Zavrieť

Porady

chranene pracovisko

dobry vecer vsetkym!!!vsetkym co tu nieco napisali dakujem!!a chcela by som sa opytatna jednu vec. chcem si otvorit bufet ako chranene pracovisko!!ale mam velke problemi s uradom prace.vzdy ked zajdem sa na nieco opytat tak ma zrusia!!!
dnes som tam bola sa opytat ze si si mozem do sumy 30tisic kupit stanok a oni povedali ze nie!!ako je mozne ze pocitac si kupit mozem a stanok nie??
ma s tym niekto nejaku skusenost???dakujem
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

to akože auto bude tým chráneným pracoviskom? Príspevky sa poskytujú na potreby chráneného pracoviska, a to ti musí odsúhlasiť ruvz, to auto akože bude špeciálne vybavené?
0 0
Rizotka Rizotka

Rizotka je offline (nepripojený) Rizotka

už babička
V jednoduchom účtovníctve ide príspevok §60 do zdaniteľného príjmu .Dobre som to zaúčtovala, logicky by to tak malo byť.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Prosím o rady
1. dotácia de minimis sa uvázda do príjmov zo živnosti §6?
2. k 1.6. 2009 živnosť ukončila,ale mala ešte príjem za dotáciu de minimis 15.9.Výdavky,ktoré jej preplatili boli do 30.5.,ale čo s tým príjmom?Ako ho zaúčtovať?
0 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v akom termíne je potrebné požiadať o úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska. Mám zriadené CHP od 1.9. 2010, včera som po nespočetnom množstve návštev ÚPSVaR a urgencií konečne dostala poštou Štatút o priznaní CHD - s termínom spätne samozrejme. No kvôli tomu, že som ten papier nemala v ruke som napriek tomu, že firmy mali záujem o moje výrobky, nemohla im tieto predať. Týmto som len chcela naznačiť veľkú ochotu na našom úrade a snahu úradníkov čo najviac komplikovať život. Pravdupovediac nemám ani najmenšiu chuť sa ísť znova informovať o nejakých nárokoch na úhradu prevádzkových nákladov - hlavne preto, že mám s nimi mimoriadne zlé skúsenosti. Prosím teda o radu - do kedy treba dávať nejaký výkaz - tlačivo - a čo si tam môžem dať. Napríklad materiál, prenájom, odovody do ZP si môžem uplatniť? A do akej výšky - teda koľko € preplácajú?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

rozimova Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v akom termíne je potrebné požiadať o úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska. Mám zriadené CHP od 1.9. 2010, včera som po nespočetnom množstve návštev ÚPSVaR a urgencií konečne dostala poštou Štatút o priznaní CHD - s termínom spätne samozrejme. No kvôli tomu, že som ten papier nemala v ruke som napriek tomu, že firmy mali záujem o moje výrobky, nemohla im tieto predať. Týmto som len chcela naznačiť veľkú ochotu na našom úrade a snahu úradníkov čo najviac komplikovať život. Pravdupovediac nemám ani najmenšiu chuť sa ísť znova informovať o nejakých nárokoch na úhradu prevádzkových nákladov - hlavne preto, že mám s nimi mimoriadne zlé skúsenosti. Prosím teda o radu - do kedy treba dávať nejaký výkaz - tlačivo - a čo si tam môžem dať. Napríklad materiál, prenájom, odovody do ZP si môžem uplatniť? A do akej výšky - teda koľko € preplácajú?
Spústa nezrozumiteľnosti
Máš dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie chd?
Máš dohodu o úhrade prevádzkových nákladov? to sú dve veci
Tam máš plán použitia prostriedkov čo ti schválili
po ich čerpaní požiadaš o preplatenie podľa pokynov uvedených v dohode
iné nemôžeš nakupovať za účelom preplatenia
trochu miešaš dohromady. ten dátum je správny?
1 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Áno - ten dátum je správny. Mám dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Z toho príspevku som nakúpila to čo som tam mala schválené. Teda tie peniažky som už minula. Ale mala som aj iné výdavky /nákup materiálu, PHM, napr., reklama/, ktoré neboli zahrnuté v dohode o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Mám na mysli výdavky s dátumom do konca roka 2009. A tak som si myslela, že by som to mohla požiadsať ako refundáciu nákladov CHD. Alebo keď som dostala príspevok na zriadenie CHD už nemôžem žiadať o úhradu prevádzkových nákladov?
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
rozimova Pozri príspevok
Áno - ten dátum je správny. - predpokladám, že ten rok nie Mám dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Z toho príspevku som nakúpila to čo som tam mala schválené. Teda tie peniažky som už minula. Ale mala som aj iné výdavky /nákup materiálu, PHM, napr., reklama/, ktoré neboli zahrnuté v dohode o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Mám na mysli výdavky s dátumom do konca roka 2009. A tak som si myslela, že by som to mohla požiadsať ako refundáciu nákladov CHD. Alebo keď som dostala príspevok na zriadenie CHD už nemôžem žiadať o úhradu prevádzkových nákladov?
Žiadosť o prevádzkové náklady za 4. štvrťrok 2009 sa podávala do 31.01.2010, t.j. náklady za r. 2009 ti už nepreplatia.
Do 30.04.2010 môžeš podať žiadosť za 1. štvrťrok 2010.
Pokiaľ máš dohodu o zriadení CHD môžeš žiadať aj o prevádzkové náklady, nemôžeš však žiadať o preplatenie nákladov, ktoré máš v podnikateľskom zámere.
1 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Ďakujem veľmi pekne mirpo za jasnú odpoveď.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

alaya1 Pozri príspevok
Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem
Ahoj, neviem mozno Ti pomozu moje skusenosti: tiez sa snazim ziskat prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska, neviem v akom stadiu vybavovania si, no ja som si musela obehnut samozrejme živnostensky urad - vydanie živnostenskeho listu, urad verejneho zdravotnictva - hygienik,musi vydat suhlas, ze to zodpoveda prislusnym predpisom, dalej inspektorat prace - ze nejde a nebolo v predoslych mesiacoch zamestnavanie nelegalnych pracovnikov,potvrdenie od obvodneho lekara - ze mozem vykonavat tuto pracu, podnikatelsky zamer - podobne rozpisany , najomnu zmluvu na miestnost v ktorej budem podnikat - nakolko je to v rodicovskom dome, a este dalsie papiere, ktore nemam , ale su citovane:

Za zriadenie pracovného miesta na chránenom pracovisku u zamestnávateľa sa považuje zvýšenie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje v priemere za 12 kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím celkový nárast počtu jeho zamestnancov. Ak nedošlo k zvýšeniu počtu pracovných miest podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ je povinný preukázať, že k tomuto zvýšeniu nedošlo v dôsledku zrušenia pracovných miest z dôvodu nadbytočnosti.
ÚPSVaR uzatvorí so zamestnávateľom písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje
  • a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
  • b) charakteristiku pracovného miesta alebo pracovných miest na chránenom pracovisku,
  • c) počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru zamestnancov so zdravotným postihnutím prijatých na zriadené pracovné miesta na chránenom pracovisku,
  • d) dátum zriadenia pracovného miesta a obdobie, počas ktorého bude zriadené pracovné miesto na chránenom pracovisku prevádzkované a počet mesiacov zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na tomto mieste,
  • e) maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého občana so zdravotným postihnutím,
  • f) podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,
  • g) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
  • h) podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,
  • i) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
  • j) záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy zamestnancov a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi ÚPSVaR každé skončenie pracovného pomeru,
  • k) záväzok ÚPSVaR, že poskytne zamestnávateľovi príspevok najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov,
  • l) záväzok zamestnávateľa, že oznámi ÚPSVaR každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
  • m) ďalšie dohodnuté náležitosti.
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem ti, no nam ide o SZCO, nie, ze niekto zamestna TZP obcana.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

No ono to v podstate plati len s malymi obmenami i u SZČO, vieš mne manzel /SZCO/ vytvoril toto miesto, ale u nas na urade mi podali informacie, ze pokial ide o zalozenie ZL=SZCO a prispevok z uradu je rozdiel v tom, ze musis byt 3 mesiace evidovana na urade ako nezamestnana, potom prejst skolenim, ktore trva taktiez 3 mesiace, mat miesto kde budes mat sidlo-prevadzku, preukazat to LV alebo najomnou zmluvou, takisto potrebujes papiere od hygienika ci toto miesto, kde budes vykonavat svoju cinnost zodpoveda podmienkam o ochrane zdravia pracovnika, takisto inspektorat prace ako som uz spominala, ale ak chces poslem Ti cely zoznam , co treba - poprosim na nasom urade, maju to natlacene vsetky tie informacie co presne potrebujes a kde sa mas obratit pre potvrdenia, ktore vyzaduju.
2 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Pripájam taký súhrn...

§ 57 – Príspevok občanovi so ZP na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČ sa poskytuje občanovi so zdravotným postihnutím podľa § 9 zákona, vedenému v evidencii uchádzačov najmenej tri mesiace, ktorý začne a bude v CHD/CHP samostatnú zárobkovú činnosť prevádzkovať alebo vykonávať nepretržite najmenej dva roky.

Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku je:
- absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD/CHP, ktorú uchádzačovi o zamestnanie, zabezpečí úrad PSVaR /na základe regionálneho projektu úrad zabezpečí praktickú prípravu UoZ na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD alebo na CHP, vrátane praktickej prípravy podnikateľského zámeru, stratégie prípravy a rozvoja podnikania, t.j. kurz - niekde trvá 3 dni, niekde dva týždne.../
- písomná žiadosť o príspevok spolu s prílohami a predložením podnikateľského zámeru, spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD/CHP (potvrdenia zo ZP, SP, DÚ, inšpektorátu práce – ak už predtým uchádzač podnikal).
- absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ /tzv. “komisia“/ – zabezpečuje úrad PSVR - písomný test znalostí a ústna obhajoba podnikateľského zámeru

Podkladom na posúdenie splnenia podmienok je stanovisko komisie.

Príspevok na SZČ poskytuje ten úrad PSVR, v ktorého územnom obvode občan so ZP začne prevádzkovať alebo vykonávať SZČ v CHD/CHP. Príspevok sa poskytuje formou jednorazového paušálneho príspevku a slúži na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ v CHD/CHP, ak o tento príspevok požiada písomne - príspevok poskytnú až po priznaní CHD.

Postup:
- žiadosť na kurz
- kurz
- žiadosť o príspevok s prílohami
- komisia
- vybavenie živnostenského listu
- predloženie ŽL na úrad
- podpis dohody s úradom
- stanovisko hygieny /RÚVZ/
- priznanie postavenia CHD
- poskytnutý príspevok

V rámci príspevku na zriadenie SZČ pre občana so ZP /§ 57/ - Dodatočné náklady - Oprávnenými nákladmi sú:
a) náklady na úpravu priestorov;
b) náklady na zamestnávanie personálu, ktorého výhradnou úlohou je pomáhať zdravotne postihnutým zamestnancom;
c) náklady na úpravu alebo získanie vybavenia alebo na získanie a validáciu softvéru pre zdravotne postihnutých vrátane upravených alebo pomocných technologickýchzariadení, ktoré sú dodatočnými nákladmi k nákladom, ktoré by príjemca pomoci musel znášať, keby zamestnával zamestnancov, ktorí nie sú zdravotne postihnutí;
d) ak príjemca pomoci ponúka chránené pracovisko, náklady na výstavbu, inštaláciu alebo rozšírenie príslušnej prevádzky a akékoľvek administratívne náklady a náklady na dopravu, ktoré sú priamym dôsledkom zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím.

Pokiaľ je potrebný pracovný asistent pre SZČO so ZP /to posudzuje úrad/, môžeš si podať aj žiadosť podľa § 59 /potrebné aj potvrdenia z DÚ, ZP, SP, IP, čestné vyhlásenia, návrh pracovnej náplne.../. Dohoda sa uzatvára max na 12 mesiacov. U asistenta nejde o pracovný pomer, ale o poskytovanie pomoci pri prevádzkovaní SZČ pracovným asistentom /§ 51 a 853 zákona č. 40/1964 Z.z. Občianskeho zákonníka/.

Prevádzkové náklady /§60/:
- žiadosti sa predkladajú vždy štvrťročne
- dodatočné náklady nie sú v rámci § 60
- čo máš v pod. zámere, nemôžeš počas trvania dohody žiadať z prevádzkových nákladov. Oprávnené sú: nájom, energie, palivo, vodné stočné, odvody, administratíva, doprava tovaru,...

PS: Takýto postup bol v našom regióne...
4 1
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

MIRPO, dakujem.
Zhrniem, ci som dobre porozumela.
Dotacia, §57, cca 9000euro /da sa kupit zariadenie prevadzky, PC, pkladna, nastroja a naradia k vykonu prace./
§60- Prevadzkove naklady, tie nie su z tych 9000euro, je to najom, uctovnicka, odvody?
Tieto veci mi nie su jasne, myslela som, ze odvody, uctovnicka, prenajom je z toho §57. Toto by som konkretne potrebovala objasnit. Co z coho.
Este otazka. Dobrovolne poistenie-odbody do SP mpze platit z dotacie uz 1.rok podnikania?
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
alaya1 Pozri príspevok
MIRPO, dakujem.
Zhrniem, ci som dobre porozumela.
Dotacia, §57, cca 9000euro /da sa kupit zariadenie prevadzky, PC, pkladna, nastroja a naradia k vykonu prace./ áno
§60- Prevadzkove naklady, tie nie su z tych 9000euro, je to najom, uctovnicka, odvody? áno
Tieto veci mi nie su jasne, myslela som, ze odvody, uctovnicka, prenajom je z toho §57. Toto by som konkretne potrebovala objasnit. Co z coho.
Este otazka. Dobrovolne poistenie-odbody do SP mpze platit z dotacie uz 1.rok podnikania?
Odvody aj nájom môžeš uviesť aj do pod. zámeru k § 57, ale potom ich nemôžeš žiadať z prevádzkových nákladov § 60. Ak ich nebudeš žiadať z § 57, môžeš ich žiadať z § 60. Účtovníčka pôjde z § 60 ods. 3 písm. i) náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy CHD/CHP.
Odvody do SP za 1. rok - v podstate sú oprávnené, ale zo skúseností viem, že niektoré úrady ich neuznávajú , ale ja by som ich tam skúsila napísať
PS: Mojim klientom tie odvody do SP v 1. roku podnikania prešli pred komisiou...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

mirpo Pozri príspevok
Odvody aj nájom môžeš uviesť aj do pod. zámeru k § 57, ale potom ich nemôžeš žiadať z prevádzkových nákladov § 60. Ak ich nebudeš žiadať z § 57, môžeš ich žiadať z § 60. Účtovníčka pôjde z § 60 ods. 3 písm. i) náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy CHD/CHP.
Odvody do SP za 1. rok - v podstate sú oprávnené, ale zo skúseností viem, že niektoré úrady ich neuznávajú , ale ja by som ich tam skúsila napísať
PS: Mojim klientom tie odvody do SP v 1. roku podnikania prešli pred komisiou...
Dakujem ti, este otazka, do akej vysky mouno ziadat §60?je to niekde dane?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcenm sa opytat, co si myslite, ci aku mate skusenost. Co sa oplati viac, zriadit si CHP ako SZCO, alebo sa dat zamestnat k znamemu podnikatelovi, ktory zriadi CHP. zaujimaju ma vyhody odvodov, papierovacky a pod., napr.DPN, ...
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
alaya1 Pozri príspevok
Dakujem ti, este otazka, do akej vysky mouno ziadat §60?je to niekde dane?
Je to v zákone o službách zamestnanosti § 60 ods. 6.
CCP podľa § 49 zák. vyrátaš z priemernej mzdy za 1.-3. štvrťrok predchádzajúceho kalend. roka - uvedené aj na http://portal.statistics.sk.
Príspevok na jedno pracovné miesto v roku 2010:
- ID nad 70%: max 1219,42 Eur za štvrťrok (4877,70 Eur za rok)
- ID od 40% do 70%: max 609,71 Eur za štvrťrok (2438,85 Eur za rok)

Platí pre celé Slovensko.
2 0
quker quker

quker je offline (nepripojený) quker

alaya1 Pozri príspevok
Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem
tak ako si pochodila, ci nemas ine nove informacie?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

quker Pozri príspevok
tak ako si pochodila, ci nemas ine nove informacie?
Ahoj, neviem zatial nic, nejedna sa o mna, ale priatelku. Asi tam este nebola sa informovat. Preco ta to zaujima?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať