Zavrieť

Porady

Chcem prijat do zamestnanie 1 zamestnanca ako zacat????

Ahojte vsetci, na zaciatok som stastny jak blcha ze som nasiel taku super stranku ako je tato, tak sa to pokusim to hned vyuzit :-)

Vediem jednoduché učtovnítvo viacerým živnostníkom, SZČO, ani jeden vsak doteraz nemal ziadnych zamestancov, nikto nieje platca DPH.Jeden z nich sa vsak teraz rozhodol zamestnat svojho 1 - vého zamestanca.Ja to robím tiez prvýkrát a neviem kde začať, či to treba ísť evidovať na neaky úrad, niekde nahlásit, ci treba vyplácať stravné lístky, kedy treba podpísať zmluvu, ako vyplácať mzdy/formy miezd, na účet - hotovosť/, ako je to s ochranou osobnych údajov, skúšobna lehota ma to pre zamestnávateľa neaké výhody?, co treba robit pred prijatim a co ked je prijaty???? Prosim Vas pekne poradte mi. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Slava2 je offline (nepripojený) Slava2

    Slava2
    Teraz ťa tá radosť asi trošku prejde.

    1. je potrebné spísať pracovnú zmluvu so zamestnancom. Najlepšie je kúpiť si tlačivo (napr v ŠEVTe) na ktorom sú predtlačné portebné náležitosti (miesto výkonu, druh prac.činnosti, druh a výška mzdy hodinová, mesačná..., okrem toho je dobré uviesť v nej aspoň odvolávky na § zo zákonníka práce týkajúce sa nároku na dovolenku, výpovedné lehoty, termín výplaty mzdy...
    2. je nutné od 1.4.2005 minimálne deň predtým ako zamestnanec nastúpi do zamestnania oznámiť túto skutočnosť Sociálnej poisťovni buď telefonicky, faxom alebo SMS-kou a následne do troch dní doručiť prihlášku do SP. Ak zamestnanec ešte nemal nijakého zamestnanca musí sa prihlásiť aj on ako zamestnávateľ.
    3. prihlásiť sa ako zamestnávateľ do zdravotnej poisťovne, v ktorej je prihlásený zamestnanec a zároveň prihlásiť k poisteniu aj zamestnanca.
    Do obidvoch poisťovní je potrebné každý mesiac po vypočítaní a vyplatení miezd zasielať výkazy. Každá poisťovňa má svoje originálne predtlačné a potrpia si na tom, aby ich platitelia používali. Teda nechcú akceptovať kópie.
    4. Je potrebné sa prihlásiť na daňový úrad za plátcu dane z príjmu a každý štvrťrok zasielať na DÚ prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a to aj v prípade ak v danom období neboli odvedené žiadne dane.
    5. v pracovnej zmluve je potrebné uviesť termín výplaty. Zvyčajne to býva okolo 15.dňa v mesiaci a tento termín by bolo dobré aj dodržiavať. Do troch dní od dňa výplaty je potrebné odoslať výkazy do soc.poisťovne a do zdravotnej poisťovne a zárovej aj uhradiť poistné. Daň na DÚ je potrebné zaplatiť do piatich dní.
    Čo sa týka stravných lístkov, zamestnanec má na ne nárok ak za deň odpracuje aspoň 4 hodiny. o výške strevného toho tu bolo popísané už veľmi veľa, takže trochu pobádaj, určite niečo nájdeš.

    Ak som niečo zabudla, určite ma ďalší poraďáci doplnia.

    Chcem prijat do zamestnanie 1 zamestnanca ako zacat????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.