Zavrieť

Porady

lekvar bez cukru

Viete mi poradit, ci sa da urobit lekvar z cernic bez cukru?skusala som, ale nezhustol ..
Usporiadat
Marikaby Marikaby

Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

tina1 Pozri príspevok
Poradi mi niekto ako sa vari klasicky slivkový lekvár?
Zatial som slivky pomlela a varim asi 1 hod. Ako dlho sa vari?
Posielam recepty - slivkový lekvár (2 druhy) pečený v rúre.



SLIVKOVÝ LEKVÁR s rumom (v rúre)
2 kg sliviek vykôstkovaných +50 ml octu = piecť 25 min.
250 g kryšt. cukru pridať = piecť 15 min.
250 g kryšt. cukru pridať = piecť 25 min
Pridať=½ rumovej esencie,2 KL škorice,
3 drvené klinčeky
Vymiešať tyčovým mixérom a plniť horúce do fliaš .
Uzatvoriť a otočiť hore dnom.



SLIVKOVÝ LEKVÁR pečený v rúre.
Do pekáča dáme :
5 k očistených pomletých sliviek
1 kg kryšt. cukru
2 PL octu
Necháme odstáť 8 hod (v chladničke) pečieme cca 3 h
v rúre, plníme ihneď do fliaš. Uzatvoríme a otočíme hore
dnom.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katarina Pozri príspevok
Zita, prosím ťa mohla by si pridať recept podľa ktorého si lekvár robila, je ich tu viac. Ďakujem.
Katka mám to v čerstvej pamäti


6 kg sliviek
1 kg kryšt.cukru
1 dcl octu

Slivky som umyla, odkôstkovala, zomlela a dala som to do vandlíka , pridala som 1 kg cukru ,1dcl octu a 24 hodín som to nechala stáť.Ešte v ten večer som to pár krát premiešala. Na druhý deň som slivkovú hmotu dala do pekáčov(mám také veľké , že sa mi do jedného vmestilo po 3 kg hmoty ) šup s tým do rúry .Najskôr som to dala na 200 st. a keď sa to rozbublalo, tak som ubrala na 150 st. a nechala som to takto 3,45 hod.. Potom som už mala nachystané poháre do ktorých som lekvár naložila, uzavrela a dolu víkom do deky (suchý dunct). Dnes večer ich už oslobodím , keď prídem z práce a vyložím na regál .
Inak chuťovo je veľmi fantastický , skutočne fakt ...a má peknú farbu. Uvažujem, že ešte jednu dávku spravím .

Na záver....veľmi som sa bála, že v tom pekáči mi lekvár prihorí .....ale teda vôbec sa to nestalo .
Čistá prácička , ako keby sa ani lekvár nevaril .Uvažujem už , či by sa týmto spôsobom nedal robiť aj marhuľový džem
Naposledy upravil Zita5 : 12.08.11 at 05:59
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ja som si namrazila vsetko bez cukru...napr.marhule som rozmixovala dala do formiciek na lad...ako sa to mrazilo,kocky som vyluskala do sacku....to mam akurat davku do jogurtu.
3 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Zita5 Pozri príspevok
Dievčatá , máte skúsenosť so slivkovým lekvárom pečeným v rúre ?http://diva.aktuality.sk/recept/2361...ivkovy-lekvar/ Chcem si uľahčiť prácu, len sa bojím, aby sa to nepripieklo .
priznám sa, priamu skúsenosť s tým pečeným lekvárom nemám, ale mám ho v pláne (len čo dostanem slivky )... tu sú linky, ktorými som sa "napašmala", myslím, že pri pečení lekváru bude mať výsledný produkt lepší "šmrnc", lebo cukor pri pečení skaramelizuje a bude to (podľa mňa) chutnejšie...
ináč, v tých linkoch sú komentáre dievčat, čo to už vyskúšali, takže vyzerá, že to bude rýchle, chutné, skrátka na zjedenie
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=17786

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=31063

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=6565

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=1798
2 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Lekvár varený v rúre je fantastický, mama ho robieva každý rok.
Je hustý tak akurát, keď ho dáš neskôr piecť na koláč, nerozteká sa.
Je to čistá robota, môžem ho len doporučiť!
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáška tak včera som skúsila časť marhúľ dať do pekáča do rúry...som si povedala hop alebo trop no bolo to v nej 2 hodiny .Džem(lekvár) bol tmavší oproti tomu čo som varila po troške na sporáku...pri 180 st . dosť penil , tak som stiahla na 150 st. Ale v podstate ide to .Len ešte napíšem keď otvorím pohár , aká konzistencia bude po odstáti a aj chuť džemu .

Len ....si myslím, že časť aj keď som dala do pekáča a robila som to v rúre....naplnila 3 poháre ....a keby som tom robila na sporáku , tak čas varenia je kratší a za dve hodiny uvarím napr. 6 kg džemu . No takže varenie má samozrejme aj svoje finančné plus oproti elektrickej rúre
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

osky
zu som tri razy varila marhulovy dzem a stale este mam marhule.kompot nechceme.

mate nejake specialne overene recepty co by sa z nich dalo robit?od nutely ma odhovaraju,tak co by sa dalo?
ja robim ovocnu dren, zmixujem, pridam cukru-hnedy podla chuti a mrazim v teglikoch. Vydrzi aj 6 mesiacov..Potom vyrabam nanuky- do malych 1 dcl umelohm.poharov dam tuto zmixovanu zmes, zapichnem polovicu farebnej slamky.necham zamrazit, vyberiem o pohara- nalejem roztopenu cokoladu a zamrazim. Niekedy kombinujem tmavu a bielu cokoladu, yvzera to dobre, alebo miesam dren v viacereho ovocia, vytvara to farebne pruhy.
2 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Kedysi sme varievali slivkovy lekvar v kotli skoro cely den.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AlaNR Pozri príspevok
Lekvár varený v rúre je fantastický, mama ho robieva každý rok.
Je hustý tak akurát, keď ho dáš neskôr piecť na koláč, nerozteká sa.
Je to čistá robota, môžem ho len doporučiť!
Tak práve lekvár v rúre dokončujem , ale musím fakt povedať , že tak dobrý lekvár som ešte nejedla.Toľko budem koštovať , že nakoniec nič nezostane do pohárov .Som teda skutočne prekvapená .A čistá robota !
1 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Ja som dnes na próbu robila lekvár podľa Heni z 1kg sliviek http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=17786 a môžem povedať, že treba sa silno držať receptúry a lekvár bude ako malina. Zajtra si idem kúpiť slivky na trh a pokračujem v pečenom lekváre
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Zita5 Pozri príspevok
Katka mám to v čerstvej pamäti


6 kg sliviek
1 kg kryšt.cukru
1 dcl octu

Slivky som umyla, odkôstkovala, zomlela a dala som to do vandlíka , pridala som 1 kg cukru ,1dcl octu a 24 hodín som to nechala stáť.Ešte v ten večer som to pár krát premiešala. Na druhý deň som slivkovú hmotu dala do pekáčov(mám také veľké , že sa mi do jedného vmestilo po 3 kg hmoty ) šup s tým do rúry .Najskôr som to dala na 200 st. a keď sa to rozbublalo, tak som ubrala na 150 st. a nechala som to takto 3,45 hod.. Potom som už mala nachystané poháre do ktorých som lekvár naložila, uzavrela a dolu víkom do deky (suchý dunct). Dnes večer ich už oslobodím , keď prídem z práce a vyložím na regál .
Inak chuťovo je veľmi fantastický , skutočne fakt ...a má peknú farbu. Uvažujem, že ešte jednu dávku spravím .

Na záver....veľmi som sa bála, že v tom pekáči mi lekvár prihorí .....ale teda vôbec sa to nestalo .
Čistá prácička , ako keby sa ani lekvár nevaril .Uvažujem už , či by sa týmto spôsobom nedal robiť aj marhuľový džem
...aj môj slivkový lekvárik už spinká v suchom dunste, ja som neodolala a do prvej várky som dala aj škoricový cukor a do druhej várky ešte aj 0,5 dcl rumu
hmmmm, dodalo mu to šmrnc
1 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Skuste pri konzervovani ovocia resp. vareni lekvaru nabuduce pouzit hnedy cukor - nech je to zdravsie. (v kauflande sa da bezne kupit 1kg za 1,99 EUR.) Je to dost velky rozdiel v zlozeni - pozri obrazok dole.

Aj ked slivkovy sa da (ako jeden z mala) urobit aj bez cukru, ale recept nemam.

Na zhustnutie sa da namiesto chemie tiez pouzit riasa AGAR-AGAR (dostat bezne v bio obchodoch, je to taky biely prasok). Staci 1/2 az 1 maly sacok, ale on zhustuje az pri vychladnuti = cize lyzickou odobrat z vareneho lekvaru na tanierik a pockat, aky bude husty po vychladnuti (aby ste vedeli, ci este treba pridat) - v horucom hrnci sa zhustnutie neprejavi.

HNEDY cukor versus BIELY:
Naposledy upravil mahony1 : 15.08.11 at 14:21
hnedy_biely_cukor.PNG  
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

dievcata vdaka za rady.

kedze kazdy z nas sa snazi co najzdravsie,aha tuto som nieco nasla-zaujimave:

http://urobsisam.topky.sk/zahrada/uz...adko-1696.html
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

neviem, ci sa bez cukru da, cukor je v lekvaroch hlavnym konzervacnym prvkom ....
0 0
svecova svecova

svecova je offline (nepripojený) svecova

neviete ako si varia lekvar cukrovkari?
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Skús v téme Recepty
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

svecova Pozri príspevok
neviete ako si varia lekvar cukrovkari?
Namiesto cukru donho davaju Sorbit so sacharinom .....pripadne podobne povolene sladidla
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Na varenie lekvaru, aby zhustol je potrebna želírovacia látka - pektín. Niektoré ovocia ho prirodzene obsahujú dostatok, preto sa do tychto lekvarov pektin nepridava (napr. slivkovy). V obchdoch sa predava aj cukor na varenie lekvarov, ten uz obsahuje tuto latku zamiesanu. Taktiez by sa mal dat kupit aj cisty pektin v maloobchodnom baleni. Samozrejme nie pod nazvom pektin (to je nazov chemicky), ale treba sa pytat na zelirujucu latku...
Co sa tyka cukrovkarov - ty nemozu sachrozu (cukor) a glukozu. (na ich stiepenie je potrebny inzulin, kt ich telu chyba) Mozu na sladenie vsak pouzit fruktozu, alebo umele sladidla.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Poradi mi niekto ako sa vari klasicky slivkový lekvár?
Zatial som slivky pomlela a varim asi 1 hod. Ako dlho sa vari?
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

durisovad Pozri príspevok
Kedysi sme varievali slivkovy lekvar v kotli skoro cely den.
je mi jasne, ze asi nebudem dnes v noci spat
Chcem sa spytat, kolko ide asi cukru na 10 kg sliviek?
Po uvareni mozem viecko uzavriet hned, alebo mam nechat vrch zaschnut a zatvarat az studeny?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať