatel porušuje zákon o ERP. K DL by namiesto pokl.dokladu mal byť priložený doklad z ERP.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Dovolím si trochu zmierniť nároky.
DL by mal obsahovať obchodné meno, adresu a IČO dodávateľa a odberateľa. Ak je dodávateľ plátca DPH, musí vystaviť faktúru resp. bloček z ERP.
Pozn.: Neriešim povinnosť dodávateľa používať ERP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ego.mc Pozri príspevok
Dovolím si trochu zmierniť nároky.
DL by mal obsahovať obchodné meno, adresu a IČO dodávateľa a odberateľa. Ak je dodávateľ plátca DPH, musí vystaviť faktúru resp. bloček z ERP.
Pozn.: Neriešim povinnosť dodávateľa používať ERP.
naozaj si myslíš, že DL + poklad.doklad je v súlade so zákonom o ERP ? (ide o nákup tovaru)
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zákon o ERP sa zaoberá povinnosťami predajcu. Ten bude musieť vysvetľovať, prečo nevydal doklad, ak mu vznikla povinnosť. (Mohlo ísť napr o predaj podľa §3 ods. 2 zákona o ERP.)
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, takže jednoducho bez dodacieho- dám len blok z erp, klientov výdavok s popisom nákup tovaru a vybavené. pekný deň
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavka124 Pozri príspevok
veľmi pekne ďakujem, takže jednoducho bez dodacieho- dám len blok z erp, klientov výdavok s popisom nákup tovaru a vybavené. pekný deň
K dodaciemu listu máš doklad z ERP ?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ano, len jedna umelkyňa mi tvrdila že to dáva do prijatých faktúr- preto som sa pýtala. si zlatá, ak mám doklad z erp- riešim to ako som napísala, však?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavka124 Pozri príspevok
ano, len jedna umelkyňa mi tvrdila že to dáva do prijatých faktúr- preto som sa pýtala. si zlatá, ak mám doklad z erp- riešim to ako som napísala, však?
nie, netreba to dávať do záväzkov. (že máš doklad z ERP k DL si alemala uviesť v prvom príspevku - odpoveď by bola jednoznačná hneď na začiatku).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slavka124 Pozri príspevok
ahojte, ja sa chcem opýtať- ak robím ju pohostinstvu a prinesie mi klient len dodací list ! bez faktúry!- zaúčtujem to ako nákup tovaru+ výdavkový( platené v hotovosti) alebo to mám dávať do prijatých faktúr? ja si myslím, že prvý spôsob je správny. udobrý alebo vyvráti mi to niekto. vopred ďakujem. prajem pekný slnečný deň
Ja nevidím dôvod , prečo by mal ten dodací list prekážať pripojiť ho k dokladu z RP .Niektoré firmy si najskôr tovar spíšu na DL v sklade a potom v pokladni vystavia doklad z registračnej pokladne , ktorý je zároveň dokladom o platbe .

Ani v jednom príspevku nebola zmienka , že dodávateľ = platiteľ DPH , kde by som potom podľa sumy posudzovala §71 odst.5 zákona o DPH .


Alebo nechápem správne zadanie
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
už sa s tým netrápte, veľmi pekne ďakujem za odpovede- priznávam, ešte sa musím veľa učiť čo sa týka účtovníctva ale tak isto zadávaní otázok , hlavne,,.
pekný deň
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zitka, zadávateľka podala veľmi zle svoju otázku. Chcela vedieť, či DL má zaevidovať ako záväzok, alebo či ho môže zaúčtovať ako výdavok za tovar.
Nikde sa v pôvodnej otázke nezmienila, že k DL bol priložený aj doklad z ERP.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
som si toho vedomá, ešte raz sa ospravedlňujem- polepším sa
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás ako v JU zaúčtujem nákup cartrigde? Ďakujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nákup materiálu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať