Zavrieť

Porady

SZČO a stravné

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Krtko Pozri príspevok
Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.
chcem sa spýtať k citácii: Čo znamená spätne ?
1. Ak odpracujem v januári 20 dní a vo februári si kúpim 20 gastrolístkov je to ok?
Lístky zakúpené vo februári môže SZČO pre seba použiť v deň nákupu a neskôr - teda nie za január.
Nákup SL vopred na celý rok - nevidím v tom problém...
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Práve že som už všetko prehľadala a pochopila som, že dopredu si lístky kúpiť nemôžem, čo je logické, lebo ešte neviem koľko dní odpracujem.
Ale neviem pochopiť prečo si nemôžem kúpiť gastrolístky spätne?
Našla som tu , že nie , ale na drsr som tomuto tvrdeniu nenašla oporu. Všade je napísané, že živnostník má nárok na lístok za každý odpracovaný deň a kúpu má doložiť dokladom o nákupe. Nikde nie je napísané kedy si ich môžem kúpiť.
Chcela by som si len dať potvrdiť, že si v JÚ môžem v decembri 2008 kúpiť lístky na rok 2008(lebo viem, koľko som odrobila dní) a môžem si ich dať do VOZD.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nakukla som do Tvojho profilu, píšeš, že si účtovník. Takže čo-to vieš o interných dokladoch, uzávierkových operáciách ...
Stravné lístky si kúpiš vopred a nákup zaúčtuješ ako VNZD. Sumu stravného zahrnieš do daňových výdavkov keď budeš poznať počet odpracovaných dní .

Naozaj si z doporučených tém vyčítala, že si nemôžeš kúpiť lístky dopredu ?
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

VĎAKA za všetky odpovede.
To dopredu som myslela
1, v roku 2008 na rok 2009 - to je absolútne jasné, že VNZD
2, nákup v roku použitia napr. v januári - to je najlepší spôsob, literu zákona "má nárok za každý odpracovaný deň" dodržím prípadným odpočítaním PN alebo dovolenky jedným ID vrámci uzávierkových úprav.

Hlavne sa mi jedná o ten nákup spätne
Problém je v tom, ak živnostník naozaj nevie koľko dní odpracuje a nechce nakupovať do zásoby a ako som napísala chce čo najjednoduchšie zaúčtovanie (počet položiek), tak si vymyslel, že si kúpi až v decembri za celý rok, lebo má nárok za každý odpracovaný deň a hotovo.
(Píšete napr. o zamestnancoch, mám takých zamestnávateľov, ktorí poskytujú lístky dopredu a v prípade PN alebo dovolenky sa v nasl. mesiaci odpočítajú. Ale je viac takých, ktorí to jednoducho nerobia a nie sú ochotní robiť a poskytujú lístky až s výplatou alebo po nej mesiac pozadu.)

Takže podľa toho čo píšete si proste živnostník zajtra nemôže kúpiť lístky za rok 2008; ale ešte by som chcela poprosiť o vyhlášku alebo oporu v zákone. Logické vysvetlenia ste napisali, ale každý má svoju logiku a chcela by som mať v ruke nevyvratiteľný argument - číslo vyhlášky
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

SZČO ako zamestnávateľ pre svojich zamestnancov môže kúpiť SL aj pozadu a dať im ich, v tom je iný režim.
DR SR vydalo k tomu usmernenie - je to aj na porade, treba ho pohľadať.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

liba2 Pozri príspevok
SZČO ako zamestnávateľ pre svojich zamestnancov môže kúpiť SL aj pozadu a dať im ich, v tom je iný režim.
DR SR vydalo k tomu usmernenie - je to aj na porade, treba ho pohľadať.
Chcela som sa znova spýtať, kde to nájdem, a keď som dala citovať, tak mi tam zobrazilo viac ako v odpovedi
Zaujímavá to technická záležitosť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ešte jeden príspevok z témy http://www.porada.sk/458699-post98.html.

dnes celý večer iba vyhľadávam a prilepujem linky. Pre všetkých zainteresovaných malý odkaz - vyhľadávanie nebolí, iba žerie čas .
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Veľmi, veľmi veľmi pekne ďakujem, lebo som tu už dve hodiny a nemohla som to nájsť a pritom som zadala kľúčové slová, len toho vyhodilo tak veľa, že som to buď prehliadla alebo som sa ešte k tomu v tej spleti názorov nedostala.
Ešte raz VĎAKA
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Krtko Pozri príspevok
Veľmi, veľmi veľmi pekne ďakujem, lebo som tu už dve hodiny a nemohla som to nájsť a pritom som zadala kľúčové slová, len toho vyhodilo tak veľa, že som to buď prehliadla alebo som sa ešte k tomu v tej spleti názorov nedostala.
Ešte raz VĎAKA
ber to ako vianočný darček .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Krtko, v prideľovaní bodov si zbehlá ďakujem.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

liba2 Pozri príspevok
Krtko, v prideľovaní bodov si zbehlá ďakujem.
je to jednoduchšie ako hľadať v 200 príspevkoch tú správnu odpoveď
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

A nakoniec som vďaka vám našla presne to,čo som hľadala,
už som to aj dotyčnému e-mailom poslala
a za vianočný darček by som sa Vám dievčatá ešte raz rada poďakovala.
Šťastné a veselé Vianoce
(Už mi to nechce pustiť viac bodov, ale ja si Vašu pomoc cením omnoho viac)

Stanovisko DRSR k nákupu stravných lístkov vopred aj spätne:
http://www.porada.sk/458699-post98.html
0 0
avava avava

avava je offline (nepripojený) avava

Ešte k tej téme musí to byť blok z reštaurácie alebo sa za stravné môže považovať aj blok z predajne, v ktorej som nakúpila potraviny.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

avava Pozri príspevok
Ešte k tej téme musí to byť blok z reštaurácie alebo sa za stravné môže - nemôže považovať aj blok z predajne, v ktorej som nakúpila potraviny.

Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia)
0 0
avava avava

avava je offline (nepripojený) avava

Ďakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronkaj Pozri príspevok
dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem
Nárok na stravné lístky má, aj keď pracuje doma. Ak si kupuje stravné lístky, nemusí mať doklad z reštaurácie.
Čo myslíš pod platcom dane?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronkaj Pozri príspevok
dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem
Môže si kúpiť gastrolístky v hodnote 3,30€/deň. Dokladom je faktúra + doklad o zaplatení faktúry /výpis z účtu alebo príj.pokl.doklad/. Z provízie za predaj si SZČO nemôže uplatniť odpočet DPH.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

prečítaj aj toto

http://www.porada.sk/428262-post3.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať