Zavrieť

Porady

predaj/darovanie auta

Prosim poradte mi:
1. Aky sposob - predaj alebo darovanie - je najlepsi pre mna FO ako nadobudatela auta a aj pre osobu predavajuceho/darujuceho, tiez FO, (vlastni auto iba kratko, niekolko mesiacov), tak aby sme ja ani on nemuseli platit ziadnu dan.
2. Je mozny prepis majitela auta u policajtov aj bez zmluvy? Hrozi mi ako novemu vlastnikovi nejake nebezpecenstvo pre buducnost, keby sa len auto prepise u policajtov bez zmluvy?
Dakujem velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    dudulik Pozri príspevok
    auto nie je v podnikani, vlastni ho fyzicka osoba - obycajny cloviecik
    Tak potom kliknite na odkaz v prísp. č. 3, tam je odpoveď.
    (stačí trochu hľadať.)

    dudulik je offline (nepripojený) dudulik

    dudulik
    Dakujem za reakciu. Precitala som si prispevky z diskusie, na ktoru ste ma upozornili. Ak to chapem dobre, dan z darovania nie je - teda obdarovany neplati dan. Ten co daruje tiez nie. Pri predaji FO nepodnikatel predava FO nepodnikatelovi - tiez sa neplati ziadna dan, ani sa neuvadza nic v danovom priznani? Ako to je po pravnej stranke- mozeme urobit prepis u policajtov na dopravnom inspektorate, vyrovnat sa financne v hotovosti a nemusi byt urobena ziadna zmluva - ani darovacia ani kupno - predajna? Nemoze sa stat, ze by predavajuci v buducnosti mohol ziadat cisto hypoteticky auto spat a tvrdit ze k darovaniu ani predaju nedoslo? Dakujem

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    dudulik Pozri príspevok
    Dakujem za reakciu. Precitala som si prispevky z diskusie, na ktoru ste ma upozornili. Ak to chapem dobre, dan z darovania nie je - teda obdarovany neplati dan. Ten co daruje tiez nie. Pri predaji FO nepodnikatel predava FO nepodnikatelovi - tiez sa neplati ziadna dan, ani sa neuvadza nic v danovom priznani? Ako to je po pravnej stranke- mozeme urobit prepis u policajtov na dopravnom inspektorate, vyrovnat sa financne v hotovosti a nemusi byt urobena ziadna zmluva - ani darovacia ani kupno - predajna? Nemoze sa stat, ze by predavajuci v buducnosti mohol ziadat cisto hypoteticky auto spat a tvrdit ze k darovaniu ani predaju nedoslo? Dakujem
    Prvú časť ste pochopili správne.

    Osobne by som predaj alebo darovanie nerobila bez zmluvy, ale nie z dôvodu, že by bolo možné prevod neskôr nejakým spôsobom spochybniť, ale pre určenie podmienok, za akých sa vec predáva alebo daruje.

    dudulik je offline (nepripojený) dudulik

    dudulik
    Dakujem velmi pekne za Vasu pomoc. Kupujem auto prvy krat a vobec sa v tom nevyznam, preto tolko otazok z mojej strany. Auto je po technickej stranke preverene - toho sa nebojim, ale predavajuci mi povedal ze staci prevod urobit na DI a peniaze chce v hotovosti, preto som sa trosku zlakla, ci by mi to do buducnosti nemohlo sposobit nejaky problem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    dudulik Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne za Vasu pomoc. Kupujem auto prvy krat a vobec sa v tom nevyznam, preto tolko otazok z mojej strany. Auto je po technickej stranke preverene - toho sa nebojim, ale predavajuci mi povedal ze staci prevod urobit na DI a peniaze chce v hotovosti, preto som sa trosku zlakla, ci by mi to do buducnosti nemohlo sposobit nejaky problem.
    Aj takto s bežne predávajú motorové vozidlá. Prídu predávajúci a kupujúci na DI, preddávajúci odhlási auto, kupujúci mu zaplatí cash a odvezie si auto. Následne ho prihlási na DI v mieste bydliska.

    Ale zmluva je zmluva, pokiaľ nepoznáš predávajúceho, aspoň rukou napíšte cenu a pár údajov o aute.

    dudulik je offline (nepripojený) dudulik

    dudulik
    Ďakujem všetkým za pomoc. Nakoniec som si zmluvu spísala sama, podľa pár vzorov z netu a dala som mu ju podpísať. A dobre, že som tak spravila, lebo keď som išla uzatvoriť havarijné poistenie, žiadali po mne doklad o nadobudnutí vozidla (teda práve kúpno - predajnú zmluvu). Možno to nepožadujú všetky poisťovne, ale je dobré to mať :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.