Zavrieť

Porady

§ 55 z. 5/2004 - CHD, príspevky a doklady...

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Téma je venovaná chráneným dielňam/pracoviskám podľa § 55 zákona o službách zamestnanosti.

Chránená dielňa:
Podľa ustanovenia § 55 ods. 1:
Chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská zriadené právnickou osobou alebo fyzickou osobou, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, alebo pracoviská, na ktorých sa občania so zdravotným postihnutím zaškoľujú alebo pripravujú na prácu a v ktorých sú pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon prispôsobené zdravotnému stavu občanov so zdravotným postihnutím. Na účely splnenia podmienky podľa prvej vety sa postupuje podľa § 63 ods. 2. Za zriadenie chráneného pracoviska sa považuje aj zriadenie jednotlivého pracovného miesta, ktoré právnická osoba alebo fyzická osoba vytvorila alebo prispôsobila zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím. Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (ďalej len „CHD/CHP“) prizná úrad na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia.

Občan so zdravotným postihnutím:
Podľa ustanovenia § 9 zákona o službách zamestnanosti:
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti je
občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, (§ 71 ods. 1 zákona č.461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorý hovorí: Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu. (Zákon č.328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)

Rozhodnutia vydané úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny – vecne príslušnými útvarmi sociálnych vecí - sú na účely zákona o službách zamestnanosti neplatné.

Občan so zdravotným postihnutím pre účely zákona o službách zamestnanosti je ďalej definovaný v § 72 ods. 1 a 3, v § 72b ods. 2, 5, 6 zákona o službách zamestnanosti.


Stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ministerstvo práce“) zo dňa 13. apríla 2007 k občanom, ktorým bolo vydané rozhodnutie Sociálnej poisťovne podľa § 29 ods. 3 písm. a) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení, uvádza:
Definícia invalidity a čiastočnej invalidity podľa právnej úpravy dôchodkového zabezpečenia účinnej pred 1. januárom 2004 nebola založená na poklese schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť. Z tohto dôvodu zákon č. 461/2003 Z.z. v znení zákona č. 529/2006 Z.z. v § 263a ods. 12 jednoznačne ustanovuje, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť poberateľa invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je viac ako 70 % a poberateľa čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je 50 %, a to na účely zákona o sociálnom poistení, ako aj na účely osobitných predpisov, t.j. napríklad aj na účely zákona č. 5/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
Na základe uvedeného, poberateľ invalidného dôchodku alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je na účely zákona č. 5/2004 Z.z. občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 uvedeného zákona.


Stanovisko ministerstva práce zo dňa 21. decembra 2007 k občanom so zdravotným postihnutím, ktorí nemajú na Rozhodnutí Sociálnej poisťovne uvedenú percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, uvádza:
Z potvrdenia posudkového lekára Sociálnej poisťovne jednoznačne vyplýva, občan je invalidný z dôvodu 50 % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, ale táto miera poklesu nie je uvedená aj v rozhodnutí o invalidnom dôchodku, ktorým bola zamietnutá žiadosť o priznanie invalidného dôchodku z dôvodu nesplnenia podmienky potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia. Podľa nášho názoru ide o formálny nedostatok, ktorý nemôže mať za následok neuznanie občana za osobu so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti. Z vecného hľadiska je v danom prípade rozhodujúce vyjadrenie posudkového lekára Sociálnej poisťovne.
Aj neprehodnotení majú % postihnutia podľa § 263a ods. 12 zákona o sociálnom poistení :
Na účely zákona o službách zamestnanosti a osobitných predpisov pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť poberateľa invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je viac ako 70 % a poberateľa čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je 50 %.

Celková cena práce:
Celková cena práce na účely zákona o službách zamestnanosti je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za príslušné obdobie a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom. (§ 49 ods. 4)

Celkovú cenu práce (podľa § 130 ods. 5 Zákonníka práce) tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení: preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.

V 1. až 3. štvrťroku 2007 dosiahla priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve 19 209 Sk.
(http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110)

Celková cena práce pre účely zákona o službách zamestnanosti je od 1.5.2008 do 31.12.2008 25.975 Sk, t.j. priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok roka 2007 (§ 56 ods. 2) je 19.209 Sk a úhrada preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom vo výške 35,2% - percentuálne podľa jednotlivých príspevkov

Prikladám Vám niektoré tlačivá. Ak by bol záujem, doložím i ďalšie...




PS: Dúfam, že Vám tieto info pomôžu
Usporiadat
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
jopo66 Pozri príspevok
Určite ste sa tu už niekto stretli s nasledovným problémom. V rámci príspevku na CHD mi boli preplatené okrem iného aj odvody na zdravotné poistenie. Za rok 2009 mi teraz vychádza pomerne veľký preplatok - t.j. zdravotná poisťovňa ho zdaní a vyplatí späť. Otázkou je, či by sa nemal v tej výške aj vrátiť späť úradu práce.
Pozri do zaslaného oznámenia o príspevku podľa § 60, kde sa píše v akej výške bol uhradený príspevok... na konci by malo byť poučenie... ak je tam uvedené napr.: "V prípade výsledku zúčtovania - preplatku akýchkoľvek preddavkov (ZP, energie, vodné, atď.), ktoré boli v rámci oprávnených výdavkov § 60 preukázané a uhradené je zamestnávateľ povinný oznámiť túto skutočnosť. Taktiež je zamestnávateľ povinný vrátiť túto časť poskytnutého finančného príspevku na účet úradu najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa prijatia tohto preplatku ak sa s úradom nedohodne inak." - je potrebné vrátiť tú časť príspevku. Ale odporúčam sa informovať na danom úrade.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Naposledy upravil alaya1 : 29.07.10 at 08:44
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať