Zavrieť

Porady

Goji

Ahoj poraďáci, objednala som z nemenovaného záhradníctva bobuľoviny - Goji- kustovnica čínska, žiaľ nemám návod na pestovanie. Máte s tým skúsenosti?
Usporiadat
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

Ja som sa pri goji stretol najmae s nazvom Lycium chinensis a pri tej burine skor s menom Lycium barbatum. Aj na nete mi pre goji vyslo viac Lycium chinensis. Mozno su to len synonyma ale ako vravim, nie kazde goji mi pride rovnake,ci uz ide o plodnost, tvar plodov a chut.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Keď dám Lycium barbatum, vyskočí goji:http://images.google.sk/images?q=lycium%20barbatum&oe=utf-8&rls=org.mozilla:skfficial&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

Dnes som kontroloval tie latinske nazvy, ktore som v prispevkoch pouzil a musim sa opravit- spravne je Lycium barbarum a Lycium chinense, aspon tak sa uvadza v Zozname vyssich a nizsich rastlin Slovenska.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím, znamená to, že Goji ani nie je tak zdravá bobuľa /ak bude / ako sa o tom píše a reklamujú? Že vraj pomáha aspoň na 30 zdrav. ťažkostí.
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

K zdravotnym ucinkom goji sa neviem vyjadrit, nie som lekar :-)

Len som chcel povedat, ze najistejsie je vypestovat si rastliny priamo z kupenych plodov. Povod predavanych rastlin v zahradnictvach moze byt rozny.
0 0
JOSCH JOSCH

JOSCH je offline (nepripojený) JOSCH

Zdravim.. aj moja zakonita si to objednala (rastlinu od starkla)rastie to ako blazoon,aj kvitne,ale po tom co som si precital clanky na ceskych forach tak asi na buduci rok ju zakylerujem (rastlinu).
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

Aj mi sme si Goji kupili od Starkla, rastie kvitne ale ziadne plody.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rovnako veľký rozdiel som si všimol vo veľkosti plodov aj v populácii divorastúcich Lyceí - Kustovníc - líšia sa nielen farbou kvetov ale aj veľkosťou a tvarom plodov. Je to geneticky ten istý druh a ten čínsky je zrejme len varieta. Som tiež presvedčený, že rovnako sa líšia aj tie čínske a to nielen veľkosťou plodov, ale aj zložením, takže nikto presne nevie koľko plodov je ešte pre organizmus prospešných a koľko je už škodlivých.
Sušené sú fajn ale čerstvé mi moc nechutia ani tie čínske ani plané, takže zostanem pri osvedčených novinkách a starých odrodách a druhoch ktoré viem čo obsahujú a čo môžem od nich čakať.
Povedzme si otvorene Číňania jedia aj rohy z nosorožca a žraločie plutvy, alebo napríklad sušené mravce, pretože tým vraj získajú silu, pretože mravec je silný! unesie náklad mnohonásobne ťažší ako je sám, ak by to bolo takl ale naozaj potom by už dávno vzpierači žrali mravce namiesto anabolík...
Tým ktorí to predávajú zas ťažko veriť, veď im ide o zvýšenie predaja...
0 0
mino2 mino2

mino2 je offline (nepripojený) mino2

Zdravím, ja som dostal odrezok Goji od kamaráta. Len tak som ho zasadil do zeme bez hnojenia. Od jari mám z toho cca 2 m krík ale musím to mať na konštrukcii lebo sa to vála, asi v septembri začalo kvitnuť, bolo samý kvet. Ateraz už zbieram plody ako Maruška. Kamarát sa čuduje vždy ked príde lebo to moje je už 3 x také ako jeho. Dal som mu odrezky nech si posadí. Je to fakt ako burina, strihám to v kuse.
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

Zdravím poraďáci, kto mi poradí, čo mám robiť? Kúpila som si Goji od Starkla, v októbri som ho posadila do črepníka a dnes už má malé lístky.
Teraz som sa ale dočítala, že sa v žiadnom prípade nemá sadiť do črepníka, ale priamo von do zeme. Neviem, čo s ním. Mám ho nechať už tak, alebo ho mám posadiť do zeme ešte pokiaľ nemrzne?
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Daj do zeme, ešte pokiaľ to ide.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

MartinaZC Pozri príspevok
Zdravím poraďáci, kto mi poradí, čo mám robiť? Kúpila som si Goji od Starkla, v októbri som ho posadila do črepníka a dnes už má malé lístky.
Teraz som sa ale dočítala, že sa v žiadnom prípade nemá sadiť do črepníka, ale priamo von do zeme. Neviem, čo s ním. Mám ho nechať už tak, alebo ho mám posadiť do zeme ešte pokiaľ nemrzne?
V prvom rade mi nie je jasné či ide len o to že črepník a voľná pôda, alebo si myslela, že ho máš v črepníku pri izbovej teplote, pravdepodobne je to tak.
Závisí v ktorej oblasti žiješ, či juh, či sever a aká je nadmorská výška, s tým súvisí aj teplota vonku a ranné a aj tie ostatné mrazíky. Pokiaľ viem začiatkom týždňa budúceho sa má schladiť a možný je aj sneh.
Goji je burina a len tak ľahko ju nezničíš, ale ísť z +20 do -? to nie je sranda, najmä ak má miazgu a mladučké krehké lístočky.
Ak ho predsa len chceš dať do zemi, na mráz, tak ho musíš dobre zatepliť. Vôbec nie je isté že nebude ako vlani -17 a to by nemusela mladá rastlinka rozdýchať.
Na tvojom miste by som ju dal najlepšie do miestnosti kde je čo najviac svetla a súčasne chladno ale nie chladnejšie ako 5 stupňov hoci by vonku aj mrzlo, ak takú možnosť nemáš, tak aspoň čo najviac svetla a von by som ju vysadil až na jar. Goji je rastlina, ktorá nemusí mať zimný spánok a môže preto bez úhony prezimovať aj za oknom. Ešte aj podrastie do jary!
Mohla by si ju možno trocha tvarovať ako kríček a zaštipovať mladé výhony aby lepšie rozvetvila. Kvetináč môže byť aj väčší a moc nehnojiť. Pozor najmä na molice a rozročov, tie by ju mohli doslova zožrať!
Inak tie moje goji rastú aj momentálne, asi ich zaštipnem aby drevo lepšie vyzrelo v skutočnosti nie som nadšencom Goji. Pochopíte o pár rokov.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
to wabbi: Prečo nie si nadšencom Goji? Ja si ju kupujem v lekárni, ak vieš niečo čo my nie, tak to tu uveď, možno nám pomôžeš, týždenne zjem jedno balenie, no ak mi má uškodiť, radšej drienky...
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

Wabi, myslela som doma na kuchynskom okne. Dám ju ale radšej na chladnejšie miesto niekde na okno do garáže. Som zo stredného Slovenska a vonku začína mrznúť. Keďže nepotrebuje zimný spánok budem ju teda zaštikávať-tvarovať. Zatiaľ má iba 4 také drevnaté výhonky /tak, ako mi prišiel zo Starkla/a jeden mladučký /už je dosť vysoký/. Môžu sa zaštikávať aj tie staré aj tie nové výhonky? Ešte prosím Ťa poraď, či má radšej viac alebo menej vody. Zdá sa mi, že sa jej nejako začali krútiť listy.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ondrejvla Pozri príspevok
to wabbi: Prečo nie si nadšencom Goji? Ja si ju kupujem v lekárni, ak vieš niečo čo my nie, tak to tu uveď, možno nám pomôžeš, týždenne zjem jedno balenie, no ak mi má uškodiť, radšej drienky...
To by som si nedovolil povedať, že by mohlo kupované Goji škodiť, to snáď nie. Inak je to však s pestovaným. Ak ho vysadíte zo semien má veľkú variabilitu. Geneticky nebol zistený rozdiel medzi kustovnicou Čínskou a tou našou pôvodnou, ktorá tu už zrejme nejaké to storočie v Európe rastie. Čo obsahuje Kustovnica Čínska vypestovaná v našich podmienkach, čo pred usušením ako čerstvá to zrejme nikto netuší. V obsahu látok bude iste aspoň taká variabilita ako pri veľkosti a chuti plodov a tiež pri tvare listov. Aspoň sa to dá predpokladať pri semenáčoch a hoci sú niektoré klony množené vegetatívne sú to len tiež pôvodné semenáče a nikto u nich netestoval obsah látok a zloženie u nás. Predpokladať sa dá že to nemusí byť to isté ako sušené dovážané plody. Aj chuť je iná. Je tu tiež predpoklad prepelenia tou divokou a v neposlednom rade mi pripadá zber plodov dosť náročný. Dávem prdnosť iným ovocninám, u ktorých je zloženie a priaznivý vplyv na organizmus dokázaný a žiadne predávkovanie nehrozí. U kustovnice v našich podmienkach nič podobné nie je. Iste niekto to musí odskúšať, veď aj muchzotrávku tygrovanú niekto odskúšal. Ja zas sa radšej nechám poučiť na skúsenostiach iných. Tvrdí sa že geneticky identická a aj vzhľadovo často totožná kustovnica cudzia je otrávená... Medzi liekom a jedom je často iba malý rozdiel. Aj jed kobry je v malých dávkach a pri správnom používaní liekom za iných okolností však zabíja. Tak mi to pripadá s tou kustovnicou podozrivé. Kedy je jedom a kedy je liekom? Koľko jej je zdravé jesť a koľko už je moc. Všetkého moc škodí. U kustovnice balansujeme myslím na tenkom lade. Nie som zďaleka odborníkom na kustovnicu, len je pre mňa zatiaľ trocha podozrivým kvietkom to je všetko.
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

Re: Goji
Wabi, myslela som doma na kuchynskom okne. Dám ju ale radšej na chladnejšie miesto niekde na okno do garáže. Som zo stredného Slovenska a vonku začína mrznúť. Keďže nepotrebuje zimný spánok budem ju teda zaštikávať-tvarovať. Zatiaľ má iba 4 také drevnaté výhonky /tak, ako mi prišiel zo Starkla/a jeden mladučký /už je dosť vysoký/. Môžu sa zaštikávať aj tie staré aj tie nové výhonky? Ešte prosím Ťa poraď, či má radšej viac alebo menej vody. Zdá sa mi, že sa jej nejako začali krútiť listy.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž s tými listami ak to nie je od parazitov je to tak, že je teraz dnu v byte veľmi teplo a málo svetla - krátky deň - je to pre neho to najhoršie obdobie.
Neboj sa zaštipávať ktorékoľvek výhony a môžeš ich strihnúť presne tak ako chceš aby ti rástli. Za miestom odstrihnutia či zaštonutia urobia 2-4 výhony, čím sa rozkonária. Necháš len tie, ktoré smerujú von z korunky, aby neboli prehustené a potom ich za 4-5 listom môžeš znova zaštipnúť.
Faktom ale zostáva, že teraz je na to to najnevhodnejšie obdobie kôli krátkemu dňu. Chce to fakt radšej nižšiu teplotu aby moc nevybiehali za svetlom.
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

Ďakujem
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

pridám foto plodov z minulého leta :-)

inak goji by som zimoval urcite v chlade a nie v teple. zbytocne by sa vysilovala.
gojiplody.jpg  
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím, chcela by som sa spýtať, po koľkých rokoch je tá úroda? Páči sa mi. Dík.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať