Zavrieť

Porady

Stravovanie v reštaurácii a uplatnenie DPH

Prosím ešte raz o vysvetlenie.
SZČO aj zamestnanci sa chodia stravovať do reštaurácie, odkiaľ príde každý mesiac faktúra za obedy vyčíslená aj s DPH. prosím, ako sa uplatní DPH, čo sa týka SZČO / asi žiadne, som sa dočítala/ a čo sa týka zamestnancov.
prečítala som všetky príspevky, ale asi mi to nemyslí alebo som úplný.......
Vrelá vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    JuKaS Pozri príspevok
    Prosím ešte raz o vysvetlenie.
    SZČO aj zamestnanci sa chodia stravovať do reštaurácie, odkiaľ príde každý mesiac faktúra za obedy vyčíslená aj s DPH. prosím, ako sa uplatní DPH, čo sa týka SZČO / asi žiadne, som sa dočítala/ a čo sa týka zamestnancov.
    prečítala som všetky príspevky, ale asi mi to nemyslí alebo som úplný.......
    Vrelá vďaka
    Na faktúre máš určite počet zakúpených obedov.
    Tak iste vieš z dochádzkovej knihy, koľkí zamestnanci majú nárok na obed v príslušnom mesiaci /a samozrejme aj boli na tom obede/ a koľko obedov prislúcha na SZČO.
    Takto si vypočítaš sumu DPH len z nakúpených obedov pre zamestnancov a uplatníš si ju. Z obedov pre SZČO DPH neuplatňuješ.

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    ďakujem TinaM, ale prosím Ťa akú DPH vyúčtujem zamestnancom , zo sumy 45% alebo celkovú DPH vrátia zo svojich lístkov, išlo mi hlavne o toto. Dík

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    JuKaS Pozri príspevok
    ďakujem TinaM, ale prosím Ťa akú DPH vyúčtujem zamestnancom , zo sumy 45% alebo celkovú DPH vrátia zo svojich lístkov, išlo mi hlavne o toto. Dík
    Ak budeš od nich žiadať 45% zo sumy 1 obeda, tak takú DPH odvedieš.
    Ak budeš od nich žiadať 1 Sk tak odvedieš DPH z 1 Sk.
    Ak od nich nebudš žiadať nič, v tom prípade DPH " na vstupe" nemôžeš uplatniť.

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Chcel by som tiež bližšie porozumieť tejto téme:

    Uvediem môj konkrétny príklad:
    Reštaurácia mi fakturuje menu dňa, t.j. 75,- Sk s DPH, z čoho je DPH cca 12 Sk.

    1.Môžem si uplatniť vrátenie DPH a moje naklady na stravu zamestnancov sú potom 63,- Sk (75-12=63)?
    2.Zamestnanec na stravu nedopláca nič - v tom prípade neodvádzam žiadnu DPH.
    3.... alebo zamestnanec uhradí cca 14,- Sk a ja z toho odvediem DPH cca 2,70 Sk

    Je to takto správne?

    A v prípade, že ja ako SZČO budem využívať stravovanie v reštaurácii, nemôžem si uplatniť vrátenie DPH, ale celú hodnotu stravy (75,-Sk) bude VOZD.
    človiečik Vladimír Ozimý
    orazel Pozri príspevok
    Chcel by som tiež bližšie porozumieť tejto téme:

    Uvediem môj konkrétny príklad:
    Reštaurácia mi fakturuje menu dňa, t.j. 75,- Sk s DPH, z čoho je DPH cca 12 Sk.

    1.Môžem si uplatniť vrátenie DPH a moje naklady na stravu zamestnancov sú potom 63,- Sk (75-12=63)? Ano ako zamestnávateľ máte nárok na uplatnenie si dph na vstupe...cena stravy je potom bez DPH..
    2.Zamestnanec na stravu nedopláca nič - v tom prípade neodvádzam žiadnu DPH. Ak zamestnanec nedopláca potom zamestnávateľovi vzniká odviesť daaň z plnej hodnoty stravy, vo vašom prípade základ dane 63 Sk 63 Sk(par. 8 ods. 3)
    3.... alebo zamestnanec uhradí cca 14,- Sk a ja z toho odvediem DPH cca 2,70 Sk - ak si zamestnanec dopláca potom to čo požadujete od zamestnanca za úhradu je cena s DPH, t.j. vo vašom prípade je protihodnota 16,70

    Je to takto správne?

    A v prípade, že ja ako SZČO budem využívať stravovanie v reštaurácii, nemôžem si uplatniť vrátenie DPH, ale celú hodnotu stravy (75,-Sk) bude VOZD. Uvažujete správne
    ...................................

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Dak ujem za odpoveď, ak som to správne pochopil z príspevkov 4 a 6, ked zamestnancovi nebudem zrážať zo mzdy za stravné, tak som povinný dph za sumu celeho stravného odviesť, ale ak zamestnanec doplatí zvyšok sumy, čo vznikne po odpočítaní zákonného prídelu na stravu(55%) a prípadne príspevku zo SF, dph odvádzam, len zo sumy, ktorú platí zamestnanec...... v mojom prípade z príspevku č. 5 je to cca 2,70 Sk za stravnú jednotku

    Dakujem za odpovede

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Čiže ak SZČO (platca DPH) príde faktúra za obedy od dodávateľa (platcu DPH), a tieto obedy boli určene výlučne pre SZČO, tak nemá nárok na odpočet DPH z tejto faktúry?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Uľa Pozri príspevok
    Čiže ak SZČO (platca DPH) príde faktúra za obedy od dodávateľa (platcu DPH), a tieto obedy boli určene výlučne pre SZČO, tak nemá nárok na odpočet DPH z tejto faktúry?
    Nie nemá SZČO nárok na odpočet DPH .

    Prikladám link :
    http://www.porada.sk/t53808-stravova...enie-drsr.html

    Stravovanie v reštaurácii a uplatnenie DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.