Zavrieť

Porady

Platenie zdrav.poistenia zahraničného konateľa v praxi

Mám k dispo jedno zaujímavé stanovisko Českej správy sociálneho zabezpečenia (ktorá v ČR spravuje i zdravotné poistenie) vo veci aplikácie
1408/71. Volala som do VšZP na Ferienčíkovu, ale tí sú z toho celí preč a
nevedia ako reagovať. Preto vás prosím o váš názor :

Ak máte konateľa slovenskej s.r.o. ktorý je zároveň SZČO v ČR (je tam spoločník v.o.s.) znamená to že takáto osoba je považovaná za :
SZČO v SR - aj aj SZČO v ČR -----takáto osoba potom podlieha právnym predpisom štátu kde má svoje bydlisko (ak ho nemá ani v ČR a ani v SR tak podlieha právnym predpisom toho štátu kde vykonáva svoju hlavnú činnosť).
V mojom prípade konateľ podlieha právnym predpisom ČR, tzn. že poistné na zdravotné poistenie z činnosti konateľa s.r.o. v SR bude platiť v ČR a to podľa sadzieb a spôsobom stanoveným v českej legislatíve.

Problém spočíva v tom, že Česká správa poistenia tvrdí, že nakoľko je konateľ v ČR považovaný za zamestnanca zdravotné poistenie z jeho odmeny konateľa v SR nemá platiť on ale slovenská s.r.o. !!!!?????
Čiže spôsob platby ako za zamestnanca.....

ČO SI O TOMTO PROSÍM MYSLÍTE ????
P.MIHÁL...???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

    barbadoss
    Ešte mám ďalšiu pikošku, uvedený konateľ bol (chudák) konateľom s.r.o. aj od septembra 2004. Tzn., že v roku 2004 bol pre účely zdravotného poistenia považovaný za zamestnanca. Zároveň bol v SR aj spoločníkom v.o.s. a takisto spoločníkom v.o.s. v ČR. Tzn.

    v ČR bol považovaný za SZČO
    v SR aj za zamestnanca (konateľ) aj za SZČO (spoločník v.o.s.)

    A teraz mi nie je jasné akú uplatniteľnú legislatívu použijem (mne to vychádza že tu platí výnimka, tzn. platí v oboch štátoch) a ako bude teda odvádzať poistné zo svojich príjmov v SR.??????????

    Platenie zdrav.poistenia zahraničného konateľa v praxi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.