Zavrieť

Porady

chranene pracovisko

dobry vecer vsetkym!!!vsetkym co tu nieco napisali dakujem!!a chcela by som sa opytatna jednu vec. chcem si otvorit bufet ako chranene pracovisko!!ale mam velke problemi s uradom prace.vzdy ked zajdem sa na nieco opytat tak ma zrusia!!!
dnes som tam bola sa opytat ze si si mozem do sumy 30tisic kupit stanok a oni povedali ze nie!!ako je mozne ze pocitac si kupit mozem a stanok nie??
ma s tym niekto nejaku skusenost???dakujem
Usporiadat
brutovska brutovska

brutovska je offline (nepripojený) brutovska

Mám otázku na Vás. Prevádzkujem chránenu dielňu od 1.jula 2008, kde zamestnávam 1 invalidnu ženu a 1 zdravu. Dnes som bola na urade práce, kde mi pracovníčka povedala, že z tých prevádzkových nákladov,ktoré som si u nich chcela uplatniť - uhradia mi iba 50%. Je to tak správne poradte mi prosím.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
brutovska Pozri príspevok
Mám otázku na Vás. Prevádzkujem chránenu dielňu od 1.jula 2008, kde zamestnávam 1 invalidnu ženu a 1 zdravu. Dnes som bola na urade práce, kde mi pracovníčka povedala, že z tých prevádzkových nákladov,ktoré som si u nich chcela uplatniť - uhradia mi iba 50%. Je to tak správne poradte mi prosím.
Ak sú ako prevádzkové náklady nájom, energie, tak náklady sa prepočítavajú na počet zamestnancov so ZP. Ak sú prevádzkové náklady celková cena práce tak sa berie do úvahy celá CCP.
Príspevok je max do výšky 16234,- Sk/538,87 € pri ID 40%-70%, alebo 32468,- SK/1077,74 € pri ID nad 70% na jedného zamestnanca so ZP za 3.Q.2008.
0 0
brutovska brutovska

brutovska je offline (nepripojený) brutovska

Ďakujem. Mzdy a odvody mi preplácajú v celej výške mesačne. Teraz sa mi jednalo o ďalšie náklady t.j. : nájomné, elektrika, atď.
Takže pracovníčka nepochybila, kedže mám pracovníkov so ZPS a zdravých na 50% Aj z celkových prevádzkových nákladov
preplatia mi len 50%.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
brutovska Pozri príspevok
Ďakujem. Mzdy a odvody mi preplácajú v celej výške mesačne. Teraz sa mi jednalo o ďalšie náklady t.j. : nájomné, elektrika, atď.
Takže pracovníčka nepochybila, kedže mám pracovníkov so ZPS a zdravých na 50% Aj z celkových prevádzkových nákladov
preplatia mi len 50%.
Keby si mala napr. celkovo 7 zamestnancov a z toho 5 so ZP, tak by to prerátala na 5/7 z toho nájmu, energií. Nájomné.... platíš na všetkých zamestnancov, ktorí pracujú v danom priestore a príspevok je síce pre chránenú dielňu, ale na podporu zdravotne postihnutých osôb. Tohto sa pracovníci na úrade držia a vyplatia radšej menej ako viac.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Len či som to správne pochopila (nemám kombináciu zdravý a ZPS):

Preplatia 50% zo sumy nájomného, 50% zo sumy energií atď do výšky 32468,-Sk?

Zatiaľ som mala iba ZPS, ale teraz mám Zdravého SZČO, ktorý prevádzkuje ChP s 1,5 prac.miestom ZPS(plný a pol úväzok). Bude sa vzťahovať to delenie nákladov aj na samotného SZČO?
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

Milý Krtko, veď Prievidza je na tom najhoršie, čo sa ich vedomostí týka.Keď si sám nepreštuduješ zákony , tak oni ti neporadia. Aj to sa musíš tvrdo hádať za svoje práva. Mám s tým už svoje skúsenosti. Prevádzkujem CHD , ktorú končím a už by som nechcela z úradu práce ani svišťa - za milión €. Mám ich tiež plné zuby.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Chcem Vás poprosiť mám vytvoriť charakteristiku chránenej dielne, neviem si s tým rady, nemohol by mi niekto prilepiť niečo také ak ste to robili?
Veľmi by mi to pomohlo.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

MartinkoK Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť mám vytvoriť charakteristiku chránenej dielne, neviem si s tým rady, nemohol by mi niekto prilepiť niečo také ak ste to robili?
Veľmi by mi to pomohlo.
NIKTO NEPORADÍ ??????????????????
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

POZOR ZMENA ZÁKONA O SLUŽBÁCH ZAMESTNANOSTI

Dúfam, že sa mi ho podarí prilepiť, neviem to tak pekne urobiť ako naši admin, ale dúfam, že sa Blsko na to podujme.

Zmenil sa napr. §60 čo sa týka preplácania prevádzkových nákladov, zasa budú raz ročne v období daňových priznaní!!!!

A o príspevok podľa §49 môže požiadať nezamestnaný opakovane, ktorému uplynula doba troch rokov od konca dvojročnej doby od poskytnutia príspevku.
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

O tej zmene som tiež počul, ale vieš povedať, kedy táto zmena prebehla v parlamente? Sledoval som to, ale toto som nenašiel.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

To naozaj neviem, ale včera som bola na ÚP a s potešením mi oznámili, že vyúčtovanie na §60 robiť nebudeme a tak som šla na stránku MPSVaR a tam som našla tento dokument vyvesený.

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153
Naposledy upravil Krtko : 02.04.09 at 21:47 Dôvod: doplnenie linku
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Tak sa mi to podarilo "vypátrať". Táto zmena bola zavedená zákonom 108/2009 z 11.3.2009. Chcem sa ale spýtať v akej výške sa bude ten príspevok poskytovať za rok 2009?
Naposledy upravil jopo66 : 03.04.09 at 09:48
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Zdravím všetkých. Budú to práve 2 roky, čo fungujem ako SZCO (ZŤP). Podľa zákona 5/2004 §57a je tam možnosť žiadať o :
Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Zaujíma ma, či ste niekto takýto príspevok čerpali, v akej výške sa vlastne poskytuje. Obzvlášť ma zaujíma, či je možné kúpiť si napr. úžitkový osobný automobil...
Dík za rady a skúsenosti.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
jopo66 Pozri príspevok
Zdravím všetkých. Budú to práve 2 roky, čo fungujem ako SZCO (ZŤP). Podľa zákona 5/2004 §57a je tam možnosť žiadať o :
Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Zaujíma ma, či ste niekto takýto príspevok čerpali, v akej výške sa vlastne poskytuje. Obzvlášť ma zaujíma, či je možné kúpiť si napr. úžitkový osobný automobil...
Dík za rady a skúsenosti.
Predpokladám, že o príspevok zatiaľ žiadal málokto. O príspevok podľa § 57a sa môžu podávať žiadosti len v mesiacoch apríl a august.

Pripájam info:
§ 57a – Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie majetku CHD alebo CHP
Poskytuje sa:
  • zamestnávateľovi, ktorý prevádzkuje CHD/CHPazamestnával najmenej 50% občanov so ZP najmenej tri roky pred podaním písomnej žiadosti o príspevok /občan so ZP, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70% sa na účely poskytnutia tohto príspevku zamestnávateľovi započítava ako keby zamestnával troch takýchto občanov/
  • občanovi so ZP ktorý prevádzkoval alebo vykonával samostatnú zárobkovú činnosť v CHD/CHP najmenej počas dvoch rokov pred podaním si žiadosti o príspevok
  • Príspevok na technické zhodnotenie hmotného majetku - môže byť poskytnutý len na základe predloženého listu vlastníctva, či spoluvlastníctva zriadenej prevádzky CHD/CHP.
  • Technické zhodnotenie hmotného majetku podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - Výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku 1 700 EUR a pri nehmotnom majetku 2 400 EUR v úhrne za zdaňovacie obdobie. Za technické zhodnotenie hmotného majetku sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1 700 EUR a nehmotného majetku 2 400 EUR, ak sa zamestnávateľ/OSZČ rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. Takéto výdavky je potrebné preukázať, že boli zaúčtované do majetku zamestnávateľa/OSZČ. Tieto výdavky sa odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku. Technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva.
  • Rekonštrukcia podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov, za zmenu parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
Modernizácia podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - na účely tohto zákona sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku ,
za neoddeliteľnú súčasť majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
  • Príspevok sa poskytuje na technické zhodnotenie, rekonštrukciu, obnovu, modernizáciu alebo stavebné úpravy len na objekt príp. miestnosť CHD/CHP, ktorá bola posúdená a úrad jej priznal štatút CHD/CHP a kde vykonávajú občania so ZP svoju činnosť.
Zamestnávateľ/OSZČ so ZP predloží doklady oprávnených nákladov na obnovu, rekonštrukciu, stavebné úpravy, modernizáciu len za uvedenú miestnosť/objekt ktorý je CHD/CHP, ktoré sú potrebné na prispôsobenie zdravotnému stavu zamestnancov so ZP.
Príspevok na technické zhodnotenie hmotného majetku pri zásahoch do stavby CHD/CHP, môže byť poskytnutý len na základe predloženého listu vlastníctva, či spoluvlastníctva, a v prípade zásahu do exteriéru aj stavebného povolenia žiadateľa o príspevok podľa § 57a zákona o službách zamestnanosti.
Príspevok je možné poskytnúť na stavebné práce, ktoré nie sú spojené so zmenami výrobného programu alebo výrobnej technológie, na výstavbu novej prevádzky, na komplexnú zmenu výrobného programu alebo výrobnej technológie.

Príspevok sa neposkytuje žiadateľovi o príspevok na kúpu strojov a technologických zariadení, na ktoré už bol poskytnutý príspevok na zriadenie CHD/CHP podľa § 56, § 57 zákona o službách zamestnanosti.
Za oprávnené náklady sa nepovažujú tie náklady, ktoré boli vynaložené na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku CHD/CHP, pred podpísaním dohody o poskytnutí príspevku podľa § 57a zákona o službách zamestnanosti.
Oprávneným výdavkom je nákup hmotného majetku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 EUR a nehmotného majetku nad 2 400 EUR.
príjemca nesmie hradiť DPH z poskytnutého príspevku v prípade, že si môže uplatniť odpočet DPH.
príspevok nemožno poskytnúť na refundáciu kúpy nehnuteľnosti a nákup investičného majetku formou leasingu,
V prípade kúpy úžitkového motorového vozidla nesmie byť zakúpené formou leasingu a musí byť výlučne vo vlastníctve firmy / OSZČ so ZP, je potrebné priložiť pracovnú náplň zamestnancov, ktorí budú vozidlo využívať a na akú činnosť sa bude zakúpené vozidlo využívať.
zálohové platby spojené s projektom nemôžu byť hradené z príspevku.
Pri výbere dodávateľa strojov, zariadení, úžitkových motorových vozidiel alebo stavebných prác, na financovanie ktorých sa použije príspevok, sa postupuje podľa zákona o verejnom obstarávaní.
Po ukončení realizácie (v prípade stavebnej úpravy exteriéru) CHD/CHP musí žiadateľ požiadať o vydanie kolaudačného rozhodnutia. Toto rozhodnutie predloží zamestnávateľ/OSZČ so ZP najneskôr spolu so žiadosťou o platbu na refundovanie oprávnených výdavkov.
Z oprávnených výdavkov na obnovu t.j. nákup nového zariadenia, na rekonštrukciu, modernizáciu, stavebné úpravy a na úžitkové vozidlo sa refunduje maximálne do výšky 50% z celkových oprávnených nákladov, a to max. do 9 958,18 EUR / 300 000,- Sk.

Vyplnené žiadosti o poskytnutie príspevku sa prijímajú v mesiaci apríl a v mesiaci august vždy do konca aktuálneho mesiaca na predpísanom formulári na príslušných úradoch, v územnom obvode, v ktorom má zamestnávateľ zriadenú prevádzku CHD/CHP.
príjemca nesmie zahájiť realizáciu projektu pred uzatvorením dohody o poskytnutí príspevku na §57a zákona o službách zamestnanosti, inak sa výdavky považujú ako neoprávnené, zahájením sa rozumie začatie stavebných úprav či kúpa hmotného /nehmotného majetku,
Realizácia projektu musí byť zahájená a ukončená v priebehu jedného roka. T.j. odo dňa podpísania dohody maximálne do jedného roka.
Príspevok sa poskytuje žiadateľovi formou refundácie na základe prijatej žiadosti o platbu, ktorú vystaví a predloží v dvoch vyhotoveniach a po predložení jedného originálu + dvoch fotokópií účtovných dokladov preukazujúcich skutočnú výšku oprávnených výdavkov za obdobie stanovené v dohode o poskytnutí príspevku.
Max. výška príspevku jednému príjemcovi v príslušnom kalendárnom roku nesmie presiahnuť 9 958,18 EUR / 300 000,- Sk. V prípade viacerých spoluvlastníkov, príspevok bude poskytnutý iba jednému z nich na príslušnú prevádzku CHD/CHP.

V zmysle § 70 ods. 6 zákona o službách zamestnanosti na príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska nie je právny nárok.
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Ďakujem za odpoveď. Ešte by som rád vedel, či pod pojmom "úžitkové motorové vozdilo" sa rozumie aj vozidlo kategórie N1 - tak ako ho definuje zákon o pozemných komunikáciách.
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Takže zasa tu máme zmenu zákona 5/2004 takže príspevok na prevádzku CHD bude sa bude teraz vyplácať za celý 1. polrok 2009.
Žiadosti sa majú podať do 31.7.2009. Je tu ale jeden problém. V §60 ods.3 bolo toto:
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

V predposlednej novele ale nejakým záhadným spôsobom z tej vety vypadlo slovíčko "činnosti" - čím sa výrazne zníži počet položiek, ktoré je možné preplatiť.

Čo je možné podľa tohto vlastne preplatiť? Čas sa kráti a zatiaľ sa mi nikde nepodarilo získať kvalifikovanú odpoveď.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
jopo66 Pozri príspevok
Takže zasa tu máme zmenu zákona 5/2004 takže príspevok na prevádzku CHD bude sa bude teraz vyplácať za celý 1. polrok 2009.
Žiadosti sa majú podať do 31.7.2009. Je tu ale jeden problém. V §60 ods.3 bolo toto:
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

V predposlednej novele ale nejakým záhadným spôsobom z tej vety vypadlo slovíčko "činnosti" - čím sa výrazne zníži počet položiek, ktoré je možné preplatiť.

Čo je možné podľa tohto vlastne preplatiť? Čas sa kráti a zatiaľ sa mi nikde nepodarilo získať kvalifikovanú odpoveď.
Z predposlednej novely vypustili "činnosti a", pretože "vraj" niektoré CHD príspevok zneužívali...
Pod administratívou sa dá chápať:
- účtovníctvo externou formou len pre CHD, alebo vlastnými zamestnancami /napr. spracovanie miezd pre zamestnancov CHD/; telefónne poplatky - tu je treba zdokladovať, faktúrami, výpismi z hovorov, ktoré treba riadne označiť a zdôvodniť ako súvisia s administratívou CHD /nie s činnosťou/
Zamestnávateľ si môže uplatniť podľa § 60 ods. 2 písm. i) zákona o službách zamestnanosti náklady, ktorými jednoznačne preukáže, že boli nevyhnutné na zabezpečovanie administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Posudzovanie oprávnenosti nákladov je v kompetencii úradov na základe preukázaných dokladov.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Poprosim o radu, nakolko v inej sekcii mi nikto nepomohol. Moze si cranene pracovisko zriadit aj osoba s PID? Ktoru vyradia koli PID z evidencie na UP? myslim s dotaciou z UP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Poprosim o radu, nakolko v inej sekcii mi nikto nepomohol. Moze si cranene pracovisko zriadit aj osoba s PID? Ktoru vyradia koli PID z evidencie na UP? myslim s dotaciou z UP?
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1104460-post38.html

Zákon o službách zamestnanosti nikde nedefinuje poberateľa ID, ale občana so zdravotným postihnutím.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1104460-post38.html

Zákon o službách zamestnanosti nikde nedefinuje poberateľa ID, ale občana so zdravotným postihnutím.

Dakujem, takze je podmienka preukaz TZP: To on ma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať