Zavrieť

Porady

Kolonoskopia

Ahojte poraďáci,

čaká ma kolonoskopické vyšetrenie, o ktorom som si vygooglila dostatok informácii. Zaujímal by ma osobný či odborný názor na virtuálnu kolonoskopiu, o ktorej sa píše v článku z časopisu Zdravie - či je hradená zdravotnými poisťovňami, pri akých pridružených diagnozach je doporučovaná /na vyšetrenie mám doporučenie z dôvodu zisťovania príčin anémie/

http://www.izdravie.sk/zdravie/zdrav...ia-neboli.html

Ďakujem
Naposledy upravil veronikasad : 30.07.08 at 21:14
Usporiadat
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

lepka Pozri príspevok
Bacha na kolonoskopii máš povinného sprievodcu,preto som tam bola s mamou aj s kamošom,jeden chlapík tam prišiel bez sprievodcu tak ho zglbali ako malého chlapca a hneď musel telefonovať dospelému synovi a až potom ho zobrali na vyšetrenie,keď prišiel ten syn,takže manžel,kamoš,kamoška ktokoľvek kto na teba bude pôsobiť pozitívne a nebude ťa znervózňovať a ani ľutovať,proste niekto ako kamarát do dažďa( kľudne to môže byť aj manžel) pokiaľ na teba tam pôsobí
Nie je to praxou všade. Na prvom vyšetrení sa ma spýtali, či ma má kto sprevádzať domov. Ak áno pichli mi náladovku. Ak nie náladovku nepichajú. Na druhom vyšetrení som bola tiež dohodnutá s manželom, že mu zavolám, keď budem hotová a oni sa ma na náladovku ani nespýtali a ani po mojej výslovnej žiadosti mi ju nedali. Bála som sa toho asi viac ako bolo treba. Vyšetrenie je nepríjemné, ale dá sa. A domov som odkráčala s MHD. Akurát je človek vyslabnutý po predchádzajúcej hladovke a stále mu odchádzajú vetri. Tak je dobré ľahnúť si a pospať. Rozhodne na mňa pôsobila horšie príprava pred, ako samotné vyšetrenie.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

veronikasad Pozri príspevok
Tak to mi teda včera nepovedali. Aj o vyprázdňovaní čriev som dostala úplne iné informácie ako som našla na nete. Vraj môžem ešte deň predtým raňajkovať, o druhej vypiť nejaký X-prep. a ak nezaberie, tak fľašu šaratice...
Čo sa týka informácii prípravy na vyšetrenie veľmi dobre to majú na Klenovej v BA.
Dostala som dva letáky. Na jednom bol podrobný popis vyšetrenia aj s obrázkami a možnými rizikami a odpovede na najčastejšie otázky. Na druhom bola rozpísaná príprava. Neviem úplne presne ako to tam bolo, ale tri dni pred vyšetrením sa začalo jesť bezzvyškové jedlo. Žiadne ovocie, cereálie,ryžu, žiadne drobné veci ako jadierka, orechy, mak... mohla som biele pečivo, cestovinu,... Dva dni pred vyšetrením tekutú stravu, polievky, omáčky všetko mixované. Deň pred vyšetrením ráno ľahké raňajky, na obed hovädzí vývar a potom už preháňadlo. Prvý krát mi napísali čosi na recept, čo som si doma rozriedila so 4lit. vody, ale bolo to príšerné a môj slabí žalúdok to skoro prestal zvládať a išlo to zo mňa nie len spodom, ale aj vrchom. V lekárni sa dá kúpiť aj niečo lepšie bez predpisu. No pri druhom vyšetrení mi poradili šaraticu. Stačia 3 lit. Kúpila som si 6 pol litrových fliaš a jedna sa dá vypiť naraz. Črevo bolo krásne čisté, lekár bol spokojný. Aj po absolvovaní prípravy, ale treba piť veľa nebublinkovej minerálky a ešte večer sa môže aj slabý polievkový vývar. Ten Vám dodá stratené minerály a soli a je dostatočne priesvitný, aby nekomplikoval vyšetrenie.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

Valčake Pozri príspevok
...ja nezvládam ani gastro....ja by som aj zvládla, ale môj žalúdok nie. Vypudzuje samovoľne/ či ako to mám napísať /tú hadicu. Lekár mi hovorí, že mám nervozny žalúdok. Však som už kadečím prešla...
Gastro a kolono sa nedá porovnávať. Hoci kolono vyzerá hrozivejšie, omnoho horšie som zvládala gastro. Pri kolono nehrozí zvracanie a vypuzovanie hadice. Pri gastre som myslela, že vyvrátim všetky črevá. Ale keď mi gastro opakovali s enteroskopom, tak to už bolo lepšie. Ten je tenší, aby sa dostal až do tenkého čreva.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

Nokerla Pozri príspevok
A čo ako?

Co si myslis ze som nesvojpravny alebo ze si vymyslam?

Ked som prisiel autom na vysetrenie, tak auto necham pred nemocnicou alebo co?

Ja som musela podpísať súhlas s vyšetrením a poučenie, v ktorom bolo okrem iného, že po aplikovaní „oblbovačky“ nesmiem šoférovať. Dokonca, keby som bola bez sprievodcu, tak mi ani tú oblbovačku nepichnú. Alebo by som tam musela ostať až do poobedia, kým účinky úplne neodoznejú.
No poznám takých „expertov“ čo šoférujú aj cestou z očného vyšetrenia po rozkvapkávaní očí. Je to na zodpovednosti a svedomí každého z nás. Dovtedy machrujú až domachrujú.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

mamka Danka- ja som nič neporovnávala, veď ani nemôžem, keďže kolono som neabsolvovala. Len som opísala svoje pocity pri gastro ..nič viac nič menej..
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sylvinka08 Pozri príspevok
Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.
http://www.zzz.sk/?profil=1148
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08


ďakujem Tweety presne jeho som si našla cez internet, len som chcela Vaše osobné odporúčania, lebo už teraz sa trasiem, keď si opäť na to pomyslím, že to musím absolvovať zasa.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sylvinka08 Pozri príspevok
ďakujem Tweety presne jeho som si našla cez internet, len som chcela Vaše osobné odporúčania, lebo už teraz sa trasiem, keď si opäť na to pomyslím, že to musím absolvovať zasa.
Kolono som neabsolvovala, ale je to ozaj dobrý lekár s dobrým prístupom, aj sestra je skúsená. Odporúčam.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Sylvinka08 Pozri príspevok
Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.
...skús sa dostať do LVN ...
http://www.lvn.sk/index.php/sk/about-us.html

Kolonoskopiu robia pod oblbovákmi ...Dormicum , Dolsin sa aplikuje ...
Chodím pravidelne každý rok na kontrolu už od 2001 ...ešte aj pod skalpelom som tam bol vic krát ...
Systém je nastavený na objednávku , samozrejme nový pacient prejde vyšetrením u doktora ..
Na ďalšie prehliadky sa už potom stačí len na pracovisku gastroentológie u sestier objednať .
Čakacie lehoty sú rôzne ...ja sa vždy prispôsobím , zosúladím termín s ich diárom ...
Samotné vyšetrenie trvá cca polhodiny ...

...sú viacerí - MUDr. Machava .......( nie som doma , nemám k dispo dokumentáciu , aby som aj iné meno spomenul...)


...neodpustím si ale poznámku ....škoda vynikajúceho , špičkového zariadenia , ktoré bývalá - terajšia vláda načala k tomu postupnému zániku ...
1 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

ďakujem za tip aj do LVN, myslíš, že sa tam dá dostať?

Pod vplyvom liekov je to bezbolestné, či ťa to len utlmí a ukľudní?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Sylvinka08 Pozri príspevok
ďakujem za tip aj do LVN, myslíš, že sa tam dá dostať?
...za pokus nič nedáš ...
Pokiaľ viem , bežne tam ľudia teraz chodia ......už to nie je iba pre ozbrojené zložky ....

Pod vplyvom liekov je to bezbolestné, či ťa to len utlmí a ukľudní?
...aj , aj .......daj si do vyhľadávača tie medikamenty a prečítaj si , na aký účel sa používajú...
Laicky povedané :
Dolsin je na ukľudnenie...
Dormicum na uvoľnenie svalstva ...
...ako som už spomenul , pravidelne chodím každý rok na STK ...

Ľahneš na vyšetrovacie lôžko do embryonálnej polohy , sestra aplikuje tie oblbováky ...normál cítiš , aký záber majú...za chvíľku je jedinec v limbu ...na tú pol hodinku je človek mimo .......
1 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Ďakujem pekne, toto je presne pre mňa, kedže som veľký bojko a mám nízky prach bolesti.

Zajdem tam.

Díky
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Sylvinka08, daj potom vedieť ako si dopadla....ja som sa ešte vždy neodhodlala
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.

Lekár mi povedal, že vzhľadom na moju diagnózu, mikroskopická kolitída, sa toho vyšetrenia v pravidelných intervaloch, do konca života nezbavím
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...drž sa !!! ..dobre sa radí, to viem
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Sylvinka08 Pozri príspevok
Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.
...doktor , ktorého som menoval ...MUDr. MACHAVA ...je jeden neskutočný kľuďas .......aj tí ostatní sú v pohode ....
...sestričky zlaté ...
Lekár mi povedal, že vzhľadom na moju diagnózu, mikroskopická kolitída, sa toho vyšetrenia v pravidelných intervaloch, do konca života nezbavím
...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Sylvinka08 Pozri príspevok
Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.
.. však využi "analgosedáciu" (odpisujem z múdreho papiera) ... a nebudeš si ani veľa pamätať
(len potom tie blbé reči sprievodcu - ten je ale nutný)
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Katy a R Pozri príspevok
.. však využi "analgosedáciu" (odpisujem z múdreho papiera) ... a nebudeš si ani veľa pamätať
(len potom tie blbé reči sprievodcu - ten je ale nutný)
Kolonoskopiu si vďaka injekcii ("analgosedácii") nepamätám a dokonca som bola bez doprovodu. Našťastie to z nemocnice domov nemám ďaleko a šla som ako naprogramovaný Lunochod tu musím zastať, tu musím otočiť hlavu a vyhodnotiť, čo vidím (či ide auto, alebo nie).
(Doprovod nebol, lebo syn bol na PN s otrasom mozgu, nevesta v škole, zať v robote, dcéra u nej doma na rizikovom tehotenstve so zbalenou taškou pripravená rodiť a otec u nich doma pri mame, ktorá šla v pondelok na operáciu žlčníka)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Dav Pozri príspevok
Kolonoskopiu si vďaka injekcii ("analgosedácii") nepamätám ...
... ono to je asi dosť individuálne - od pacienta, i od toho, kto to robí, čím to robí, ako to robí... manželka bola minulý týždeň (už 3.x), aj za injekciu si priplatila a bolesti vraj väčšie ako pri pôrode (3 deti)...

P.S. obdobné bolesti v oblasti "sigmy" som mal aj ja (hoci to s pôrodnými neviem porovnať )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať