Zavrieť

Porady

výpočet dovolenky pri MD a RD

Ahojte, prosím o radu, 07.08.2008 mi zamestnakyňa nastupuje na materskú dovolenku, a zostatok dovolenky má 20 dní k 06.08.2008. Neviem či rátam správne, ale v roku 2008 má nárok na celú dovolenku, ktorá sa jej prenáša do roku 2009 a cca 20.02.2009 nastupuje hneď na RD, má v roku 2009 ešte nárok na 1/12 dovolenky a ako a kedy krátim ? ďakujem za rady bo to robím prvý krát a som z toho zmetená, Martina
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

veronikasad Pozri príspevok
dovolenku počas trvania prac.pomeru jej nemôžeš preplatiť /dúfam, že to platí aj v školstve/, môže prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky a dovolenku si vyčerpať, alebo si ju vyčerpať až po skončení rodičovskej dovolenky.

To ma zaujalo, takže sa ešte k tomu vrátim. Ako píšeš, dovolenka počas RD sa nemôže preplatiť? Musela by prerušiť čerpanie RD a tak preplatiť ten nárok a potom opäť nastúpiť na RD?
Kočky, máte niekde k tomu aj skrytý §, ktorý som prehľadla? Ak áno prosím prilepte ...... ďakujem pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Timka1 Pozri príspevok
To ma zaujalo, takže sa ešte k tomu vrátim. Ako píšeš, dovolenka počas RD sa nemôže preplatiť? Musela by prerušiť čerpanie RD a tak preplatiť ten nárok a potom opäť nastúpiť na RD?
Kočky, máte niekde k tomu aj skrytý §, ktorý som prehľadla? Ak áno prosím prilepte ...... ďakujem pekne.
Pozri prísp. 41.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Tweety Pozri príspevok
Trošku paragrafu:
§ 113 ZP
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Ďakujem krásne, predbehla si ma, ešte raz srdečná vďaka.

Škoda, že už k vám nechcu priletieť bodíky, ďakujem Tweety a Veronika.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dobrý deň. Ak mi skončila MD 2.3.2009 a pokračujem ďalej na RD od 3.3.2009, koľko dní budem mať nárok na dovolenku za 2009? Bude sa mi dovolenka krátiť?
Takže 1.1.09-2.3.09 je MD = odpracovaných dní 20+2 sviatky za 1/09 + 20 dní za 2/09 + 2 alebo 1 deň za 3/09 = spolu 44 alebo 43 dní odpracovaných. Potom nemám 60 dní odpracovaných v 2009, takže budem mať nárok za každých 21 odprac.dní u tohto zam. v kal. roku 2009, čiže 2 dni. Keďže som neodpracovala 60 dní, nebudem mať nárok na dov.za kal.rok ani na jej pomernú časť, tak som dúfam pochopila správne, že sa mi nijako dovolenka nebude krátiť. Je moja úvaha správna, že mám nárok na uvedené 2 dni dov za odpracované dni ??? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Betina2 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ak mi skončila MD 2.3.2009 a pokračujem ďalej na RD od 3.3.2009, koľko dní budem mať nárok na dovolenku za 2009? Bude sa mi dovolenka krátiť?
Takže 1.1.09-2.3.09 je MD = odpracovaných dní 20+2 sviatky za 1/09 + 20 dní za 2/09 + 2 alebo 1 deň za 3/09 = spolu 44 alebo 43 dní odpracovaných. Potom nemám 60 dní odpracovaných v 2009, takže budem mať nárok za každých 21 odprac.dní u tohto zam. v kal. roku 2009, čiže 2 dni. Keďže som neodpracovala 60 dní, nebudem mať nárok na dov.za kal.rok ani na jej pomernú časť, tak som dúfam pochopila správne, že sa mi nijako dovolenka nebude krátiť. Je moja úvaha správna, že mám nárok na uvedené 2 dni dov za odpracované dni ??? Ďakujem za odpoveď.
Presne tak, len to nebudú 2 dni, ale budeš mať nárok na 2/12 z ročného nároku za odpracované dni, čo je v prípade nároku 20 dní 3,5 dňa.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Jasne, som sa sekla. 1/12 za kazdých 21 odpracovaných dní. Ale vy dávate dovolenku na 1/2 dni? Je to bežné?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Totiž, práve čítam Poradcu 13 a v ňom Zákonník práce , § 110 Ustanovenia o dovolenke, kde sa v komentári k paragrafu 110 píše (str. 73):
" Zákonník práce určuje výmeru dovolenky v týždňoch, pričom týždňom dovolenky sa rozumie 7 po sebe naskedujúcich dní.
Pri kratšom čerpaní dovolenky sa prepočítava na dni. Vylučuje sa čerpanie dovolenky v hodinách a po pol dňoch. Takéto čerpanie by odporovalo základnému zmyslu dovolenky, ktorým je súvislý odpočinok zamestnanca s cieľom jeho regenerácie."
Komentár robila JUDr. Eva Kováčiková
Ja som vždy matematicky zaokrúhlila na celé dni. Do 0,5 smerom dole, nad 0,5 smerom hore.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Potom mi vychádzajú 3 dni dovolenky (3,333).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Betina2 Pozri príspevok
Jasne, som sa sekla. 1/12 za kazdých 21 odpracovaných dní. Ale vy dávate dovolenku na 1/2 dni? Je to bežné?
Záleží od zamestnávateľa. u nás to možné je, aj nárok sa počíta na 1/2 dňa (teda zaokrúhľuje). V legislatíve to nie je upravené, ale ani zakázané.

Ten komentár je len stanovisko niekoho nestranného, nie je to záväzný a smerodajný výklad. V praxi sa to bežne používa.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Takže sa ide podľa toho, ako si to upravím v internej smernici, áno? My v nej máme momentálne stanovené zaokrúhlenie pre pomernú časť dovolenky na celé čísla matematicky, takže u nás neprichádza do úvahy na 1/2 dni. Ak zmeníme ustanovenie o zaokrúhľovaní v danej smernici na 1/2 dni, tak to asi budeme na 1/2 dni môcť počítať. Isteže ten komentár záväzný nie je, a v zákone to ozaj zakázané nie je ani na tie pol dni. Takže treba mať dobrú int.smernicu (tak ako pre kopec iných vecí - bohužiaľ...potom strácam čas nad výrobou smerníc namiesto účtovania, lebo naši zákonodárci o tom asi veľa nevedia a tak to do zákona jasne nestanovia)
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

Ahojte, nasa zamestnankyna odchadza 6.juna na matersku dovolenku. v roku 2009 neodpracovala 60dní, bola na PN.Ako jej vypočítam nárok na dovolenku?

Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mel1001 Pozri príspevok
Ahojte, nasa zamestnankyna odchadza 6.juna na matersku dovolenku. v roku 2009 neodpracovala 60dní, bola na PN.Ako jej vypočítam nárok na dovolenku?

Dakujem
chce si dovolenku čerpať pred nástupom na MD ? Materské sa považuje za odpracovanú dobu, krátiš len za prac. dni PN-ky + rodičovskej dovolenky
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

ano chce si dovolenku uplatnit este pred materskou. v roku 2009 ma len 44 dní odpracovaných.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mel1001 Pozri príspevok
ano chce si dovolenku uplatnit este pred materskou. v roku 2009 ma len 44 dní odpracovaných.
Keďže nárok na dovolenku za kal. rok jej nevznikol pred nástupom na materskú dovolenku, je na zamestnávatelovi, či jej umožní čerpanie celej dovolenky pred nástupom na MD. Doba materskej sa počíta do odpracovanej doby, za ktorú sa dovolenka nekráti. Ak doba PN + rodičovskej dovolenky presiahne 100 kal. dní, krátiš jej ročný nárok o 1/12.
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

ano zamestnávatel jej umozní zobrat si dovolenku este pred materskou. takze jej mozme dat celych 25 dní dovolenky na rok 2009?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mel1001 Pozri príspevok
ano zamestnávatel jej umozní zobrat si dovolenku este pred materskou. takze jej mozme dat celych 25 dní dovolenky na rok 2009?
zrátala si si pracovné dni PN-ky a rodičovskej dovolenky ?
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

zamestnankyna bola na PN od 23.03.2009 a ukončí ju 29.03.2009.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mel1001 Pozri príspevok
zamestnankyna bola na PN od 23.03.2009 a ukončí ju 29.03.2009.
do 6. júna ti nevychádza odpracovaných 60 dní ?
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

prepáč, este aj vo feburári a v marci bola na PN, takze dokopy to je 65 dní PN.
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

takze ked dobre počítam nebudem jej musiet krátit dovolenku však?
-odpracovné dni 44
-PN 65 dní
a na matersku nastupuje 6 júna.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať