Zavrieť

Porady

tepelne cerpadlo

caute vsetci!
doporucte mi prosim,niekto kvalitnu firmu na dodavku tepelneho cerpadla.zatial mam ponuky len okolo 420 tis. a to sa mi zda prehnane a navratnost v nedohladne.diky
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

andreaS Pozri príspevok
teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...
Jeden môj kamarát si dal urobiť teplne cerpadlo. Začali mu tiež chodiť ponuky. Začal jednať na 800.000 Sk a skončil niečo málo nad 400 000 sk od tej istej firmy. Aké to majú potom ceny títo dodávatelia. Potom im stačí urobiť jednu zákazku a má 400 000 vreckové. Keď zistili, že to vážne chce tak sa ho držali ako kliešť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ale ved to je strasna cena... to sa potom tvaria ze davaju 50% zlavu??? to je sila!

to aj ja mozem nahodit ceny za ucto cca 10tis za pausalistu a potom mu poviem, ze mu dam zlavu trebars aj 80%...
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

Kazdy hovori o tepelnom cerpadle, ale kde je prax. Iba sama teoria.

System tepelneho cerpadla je velmi zlozity a nakladny.
A servis takto zložiteho systemu, urcite nebude lacny.
Je to ako s autom. Lacne auto lacna udrzba, drahe draha udrzba.

Neverim tomu, ze tepelne cerpadlo, vydrzi bez poruchy len 10 rokov.
A ked je to komplikovaný system, tak aj ked pride servisny technik,
za opravu si vypita slusne peniaze. A to este nehovorim o nahradnych
dieloch.

Ked si k tomu pripocitam hlucnost cerpadla, tak si kupujem
drahu vecičku, ktora bude rusit mna aj mojich susedov.

Ked si spocitate nakldy za 10 rokov, tep. cerpadlo a plynovy kotol.

A to kupa tep. cerpadla, el. energiu na prevadzku + servis.
porovnate so s kondez. kotlom tak je to uplne ine.
A kazdy si moze vypocitat, co je vyhodnejsie.


Netvrdim, ze tepelne cerpadlo je zle, len sa neoplati, pre obyčajních
ludi, ktorý chodia do prace. Pre solventnejsich, ktorý majú vacsie domy,
bazeny, zimne zahrady, velke garaze a vsetko vykuruju, pre nich to bude vyhodnejsie.

Cim vacsia vyroba tepla, tým sa viac tep. cerpadlo oplati.
Ale takychto ludi, urcite nebude vela.

Ked budete vediet o nejakom lacnom tep. cerpadle dajte vedieť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

este cakam na dake 3-4 ponuky...

Ono ide skor o to, ze jedine na tepelnom cerpadle sme sa s manzelom zhodli... nemame take ostre vymeny nazorov ale zaroven si chceme dat urobit cenove ponuky aj na iny druh vykurovania... pretoze dolezite pre nas (a isto pre kazdeho jedneho cloveka) je cena zriadenia a zaroven mesacne naklady... pretoze berieme pomerne vysoku hypoteku, tak aby sme si vedeli vypocitat kolko mesacne pojde len do domu...

co ma skor zaraza je to, ze vacsina debat o akomkolvek vykurovani mi skor pride, ze nadavaju nato ti, ktori to nemaju a chvalia to firmy, kt. to ponukaju... je velmi malo uzivatelov, kt. napisu svoj skutocny nazor a pripadne priznaju chybu vyberu kurenia ...
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

TČ je nenávratá investícia pri využití v RD kde sú nizke tepelné straty.Jedine pri svojpomocnom zostrojení TČ sa dá hovoriť o návratnosti a výhodnosti tohto systému vykurovania.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

preco je to nenavratna investicia? mate presne udaje preco? Vsetky debaty o vykurovani co som nasla na nete su len samy blabol kto by si co dal nedal... ale nikde neni uvedeny presny priklad porovnania.... my sa snazime najst si pre nas to najlepsie, mame plochu cca 180m2 bez dvojgaraze a preto rozhadzujeme siete ako co urobit a davame si robit cenove ponuky na rozne druhy vykurovania... a hladam nezaujaty nazor... teda kto co ma v praxi a ako to pracuje, kolko ma spotrebu... proste celkovy pohlad na dany typ vykurovania od zriadovacich nakladov, cez mesacne platby, zistenia aspon pribliznej rocnej spotrebe a aspon aky-taky predpoklad rastu cien...

konecne by som chcela niekde najst skutocne nezaujaty pohlad na kazdy druh vykurovania a objektivneho porovnania nie len tie neskutocne mudrovania...

ferdosondo sorry ale to nebola rada...

zacinam si mysliet, ze taky nazor snad ani nenajdem, lebo najmudrejsi su ti, co v dome ani nebyvaju, dalsia skupina su predajcovia danych typov vykurovania (snad nebudu o svojich produktoch hovorit kriticky) ... a kazdu zo zaciatku dobre zacinajucu debatu o vykurovaniach, co som nasla sa nakoniec vzdy zvrtla na hadky...
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

AndreaS, bola to rada a aj to trochu rozvediem. Som za každú srandu a novinku v pokroku. Pred stavbou domu ma TČ chytilo ako kliešť a tiež som na ňom tuho uvažoval, aj na základe článkov od výrobcov. Robil som si prepočty (škoda že som neuložil). Ale skúsim len tak letmo: Niekto tu písal cena za TČ 400 000 Sk. Ja som nakoniec skončil pri vykurovacích kábloch pri 180m2 by stála zhruba 60 000. predpokladám že cena TČ bola bez rozvodov ku ktorým musíš prirátať približne tých 60 tis. na rozvody+ regulácia. Zoberme si že mňa stojí vykurovanie cca 30 tisíc ročne a Teba by stálo asi 10 tisíc. Takže 20 tisíc ročne ušetríš. Keď zpočítaš vstupné náklady, tak po 20 tich rokoch by sme sa dostali na rovnakú sumu, kedy by si už začala byť ziskovejšia. Ale... životnosť tohto stroja je cca 20 rokov, nerátali sme údržbu, výmenu opotrebovaných dielov a to nerátam technickú miestnosť, ktorá tiež nie je zadarmo. Tie zriaďovacie náklady TČ podľa mňa nie sú presné a treba si ich overiť a prepočítať (to už nechám na Teba, mna sa to nechce), ale určite najprv rátaj a až potom sa rozhodni. Je to predovšetkým na Tebe a ani ja nemusím mať pravdu. Určite do výpočtov zakomponuj tepelnú stratu domu. Rady typu "daj si" a "nedaj si" sú nanič pokiaľ nepoznáš všetky hodnoty.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

prave preto hladame a uvazujeme, lebo to planujeme na cely zivot (teda ten nas )

lebo uz ma to fakt rozculuje ze nikde neni dako normalne rozvinute plusy minusy jednotlivych typov vykurovania, vsade len reklamne tahy a vychvalovania do nebies alebo od "stavebnych majstrov" (rozumej pomaly kazdy stavebnik je zrazu odbornik, tym netvrdim, ze niekto nema objektivny nazor, len mne to tak pride) zase hundranie na jednotlive typy...

mne sa najviac z ponukaneho pacia infrapanely... avsak malo ludi to ma a opat na nete vacsina debat skonci pri hadkach a ludi, co s tym chcu kurit oznacia za blaznov a nelogicky uvazujucich a fyzike nerozumejucich ... a ti co to maju to opat vychvaluju.... pre nase rozhodnutie je vsak potrebne vidiet velmi blizky dom nasmu, kde to pouzivaju... inak ostaneme len pri tom, ze teoria znie super....

plynu akosi niesom naklonena, v poslednej dobe su same vybuchy plynu a to je hlavny dovod, co ma natom odradza...

TC predstavuje nasu idealnu predstavu... ovsem zatial najnizsia ponuka bola na spominanych 700tis plus to miesto na samotny kotol a spol... ma mi prist este jedna ponuka ceskej firmy, kt. sa snazi presadit v SR, ti prezentovali zemny vrt len do hlbky 30m a umiestnenie samotneho cerpadla vonku v zemi... to znelo zo vsetkeho zatial najlepsie, otazna je spominana cena zriadenia... co sa mi na tych cenovych ponukach nepaci, ze to neni konecna cena... pre mna ako neznaleho cloveka je to velmi nezrozumitelne... potrebujem cenovu ponuku kde budu uvedene vsetky potrebne komponenty s pracou, aby sme si vedeli predstavit s akou sumou ratat na komplet vykurovaciu sustavu...

kotol na tuhe palivo u nas neprichadza do uvahy, to sme vylucili hned...

co sa mi pri kureni elektrikou este pozdava je vyhodna tarifa, cize setri sa nielen pri vykurovani elektrikou ale zaroven aj vsetky ostatne elektricke zariadenia frcia za nizsiu cenu...

snazim sa precitat si o vselicom moznom a cim viac citam, tym viac sa zamotavam... existuje nieco take ako "nezavisly vykurovaci poradca"? proste niekto kto ma informacie o vselicom a vie poradit to najlepsie pre dany dom...

Projektantka nam zatial navrhla plynovy kondenzacny kotol, v dennej casti podlahove teplovodne vykurovanie, v nocnej radiatori plus s moznostou zapojenia solarnych panelov.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

AndreaS pri uvažovaní o systéme vykurovania treba vychádzať z tepelných strát domu. Neviem, či už máte projekt, tam by ste to mali mať uvedené. Ak máte iba návrh, tak sa tepelné straty dajú spočítať. Ak poznáte tepelné straty, tak jednoduchšie viete vyrátať ekonomickú návratnosť investície do vykurovacieho systému. Skôr ako na tepelné čerpadlo, by som sa zameral na zníženie tepelných strát zateplením a zvýšením tepelných ziskov cez okná, orientáciou domu. Následne nato sa rozhodnúť pre najekonomickejšie riešenie vykurovania.TČ sa oplatí pri vysokých tepelných stratách domu.
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

AndreaS písala si, že projektantka Ti navrhla podlahové vykurovanie + radiatory do spacej časti.

Chcem sa spýtať či to chceš napojiť na ten kondenzačný kotol ?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dom je orentovany uplne idealne. Vstup od vychodu, na severnej casti minimalna cast okien, jedine vacsie okno je z kuchyne. Na juznej strane mame komplet dennu cast domu, je to jeden velky otvoreny priestor do L-ka. Tam je aj navrhnute cele presklenie, okrem strednej casti, kde je cca 1m siroka stena. Aj vsetky izby ci miestnosti mame idealne orientovane.

Projekt mame hotovy na komplet. Kurenie sme dali robit papierovo klasicky, aby sme nato dlho necakali, preto tam je zatial kondenzacny kotol s tou podlahovkou v dennej casti a v nocnej radiatori. Ona to zatial urobila tak. Preto kym nezacneme stavat hladame ako kurit. Navrhnutu mame tehlu 44ku bez zateplenia. Kedze este nestaviame, tak mame cas si to poriadne zvazit. Skor uvazujeme dat mensiu tehlu a dat aj zateplenie. Tepelnu stratu nam ta projektantka vypocitala na 21kW a jedna firma, co nam nacenovala tep.cerpadlo vypocitala tep. stratu 15kW.

Ono by bolo fakt idealne, keby som nasla daku firmu, co sa zaobera poradenstvom okolo tohto. Lebo potrebujeme nieco objektivne a hlavne aby vedeli vypocitat jednotlive vyhody, nevyhody, celkove naklady na zriadenie plus mes. platby. Ale to sa uz opakujem

Teraz som dostala vynikajucu knizku z vydavatelstva Grada, tak citam ako dabel. Autor je aj predseda dakeho zdruzenia o pasivnych domoch. Viem, ze pasivny dom je zlozite postavit ale minimalne by sme chceli nizkoenergeticky, aby nas prave tie mesacne platby nezruinovali plus splatky hypo.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

fefe: ja sa tomu vobec nerozumiem. Zatial sa snazim studovat vsetko mozne. A ano projektantka to napojila na ten kotol s tym, ze je tam predpriprava na pouzitie aj solarnych panelov. Snad som to dobre napisala
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Fíha. 21kW je nehorázna strata na dnešné pomery pri 180m2. 44 tehla je to úplne najhoršie riešenie, aké mohla projektantka urobiť. 44-ka tehla je drahá so strašne nízkym tepelným odporom okolo R=2,5 - 3. Pri tejto tepelnej strate už má TČ zmysel. Za tie isté peniaze však môžete dať 25-ku tehlu alebo 25-ytong + na to 20 cm zateplenie. S tým dosiahnete tepelné straty okolo 6-7 kW, možno aj menej a na TČ môžete zabudnúť. Samozrejme treba k tomu dimenzovať zateplenie strechy(stropu) a podlahy. Pokiaľ mi viete poslať rozmery domu - plocha fasády, podlahy, okien, zatepleného podkrovia, tak Vám môžem vypočítať tepelnú stratu pri rôznych variantách. Okrem toho kúrenie do podlahy aj radiátorov prináša komplikáciu v tom, že potrebujete z kotla dve teploty na podlahu napr. 28 C a do radiátorov napr. 60 C.
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

Ferdosondo ti to napisal. Takze asi budes potrebovat dva kotle.
Alebo mozno ich aj mas v projekte.

0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ferdo vdaka... ale cumim ako puk... a zaroven som viac nez nasrdena na nasho architekta... velmi dobre vie, ze mame obmedzene prostriedky na vystavbu (na druhu stranku, kto ma dnes penazi nazvys, vsak?) a da nam do projektu toto??? Ono totiz architekt robil samotny navrh domu a ostatne profesie sme si davali robit jednotlivym profesistom.

Keby sme dali mensiu tehlu ovplyvni to vyrazne statiku, ze? Tak to by chcelo opat dat vypracovat statiku nanovo? Na druhu stranku radsej minut par korun navyse teraz za novu statiku ako potom zurit kolko nam ten dom zerie...

ale normalne penim... je neskutocne ako nas architekt vyuzil... a to sme sa spoliehali na neho, vsak on je z fachu, vie co robi... vrrrr
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

andreaS, pri kombinacii podlahovky a radiatorov URCITE nebudes potrebovat 2 kotle to je uplna hlupost. My mame podlahovku aj radiatory a kotol - cuduj sa svete - iba jeden !
len jedno: ked uz je projekt hotovy, je uz neskoro rozmyslat nad nizkoenergetickym ci nebodaj pasivnym domom... na to sa malo mysliet uz vopred a urobit cely projekt taky: orientacia na svetove strany, kvality (ci nekvality) pozemku, kompaktny podorys, okna na juh, bez okien na sever, atd atd.
A ta tehla 44 tak to uz je asi nejaky dochodca, nie? Kto uz dnes projektuje steny z tehly 44?
Este stale vsak mozete dat tehlu tensiu, trebars 25-ku a zateplit... statika je v pohode, ak ide "iba" o rodinny dom, nie o panelak...
Ale ....? Tych 180 m2... dufam, ze nemate jednopodlazny dom s takou obrovskou zastavanou plochou? Potom mozu byt tepelne straty take vysoke...
Teda, ak tych 180 m2 nie je rozlozenych na dve podlazia, potom OK, len to nie je jasne z predchadzajucich odpovedi.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

deli: okrem tej tehly 44ky mame vsetko absolutne super rozmiestnene az do bodky a dom ma poschodie, povodne sme mali bungalov, ale to sme mali z minuleho pozemku, co nam nevysiel a tento bungalov sa nedal pouzit pre tento pozemok aj kvoli sirke a aj kvoli tomu, ze by sme nemali absolutne nic zo zahrady. Preto sme celu nocnu cast dali na poschodie. Je to obdlznik ale horne izby nie su identicke so spodkom, vznika tak jedna velka terasa nad garazou a taky vacsi balkon na juznej strane z detskych izieb. Strechu mame plochu, tam problem s izolaciami nebude, lebo mame v rodine cloveka od fachu.

Teraz nam ide len o to, aby sme neurobili daku kravinu v samotnej realizacii. Projektu ako takemu ostavame verny, preto sme ho davali robit, len aby sme zvolili tie najvhodnejsie materialy plus zvolit spravnu vykurovaciu sustavu, lebo to fakt neni sranda platit hypo plus vysoke mesacne platby za nevhodne zvolene kurenie. Ako kazdy aj my mame limit, kolko moze ist na hypo a poplatky okolo domu.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Andrea dozvedel som sa od predajcu stavebnín, kde nakupujem, že jeden nemenovaný výrobca strešnej krytiny poskytuje všimné pre projektantov za to že dajú do projektu práve ich krytinu. Prečo by to nemohlo fungovať aj pri tehle 44-ke, všakže ? Alebo je architekt proste puk ktorý nič iné nevie. Skôr by som povedal že to prvé je správne. Statiky sa báť nemusíš 25-ka to zvládne. zatepliť 20cm EPS a tepelný odpor cez 6. Okrem toho vyriešiš tým aj tepelné mosty, ktoré by bez zateplenia robili problém. To kúrenie sa dá vyriešiť tak, ako písal Deli, len je to komplikovanejšie a tým pádom drahšie. Možno Ti bude vedieť bližšie vysvetliť. Osobne by som dal podlahovku všade. Myslím, že radiátory na poschodie sa dávajú len preto, aby sa nerosili strešné okná. A Ty ich asi mať nebudeš. Rozhodne však kúrenie rieš až potom, ako budeš vedieť tepelné straty. Určite nejaký 24 kW kotol sa nebude "dobre cítiť" pri stratách 6 kW.
A k tomu človeku na zatepovanie od fachu z rodiny. Je zatepľovač, ktorý zatepľuje, alebo taký čo aj vie koľko zateplenia a prečo? Podľa toho čo si písala tak to prvé, lebo ináč by si sa nemusela pýtať na fóre. Takže pozor, zatepľovači vedia ako nalepiť polystyrén a ako dať omietku, ale to je všetko. A to bohužiaľ k dobrému výsledku nestačí, musíš vedieť aj koľko a prečo.
Naposledy upravil Ferdosondo : 30.12.08 at 11:54
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem

osobne su mi radiatori nesympaticke... ani netusim preco to je tak dane do kurenia... asi sme nakomplet nadabili na nespravnych projektantov.. nevadi, urobime si to po svojom

Takze na zaver dotaz... dat teda uzsiu tehlu plus zateplenie, vykurovanie podlahove vsade, kotol plynovy trebars pripadne to napojenie na solar, ak ostanu korunky alebo este mozno zvolit kotol na tuhe paliva.

Lebo zo vsetkych tych kureni sa nam to tepl.cerpadlo najviac pozdavalo ale tie cenove ponuky su v astronomickych sumach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať