Zavrieť

Porady

Realizačný tím POHODY radí.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

S problémom pri vystavení faktúry odberateľovi z EÚ som sa obrátil cez technickú podporu na realizačný tím POHODY a takto sa snažili poradiť.

Problém:
http://www.porada.sk/t82144-den-doda...kurzy-nbs.html

Technická podpora:
Zákon o DPH, konkrétne § 26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane hovorí nasledovné:

Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.

V súlade s § 19 sa dá zjednodušene povedať, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, služby alebo dňom prijatia platby.

Na základe uvedeného sa domnievame, že pre účely DPH je potrebné v prípade vystavenia faktúry pre odberateľa z EÚ, použiť kurz dátumu dodania (nie vystavenia), teda rovnaký kurz ako pre účtovné účely.


Moja reakcia na ich radu:

Dávam Vám do pozorornosti nasledovné ustanovenia §19

§ 19

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).

Technická podpora:

- zapísať faktúru do agendy Vydané faktúry s kurzom vystavenia, s predkontáciou "Bez zaúčtovania", s členením DPH "UDdodEU" (ak sa jedná do dodanie tovaru oslobodené podľa § 43 zákona),
- pre účely zaúčtovania si vytvoriť doklad v agende Interné doklady v cudzej mene s kurzom dátumu splnenia dodávky, s členením DPH "UN - nezahrňovať do priznania".


Moja reakcia na ich radu:

Na Slovensku ani v Českej republike som presvedčený, že neexistuje účtovný softvér, ktorý vyžaduje pri vystavení faktúry odberateľovi zaúčtovanie aj v interných dokladoch, aby sa docielilo zadosť zákonu o účtovníctve aj zákonu o DPH.

Vašu radu považujem za zlý žart ...

-----------------0--------------------

Vyzerá to tak, že v Pohode to myslia úplne vážne, že ak je deň vystavenia faktúry pri dodaní to EÚ odlišný od dňa dodania je nutné vykonať zápis aj do interných dokladov.

Skutočne rád robím v Pohode, ale to čo je výsledkom algoritmu pri účtovaní kurzových rozdielov je jemne povedané jeden veľký neporiadok keď nepoužívate iba jedno číslo účtu pre všetky druhy záväzkov a všetky druhy pohľadávok. Teraz k tomuto problému pribudla chyba pri zaúčtovaní kurzových rozdielov na zálohových platbách (tam Pohoda nezaúčtuje žiadny kurzový rozdiel) a nový problém pri realizácii účtovania pri dodaní do EÚ.

Čo s tým, ako dotlačíme realizačný tím Pohody aby reagoval na to, že Česko aj Slovensko je v Európskej únii a že ich produkt musí rovnako komfortne riešiť účtovanie v cudzích menách ako aj v domácej mene.

Používal som soft Book Keeper a boli dva dôvody prečo som urobil zmenu softu:
1. Účtovanie v cudzích menách
2. Evidencia DPH

ad1
Pri cudzích menách som bol nadšený ako to funguje ľahko a perfektne, ale len do tej doby kým som nezačal čistiť SALDOKONTO, totiž Pohoda všetky kurzové rozdiely zaúčtuje na jeden účet pohľadávok a jeden účet záväzkov. Jeden týždeň som po večeroch keď som spravil bežnú robou dával do poriadku účtovanie kurzových rozdielov aby bolo SALDO OK, a potom každý mesiac znova.

ad2
V Book Keepri sme niektoré faktúry pred rokom 2004 súvisiace so zahraničnou prepravou museli riešiť v evidencii DPH jedným riadkom navyše. No a v roku 2008 to musím robiť aj v Pohode.

Takže záver.
Mám komfortný program, ale to čo som chcel ozaj vyriešiť som nevyriešil.

Som z toho smutný.

apo
Naposledy upravil apo : 16.05.08 at 17:08
Usporiadat
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Mne sa to tiež stalo môžem sem jedine ak chcete prilepiť letáčiky ktoré prišli spolu s cd
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

tu je
Naposledy upravil bv_alexandra : 29.01.09 at 11:24
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

tiež som inštalovala z CD, letáčiky s novinkami s ním prišli tiež, ale v programe sú "iné novinky" ... že by kozmetická chybička?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

"iné novinky", ktoré už novinkami nie sú :-))
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Pýtala som sa na to aj v pohode, a je viac než zrejmé že sa nepostupovalo podľa inštrukcií inštalácie. Môže to začať robiť chyby napr pri niektorých tlačových zostavách. Proste ako keby nenatiahlo celú a kompletnú aktualizáciu aj napriek tomu že v databáze eviduje leto 2008
TREBA ROBIŤ INŠTALÁCIU TAK AKO PÍŠE VYŠŠIE APO
Naposledy upravil bv_alexandra : 04.08.08 at 17:36
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Po inštalácii novej verzie Pohody z CD-éčka mi pri otvorení účtovnej jednotky (mám Pohoda komplet) dávalo informáciu o novinách z verzie 8800.

Pred niekoľkými dňami, možno v piatok 1.8.2008 mi prebehla automatická aktualizácie a pri otvorení účtovnej jednotky s neaktualizovanou databázou už nabehne okno s informáciami o verzii 8900, čo je OK.

No je to tak, že aktualizácia z CD prebehla tak, že informácie o novinách neboli pod hlavičkou 8900, ale pod hlavičkou 8800.

Ja mám veľmi kritický uhol pohľadu na realizačný tím Pohody, neodpustím im nič, ale teraz viem si predstaviť, že majú plnú hlavu problémov, ktoré riešia a o ktorých ani ešte možno ani netušia v súvislosti s uzávierkou roka 2008 a otvorením účtovníctva pre rok 2009.

Tak nedostatok o informíci o novinkách im môžeme odpustiť, ale mám VEĽMI VEĽKÉ OBAVY Z TOHO AKO ZVLÁDNU PRECHOD Z ROKA 2008 DO ROKA 2009 NAKOĽKO MODULY, KTORÉ OŠETRUJÚ CUDZIE MENY MAJÚ UROBENÉ VEĽMI POVRCHNE. Kto má Report dizajner a vojde tlačových zostáv pre cudzie meny zistí, že tam majú označenie meny NATVRDO zadané ako SK.

Ako zabezpečia spätnú kompatibilitu tak, aby sme mohli aj v roku 2009 tlačiť zostavy aktuálne pre roky 2008 a predošlé sa nechám prekvapiť, ale bojím sa, že to prekvapenie nebude príjemné.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Upozornenie na postup pri SAMOZDANENÍ nákupu z EÚ bez nároku na odpočet dane.

Takéto prípady nastanú:
- pri kúpe osobného motorového vozidla v inom štáte EÚ
- napríklad keď nemáme faktúru od dodávateľa a podľa zákona o DPH došlo k daňovej povinnosti pri obstaraní z iného štátu EÚ.

Pri samozdanení Pohoda vytvorí zápis do interných dokladov s predvolenou predkontáciou "aInt". Výsledkom zaúčtovania je MD účet 399, ktorý nemá pridelený riadok v SÚVAHE, DAL účet 343.

Ak po takomto obstaraní majetku, alebo služby dáte počítať SÚVAHU budete upozornení na nerovnosť Aktív a Pasív.

V mojom prípade som do predkontácií zaradil "aInt042" kde MD je 042, DAL 343.

V prípade zásob by som použil postup ako pri nevyfakturovanej dodávke a následne po doručení faktúry by bolo nutné zaradiť upravenú predkontáciu "bInt".

Neviem či uvedený problém hodnotiť ako chybu POHODY, ale v každom prípade Pohoda predvoleným postupom sama vytvorí nerovnosť Aktív a Pasív a na takýto stav by mal slušný soft upozorniť okamžite.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Objavil som v Pohode výbornú funkciu.

Pri náhľade tlačovej zostavy je možné zatlačením ikony EXELU vykonať export tlačovej zostavy do exelu.

Pri vytlačenom účtovnom denníku v PÚ je to veľmi zmysluplná funkcia ak sa vo vytvorenej tabuľke zadá filter napríklad na číslo účtu a na konci tabuľky sa vytvorí SUBTOTAL. Po zadaní ľubolného účtu sa dá dopracovať k vyfiltrovaniu požadovaných riadkov z denníka aj so súčtom za vybrané položky.

Objavil som objavené, ale pre toho kto túto funkciu nepozná to môže byť užitočné.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 22.09.08 at 13:52
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dokúpil som si rozšírenie Pohody o účtovanie zásob metódou A.

Poslali mi inštalačné čísla a žiadny návod ako nato.

Skúsil som z CD, ale musel som inštaláciu zastaviť, lebo mi vyhlásilo že na CD je nižšia verzia ako v počítači. Potom som stiahol najnovší update súbor z webu a nič sa neudialo, lebo v počítači je taká istá verzia ako v update súbore, ale aj tak by mi to asi nepomohlo, lebo pri takejto inštalácii nepýta inštalačné čísla.


Vie mi niekto poradiť ako mám zakúpené rozšírenie Pohody dať do života?

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 03.10.08 at 18:35
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

apo Pozri príspevok
Dokúpil som si rozšírenie Pohody o účtovanie zásob metódou A.

Poslali mi inštalačné čísla a žiadny návod ako nato.

Skúsil som z CD, ale musel som inštaláciu zastaviť, lebo mi vyhlásilo že na CD je nižšia verzia ako v počítači. Potom som stiahol najnovší update súbor z webu a nič sa neudialo, lebo v počítači je taká istá verzia ako v update súbore, ale aj tak by mi to asi nepomohlo, lebo pri takejto inštalácii nepýta inštalačné čísla.


Vie mi niekto poradiť ako mám zakúpené rozšírenie Pohody dať do života?

Ďakujem.

apo
Pri rozširovaní licencie býva pridelené nové licenčné číslo a Pohoda musí byť kompletne preinštalovaná s jeho použitím. Ak na CD je nejaká staršia verzia než aktuálne používaná (napr. 8900, pričom z webu už bola inštalovaná aj 8901), po preinštalovaní Pohody z CD je nutné urobiť následne aj tú aktualizáciu z webu, aby bolo možné potom databázy otvoriť.
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
Ono skor asi hlasilo ze do zvoleneho priecinka uz bola nainstalovana ina verzia Pohody.To preto lebo v povodnej instalacii si pouzil ine cislo. Inak co sa tyka uctovania skladov A, teda neviem ci to zmenili,ale my sme to u seba zrusili aj ked to mame zakupene, z toho dovodu, ze pri takomto uctovani hodi do uct dennika kazdy zaznam z FA, to znamena, ak mas na fakture (tovar) napr 100 poloziek, tak mas v UD 100 zaznamov. No, my mavame faktury s cca 200-300 polozkami, plus mame denny predaj po kusoch, cize by sme mali neskutocne kvantum zaznamov v uctovnom denniku. Nie som sice uctovnik,ale nasa uctovnicka to radsej vzdy na konci mesiaca zauctuje na prislusny ucet rucne podla skladovej tlacovej zostavy.Inak praca je nadalej rovnaka, len ti pribudne v Globalnom nastavenie polozka Sklady A, kde si to aktivujes a potom treba pozret agendy , nechcem zavadzat ale tusim v Sklady/Sklady a nastavit ucty pre jednotlive sklady (presnejsie ti asi povedia v Stormware).
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Takže inštalácia dopadla tak ako sa na Pohodu patrí. Vštko majú urobené POLOVIČATO, ako som už niekoľko krát prezentoval.

Pri rozšírení Pohody z čoho vyplýva nový inštalačný kľúč nie je iná možnosť inštalácie len cez inštalačné CD. Takže aj napriek tomu, že na CD je nižšia verzia bolo treba inštaláciu dokončiť.

Realizačný tým Pohody sa domnieval, že Pohodu spravili inteligentne a teda, že skôr ako otvorí databázy si skontroluje verziu programu, a urobí upgrade zo súboru, ktorý som Pohode podhodil do adresára UPGRADE. No ale keďže Pohoda v rozhodujúcom okamihu vždy robí naopak tak aj teraz sa zablokovala, lebo najskôr išla otvoriť databázu a tam našla knflikt vo verzii programu a verzii zapísanej v databáze.

Preto bolo nutné, súbor s koncovkou *.upd premenovať na *.zip. Následne súbor rozbaliť a rozbalené súbory pekne po jednom popresúvať tam kde patria, čiže ručne urobiť upgrade. Po telefóne ma z Pohody navádzali 35 minút.

Takže Pohoda opäť NESKLAMALA, namiesto toho, aby pri rzšírení Pohody poslali ako samozrejmosť nové inštalačné CD ja som strávil pol pracovného dňa s tým, že som náhradným spôsobom zabezpečoval vo vlastnej réžii to čo majú mať perfektne vyriešené.

Povedal by som, že ich HOTLINE je z 1/2 nato, aby sme za naše peniaze riešili ich chyby.

Pozdravujem.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pidgey Pozri príspevok
co sa tyka uctovania skladov A,
Ja priamo účtovať v A-čku nebudem, ale mám klienta, ktorý si robí všetky rutinné činnosti sám a ja v časových intervaloch urobím kontrolu či je všetko zaúčtované, kontrolu a nápravu saldokonta.

Inak neprekvapuje ma, že niekoho v Pohode napadne taká zvrhlosť, aby položky faktúry jednotlivo zapisoval do denníka, možno sa treba tešiť, že aj položky z príjemky a výdajky neúčtuje Pohoda samostatne.

apo
Naposledy upravil apo : 09.10.08 at 08:55
0 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

Pozdravujem všetkých užívateľov POHODY. Neviem, či ste si všimli, ale problém o ktorom píšete, že máte na doklade viacero položiek, ktoré majú rovnakú predkontáciu a zapisujú sa Vám do účt. denníka jednotlivými zápismi, sa dá vyriešiť tak, že si cez Nastavenie/Globálne nastavenie - Zaúčtovanie zaškrtnete možnosť "Sumarizovať položky s rovnakou predkontáciou". Následne, akonáhle vytvoríte nejaký doklad, ktorý bude obsahovať napr. 10 položiek s rovnakým zaúčtovaním, v záložke Zaúčtovanie bude ich suma sčítaná a do účt. denníka prenesená pod jedným zápisom.
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Chcela by som sa opýtať, či využíva niekto "html" faktúry a ich import do účta... a aké má s tým skúsenosti.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pravdu povediac som nevidel zmysel html faktúry, ale po tejto otázke to vidím ako praktické ak na druhej strane to vie niekto naimportovať.

Zatiaľ so to neskúšal.

apo
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
ja som to skusal, vyhoda je v tom, ze ak prijemca faktury ma Pohodu, vie si ju naimportovat do systemu. A ak ma aj skladove karty (ak su na nej aj skladove polozky) s rovnakym kodom ako su na FA, tak sa to priamo importuje s vazbou na sklad. Jedine by som upozornil, aby ste si pri tom davali pozor, ak mate viac skladov s rovnakymi polozkami, abyste si pred importom vybrali iba sklad, kam chcete danu FA prijat
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

a ešte ma napadlo... to posielate tie html faktúry "preventívne" každému alebo iba partnerom, o ktorom viete, že má Pohodu. Ja sa pýtam kvôli tomu, že z t-mobile som si skúsila stiahnúť ich html faktúru, ale do pohody sa nedá dostať, resp. neviem ako.... to bol len taký pokus... nevydarený
0 0
jimni jimni

jimni je offline (nepripojený) jimni

Zdravim,

iba chcem pridať svoj poznatok k Pohode.

Viete o tom, že Pohoda (8902) neviem v JU vystaviť dodatočné priznanie k DPH?
Teda vie, ale zle. Vôbec nepočíta riadky 35 a 36.

Fantazia, vzdy dodrbu nieco co im uz fungovalo
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Ziarowka Pozri príspevok
a ešte ma napadlo... to posielate tie html faktúry "preventívne" každému alebo iba partnerom, o ktorom viete, že má Pohodu. Ja sa pýtam kvôli tomu, že z t-mobile som si skúsila stiahnúť ich html faktúru, ale do pohody sa nedá dostať, resp. neviem ako.... to bol len taký pokus... nevydarený
To je tým, že T-mobile nepoužíva Pohodu Ako napísal Pidgey, Faktúra HTML z Pohody sa dá importovať len do Pohody a naopak, neexistuje žiadny univerzálny formát, ktorý by umožnil prenos údajov medzi odlišnými systémami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať