Zavrieť

Porady

Realizačný tím POHODY radí.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

S problémom pri vystavení faktúry odberateľovi z EÚ som sa obrátil cez technickú podporu na realizačný tím POHODY a takto sa snažili poradiť.

Problém:
http://www.porada.sk/t82144-den-doda...kurzy-nbs.html

Technická podpora:
Zákon o DPH, konkrétne § 26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane hovorí nasledovné:

Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.

V súlade s § 19 sa dá zjednodušene povedať, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, služby alebo dňom prijatia platby.

Na základe uvedeného sa domnievame, že pre účely DPH je potrebné v prípade vystavenia faktúry pre odberateľa z EÚ, použiť kurz dátumu dodania (nie vystavenia), teda rovnaký kurz ako pre účtovné účely.


Moja reakcia na ich radu:

Dávam Vám do pozorornosti nasledovné ustanovenia §19

§ 19

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).

Technická podpora:

- zapísať faktúru do agendy Vydané faktúry s kurzom vystavenia, s predkontáciou "Bez zaúčtovania", s členením DPH "UDdodEU" (ak sa jedná do dodanie tovaru oslobodené podľa § 43 zákona),
- pre účely zaúčtovania si vytvoriť doklad v agende Interné doklady v cudzej mene s kurzom dátumu splnenia dodávky, s členením DPH "UN - nezahrňovať do priznania".


Moja reakcia na ich radu:

Na Slovensku ani v Českej republike som presvedčený, že neexistuje účtovný softvér, ktorý vyžaduje pri vystavení faktúry odberateľovi zaúčtovanie aj v interných dokladoch, aby sa docielilo zadosť zákonu o účtovníctve aj zákonu o DPH.

Vašu radu považujem za zlý žart ...

-----------------0--------------------

Vyzerá to tak, že v Pohode to myslia úplne vážne, že ak je deň vystavenia faktúry pri dodaní to EÚ odlišný od dňa dodania je nutné vykonať zápis aj do interných dokladov.

Skutočne rád robím v Pohode, ale to čo je výsledkom algoritmu pri účtovaní kurzových rozdielov je jemne povedané jeden veľký neporiadok keď nepoužívate iba jedno číslo účtu pre všetky druhy záväzkov a všetky druhy pohľadávok. Teraz k tomuto problému pribudla chyba pri zaúčtovaní kurzových rozdielov na zálohových platbách (tam Pohoda nezaúčtuje žiadny kurzový rozdiel) a nový problém pri realizácii účtovania pri dodaní do EÚ.

Čo s tým, ako dotlačíme realizačný tím Pohody aby reagoval na to, že Česko aj Slovensko je v Európskej únii a že ich produkt musí rovnako komfortne riešiť účtovanie v cudzích menách ako aj v domácej mene.

Používal som soft Book Keeper a boli dva dôvody prečo som urobil zmenu softu:
1. Účtovanie v cudzích menách
2. Evidencia DPH

ad1
Pri cudzích menách som bol nadšený ako to funguje ľahko a perfektne, ale len do tej doby kým som nezačal čistiť SALDOKONTO, totiž Pohoda všetky kurzové rozdiely zaúčtuje na jeden účet pohľadávok a jeden účet záväzkov. Jeden týždeň som po večeroch keď som spravil bežnú robou dával do poriadku účtovanie kurzových rozdielov aby bolo SALDO OK, a potom každý mesiac znova.

ad2
V Book Keepri sme niektoré faktúry pred rokom 2004 súvisiace so zahraničnou prepravou museli riešiť v evidencii DPH jedným riadkom navyše. No a v roku 2008 to musím robiť aj v Pohode.

Takže záver.
Mám komfortný program, ale to čo som chcel ozaj vyriešiť som nevyriešil.

Som z toho smutný.

apo
Naposledy upravil apo : 16.05.08 at 17:08
Usporiadat
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Aj ja som z toho rozčarovaná, lebo Datalock Wéčko som vymenila, kvôli tomu, že jeho tvorcovia sa na tento program a jeho vylepšovaní úplne vykašlali a zamerali sa na iné programy. A podľa všetkého sa mi zdá, že tvorcovia Pohody si asi myslia, že na nej už nie je čo vylepšovať. Príklad... už vyše niekoľkých rokov existuje v ČR doplnok k Pohode ... pohoda GLX, keď som sa ich už po niekoľkýkrát pýtala kedy ho preklopia do SR, povedali mi, že o tom ani neuvažujú.... tak som si povedala dobre, nech sa radšej venujú legislatíve.... ale ono to podľa toho, čo si napísal tak nevyzerá


... potom ma napadá len čomu sa venujú, keď nie zákazníckym podnetom
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Ešte jeden citát zo stránky www.stormware.sk:

"Aktualizácie online reagujúce na pripomienky užívateľov či aktuálny legislatívny vývoj sprístupníme operatívne."
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak dobre rozumiem Tvojmu príspevku tak zdieľaš so mnou pocit, že Pohoda má rezervy v udržaní výborného image, ktorý je často prezentovaný na PORADE a ktorý nakoniec aj ja často zvyšujem hodnotením toho čo je v Pohode urobené excelentne. Zhoršenie image spôsobuje neoperatívne odstraňovanie nedostatkov, ktoré sa v Pohode vyskytujú.

Trápi ma to, že v osobnej korenšpodencii sa realizačný tím tvári ako keby som poukazoval na kozmetické chyby v programe, ale ONO IDE o závažné nedostatky, ktoré rozbijú hodnotu informačného systému Pohody. Nedostatky s cudzími menami sa premietnu do saldokonta. Ak saldokonto ukáže, že evidencia záväzkov a pohľadávok je v súlade so stavom súvahových účtov to je zárukou že jedna časť účtovníctva a to tá podstatná, je vedená korektne. Chyby, ktoré tu prezentujem spôsobujú, že saldokonto vykazuje rozdiely napriek tomu, že účtovník dodržal všetky postupy, ktoré Pohoda pri účtovaní záväzkov a pohľadávok predpokladá. Pohoda nedokáže zaúčtovať sama od seba súvzťažnosti, ktoré sú popisované v každej bežne dostupnej účtovnej príručke, ale vyžaduje individuálne upraviť GLOBÁLNE NASTAVENIE pre každý účtovný prípad kde sa predpokladajú kurzové rozdiely. To je nedostatok, ktorý je radikálny a pre účtovnú jednotku, ktorá používa rôzne cudzie meny a o cudzích menách účtuje aj v ostatných záväzkoch, ostatných pohľadávkach, interných dokladoch a pri zápočtoch sa v stave v akom Pohoda momentálne je stáva nepoužiteľným softvérom .

STAČÍ tak málo, opraviť časť programu GLOBÁLNE NASTAVENIE.

Pozdravujem.

apo
0 0
Carl Carl

Carl je offline (nepripojený) Carl

Plne súhlasím s tým, čo si napísal. Tiež som prešiel z Book Keepera na Pohodu a nevedel som si to vynachváliť. Ale len do doby, keď prešla firma na obchodovanie so zahraničím.
Pridám ešte jeden oriešok. Na účte 261 (a aj na majetkových účtoch) zostáva zostatok v CUDZEJ MENE, ktorý sa nedá zlikvidovať. V SKK účty sedia, ale napr. v EUR každým rokom narastá zostatok. Odpoveď technickej podpory: podľa zákona sa účtuje v SKK, ostatným sa nezaoberajte! Som zvedavý, ako to urobia pri prechode na euro.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pri prechode z roku 2006 do roku 2007 som účtovanie súvzťažne s účtom 701 opravil tak, aby bol vždy iba jeden zápis. Čo ich vedie k zaúčtovaniu počiatočného stavu súvahového účtu na 2x som neprišiel, ale určite to súvisí s cudzími menami.


V ROKU 2008 som to ešte neriešil.

Ako si prežil prechod z Book Keepru do Pohody? Pre mňa bol prechod veľmi príjemný. Uvažoval som, že firmu s exportom a importom budem robiť v Omege, aj som bol skúsiť jednu malú firmičku s colným skladom účtovať v Omege, aby som sa vedel rozhodnúť. No rozhodol som sa hneď pri prvom sedení. Pochopiť Omegu, tak aby som vedel ako vnútorne funguje a teda mohol s ňou pracovať rovnocenne ako v Pohode by mi dalo riadne zabrať a tak som od tejto alternatívy upustil.

Treba veriť, že v roku 2009 už Euro bude naša národná mena a chronický nedostatok Pohody viac menej zanikne.

Pozdravujem.

apo
0 0
osvetka osvetka

osvetka je offline (nepripojený) osvetka

Kúpila som si POHODU, lebo mi ju odporúčali, ale stretla som sa s výraznými nedostatkami, ktoré nie sú v súlade s postupmi účtovania. Napr. lízing. Od nich som obdržala usmernenie, ako ho zaúčtovať ručne, nepáčilo sa na aké účty sa tam účtuje, dala som to preveriť metodičke účtovnictva na daňovom riaditeľstve, ktorá mi to potvrdila. Nezodpovedá postupom účtovania a pri kontrole preto subjekt môže schytať za účtovníctvo až 3 % z hodnoty majetku. Ako je možné predávať program s takými postupmi, ktoré narobia viac škody, ako úžitku?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vítam, že sa k tejto téme pridávajú aj ďalší užívatelia Pohody a verím, že takáto prezentácia postrčí Pohodu k ešte lepšiím parametrom.

Čo sa týka lízingu, tak si myslím, že Pohoda neporušuje zákon o účtovníctve. Je na škodu, že od roku 2004 keď sa lízingy účtujú ako majetok nenašli vo svojej tvorivej činnosti priestor nato, aby našli riešenie, ktoré okrem odpisov dokáže zaúčtovať aj časové orzlíšenie nákladov z úrokov, poistenia a odpočtov DPH.

Riešenie by bolo pomerne jednoduché, vyžadovalo by si na začiatku lízingu naplniť všetky položky splátkového kalendára tak ako to robíme v Exeli a Pohoda by užívateľov programu odbremenila od opakovaného účtovania lízingu v intervale jednotlivých splátok.

Ale Pohoda má skutočne miesta v ktorých porušuje zákon o účtovníctve a napriek upozorneniam v JÚ počíta nesprávne základ dane z príjmu v prípade vyplácaných bonusov a preplatkov na dani z príjmu FO pri závislej činnosti. Pohľadávky zaúčtuje s predkontáciou gPNost čo je Ostaný príjem nedaňový. Na túto chybu som Pohodu upozornil už v roku !! 2006 !! a napriek tomu, že uznali chybu stále to robí s touto predkontáciou, pričom takto dochádza ku chybe z pohľadu štruktúry výdavkov, má to byť MZDA a aj z pohľadu základu dane živnostníka, ktorého zamestnanci sú poberateľmi daňového bonusu a sú im vyplatené preplatky na dani zo závislej činnosti.

apo
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Vyšla nová verzia pohody 2008 leto.... vie niekto aké zmeny v nej nastali okrem eurokalkulačky?.... pretože som bola nedočkavá a stiahla som si ju z netu, ale bohužiaľ chýbal tam popis noviniek a takisto pri nainštalovaní boli "novinky" z januárovej verzie.... niektoré veci ako prenos položiek dokladov s výberom položiek a tým aj nový stĺpec, označenie dokladu ako trvalý, nová resp. upravená tlačová zostava inventúra pohľadávok /so zaškrtávacím políčkom "iba nenulové stavy"/.... a tá vyššie spomínaná eurokalkulačka.... postrehol ešte niekto niečo nové???
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

konečne pribudlo automatické sťahovanie kurzov z nbs pri štarte pohody... paráda
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

To si zaslúži pochvalu naviac v tom smere, že iné softy dávajú túto funkciu za príplatok.

Uvidíme ako sa v Pohode vysporiadali s mojou požiadavkou, aby Pohoda vedela prideliť správny kurz aj v deň pracovného voľna a vo sviatok ALEBO aby Pohoda nedosadila KURZ 1 ale 0 v prípade, že na zadaný deň nie je kurzový lístok.

Som skeptik zatiaľ žiadnu poriadnu novinku nedotiahli dokonca, vždy je to len na pol ceste.

Typickým príkladom polovičatosti Pohody je napríklad funkcia kontroly dokladov cez ZÁZNAM na správnosť zadanej DPH. Funkcia je prístupná vo všetkých častiach programu kde sa robí s DPH OKREM pokladne v JÚ. Ja som ich na to upozornil a ich osoba zodpovedná za smer ktorým sa má Pohoda vyvýjať ma vyzvala, aby som jej udal dôvod prečo v JÚ v agende pokladňa potrebujem funkciu kontroly dokladov. Mám taký pocit, že som na túto požiadavku ani nereagoval, lebo by som musel byť neslušný vo vyjadrovaní.


Dúfajme, že nás Pohoda nesklame.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 06.07.08 at 12:58
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

BINGO,

automatické sťahovanie kurzov z NBS funguje a MOJE OBAVY, že to nedotiahnu dokonca boli v tomto prípade neopodstatnené. Na dni pracovného voľna keď nie je vydaný kurzový lístok prekopírujú kurzový lístok z predchádzajúceho dňa, takže sobota a nedeľa má číslo kurzového lístka z piatka.

Overil som si to a je to tak. Týmto spôsobom som si kurzové lístky dopĺňal aj pred zavedením tejto funkcie do Pohody. Nepríjemné bolo to, že bolo nutné sťahovanie KL opakovať pre každú účtovnú jednotku osobitne.

Dnes Pohoda vytvorila podadresár KL a tam sú všetky KL prístupné všetkým účtovným jednotkám ktoré pracujú s cudzími menami.

JE TO O.K.

apo
0 0
Dixxinka Dixxinka

Dixxinka je offline (nepripojený) Dixxinka

Nám účtovnú firmu
Ahojte,

V POHODE pracujem už 4 roky. Mám skúsenosti nielen s účtovníctvom ale trochu lepšie rozumiem počítačom a databázam. S realizačným tímom som si užila nervov viac než dosť. Za tento čas som prišla k jednému zásadnému záveru:

ZABUDNITE na verbálne a telefonické upozornenia, kde sa dozviete "nedá sa", "neviem", "reštartujte si počítač". Musíte Vaše požiadavky písať ako REKLAMÁCIU PRODUKTU, zasielať to emailom a žiadať písomné stanovisko. V takom prípade musia milé slečny na hotline postupovať zásadne ináč, ako v prípade zúfalého rozčarovaného telefonátu vynervovaného účtovníka dňa 31.3.XX. Verte mi, veľa vecí som vyriešila nepomerne promptnejšie a profesionálnejšie, nakoľko REKLAMÁCIE sa už musia evidovať a spracovávať a tak... Najlepšie, ak si budete reklamácie aj číslovať, naberie to na dôležitosti.


Goodluck
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

apo Pozri príspevok
BINGO,

automatické sťahovanie kurzov z NBS funguje a MOJE OBAVY, že to nedotiahnu dokonca boli v tomto prípade neopodstatnené. Na dni pracovného voľna keď nie je vydaný kurzový lístok prekopírujú kurzový lístok z predchádzajúceho dňa, takže sobota a nedeľa má číslo kurzového lístka z piatka.

Overil som si to a je to tak. Týmto spôsobom som si kurzové lístky dopĺňal aj pred zavedením tejto funkcie do Pohody. Nepríjemné bolo to, že bolo nutné sťahovanie KL opakovať pre každú účtovnú jednotku osobitne.

Dnes Pohoda vytvorila podadresár KL a tam sú všetky KL prístupné všetkým účtovným jednotkám ktoré pracujú s cudzími menami.

JE TO O.K.

apo
sounds good
Používam WinDuo a chcem prejsť na pohodu, len si neviem predstaviť ako prenesiem všetky uložené údaje z Winduo do pohody????
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Stiahni si demo. Predpokladám, že aj tam pôjde import údajov.

Importovať sa dá zo súborov formátu:
dbf, xls, mdb

Ja keď som prechádzal na Pohodu tak som naimportoval adresár obchodných partnerov a otvorené faktúry.

Nahodenie odpisovaného majetku išlo veľmi rýchlo.

V PÚ musíš nahodiť ručne počiatočné stavy účtov a Salda.

V Pohode sa dá začať aj uprostred roka.

Pozdravujem.

apo
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

zdravím, dnes som si stiahla aktualizáciu ES Leto 2008 release 8900. po otvorení účtovnej jednoty mi vyskočil "oznam" Prehľad noviniek v programe POHODA január 2008, relaese 8800. neviete prečo? kde som urobila chybu...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pozri v Pocnníkovi o aplikácii akú máš verziu, asi Ti neprebehla korektne.

1. Inštalácia sa mala robiť z CD-éčka
2. V návodoch na inštaláciu som čítal, že pred inštaláciu je nutné odstrániť v adresári Update adresár Klient
Predtým bolo nutné odstrániť adresár File. Ja som odstránil pre inštaláciou obidva a prebehlo to O.K.

Skús ešte raz, ale urob si zálohu celého adresára Pohoda.

apo
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

vďaka za radu, ale práve že, v technickej podpore aj v pomocníkovi o aplikácii je uvedená verzia 8900. akurát, že po aktualizácii pri otváraní jednotlivých účtovných jednotiek sa mi otvára ten oznam o "novinkách 8800"
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja ten oznam vždy odkliknem bez čítania. Tak v tu Ti nepomôžem.

apo
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

veď o tom som písala vyššie, či niekto nevie aké sú novinky, ja som to videla len z popisu na internete a dokonca aj teraz pri zobrazení vypisuje ako novinku starú verziu. Ale na stormware.sk je všetko popísané.
Naposledy upravil Ziarowka : 25.07.08 at 13:06
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

great.zv Pozri príspevok
zdravím, dnes som si stiahla aktualizáciu ES Leto 2008 release 8900. po otvorení účtovnej jednoty mi vyskočil "oznam" Prehľad noviniek v programe POHODA január 2008, relaese 8800. neviete prečo? kde som urobila chybu...
ja to mám tak isto... tak niekto napíšte, čo je tam nového, mám pohodu komplet. Možno je to zase len nejaká "malá chybička". Inštalovala som z CD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať