Zavrieť

Porady

Pripočítateľné a odpočítateľné položky pre PO

momentálne na MD
Hľadala som tu v témach, ale nenašla som..
Kde by som našla aktuálny zoznam všetkých pripočítateľných a odpočítateľných položiek pre PO?
Poradí niekto?
Usporiadat
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Tak to zhrniem môžem?: Doučtovala som odpisy 551/082 na analytiku lebo to vyhodím zo zakladu v danovom priznaní a odložený danový zavazok odúčtujem na 592 a tiež to vyhodím v danovom priznaní.. a tým je to vybavené?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ivánuška Pozri príspevok
Tak to zhrniem môžem?: Doučtovala som odpisy 551/082 na analytiku lebo to vyhodím zo zakladu v danovom priznaní a odložený danový zavazok odúčtujem na 592 a tiež to vyhodím v danovom priznaní.. a tým je to vybavené?
nie som si istá, ako to myslíš s tým vyhadzovom, ešte raz si pozorne prečítaj moju pôvodnú odpoved...........
KEJKA Pozri príspevok
odložená daň a odpisy/oprávky nemajú nič spoločné.
odložená daň sa účtovala 592/481 a teraz ju zlikviduješ 481/592 úplne jednoducho.
592 ako aj 591 nevchádzajú do HV pred zdanením, teda nemôžu byť pripočitateľnou položkou, radšej odporúčam 481/592 účtovať až pri účtovaní bežnej splatnej dane, aby si sa ešte viac nezamotala. A súčasne je to fajn, že nemusíš riešiť daňové hľadisko, lebo predaj bol v r.2009, vtedy sa už odl.daň mala zlikvidovať.
odpisy - musíš pozrieť a porovnať účtovné a daňové odpisy u každého majetku aj toho zlikvidovaného. Tipujem, že pri predaji alebo na konci odpisovania nebola zohľadnená daňová zostatková cena, resp. neboli doúčtované odpisy 551/081.
Ak zistíš, že sa vzťahujú naozaj k tomu predanému majetku, tak doúčtuj na nedaňový účet 551, alebo ak je to väčšia suma, tak na 428.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
ano ano uvedomila som si to... ale už som to tam vycapila...hehehe,... maš to so mnou trápenia... hihi.. ale dakujem krasne za trpezlivosť.... ja sa občas moc zamyslam premýšlam a z takýchto vecí mam hrôzu a musím si to s niekym odkonzultovať vždy, ale už sa zamýšlať nejdem urobím to takto AAAAA JE TOOOO :-D :-D
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
OK
0 0
Kristína_B Kristína_B

Kristína_B je offline (nepripojený) Kristína_B

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, kam uvediem v DP 45% z hodnoty stravných lístkov. Ak to môj názor správny, ide o pripočitateľnú položku.
S tým súvisí aj nasledovné - vyšiel mi zisk vo výške cca 15.000 EUR. Z minulých období mi zostala "neumorená strata" vo výške cca 2000 EUR. Z daňového hľadiska : k 15.000 pripočítam 150 EUR (45% z hodnoty SL) a od tejto sumy odpočítam 2000 EUR a teda z 13150 vypočítam daň a tú odvediem? V tom prípade ale pri zaúčtovaní predpisu dane mi táto účtovná nebude sedieť s tou, ktorá bude v daňovom priznaní. Tú totiž vypočítavam zo sumy 15.000,- Možno miešam hrušky s jablkami a preto potrebujem poradiť.
Dakujem za pomoc.
Naposledy upravil Kristína_B : 25.03.11 at 16:30 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Predpis dane zaúčtuješ taký, aký ti vyjde z priznania, v žiadnom prípade nemôže byť rozdielny.
V r. 410 DP PO uvedieš sumu odpočítavanej dane (2000), v r. 420 bude už len 13150 a ďalej pokračuje podľa predtlače.

591/341 zaúčtuješ presne to, čo je na r. 800
ak boli preddavky 341/341AE sumu z r. 840
a na účte 341 zostane "Daň k úhrade".
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Malá podotázka: Prečo je 45% hodnoty str.lístkov pripočitateľná suma? Mám to chápať tak, že zamestnanci dostávali str.lístky bez toho aby uhradili 45% hodnoty? Ak áno, potom tento podiel im bol v rámci mzdy zdanený, ako nepeňažný príjem?
0 0
Kristína_B Kristína_B

Kristína_B je offline (nepripojený) Kristína_B

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Malá podotázka: Prečo je 45% hodnoty str.lístkov pripočitateľná suma? Mám to chápať tak, že zamestnanci dostávali str.lístky bez toho aby uhradili 45% hodnoty? Ak áno, potom tento podiel im bol v rámci mzdy zdanený, ako nepeňažný príjem?
Hm, nebol..
Znamená, že mám radšej urobiť príjem do pokladne a pri zaevidovaní faktúry ju rozdeliť ako 527 - 55% a nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 45%? A tým mám aj problém s pripočitateľnou čiastkou vyriešený?
A otázočka - ak zamestnávateľ akosi "pozabudol" objednávať a dávať zamestnancom SL, je možné im "vyplatiť príspevok na stravu" dodatočne? No myslím tým na konci každého mesiaca urobiť v účtovníctve "sročky" VPD ako náhrada zamestnancom za stravné? Napríklad len 55% zo zákonného prídelu a nebude to potrebné zdaniť?
Ďakujem obom za radu!
0 0
Kristína_B Kristína_B

Kristína_B je offline (nepripojený) Kristína_B

Kristína_B Pozri príspevok
Hm, nebol..
Znamená, že mám radšej urobiť príjem do pokladne a pri zaevidovaní faktúry ju rozdeliť ako 527 - 55% a nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 45%? A tým mám aj problém s pripočitateľnou čiastkou vyriešený?
A otázočka - ak zamestnávateľ akosi "pozabudol" objednávať a dávať zamestnancom SL, je možné im "vyplatiť príspevok na stravu" dodatočne? No myslím tým na konci každého mesiaca urobiť v účtovníctve "sročky" VPD ako náhrada zamestnancom za stravné? Napríklad len 55% zo zákonného prídelu a nebude to potrebné zdaniť?
Ďakujem obom za radu!
Môžte mi niekto reagovať na túto otázku?
Dakujem!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
100 x riešené, nehnevaj sa, je tu množstvo odpovedí, využi svoj čas a študuj na Porade príspevky.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Kristína_B Pozri príspevok
Hm, nebol..
Znamená, že mám radšej urobiť príjem do pokladne a pri zaevidovaní faktúry ju rozdeliť ako 527 - 55% a nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 45%? A tým mám aj problém s pripočitateľnou čiastkou vyriešený?
A otázočka - ak zamestnávateľ akosi "pozabudol" objednávať a dávať zamestnancom SL, je možné im "vyplatiť príspevok na stravu" dodatočne? No myslím tým na konci každého mesiaca urobiť v účtovníctve "sročky" VPD ako náhrada zamestnancom za stravné? Napríklad len 55% zo zákonného prídelu a nebude to potrebné zdaniť?
Ďakujem obom za radu!
Stravné vo finančnej forme malo byť zdanené, teraz už nemôžeš do minulého roka dodaňovať.
A čo sociálny fond? nemáte?
0 0
sllimka sllimka

sllimka je offline (nepripojený) sllimka

ahojte,
chcem sa opytat mozno trivialnu otazku pre niekoho...ked poskytnutne dary 543 su pripocitatelnou polozkou, tak prijate dary 643 budu odpocitatelnou, ci tie mi vobec neovplyvnuju zaklad dane?
a mam uctovat o prijatych daroch az vtedy, ked ich skutocne dostanem? nasa firma totiz podpisala darovaciu zmluvu este v minulom roku, ale peniaze sme dodnes neprijali.
dakujem vopred za odpoved.
0 0
sllimka sllimka

sllimka je offline (nepripojený) sllimka

sorry, nie 643, ale 648
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
648 a mala by to byť odpočitateľná položka.
účtuje sa o prijatom dare, nie o sľúbenom.
0 0
sllimka sllimka

sllimka je offline (nepripojený) sllimka

dakujem za odpoved
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
ja by som sa chcela spytat, ked mi teraz v decembri zamestnanec vycisli nadspotrebu za kazdy mesiac..pocita priemrnu cenu kazdy mesiac, z jednotlivych nakupov..co robit ked vo viacerych mesiacoch vysla uspora. Uctovat v tych mesiacoch kedy vysla nadpostreba preuctovanie na 501 nedanovu, a v tych mesiacoch kedy vysla uspora neuctovat nic? dakujem
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Právnická osoba má zmluvu o sprostredkovaní s fyzickou osobou v roku 2010 je neuhradená, je to jej príjem zaúčtovaný na 602, v daňovom priznaní som to vyňala a uviedla na riadok 270. V ďalšom roku po uhradení to uvediem na riadok 140. Postupujem správne? Ďakujem
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Posúvam
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Vyňať si to z daňového priznania nemala, pretože len nezaplatené provízie fyzickej osobe sú pripočítateľnou položkou. Neprijaté provízie od fyzickej osoby sú súčasťou základu dane.
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Nie som si istá - neplatí zákon §17 ods.3 g), že v prípade ak výdavok (náklad), ktorý bol daňovník povinný účtovať, nie je uznaný za daňový výdavok podľa §19 zákona, potom sa do základu dane nezahrnie ani príjem, ktorý k tomuto výdavku prislúcha?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať