Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka

ano je platca dph,
to znamená že ona ju má v zozname faktúr v r. 2008
a teraz ked prišla úhrada tak ja tam dám uhrada fa - ale tomu nechápem že ako to začleniť aby to bolo ok.
- celá suma príjem za faktúru = príjem ovplyv.základ dane a pripárovať k nahod. fa v celej sume v pohľadávkach???
- mám si ju nahodiť do knihy pohľ. ale prepoč. na eur len v celkovej sume bez dph aby som to mala k čomu pripárovať.
a dať že dph neuplatňujem???

v pd to je fakt lepšie no ale čo ma nezabije ma posilní
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Peterka Pozri príspevok
K tejto téme je strašne veľa vecí, preto prosím pomôžte sa mi zorientovať.Vyšiel mi preplatok z RZZP na rok 2008,naúčtoval som ho ako pohľadávku.Pri prijatí platby som naúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane a závierkovou operáciu som znížil výdavok na zdravotné poistenie.Postupoval som správne?
Nikto mi nepomôže ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Peterka Pozri príspevok
K tejto téme je strašne veľa vecí, preto prosím pomôžte sa mi zorientovať.Vyšiel mi preplatok z RZZP na rok 2008,naúčtoval som ho ako pohľadávku.Pri prijatí platby som naúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane a závierkovou operáciu som znížil výdavok na zdravotné poistenie.Postupoval som správne?
Je to nesprávný postup. Príjem z preplatku RZZP je zdaniteľným príjmov, ktorý ti mala poisťovňa zdaniť zrážkovou daňou. A o tejto skutočnosti ti aj zaslať vyrozumenie.
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

Prvý krát robím výkazy pre JU (počas roka som neúčtovala) a potrebovala by som vedieť pre Vás asi obrovskú banalitu. Musí mi rozdiel vo výkaze majetku a záväzkov sadnúť na rozdiel príjmov a výdavkov a teda aj základ dane v daňovom priznaní? Pretože z podkladov, ktoré som dostala mi to vôbec tak nevychádza.
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Rodiel v DP podľa § 6 sa musí rovnať rozdielu vo výkaze o príjmov a výdavkoch - ak sa účtuje o skutočne vynaložených výdavkoch.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lsulekova Pozri príspevok
Prvý krát robím výkazy pre JU (počas roka som neúčtovala) a potrebovala by som vedieť pre Vás asi obrovskú banalitu. Musí mi rozdiel vo výkaze majetku a záväzkov sadnúť na rozdiel príjmov a výdavkov a teda aj základ dane v daňovom priznaní? Pretože z podkladov, ktoré som dostala mi to vôbec tak nevychádza.
Ako sadnúť rozdiel ? Predsa tieto výkazy sú rozdielne.
V DP FO budeš mať hodnoty z Výkazu o PaV
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

ďakujem, za odpovede, takže je to v poriadku tak, ako to mám.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Peterka Pozri príspevok
Nikto mi nepomôže ?
mrkni aj sem:

http://www.porada.sk/t91705-preplato...-zdanenie.html
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Živnostník má obchod s potrav. tovarom. Má zamestnananú jednu účtovníčku, ktorá mi robí celé účtovníctvo. V druhom meste si chce otvoriť ešte jednu predajňu. Lenže tá jedna účtovníčka už to nebude stíhať, robiť mu dve predajne. Preto chce, aby tú druhú predajňu účtovala druhá. Čiže bude mať dva peňažné denníky. Môže to tak byť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Janulana Pozri príspevok
Živnostník má obchod s potrav. tovarom. Má zamestnananú jednu účtovníčku, ktorá mi robí celé účtovníctvo. V druhom meste si chce otvoriť ešte jednu predajňu. Lenže tá jedna účtovníčka už to nebude stíhať, robiť mu dve predajne. Preto chce, aby tú druhú predajňu účtovala druhá. Čiže bude mať dva peňažné denníky. Môže to tak byť?
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Prosím Vás a keď začínam viesť účtovníctvo pre živnostníka (jednoduché), ale doteraz mu to účtovníčka robika ručne, čo mu mám ponahadzovať do softwéru?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Prosím Vás a keď začínam viesť účtovníctvo pre živnostníka (jednoduché), ale doteraz mu to účtovníčka robika ručne, čo mu mám ponahadzovať do softwéru?
Prevzala si účtovníctvo od 01.01.2009? Potom nahodiť minimálne počiatočné hodnoty....
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
ako to mám potom urobiť?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Teraz robím daňové na rok 2008, takže som prevzala účtovníctvo na rok 2008. Mám si ponahadzovať počiatočné hodnoty do peňažného denníka, alebo v knihe pohľadávok vystaviť faktúru, ktorá by mi odzrkadľovala stav pohľadávok k začiatku roka 2008? atď?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Teraz robím daňové na rok 2008, takže som prevzala účtovníctvo na rok 2008. Mám si ponahadzovať počiatočné hodnoty do peňažného denníka, alebo v knihe pohľadávok vystaviť faktúru, ktorá by mi odzrkadľovala stav pohľadávok k začiatku roka 2008? atď?
Musíš nastaviť počiatočné stavy pokladne a účtu. Tak isto záväzkov a pohladávok.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže v peňažnom denníku si iba zapíšem cez predkontáciu "počiatočných stavov" stav - pokladne, záväzkov, pohľadávok, bankového účtu z tých ručne vedených kníh?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Takže v peňažnom denníku si iba zapíšem cez predkontáciu "počiatočných stavov" stav - pokladne, záväzkov, pohľadávok, bankového účtu z tých ručne vedených kníh?
Áno. A k tým záväzkom a pohľadávkach odporúčam mať aj zoznam, aby si vedela odsledovať, ktoré boli uhrádzané v priebehu roka.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
Prosím, poraďte mi. Ako viesť účtovníctvo?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Janulana Pozri príspevok
Prosím, poraďte mi. Ako viesť účtovníctvo?
Viesť jedno účtovníctvo. Nerozumiem celkom tomu, že jedna účtovníčka nebude stíhať aj druhú prevádzku účtovať.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Mám dať do pokladničného denníka ten začiatočný stav pokladne pod nejakým poradovým číslom?Nevieš prosím ťa, či môžem účtovať na základe cesťákov náklady na stravné, keď má automobil v osobnom vlastníctve, zaplatil daň - využíva ho v súvislosti s podnikaním a dochádza každý deň na základe ústnej dohody na stavbu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať