Zavrieť

Porady

Študent a živnosť

Dobrý deň!

Som študentom denného štúdia na VŠ a chystám sa založiť si živnosť. Potreboval by som poradiť s pár základnými vecami, prakticky by som bol rád, keby mi dal niekto návod pre uplného začiatočníka v takejto oblasti.

Chystám sa robiť webové stránky, grafiku, prípadne nejaké jednoduchšie softwar-y, to posledné však nie je podstatné. Už som si niečo aj googlil, aj tu na porade som hľadal, no úplne identický prípad som nenašiel. V takýchto ekonomických oblastiach mi to asi menej páli, preto mám aj úplne základné otázky.
-čo vlastne potrebujem úplne na začiatku, keď si chcem založiť živnosť? myslím to tak, že sa ráno zobudím, poviem si, že idem na úrad, čo si potrebujem vziať? čo všetko budem musieť absolvovať tam?
-ako je to presne s daňami? je pravda, že ak nepresiahnem určitý mesačný príjem, tak ma to od niektorých poplatkov oslobodzuje? od ktorých presne? mne sa strašne zmiešali pojmy ako zdravotné poistenie, sociálne poistenie, také dane, hentaké dane
-ak som správne googlil, mňa sa bude týkať voľná ohlasovacia živnosť. za každý predmet takejto živnosti platím 100 sk, je to tak? napr. "zhotovovanie webových stránok" , "počítačová grafika"
-účtovníctvo. nakoľko je to náročné, dá sa to zvládnuť, či potrebujem na to nejakého človeka? čo presne všetko si musím evidovať?

Potrebujem prakticky nejaké zhrnutie, všetkých tých mätúcich informácií, ktoré som našiel, a bol by som rád, keby sa našla nejaká dobrá duša, čo by mi poradila konkrétne a neodkazovala ma na nejaké ďalšie linky. Ideálne by bolo, keby sa našiel niekto podobný ako ja, čo už toto všetko absolvoval a poradil mi... Ak mi napadnú ešte nejaké otázky, tak dopíšem, dúfam, že sa mi podarí poradiť si so všetkým..

Ďakujem vopred, have a nice day!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Neuvažujte o živnosti. Uvažujte o práci na základe autorského zákona. Hľadajte na porada.sk "autorský zákon" a pod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.