Zavrieť

Porady

Ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe SMS?

Dobry den, moj znamy dnes dostal SMS, ze jeho pracovny pomer v skusobnej dobe bol ukonceny. Tuto formu volil majitel asi preto, ze bol posledny den skusobnej doby a uz ho nezastihol v praci. Moj znamy odisiel z prace az po skonceni pracovnej doby. Zaujima ma takuto situaciu riesit. Je mozne zrusit zamestnanecky pomer cez SMS? Predpokladame ze nie. Ako je to s pisomnou vypovedou a dorucenim, kedze tato vypoved zatial nebola dorucena, predpokladame, ze nie je pravoplatna, co ak bude dorucena v pondelok 3.3.2008, co uz bude po skusobnej dobe.
Usporiadat
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mne sa lahko hovori, kedze nejde o mna. Ale moj nazor je, ze ak sa ludia nebudu domahat svojich prav, nemaju pravo sa stazovat. V poslednej dobe niekolko mne blizkych osob s prepacenim "dodrbali" v nemocniciach a nikto z nich nepodal staznost na urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ani napriek mojmu naliehaniu (potial by to nestalo ani korunu, az keby sa slo na sud). A potom sa stazujeme ze ako nemocnice funguju. Stazujeme sa ze lekari beru uplatky a pritom im ich davame. Stazujeme sa na katastrofalny stav zdravotnictva, ale danu nemocnicu o tyzden na to vychvaluju aka je moderna, az mi bolo zle, ked som to pocul. Ja som z tych ktory chcu svet zmenit a tu nejde o peniaze. Zamestnavatel mal moznost dat vapenikovi vypoved o 3 hodiny skor a on by nedostal ani korunu. Ide tu o princip. Ak sa nedokazeme bit za svoje prava, naco potom su? Pravnik tvrdi, ze PP neskoncil, pisomne ukoncenie prac. pomeru nebolo dodnes dorucene. Ak si niekto mysli, ze je viac ako zakon, bude ak mu to dovolime.
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Tanče Pozri príspevok
písomnú výpoveď vapenikovi este nedoručili?
Písomná výpoveď mi neprišla - poštu sledujem každý deň :-) Majiteľ je momentálne na služobnej ceste niekde v zahraničí. Vraj sa chce potom so mnou porozprávať, takže sa teším na pondelok ak prídem do práce... :-) Bez boja sa určite nevzdám. Podľa doterajších informácií je právo na mojej strane. Samozrejme sa najprv pokúsim o dohodu a keď to nepôjde dohodou, tak to bude riešiť súd. Majiteľ si musí uvedomiť, že zákony platia pre všetkých a nemôže si robiť čo sa mu zachce.

Dnes(5.3.) mi prišla z firmy doporučená zásielka - takže asi mi čosi k tomu môjmu ukončeniu pracovného pomeru napísali.
Naposledy upravil vapenik : 05.03.08 at 17:46 Dôvod: Aktualizovanie informácií
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Dnes som sa rozprával s ďalším právnikom(právničkou) nezávisle od toho predchádzajúceho a potvrdila mi, že to ukončenie PP v skúšobnej dobe je neplatné.

Navrhla mi, že spíšeme vyjadrenie, že s ukončením nesúhlasím a trvám na pokračovaní PP.

Ak budem mať ďalšie informácie doplním.

Prajem pekný a usmiaty deň :-)
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Pockaaaaaaaaaat... ale ona Ti tvrdi nieco ine ako ten prvy Prvy tvrdil, ze pracovny pomer trva, ona tvrdi ze PP bol ukonceny ale neplatne
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

majovrabel Pozri príspevok
Pockaaaaaaaaaat... ale ona Ti tvrdi nieco ine ako ten prvy Prvy tvrdil, ze pracovny pomer trva, ona tvrdi ze PP bol ukonceny ale neplatne
ak bol ukončený neplatne, to znamená že ukončený nebol a teda stále trvá....

...si myslím.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Podla § 79 odsek 3 b, pri neplatnom ukonceny PP v skusobnej dobe ma nemusi zamestnanec trvat na pokracovani zamestnaneckeho pomeru a § 79 odsek 4 hovori, ze ak aj netrva na pokracovani zamestnaneckeho pomeru, ma narok na 2 mesacne odstupne. Moje pochopenie je, ze ak PP bol ukonceny neplatne a zamestnanec trva na PP, PP ukonceny nebol.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mandula Pozri príspevok
Žiaľ, nebude to asi také jednoduché ....
V odbornej literatúre (PaM 10/07) som našla toto:
ZAMESTNÁVATEĽ I ZAMESTNANEC
MÔŽE SKONČIŤ PRACOVNÝ POMER
V SKÚŠOBNEJ DOBE (podľa ustanovenia
§ 72 ZP), a to z akéhokoľvek
dôvodu alebo bez udania dôvodu.
Zákonník práce vyžaduje, aby
sa písomné oznámenie o skončení
pracovného pomeru v skúšobnej dobe
druhému účastníkovi pracovnoprávneho
vzťahu doručilo spravidla
tri dni pred dňom, keď sa má pracovný
pomer skončiť. Nedodržanie
uvedenej doby, ako aj písomnej formy
skončenia pracovného pomeru
v skúšobnej dobe však nemá za následok
neplatnosť právneho úkonu.

Trojdňová doba má len poriadkový
charakter.
Bohužiaľ, aj ja mám takú skúsenosť, Ukončenie PP v skúšobnej dobe navyše počas čerpania OČR a oznámeneé v piatok poobede telefonicky, že v pondelok mi končí PP v skúšobnej dobe bez udania dôvodu a mám si prísť pre papiere. Bohužiaľ na to mali nárok.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Betina2, skusala si s tym nieco robit? Alebo akym sposobom si zistila, ze na to mali narok?
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Betina2 Pozri príspevok
Bohužiaľ, aj ja mám takú skúsenosť, Ukončenie PP v skúšobnej dobe navyše počas čerpania OČR a oznámeneé v piatok poobede telefonicky, že v pondelok mi končí PP v skúšobnej dobe bez udania dôvodu a mám si prísť pre papiere. Bohužiaľ na to mali nárok.
Benita2, v podstate v tvojom prípade máš pravdu. Lebo ako tu už bolo spomenuté, skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok v práci ako napr PN, alebo aj OČR, to znamená, že v pondelok si ešte bola v skúšobnej dobe. Teda ak som tie § pochopil správne. :-) V mojom prípade je situácia trochu odlišná, ale ako to dopadne to sa dozvieme aj tak neskôr...
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Zaujímavé čítanie
Len taký dodatok, síce zamestnávateľ nemusí doručiť, podať,... výpoveď, ale ...
Pred 15:00 mal prísť za pánom vápeníkom a pred svedkami mu povedať, že ruší pracovní pomer v skušobnej lehote a keby bol inteligentný, tak spíše nejaké kecy na papier a nechá ho podpísať vápeníkovi, že bol ešte v trvaní PP v SD ozboznamení o výpovedi.

Resp. ešte to mohol poslať poštou s razítkom 29.2.08 a časom 1.tr, doporučene, do vlastných rúk a oznámiť mu to telefonicky, že mu bola poslaná výpoveď s dnešným datumom a v pondelok nech si príde pre peniaze.

Vieme aké sú telefony, vedia zblbnúť, niekedy s ním hráme a niekto volá a mi ho zrušíme, alebo príde sms a mi ju zmázneme , proste prišľa mi nejaká sms, ale od koho a čo chcel neviem (šak keby niečo chcel zavolá).

Proste neplatné a požaduj 2-dvoj mesačný plat a už sa tam neukazuj
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

vapenik, sme zvedaví, čo nové?
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Aby som zhrnul situáciu a zanechal tu aj niečo, čo by mohlo byť v budúcnosti pre niekoho užitočné. Za ten týždeň, čo som bol PN, som sa radil s právnikmi a zisťoval ako by sa táto situácia dala riešiť aké mám šance a čo všetko a ako môžem dosiahnuť. Nakoniec sme spolu s mojou známou právničkou sformulovali 2 verzie listu, z ktorých som si mohol vybrať a jeden poslať ako reakciu na list z 29.2., ktorý mi napísal zamestnávateľ.

Tu sú tie listy:

1.

Vec<o:p></o:p>
Vyjadrenie k listu zo dňa 29. 2. 2008<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Váž. pán konateľ, <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
dňa 7. 3. 2008 som prevzal Váš list, v ktorom uvádzate, že bol so mnou skončený pracovný pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce(ďalej len ZP) teda, že došlo k skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Chcem poukázať na skutočnosť, že do zamestnania som nastúpil dňa 1. 12. 2007, skúšobná doba bola so mnou dohodnutá v trvaní 3 mesiacov a teda mala skončiť dňa 29. 2. 2008. Vzhľadom na tieto skutočnosti Vás upozorňujem, že v čase doručenia výpovede som už nebol v skúšobnej dobe ako uvádzate a tak isto som bol v tom čase dočasne PN, teda vás upozorňujem aj na ustanovenie § 64 ZP o zákaze výpovede v tzv. ochrannej dobe. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podľa ustanovenia § 64 ZP zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu až do dňa jej skončenia a pod. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V zmysle ustanovenia § 72 ZP v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Je evidentné, že z Vašej strany došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru a týmto Vám v zmysle ustanovenia § 79 ZP oznamujem, že trvám na tom, aby ste ma naďalej zamestnával. V zmysle citovaného ustanovenia ste mi povinný poskytnúť náhradu mzdy, až do času kým mi neumožníte naďalej pre Vás pracovať. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Verím, že pristúpite k tejto situácii zodpovedne a nebudem nútený uplatňovať si svoje zákonné nároky súdnou cestou. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Zároveň Vás ubezpečujem, že táto skutočnosť neovplyvní moje lojálne správanie sa voči spoločnosti aj v budúcnosti.



2.



Vec<o:p></o:p>
Vyjadrenie k listu zo dňa 29. 2. 2008<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Váž. pán konateľ, <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
dňa 7. 3. 2008 som prevzal Váš list, v ktorom uvádzate, že bol so mnou skončený pracovný pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce(ďalej len ZP) teda, že došlo k skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Chcem poukázať na skutočnosť, že do zamestnania som nastúpil dňa 1. 12. 2007, skúšobná doba bola so mnou dohodnutá v trvaní 3 mesiacov a teda mala skončiť dňa 29. 2. 2008. Vzhľadom na tieto skutočnosti Vás upozorňujem, že v čase doručenia výpovede som už nebol v skúšobnej dobe ako uvádzate a tak isto som bol v tom čase na PN, teda vás upozorňujem aj na ustanovenie § 64 ZP o zákaze výpovede v tzv. ochrannej dobe. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podľa ustanovenia § 64 ZP zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu až do dňa jej skončenia a pod. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V zmysle ustanovenia § 72 ZP v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Je evidentné, že z Vašej strany došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru a týmto Vám v zmysle ustanovenia § 79 ZP oznamujem, že ak medzi nami nedôjde v predmetnej záležitosti k odchylnej písomnej dohode, platí ustanovenie § 79 ods. 3 písm. b ZP a teda, že došlo medzi nami k skončeniu pracovného pomeru dohodou ku dňu keď sa mal pracovný pomer skončiť. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Zároveň si uplatňujem nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov, ktorý mi vyplýva z ustanovenia § 79 ods. 4 ZP.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Verím, že pristúpite k tejto situácii zodpovedne a nebudem nútený uplatňovať si svoje zákonné nároky súdnou cestou.


Nakoniec som sa rozhodol poslať ako reakciu ten prvý list, čo sa neskôr ukázalo ako nie celko najlepšia voľba.


V pondelok som sa stretol s konateľom a "chvíľu"
sme viedli debatu na celú tú tému...


Záverom celého toho rozhovoru(so všetkými prestávkami a prerušeniami) bolo, že sme to nechali ako ukončenie PP v skúšobnej dobe.


Prečo?


Po debate s konateľom a neskôr následne aj s právnikom(odborníkom na pracovné právo) som dospel k záveru a pre mňa aj keď neuspokujúcemu ale v tej to situácii prijateľnému riešeniu.


Celá ta situácia sa točila okolo toho, že v ten piatok ma chcel konateľ proste vyhodiť za každú cenu a celý ten týždeň, čo som bol na PN zbieral a hľadal dôvody a spôsoby ako by to mohol spraviť bez toho aby dal čo i len korunu navyše. No a bohužiaľ ako mi aj počas rozhovoru naznačil. Nech by som aj ten súd vyhral (čo by v podstate už nezáležalo na tom, kto má pravdu, ale kto lepších právnikov), tak či onak by si spôsob ako ma vyhodiť bez odstupného našiel.
V tej to situácii mi aj právnik poradil, že bude asi lepšie obrátiť stranu v knihe a pokračovať ďalej s tým, že zabudnem na to, čo sa stalo - že som ešte mladý a prácu si určite nájdem - a brať to ako ponaučenie do života.
Čo síce nie úplne uspokojilo, ale asi má pravdu, že bojovať boj, ktorý nemá víťaza je zbytočné plytvanie energiou, ktorá sa dá využiť užitočnejšie niekde inde.

Ešte k vyjadreniam právnika okolo toho ukončenia PP smskou:
- povedal, že by to bol zaujímavý precedens a za roky praxe v tejto oblasti sa s takým čímsi nestretol, bohužiaľ sa situácia natoľko skomplikovala a zapojilo sa do toho veľa premenných, ktoré ju komplikujú, že v tomto prípade držať sa hesla múdrejší ustúpi je vhodnejšie.

Toť vsio k tejto téme z mojej strany.

Chcem vám všetkým poďakovať za nápady návrhy a rady, ktoré ste mi v tomto vlákne dali a za podporu v mojom prípade.

Tak ešte raz

ĎAKUJEM!
a ostávam s pozdravom

Vápeník
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

S tymi doplnujucimi informaciami, ktore tu vapenik nerozvadzal, by som na jeho mieste konal rovnako.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať