Zavrieť

Porady

Rozdelenie zisku.

Dobry den,
Budem prvy krat rozdelovat zisk aj zo starsich rokov ako 2004. Je mi jasne ze tento zisk musim zdanit 19%. Ale rad by som vedel ci treba DU poslat nejake tlacivo o tejto zrazke alebo ci sa to uvedie iba v danovom priznani FO. Dakujem za info.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja haliere preúčtujem na rezervný fond (DAL 421). V dnešnej situácii keď budeme všetko prepočitávť na Eura je to už skoro jedno nakoľko nám naskáču centy aj tam kde sme haliere nemali.

apo
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ja každý rok haliere pri rozdeľovaní zisku zaúčtujem na RF (podiely sa vyplácajú v celých Sk). Pri RF treba len dodržať minimálnu sumu tvorby podľa SZ - viac o haliera sa môže tvoriť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Keď už debatujeme o rozdeľovaní zisku chcem sa opýtať:
Zisk z roku 2003, ktorý sa pri vyplatení mal dostať do daňového priznania FO typ B som celý na základe uznesenia valného zhromaždenia preúčtoval ako tvorbu RF
MD 428 DAL 421.

Teraz máme vytvorený RZ nad minimálnu povinne tvorenú výšku rezervného fondu podľa Obchodného zákonníka, na RF máme viac ako 50.000 Sk.

Dúfam, že tento postup bol O.K.

Druhá otázka:
Pri rozdeľovaní zisku už nemusím povinne tvoriť ďalej RF keďže povinných 40.000 mám už vytvorené?

Ďakujem.

apo
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
apo Pozri príspevok
Keď už debatujeme o rozdeľovaní zisku chcem sa opýtať:
Zisk z roku 2003, ktorý sa pri vyplatení mal dostať do daňového priznania FO typ B som celý na základe uznesenia valného zhromaždenia preúčtoval ako tvorbu RF
MD 428 DAL 421.

Teraz máme vytvorený RZ nad minimálnu povinne tvorenú výšku rezervného fondu podľa Obchodného zákonníka, na RF máme viac ako 50.000 Sk.

Dúfam, že tento postup bol O.K.

Druhá otázka:
Pri rozdeľovaní zisku už nemusím povinne tvoriť ďalej RF keďže povinných 40.000 mám už vytvorené?

Ďakujem.

apo
Podľa mojich znalosti zákon stanovuje len dolnú hranicu RF, a to 10% ZI. Hornú nie. Takže môže sa tvoriť aj nad 10% ZI. Ak tento limit je splnený, potom už tvorba RF nie je povinnosťou.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 25.09.08 at 18:25
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem.

Mal som obavy aby som nemusel zo zisku dávať povinne naďalej do RF. Môj cieľ bol nezaplatiť daň zo zisku za rok 2003 za tú cenu, že peniaze si vyberiem pozdejšie zo ziskov nasledujúcich rokov ale už bez druhého zdanenia.

Som zvedavý do kedy to takto vydrží.

Pozdravujem.

apo
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Možem sa pridat s otázočkou?
A čo keď chcem vyplatiť podiel na zisku zamestnancovi, ktorý nemá účasť na ZI a nie je členom štatutárneho ani dozorného orgánu? Len si chcem ujasniť, čo sa týka odvodov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

shaggy Pozri príspevok
Možem sa pridat s otázočkou?
A čo keď chcem vyplatiť podiel na zisku zamestnancovi, ktorý nemá účasť na ZI a nie je členom štatutárneho ani dozorného orgánu? Len si chcem ujasniť, čo sa týka odvodov.
Podiely na zisku u zamestnanca bez majetkovej účasti podliehajú odvodom.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V takomto prípade by som ako spoločník, ktorý sa chce o zisk podeliť so zamestnancami postupoval tak, že zisk vyplatím sebe a následne v obálke bez podpisu vyplatím podiel zamestnancom.

Aj pred x-rokmi keď boli vyplatené v štátnom podniku podiely na zisku boli posudzované inak ako mzdy. Raz sa stalo, že pred vianocami podiely vyplatili, ale zisk nevyšiel, následne nám boli niekedy v marcovej výplate dodatočne vykonané zrážky zo mzdy.

Chápen dnešené opatrenie, lebo dopadlo by to tak, že zamestnanci by celý rok nedostali oficiálne výplatu, ale len podiel na zisku a ich dôchodkové zabezpečenie by bolo obídené.

apo
0 0
samuelch samuelch

samuelch je offline (nepripojený) samuelch

Pru Pozri príspevok
ja viem, ale ako môžu rozhodnúť, je niekde nejaký predpis o rozdelení zisku na čo môže ísť alebo nie?
Keď splnili zákonné požiadavky , naložia so ziskom ľubovoľne.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Valné zhromaždenie, môže rozhodnúť podľa svojho uváženia.

Najbežnejší spôsob naloženia so ziskom je jeho vyplatenie. Takto postupujú obchodné spoločnosti, ktoré nemajú ambíciu zisk vrátiť naspäť do podnikania na krytie výdavkov na investície.

Jednoducho si peniaze byplatia a je to.

V slovenskom systéme daní nie je možnosť ako je to v iných krajinách,ktoré podporujú firmy, ktoré vrátia zisk do firmy tým spôsobom, že investícia nadobudnutá z prostriedkov rozdeleného zisku je nákladom v celej výške hneď v prvom roku zaradenia do majetku. Takže aj takto sa dá zisk rozdeliť.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať