Zavrieť

Porady

Pracovný úraz

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom pracovného úrazu. Počas pracovnej doby sa mi stal úraz pri umývaní riadu, praskol mi pohár v ruke a rozrezal mi ruku na 6 stehov. Mám PN ktorá bude trvať viac ako 3 týždne (pravá ruka - šľachy). Lekár mi vypísal PN a uviedol mi to ako pracovný úraz. Vedúca mi vrátila PN aby som si to išla dať prepísať, že umývanie riadu nespadá do mojej náplne práce, že to pracovný úraz nieje. Pritom mi navrhla že sa nejak dohodneme.
Preto prosím o radu ako mám postupovať ďalej, či to spadá do pracovných úrazov alebo nie.
Ďakujem
Usporiadat
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Ninna Pozri príspevok
Ja sa Tebe ospravedlňujem.
Ja som si bola vedomá že pracuješ v sprostredkovaní obchodu ale pán X,Y si neoveril skutočnosti a pritom je 15 rokov bezpečák a nazval ma ....
To ma vytočilo a preto som reagovala ako som reagovala.
Záver : treba úraz preklasifikovať ako iný úraz nie pracovný.
A držím palce v skoré uzdravenie
Mne je jedno kde ta pani pracuje, ale znova jej odporúčam, aby urobila tak, ako som jej povedal: Je to" pracovný úraz" a nezáleží vôbec na tom čo kto robí. K tomu zákonu č.124/2006 Z.z. iba toľko, dodržuje zamestnávateľ "Všeobecné povinnosti zamestnávateľa " §6 ? , to len preto, ak by pracovník požiadal Inšpektorát BOZP o prešetrenie ?, som presvedčený, že nie!!! Ak chceš vedieť ako som Ťa nazval tak si b e z c i t n á a raz sa Ti to vráti aj s úrokami to si píš!!!!!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ninna Pozri príspevok
Nebude to čudné keď si tu bude raz písať ako chlap a raz ako žena?
Keď bude chcieť radu môj manžel tak tu napíšem : môj manžel má nasledovný problém........ a potreboval by radu.............................
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

legolas Pozri príspevok
Mne je jedno kde ta pani pracuje, ale znova jej odporúčam, aby urobila tak, ako som jej povedal: Je to" pracovný úraz" a nezáleží vôbec na tom čo kto robí. K tomu zákonu č.124/2006 Z.z. iba toľko, dodržuje zamestnávateľ "Všeobecné povinnosti zamestnávateľa " §6 ? , to len preto, ak by pracovník požiadal Inšpektorát BOZP o prešetrenie ?, som presvedčený, že nie!!! Ak chceš vedieť ako som Ťa nazval tak si b e z c i t n á a raz sa Ti to vráti aj s úrokami to si píš!!!!!
Prečítajte si svoj prvý príspevok ...a zamestnávateľ ti uhrarí celú PN a ešte aj body za zranenie... a či spomínaný zamestnávateľ musí niesť zodpovednosť zato že pri umývaní praskol pohár?
Ja som fakt zvedavá ako by si to riešil -keby Tvojmu žiakovi /keďže si učiteľ /praskol pohár v škole a rozrezal by si ruku! Kto by mu zaplatil tie body? Ty,ako osoba zodpovedná za neho, alebo by si to hodil na zriaďovateľa? Alebo by si bol žiak na vine sám?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Myslím, že by sme mali uzavrieť túto tému. Spomínate tu vyhlášku 111/1975, ktorá bola zrušená zákonom 124/2004. Ešte raz pripomínam firma, organizácia by mala mať vypracované jasné smernice a ustanovenia podľa platnej legislatívy a má zamestnancov s týmito riadne a preukázateľne oboznámiť na pravidelných školeniach z oblastí BOZP ako aj iných oblastí. Ak tak nie je navrhujem ešte jeden a myslím si najsprávnejší postup v zmysle zákona č. 125/2006 Z. z. § 2 písm. c) a požiadať Inšpektorát práce o vyriešenie problému. IP v zmysle uvedeného § sú povinné poskytovať bezplatné poradenstvo pre zamestnancov i zamestnávateľov . Informujte ich o Vašom probléme, oni prídu prešetria, zistia nedostatky, príjmu opatrenia a o týchto by nás bolo dobre potom informovať ako to dopadlo a nemusíte si na sebe vylievať zlosť, ktorá bola snáď spôsobená nesprávnym chápaním. Držím vám palce, aby sa to vyriešilo k vašej spokojnosti i vášho zamestnávateľa.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Ninna Pozri príspevok
Prečítajte si svoj prvý príspevok ...a zamestnávateľ ti uhrarí celú PN a ešte aj body za zranenie... a či spomínaný zamestnávateľ musí niesť zodpovednosť zato že pri umývaní praskol pohár?
Ja som fakt zvedavá ako by si to riešil -keby Tvojmu žiakovi /keďže si učiteľ /praskol pohár v škole a rozrezal by si ruku! Kto by mu zaplatil tie body? Ty,ako osoba zodpovedná za neho, alebo by si to hodil na zriaďovateľa? Alebo by si bol žiak na vine sám?

Vieš čo Ninna ? myslím, že nemá zmysel sa hádať, ale odpoviem Ti ešte na Tvoju otázku: ak by si to žiak spôsobil neumyselne, tak by som to hodil ako si Ty povedala na zriaďovateľa, no ak by som zistil, že je to opak tak by niesol následky žiak. Maj sa pekne, ale nebuď taká tvrdohlavá
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

To by si urobil veľmi zle.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, od utorka čítam o pracovnom úraze. Kolega si porezal ruku, má jeden steh. PN nemá. Pokiaľ som sa dobre dočítala, nie je to registrovaný pracovný úraz /nespĺňa PN 3 dní a vyššie/, takže nie je povinnosť oznamovať na inšpektorát práce. Ale vychádza mi, že na SP je potrebné oznamovať každý pracovný úraz, ktorý bol ošetrený u lekára. Rozumien tomu správne? Ďakujem.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ak to nebol pracovný úraz tak čo chceš oznamovať? Oznamovať je potrebné ak to lekár vyznačí na PN. Ak ste spísali zaznam o úraze a ten neni pracovný tak nevidim dôvod. Mýlim sa?
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Pracovný úraz (menší) aj keď nie je PN by mal byť ť evidovaný v knihe drobných úrazov.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Jedná sa mi o to, že zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení § 231 ods. 1 písm. h/ hovorí: oznámiť písomne pobočke pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, najneskôr do troch dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel. My tento úraz evidujeme v pracovných úrazoch nepodliehajúcich registrácii /tzv.drobný úraz/. Stalo sa mu to počas výkonu zamestnania a na traumatológii je v správne napísané, že sa jedná o pracovný úraz. Takže podľa Vás to nie je potrebné hlásiť na SP?
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

pozri prílohu, kde sú uvedené povinnosti zamestnávateľa pracovnom úraze
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujem za snahu.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Obrátila som sa na našu BOZP, tá mi povedala, že sa na SP oznamujú len pracovné úrazy s PN 3 dni a viac. Neviem, ale keď čítam ten § 231 ods.1 písm. h, tak mi stále vychádza, že je potrebné oznamovať každý jeden pracovný úraz, ktorý bol ošetrený u lekára aj keď je len tzv. drobný, bez PN-ky.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Keďže som si nebola istá navštívila som SP v KE, tak ako píše zákon je potrebné zaslať Oznámenie poistnej udalosti aj keď zamestnanec nie PN ale podmienka je ošetrenie u lekára.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať