Zavrieť

Porady

Realizačný tím POHODY radí.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

S problémom pri vystavení faktúry odberateľovi z EÚ som sa obrátil cez technickú podporu na realizačný tím POHODY a takto sa snažili poradiť.

Problém:
http://www.porada.sk/t82144-den-doda...kurzy-nbs.html

Technická podpora:
Zákon o DPH, konkrétne § 26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane hovorí nasledovné:

Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.

V súlade s § 19 sa dá zjednodušene povedať, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, služby alebo dňom prijatia platby.

Na základe uvedeného sa domnievame, že pre účely DPH je potrebné v prípade vystavenia faktúry pre odberateľa z EÚ, použiť kurz dátumu dodania (nie vystavenia), teda rovnaký kurz ako pre účtovné účely.


Moja reakcia na ich radu:

Dávam Vám do pozorornosti nasledovné ustanovenia §19

§ 19

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).

Technická podpora:

- zapísať faktúru do agendy Vydané faktúry s kurzom vystavenia, s predkontáciou "Bez zaúčtovania", s členením DPH "UDdodEU" (ak sa jedná do dodanie tovaru oslobodené podľa § 43 zákona),
- pre účely zaúčtovania si vytvoriť doklad v agende Interné doklady v cudzej mene s kurzom dátumu splnenia dodávky, s členením DPH "UN - nezahrňovať do priznania".


Moja reakcia na ich radu:

Na Slovensku ani v Českej republike som presvedčený, že neexistuje účtovný softvér, ktorý vyžaduje pri vystavení faktúry odberateľovi zaúčtovanie aj v interných dokladoch, aby sa docielilo zadosť zákonu o účtovníctve aj zákonu o DPH.

Vašu radu považujem za zlý žart ...

-----------------0--------------------

Vyzerá to tak, že v Pohode to myslia úplne vážne, že ak je deň vystavenia faktúry pri dodaní to EÚ odlišný od dňa dodania je nutné vykonať zápis aj do interných dokladov.

Skutočne rád robím v Pohode, ale to čo je výsledkom algoritmu pri účtovaní kurzových rozdielov je jemne povedané jeden veľký neporiadok keď nepoužívate iba jedno číslo účtu pre všetky druhy záväzkov a všetky druhy pohľadávok. Teraz k tomuto problému pribudla chyba pri zaúčtovaní kurzových rozdielov na zálohových platbách (tam Pohoda nezaúčtuje žiadny kurzový rozdiel) a nový problém pri realizácii účtovania pri dodaní do EÚ.

Čo s tým, ako dotlačíme realizačný tím Pohody aby reagoval na to, že Česko aj Slovensko je v Európskej únii a že ich produkt musí rovnako komfortne riešiť účtovanie v cudzích menách ako aj v domácej mene.

Používal som soft Book Keeper a boli dva dôvody prečo som urobil zmenu softu:
1. Účtovanie v cudzích menách
2. Evidencia DPH

ad1
Pri cudzích menách som bol nadšený ako to funguje ľahko a perfektne, ale len do tej doby kým som nezačal čistiť SALDOKONTO, totiž Pohoda všetky kurzové rozdiely zaúčtuje na jeden účet pohľadávok a jeden účet záväzkov. Jeden týždeň som po večeroch keď som spravil bežnú robou dával do poriadku účtovanie kurzových rozdielov aby bolo SALDO OK, a potom každý mesiac znova.

ad2
V Book Keepri sme niektoré faktúry pred rokom 2004 súvisiace so zahraničnou prepravou museli riešiť v evidencii DPH jedným riadkom navyše. No a v roku 2008 to musím robiť aj v Pohode.

Takže záver.
Mám komfortný program, ale to čo som chcel ozaj vyriešiť som nevyriešil.

Som z toho smutný.

apo
Naposledy upravil apo : 16.05.08 at 17:08
Usporiadat
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Chcela by som sa opraviť tá faktúra z T-mobilu bola v .xml formáte. Veľa spoločností aj iných konkurenčných programov používa na export-import dokladov tento formát a predsa to akosi nefunguje. Nemalo by to byť jednotné?(to je len taká úvaha). Viem, že každý program má iné parametre (vstupné polia), ale v dobe kedy sa používajú elektronické podpisy, elektronické bankovníctvo mi príde zasielanie faktúr poštou trocha zdĺhavé...a nepraktické.
0 0
Standa Standa

Standa je offline (nepripojený) Standa

no ja neviem, ale mne to tam pekne vypočítalo, ja sa s nimi momentálne dohadujem o tom, že upomienky faktúr v omeškaní nerobia v cudzej mene, sumu mi tam prepočíta na Sk, čo je pre zahraničného odberateľa asi dosť nepodstatné a ani číslo účtu to nedokáže stiahnuť správne z faktúry, odpísali mi, že sa s tým nemienia zaoberať keďže prechádzame na euro ( ako by na svete iná mena okrem eura nebola), z tohoto ich prístupu som dosť smutná
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Ziarowka Pozri príspevok
Chcela by som sa opraviť tá faktúra z T-mobilu bola v .xml formáte. Veľa spoločností aj iných konkurenčných programov používa na export-import dokladov tento formát a predsa to akosi nefunguje. Nemalo by to byť jednotné?(to je len taká úvaha). Viem, že každý program má iné parametre (vstupné polia), ale v dobe kedy sa používajú elektronické podpisy, elektronické bankovníctvo mi príde zasielanie faktúr poštou trocha zdĺhavé...a nepraktické.
Mohlo by to byť jednotné, ale to by museli konkurenčné firmy spolupracovať. Jazyk XML je totiž rozšíriteľný (to X v skratke je eXtensible) a prakticky to funguje tak, že dve strany, ktoré medzi sebou v tom jazyku chcú komunikovať, sa dohodnú na slovnej zásobe, ktorú budú používať (schéma). Aby fungovala výmena dokladov medzi ekonomickými systémami, museli by všetky používať jednu spoločnú schému. Neviem, ako iné, ale Pohoda má vlastnú a pokiaľ chcete použiť XML komunikáciu, musíte tejto schéme prispôsobiť druhý systém, alebo mať urobený prevodník medzi dvoma schémami.

Spomínaš elektronické bankovníctvo... V súvislosti s tým mi nedá neuviesť, že aj elektronické výpisy z účtov bývajú v rôznych formátoch: multicash, clearing, abo, gemini, atď. Zároveň, ak Tvoj systém dokáže načítať napr. clearingový výpis z jednej banky, nie je zaručené, že načíta clearingový aj z druhej, lebo tiež tam zrejme nie je úplná jednotnosť.
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Onko Pozri príspevok
Spomínaš elektronické bankovníctvo... V súvislosti s tým mi nedá neuviesť, že aj elektronické výpisy z účtov bývajú v rôznych formátoch: multicash, clearing, abo, gemini, atď. Zároveň, ak Tvoj systém dokáže načítať napr. clearingový výpis z jednej banky, nie je zaručené, že načíta clearingový aj z druhej, lebo tiež tam zrejme nie je úplná jednotnosť.
Áno súhlasím, ale na spočítanie bankových inštitúcií a teda aj rôznych formátov elektronických výpisov nám kľude postačia aj prsty na rukách.... Ale na spočítanie softvérových spoločností by sme si už s prstami asi nevystačili... Možno raz... zatiaľ to sú len také špekulácie , ... ktoré by nám ale uľahčili prácu
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Musíme dúfať, že Pohoda časom rozšíri svoje menu aj o načítanie xml dokladov cez ZÁZNAM priamo v jednotlivých agendách čo by značne zjednodušilo prácu a prevodníky naprogramujú v priamo v Pohode.

Pohoda má tiež svoju diskusnú stránku, ktorej som ešte neprišiel na chuť, tak mali by sme aj tam čas od času mali podhodiť takýto podnet.

apo
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Úplne súhlasím... Pikoška: v manuále od Krosu som sa dočítala, že Omega vie importovať aj z Pohody a MRP-čka doklady, nielen z Krosu.
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
Ziarowka Pozri príspevok
Úplne súhlasím... Pikoška: v manuále od Krosu som sa dočítala, že Omega vie importovať aj z Pohody a MRP-čka doklady, nielen z Krosu.
no, ja som si ten import vyskusal, a zial nic moc (teda import z Pohody do Krosu). ja robim cca denne rozne importy , ale v kombinacii import v Pohode a dodatocna uprava v accese. Podla mna ziaden import z ineho uct systemu nemoze byt uplne koretkny, resp taky, na ktory by som sa odvazil spolahnut. Pokial to niekto potrebuje jednorazovo naimportovat, je podla mna lepsie si to u niekoho znaleho zaplatit, ako postupom casu nachadzat rozne chyby a chybajuce zaznamy, ci vazby medzi agendami...Minimalne po takomto importe viete presne co tam mate, ako to tam mate, s akymi vazbami a co presne vam chyba. Pri automatickom importe aky vam ponukaju uct programi (import z ineho systemu) tam mozno budete mat vsetky zaznamy, ale bez vazby na adresar, likvidacie v banke, pokladni, bez poloziek v dokladoch a pod...)
Naposledy upravil Pidgey : 30.10.08 at 10:52
0 0
suschi suschi

suschi je offline (nepripojený) suschi

ked ste(sme) sa tu tak svorne zišli ako POHODACI nevedel by mi niekto poradit ako zaradit majetok po skončení lízingu (z roku 2003)... pri zostatkovej cene 0,00 sk... neviem ako docieliť, aby v majetku bola ZC 0,00 a stym spojene nepočítanie odpisov.... dakujem vám... idem kuki na tek "pokec" na pohode
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Po prečítaní Vašich príspevkov som mala zmiešané pocity - to znamená , že radšej o kúpe POHODY ani nemám uvažovať ? Vidím , že v programe je dosť problémov .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nie, to by som tak nebral. Každý softvér má svoje muchy.

Ja som urobil jeden pokus, že zoberiem robiť jeden malý colný sklad v ktorom sa účtuje pod Krosom. Musím povedať, že práca s Krosom a s Pohodou sú málo podobné, pričom komfort pri práci s Pohodou je vyšší. Kto pozná prácu s exelom tak mnohé výbery z účtovníctva sa dajú kombinovať výstupom do exelu čo Kros nemá. Pri predvádzaní práce v Krose som od colného skladu ustúpil a povedal som si, že už nebudem pozerať po iných softvéroch.

Pre mňa najväčším nedosatkom je Globálne nastavenie účtovania kurzových rozdielov. No rozsah tohoto nedostatku zanikne prechodom na Euro a to ostatné sú len drobné muchy.

apo
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
taktiez si myslim ze Pohoda ma svoje muchy rovnako ako vsetky ostatne SW.Ale nakoniec tak ako v kazdom inom uctovnom programe aj tu sa uctovnik dopracuje k vysledku.takze ostava uz porovnat (pre mna) komfort prace, a v tom je u mna Pohoda na prvom mieste.Aj co sa tyka rychlosti prace, zobrazovania udajov, praca s nimi, tlacove vystupy a pod.Urcite by som nemenil.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vďaka Vám obom za odpovede , ktoré ma potešili .
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

No ja som napríklad typ "nedočkavca na novú verziu" a musím povedať, že Pohoda je jeden z programov, ktorý stále niečo vylepšujú a dolaďujú. Už som si pozerala dokonca aj príručku o prechode na Euro, ktorú dali už aj na web.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Práve som začala pracovať s Pohodou vo firme /ale bez príručky/ a potrebujem zistiť rekapituláciu počtu zamestnancov /za celý predchádzajúci rok za každý mesiac/.Dá sa to niekde vytlačiť? Nenašla som v uvedených možnostiach tlače. V rekapitulácii miezd mi tiež nedáva počet zamestnancov. V programe, ktorý som predtým mala som si zostavy bez problému vytiahla. Vďaka za pomoc
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Nik neporadí?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

A keby si si klikla len na položku Mzdy a potom mzdy a tam ti ich zoradí od januára do decembra a potom len dať tlač tabuľky. Resp. môžeš vyfiltrovať obdobie ktoré potrebuješ. Skúsim priložiť tlačovú zostavu samozrejme som odstránili údaje zamestnancov
Naposledy upravil bv_alexandra : 29.01.09 at 11:24
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Vďakaaaa, vyskúšam a nasčítam
0 0
baby2 baby2

baby2 je offline (nepripojený) baby2

Prosím, poraďte, ako a kde zadať do Pohody predkontáciu tak, aby mzdy, zrážky, stravné lístky,poistenie... účtovalo analyticky na každého zamestnanca - je ich vyše stovky. Neviem si s tým rady. Vďaka
0 0
baby2 baby2

baby2 je offline (nepripojený) baby2

Nik nevie poradiť?
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

máš na každého zamestnanca analytiku??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať