Zavrieť

Porady

Ukončenie prac. pomeru

Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako má vyzerať skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe,alebo môžem namiesto toho dať aj skončenie pracovného pomeru dohodou. Nebude to vadiť?Dakujem
Usporiadat
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe je potrebné oznámiť pracovníkovi minimálne tri dni pre jeho ukončením. Ak ste tento termín prepásli, nie je možné ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Dohodu o ukončení prac. pomeru - nevidím žiadný zmysel - máte predsa škúšobnú dobu, kde môžte ukočiť prac. pomer kedykoľkvek.
0 0
Mimmi Mimmi

Mimmi je offline (nepripojený) Mimmi

Nesúhlasím s tými troma dňami. Aj v posledný deň skúšobnej doby môžem prepustiť zamestnanca, ZP hovorí " spravidla tri dni pred skončením pracovného pomeru", je to tzv. poriadková lehota, ale jej nedodržanie nemá vplyv na platnosť skončenia.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlasím s Mimmi. Podmienkou je len písomné oznámenie.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Tak ako píše Mimi a somij, tie tri dni nemusia byť dodržané. Museli by byť dodržané len vtedy, ak by priamo v pracovnej zmluve bolo dohonuté, že prípadné ukončenie pp v skúš. dobe bude oznámené 3 dni vopred. Inak nie. No a dohodou je možné ukončiť prac. pomer kedykoľvek, teda i počas skúšobnej doby, hoci to možno vyzerá troška čudne.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Súhlasím s tým že je čudné dávať výpoveď dohodou. Najjednoduchšie je napísať výpoveď v skúš.dobe podľa $72 ZP napr. takto :
UKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU
V SKÚŠOBNEJ DOBE


Zamestnávateľ : xxx, IČO : yyy
zamestnanec : bbb

bytom : vvv

R.č. : ccc



Dňa xxx sme s Vami uzavreli pracovnú zmluvu, v ktorej bola dohodnutá skúšobná doba v trvaní X mesiacov. Oznamujeme Vám, že podľa § 72 ZP končíme s Vami pracovný pomer v skúšobnej dobe a to ku dňu fff.




V jjj

Dňa : xxx



<DIR><DIR><DIR><DIR> .................................................. .....

</DIR></DIR> zamestnávateľ


Prevzal : ...................................
Dňa : ...................................
</DIR></DIR>
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Ide jednoznačne o poriadkovú lehotu, jej nedodržanie nemá právne následky, iba ak by si to zamestnanec a zamestnávateľ dohodli priamo v pracovnej zmluve. Ale takéto dojednanie by mohol súd pokladať za neplatné, vzhľadom na to že možnosť odchýliť sa od ustanovení ZP dohodou zmluvných strán je mimoriadne problematická a podľa mnohých názorov aj vylúčená (narozdiel od sféry občianskeho a najmä obchodného práva)
Naposledy upravil Ervin : 30.03.05 at 15:43
0 0
Titi Titi

Titi je offline (nepripojený) Titi

Dobrý deň, prosím Vás o radu.

Ako by bolo najrozumnejšie ukončiť pracovný pomer s tým, aby som mohol plynule zo dňa na deň uzatvoriť nový pracovný pomer.

Ide mi o to, že mám prísľub o prijatí do nového zamestnania po vyhratí konkurzu na pracovnú pozíciu. Momentálne pracujem na inom pracovnom mieste.
Môžem podpísať pracovnú zmluvu do nového zamestnania ešte pred ukončením starého pracovného pomeru, s tým, že nástup do novej práce bude plynulým prechodom zo starej do novej práce.
Obávam sa toho, že ak zo starej práce odídem a ak zamestnávateľ v novej práci si to s mojím nástupom rozmyslí, ja ostanem bez práce.
Existuje niečo, čím by som si mohol novú prácu zabezpečiť dopredu, myslím písomne v medziach zákona, alebo aký by bol najlepší postup.

Srdečná vďaka.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
plynule prejsť z jedného zamestnania do druhého je možné dohodou o skončení pracovného pomeru, ktorú podpíše zamestnanec aj zamestnávateľ, kde bude určený (dohodnutý) jeden deň, resp. jeden dátum, ku ktorému sa PP skončí ...
0 0
Titi Titi

Titi je offline (nepripojený) Titi

Ďakujem Vladan za rýchlu odpoveď,

ide mi hlavne o to, ako si postrážiť nové zamestnanie, aby si to tesne pred nástupom nový zamestnávateľ nerozmyslel. Staré zamestnanie ukončím dohodou a čo ak sa stane, že nový zamestnávateľ mi povie, že momentálne ma nepotrebuje. Jeho súhlas o mojom zamestnaní mám len ústne, toho sa obávam, aby som neostal úplne bez práce, ak by som natrafil na neférového nového zamestnávateľa.
Vďaka za rady.

PS - alebo sa s tým skutočne nedá nič robiť a treba sa spoľahnúť na ústny prísľub.
Ďakujem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Titi
Ďakujem Vladan za rýchlu odpoveď,

ide mi hlavne o to, ako si postrážiť nové zamestnanie, aby si to tesne pred nástupom nový zamestnávateľ nerozmyslel. Staré zamestnanie ukončím dohodou a čo ak sa stane, že nový zamestnávateľ mi povie, že momentálne ma nepotrebuje. Jeho súhlas o mojom zamestnaní mám len ústne, toho sa obávam, aby som neostal úplne bez práce, ak by som natrafil na neférového nového zamestnávateľa.
Vďaka za rady.

PS - alebo sa s tým skutočne nedá nič robiť a treba sa spoľahnúť na ústny prísľub.
Ďakujem.
Najprv by som si zistila , či mi starý zamestnávateľ nebude robiť problémy a pustil by ma na "dohodu" . A potom by som pýtala nového podpísať novú pracovnú zmluvu. Pracovná zmluva môže byť podpísaná aj dopredu - trebárs aj pol roka . Dôležitý je v nej deň nástupu. Neviem či máš ešte aj inú možnosť.
Čosi sa raz hovorilo na nejakom školení o predzmluvných vzťahoch , ale nepamätám si to už. Nevie nikto bližšie - milí kolegovia z porady???
0 0
Titi Titi

Titi je offline (nepripojený) Titi

Prosím Vás, môžete mi ešte niekto poradiť?
Je to súrne, potrebujem sa ešte dnes rozhodnúť.

Srdečná vďaka.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Súhlasím so znalcom, prakticky jediná možnosť v oblasti prac. práva je podpis prac. zmluvy so špecifickou klauzulou. T.j. platnosť a účinnosť by prac. zmluva nadobudla dňom podpísania (týmto dňom by prac. pomer bol založený), a účinnosť až dňom nástupu do práce, kedy by aj vznikol pracovný pomer. Neviem ale či zamestnávateľ na také niečo pristúpi, v zásade taký postup ZP nevylučuje, hoci, na druhej strane- nie je obvyklý. V praxi sa omnoho viac využívajú tzv. "akceptačné listy", ktoré však nemajú z hľadiska pracovného práva žiadnu záväznosť. Bolo by možné využiť aj inštitút zmluvy o budúcej pracovnej zmluve podľa Občianskeho zákonníka.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Casto tu riesite problem ako sa zbavit zamestanca, len nenastal pravny dovod. Jednoducho ho nechcete a nechcete mu ani zaplatit nejake odstupne ci odchodne. Nejde o univerzalnu radu, ale v istej cokofabrike sa pouzije metoda, ze nezelanemu zamestnancovi pri prechode vratnicou objavia v kabelke alebo hoci vo vrecku cokoladu, o ktorej zamestnanec netusi, a ide o hrube porusenie pracovnej discipliny.
V mnohych inych firmach sa uz pri nastupe podpisuje nejaky papier, netusim presne akeho obsahu a pravneho dopadu, ale asi nieco na sposob dohody o ukonceni pracovneho pomeru a doplni sa uz len datum, v pripade ak vas tam nechcu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Vevey
V mnohych inych firmach sa uz pri nastupe podpisuje nejaky papier, netusim presne akeho obsahu a pravneho dopadu, ale asi nieco na sposob dohody o ukonceni pracovneho pomeru a doplni sa uz len datum, v pripade ak vas tam nechcu.
... z uvedeného vyplýva, že zamestnanci nevedia ČÍTAŤ??? ... tak to je fakt smutné!
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Mám zamestnanca, prijatého do pracovného pomeru na skúšobnú dobu. Po uplynutí skušobnej doby s ním chceme pracovný pomer ukončiť. Koniec pracovného pomeru je 10.06.2005 Zamesnanec 06.06.2005 ide na PN-ku. Môžem skončiť pracovný pomer k 10. alebo musím počkať kým sa s fiktívnej PN vráti?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Nenapísal si, kedy vznikol prac. pomer a aká bola dohodnutá skús. doba (predpokladajme, ze 3 mesiace). Po skúsobnej dobe uz môzes ukoncit prac. pomer jedine výpovedou alebo dohodou. Ak chces ukoncit jednostranne, tak to musís urobi v rámci skús. doby.

V skúsobnej dobe neplatí ochranná doba pocas PN. Tá platí pre prípad výpovede v riadnom pracovnom pomere. Takze je len na rozhodnutí firmy. Môzte ukoncit aj hned, nemusíte cakat kým sa vráti z PN alebo na posledný den skús. doby. Ak nie je v práci, poslite mu oznámenie o ukonciní prac. pomeru v skús. dobe doporucene, uvedte tam nejaký dátum a je to.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

vladan
... z uvedeného vyplýva, že zamestnanci nevedia ČÍTAŤ??? ... tak to je fakt smutné!
Nie, ide o to, ze s nim ani nepodpisu pracovnu zmluvu, kym nepodpise nieco ako dohodu o ukonceni PP bez datumu. Taka nemierna forma vydierania(
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

tomare
Koniec pracovného pomeru je 10.06.2005 Zamesnanec 06.06.2005 ide na PN-ku. Môžem skončiť pracovný pomer k 10. alebo musím počkať kým sa s fiktívnej PN vráti?
Praveze necakaj, kym sa vrati, lebo to uz by bolo asi i po skusobnej dobe. Presne ako pise chobot, posli mu to doporucene do vlastnych ruk. Ale s tym sme raz mali problem, ze to prevzala manzelka a bola to potom neplatna vypoved.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Vevey
Nie, ide o to, ze s nim ani nepodpisu pracovnu zmluvu, kym nepodpise nieco ako dohodu o ukonceni PP bez datumu. Taka nemierna forma vydierania
... a nie je náhodou vydieranie trestný čin? ... takže pri nástupe podpisujú vlastne svoj výstup? ... tak to je viac než smutné! ... a tichý bonz by nepomohol?
Naposledy upravil vladan : 06.06.05 at 15:19
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Potrebovala by som poradiť, mám pracovníka ktorý pracuje u mňa na dobu určitú do 30.6.2005. Pracovnú zmluvu už nechcem predlžovať, musím mu to oznámiť písomne? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať