Zavrieť

Porady

čo do nákladov - živnostník?

Ahojte. Chcem sa spýtať, čo si môže dať živnostník do nákladov? Ohlasovacia živnosť na prípravné a dokončovacie stavebné práce.
1. nákup stavebného náradia?
2. účty za telefón? do akej sumy?
3. benzín? do akej sumy? auto má v osobnom vlastníctve, ale daň neplatil, môže si dať benzín do nákladov, iba ak ho využíva na podnikateľské účely a má zaplatenú daň z motorových voz.? alebo si ich môže dať do nákladov aj keď túto daň nemá zaplatenú?
4. stravovanie? do akej sumy?

Kto môžte, poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    [quote=Fany111;789760]Ahojte. Chcem sa spýtať, čo si môže dať živnostník do nákladov? Ohlasovacia živnosť na prípravné a dokončovacie stavebné práce.
    1. nákup stavebného náradia? áno
    2. účty za telefón? do akejsumy? áno ale musíš ho mať prepísaný na firmu ( ja si dávam celú faktúru)
    3. benzín? do akej sumy? auto má v osobnom vlastníctve, ale daň neplatil, môže si dať benzín do nákladov, iba ak ho využíva na podnikateľské účely a má zaplatenú daň z motorových voz.? alebo si ich môže dať do nákladov aj keď túto daň nemá zaplatenú? áno ale musíš auto prihlásiť na DÚ a následne zaplatiť začiatkom budúceho roku daň z MV , musíš si viesť evidenciu jázd ( jazdy na podnikateľské účely )
    výška náhrady: základná náhrada- 5,50 za každý najazdený km ( len v rámci podn. činnosti ) + náhrada za PHM- ( prejdené km x priemerná spotreba ) : 100 x cena za liter PHM
    4. stravovanie? do akej sumy? tuším 98,- ale nie som si istý

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Áno, stravné pre SZČO je 98,- Sk, ale musíš si kúpiť stravné poukážky alebo uzavrieť zmluvu o poskytovaní stravy - tak to má napr. môj podnikateľ. Na základe zmluvy mu potom naúčtujú sumu za počet poskytnutých obedov za príslušný mesiac.

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    A ak sa SZČO nestravuje stále v jednej reštaurácii? Do nákladov - výdavkov stačí predsa blok z RP z reštaurácie, kde v ten deň obedoval. Alebo sa mýlim?

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    Ďakujem ekopo.

    V podstate som reagovala na tento príspevok:

    Kristína Pozri príspevok
    Áno, stravné pre SZČO je 98,- Sk, ale musíš si kúpiť stravné poukážky alebo uzavrieť zmluvu o poskytovaní stravy - tak to má napr. môj podnikateľ. Na základe zmluvy mu potom naúčtujú sumu za počet poskytnutých obedov za príslušný mesiac.
    Asi som to zle naformulovala. Takže musí živnostník - SZČO - pre svoju osobu riešiť stravu iba tak, že si kúpi poukážky alebo uzavrie zlmuvu o poskytovaní stravy? Čo ak nemá ani jedno ani duhé. Jednoducho sa chce naobedovať tam, kde momentálne v meste je za hotové. V takom prípade by mu blok z reg. pokladne reštaurácie, kde obeduje, mal na zaúčtovanie do výdavkov stačiť. Samozrejme výdavok sa zaúčtuje len do výšky 98,- Sk. Však? Myslím, že tak som to aj kdesi na porade čítala ........

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Žiadny zákon neprikazuje SZČO uzatvárať nejaké zmluvy o stravovaní v reštaurácii.
    Naposledy upravil ego.mc : 10.08.08 at 18:44

    čo do nákladov - živnostník?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.