Zavrieť

Porady

Vysporiadanie pozemkov pod panelovými domami

muž
Ahojte poradaci

Bývam v panelaku vo Zvolene v ktorom som si odkupil byt do osobneho vlastnictva. Dom je postavený na nevysporiadanom pozemku ciže ma vecne bremeno.
V zmluve je uvedene
V zmysle paragrafu 23 ods 5 zakona 182/1993 ZZ v znení novely zakona č 151/1995 Zz zak č 158/1998 Zz zákona č 173/1999 Zz a zakona 252/1999 Zz vznika k pozemku pravo zodpovedajuce vecnemu bremenu v prospech vlastnikov bytov v dome spocivajuce v prave stavby a povinnost vlastnika pozemku strpiet uživanie pozemku vlastnikmi bytov a nebyt priestorov v miere a rozsahu nevyhnutnom na to aby osoby opravnene k vecnemu bremenu mohli predmet vlastnictva uživat.

Ozvali sa nam vsak ako uživatelom bytov majitelia pozemkov a robia natlak so snahou aby sme si pozemky pod panelakom odkupili a zaroven jedným vrzom aj napriklad pozemok - parkovacie miesto pod autom, ked to pojde jednou zmluvou, že to bude lacnejsie atd.
Pytam sa či je toto vobec realne ci mate nejake poznatky s vysporaduvanim pozemkov pod panelakmi. Predpokladam že tento problem je celostatny a pravdepodobne je mnoho takých panelakov, ktore su na nevysporiadaných pozemkoch.
Majitelia pozemkov naznacili že budu od mesta požadovat zvysenie najmu za uživanie pozemku, že nebude možne byt prepisat, ked na nom bude vecne bremeno a podobne oblbovacky. Cele sa mi to javi nejake podozrive vsak podla mna je pre nich výhodnejsie brat pravidelný najom ako sa zbavit pozemku. Stretli ste sa už prosim s takýmto problemom.
o.peto
0

Usporiadat
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Ak na to mate peniaze co najskor kupujte ! Moze sa stat ze to od vlastnikov kupi ,,podnikavec,, a zacne Vas zmykat do maxima. Ak aj bude v buducnosti aka taka cenova regulacia na pozemok pod domom, parkovacie miesta a zelen pri dome moze oplotit a ponukat Vam ich ako strazene parkovisko napriklad za 60.-SK alebo 2.-EUR/ hodinu... Ak by sa dnes staval Vas dom na tom istom pozemku, aj tak by ste pozemok zaplatili v cene bytu a nikto by Vam ho neprenajal za par drobnych.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

o.peto Pozri príspevok
Majitelia pozemkov naznacili že budu od mesta požadovat zvysenie najmu za uživanie pozemku, že nebude možne byt prepisat, ked na nom bude vecne bremeno a podobne oblbovacky. Cele sa mi to javi nejake podozrive vsak podla mna je pre nich výhodnejsie brat pravidelný najom ako sa zbavit pozemku. Stretli ste sa už prosim s takýmto problemom.
o.peto
0
Začnem od konca tvojho príspevku. Nie je to vôbec podozrivé, každý majiteľ je rád, keď má vyspriadaný pozemok. Oni sú síce vlastníkmi, ale s pozemkom nemôžu nič robiť, lebo je na ňom vecné bremeno - vaša bytovka. Jediné, čo môžu robiť je, že budú pýtať nájomné. Ale to je aj pre nich starosť navyše, preto by boli radi, keby ten pozemok odpredali tomu, kto pozemok skutočne užíva - teda vlastníci bytov.

o.peto Pozri príspevok
Ahojte poradaci

Bývam v panelaku vo Zvolene v ktorom som si odkupil byt do osobneho vlastnictva. Dom je postavený na nevysporiadanom pozemku ciže ma vecne bremeno.
V zmluve je uvedene
V zmysle paragrafu 23 ods 5 zakona 182/1993 ZZ v znení novely zakona č 151/1995 Zz zak č 158/1998 Zz zákona č 173/1999 Zz a zakona 252/1999 Zz vznika k pozemku pravo zodpovedajuce vecnemu bremenu v prospech vlastnikov bytov v dome spocivajuce v prave stavby a povinnost vlastnika pozemku strpiet uživanie pozemku vlastnikmi bytov a nebyt priestorov v miere a rozsahu nevyhnutnom na to aby osoby opravnene k vecnemu bremenu mohli predmet vlastnictva uživat.

Ozvali sa nam vsak ako uživatelom bytov majitelia pozemkov a robia natlak so snahou aby sme si pozemky pod panelakom odkupili a zaroven jedným vrzom aj napriklad pozemok - parkovacie miesto pod autom, ked to pojde jednou zmluvou, že to bude lacnejsie atd.
Buďte radi, že aj vlastníci pozemku prejavili predať pozemok. AK vám ponúkajú zároveň aj parkovisko, tak sa tešte dupľom. Ak by vám predali len pozemok pod bytovkou, ľahko by sa mohlo stať, že na mieste parkoviska vyrastie iná budova, alebo že niekto (nový majiteľ parkoviska) z toho urobí platené parkovisko a nebudete mať kde parkovať. Takto bude parkovisko len váš majetok a ak budete chcieť, môžete si tam spraviť detské ihrisko (ak parkovisko nebude využité). Takže kupujte, kupujte kupujte....

o.peto Pozri príspevok
Pytam sa či je toto vobec realne ci mate nejake poznatky s vysporaduvanim pozemkov pod panelakmi. Predpokladam že tento problem je celostatny a pravdepodobne je mnoho takých panelakov, ktore su na nevysporiadaných pozemkoch.
Je to reálne a je to skutočne rozšírený problém. Ak nebude pozemok odkúpený, znížiš tým predajnosť (prípadne cenu) tvojho bytu. Teraz možno nie, ale za pár rokov sa ľudia (záujemci o byt) budú zaujímať aj o takú vec, či je vysporiadaný pozemok. Lebo ako vm vlastníci naznačili, ak by sa uvoľnili ceny nájmu, tak môžu požadovať nehoráznu cenu za nájom toho pozemku, kde stojí vaša bytovka. Treba odkúpiť hneď. Poviem ti príklad - kamarát kupoval byt. Pôvodný majiteľ neodkúpil spoluvlastníctvo poezmku pod domom. Keby to bol odkúpil, dostal by to ako pôvodný vlastník za pár tisí SKK. Kamarátovi už ponúkli ten pozemok (keďže nebol pôvodný vlastník) za 50.000 SKK. Keby to bol vedel pred kúpou, tak si rozmyslí, či byt kúpi.

AJ pre vás, ako majiteľov domu bude lepšie, ak pozemok pod bytovkou bude vysporiadaný. Teraz na to nožno pozeráte inak, ale keby si kupoval rodinný dom, kúpil by si si taký, ktorý je postavený na cudzom pozemku? Asi nie. Chcel by si taký, kde aj pozemok bude tvoj. Či nie?

Pozri aj túto tému o vysporiadaní pozemku:

http://www.porada.sk/t83123-pozemok-pod-bytovkou.html
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

o.peto Pozri príspevok
Ahojte poradaci

Bývam v panelaku vo Zvolene v ktorom som si odkupil byt do osobneho vlastnictva. Dom je postavený na nevysporiadanom pozemku ciže ma vecne bremeno.
V zmluve je uvedene
V zmysle paragrafu 23 ods 5 zakona 182/1993 ZZ v znení novely zakona č 151/1995 Zz zak č 158/1998 Zz zákona č 173/1999 Zz a zakona 252/1999 Zz vznika k pozemku pravo zodpovedajuce vecnemu bremenu v prospech vlastnikov bytov v dome spocivajuce v prave stavby a povinnost vlastnika pozemku strpiet uživanie pozemku vlastnikmi bytov a nebyt priestorov v miere a rozsahu nevyhnutnom na to aby osoby opravnene k vecnemu bremenu mohli predmet vlastnictva uživat.

Ozvali sa nam vsak ako uživatelom bytov majitelia pozemkov a robia natlak so snahou aby sme si pozemky pod panelakom odkupili a zaroven jedným vrzom aj napriklad pozemok - parkovacie miesto pod autom, ked to pojde jednou zmluvou, že to bude lacnejsie atd.
Pytam sa či je toto vobec realne ci mate nejake poznatky s vysporaduvanim pozemkov pod panelakmi. Predpokladam že tento problem je celostatny a pravdepodobne je mnoho takých panelakov, ktore su na nevysporiadaných pozemkoch.
Majitelia pozemkov naznacili že budu od mesta požadovat zvysenie najmu za uživanie pozemku, že nebude možne byt prepisat, ked na nom bude vecne bremeno a podobne oblbovacky. Cele sa mi to javi nejake podozrive vsak podla mna je pre nich výhodnejsie brat pravidelný najom ako sa zbavit pozemku. Stretli ste sa už prosim s takýmto problemom.
o.peto
0
Rozhodujúce je, kto bol vlastníkom domu, paneláku, t.z. od koho ste ako prvonadobúdatelia byty odkúpili. Vlastník, ktorý nadobudol byt, má právo nadobudnúť aj spoluvlastvíctvo k pozemku, ak vlastník domu je vlastníkom pozemku.
Moja rada. Najskôr si zisti, čie skutočne tie pozemky sú. To znamená, že musíš hľadať informácie na meste, keď sa tam nedozvieš nič ak je v tom dlhá história, potom hľadaj informácie na správe katastra a tiež aj v štátnom archíve, kde budeš hľadať celú agendu výstavby Vášho paneláku. Ak bude potrebné a budeš mať v ruke informácie, tak potom ešte hľadaj aj v archíve okresného súdu. Tie pozemky môžu byť aj vyvlastnené, alebo odkúpené a dediči o tom nemusia vedieť, môže sa stať aj to, že skutočne neboli pozemky vo vzťahu k pôvodným vlastníkom vysporiadané.
Toto je prvý krok.
Ak si budeš istý, že pozemky skutočne patria tým, ktorí ponúkajú odpredaj pozemkov, tak netreba rozmýšľať, ale šikovne konať, t.j. odkúpiť.
Je nutné byť v tomto veľmi opatrný, aby to skutočne boli vlastníci pozemkov.
Musíš mať v pozornosti aj to, že aj úrady majú riadne anomálie, chyby v zápisoch k nehnuteľnostiam, navyše úrady aj zahmlievajú informácie, aj takú skúsenosť mám. Vedia o chybe, ktorú síce terajší úradník nespôsobil, ale neporadia, tvária sa ako že nič......
Ak sa jedná o odkúpený byt od SBD-stavebné bytové družstvo, ktoré malo k pozemku v minulosti zriadené v katastri nehnuteľností právo trvalého užívania, ktoré sa k 01.09.1993 zmenilo na vlastníctvo, má povinnosť spolu s bytom previesť aj spoluvlastnícky podiel na zastavanom a priľahlom pozemku, a to bezodplatne.
Neviem od koho si odkúpil byt, ťažko je konkrétne poradiť.
Ja som prežila riadne peripétie s vybavovaním pozemku k bytovke, je to riadna kalvária, keď nemáš žiadnu llistinu v ruke, iba zmluvu o prevode bytu, úrady mlčia....., ešte stále to máme v riešení a v opakovaných sťažnostiach.
Veľa šťastia.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ešte pokračujem aj v tom probléme pozemkov Zvolen, že mám takú informáciu, že existuje taký zákon, ktorý hovorí, že zastavané pozemky, ani ich časti sa vlastníkom nevydávali, neviem či to je reštitučný zákon a o tieto pozemky zastavané sa mali pôvodní vlastníci zaujímať v lehote do konca roku 1992. V tomto nie som si istá, nemám to preštudované, bola by som rada keby sa k tomuto vyjadril chobot, podľa jeho príspevkov usudzujem, že má vedomosti, takže čakám na odpoveď chobota. Má veľa preštudovaných zákonov.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

A na záver, samozrejme, že pozemok si vysporiadaj a rýchlo, až ho niekto neuchmatne, lebo aj vecné bremeno môže niekto predať a niekto kúpiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

branislavp Pozri príspevok
Ešte pokračujem aj v tom probléme pozemkov Zvolen, že mám takú informáciu, že existuje taký zákon, ktorý hovorí, že zastavané pozemky, ani ich časti sa vlastníkom nevydávali, neviem či to je reštitučný zákon a o tieto pozemky zastavané sa mali pôvodní vlastníci zaujímať v lehote do konca roku 1992. V tomto nie som si istá, nemám to preštudované, bola by som rada keby sa k tomuto vyjadril chobot, podľa jeho príspevkov usudzujem, že má vedomosti, takže čakám na odpoveď chobota. Má veľa preštudovaných zákonov.
Áno, to je pravda, že pozemky sa nevydávali ich pôvodným vlastníkom. Hovorí o tom reštitučný zákon 229/1991 v § 11:
(1) Pozemky alebo ich časti nemožno vydať v prípade, že

a) pozemok je vo vlastníctve fyzickej osoby alebo k pozemku bolo zriadené právo osobného užívania, s výnimkou prípadov uvedených v § 8,
b) na pozemku sa nachádza cintorín,
c) pozemok sa nachádza v pásme hygienickej ochrany vodných zdrojov prvého stupňa, alebo tvorí koryto vodného toku, alebo na pozemku sú prírodné liečivé zdroje a zdroje prirodzene sa vyskytujúcich stolových minerálnych vôd, 9e)
d) pozemok bol po prechode alebo prevode do vlastníctva štátu alebo inej právnickej osoby zastavaný; pozemok možno vydať, ak stavba nebráni poľnohospodárskemu alebo lesnému využitiu pozemku,


V praxi sa to riešilo tak, že obec ponúkla majiteľom náhradu pozemku v inej lokalite. Akurát boli dlhé naťahovačky, keď majitelia nesúhlasili s ponúknutou lokalitou. Dovtedy nemohli byť tie pozemky pod domami predané, kým sa nedohodli o náhrade.

Poznám v praxi veľ prípadov, keď pozemky pod bytovkami sú ešte vo vlastníctve obce alebo len nedávno sa predali. Je to dlhý proces....

Zatiaľ som sa nestretol s prípadom, že by pozemok pod bytovkou bol vrátený fyz. osobe a tá by ho predávala majiteľom bytovky.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Oceňujem vaše príspevky. My máme tiež bremeno, hoci vieme, že sme tie pozemky vyplatili (za domy dostali aj náhradné byty), ale nič sa nezapisovalo a aj tie doklady, čo mali byť v archívoch, nikde nie sú - vraj ich vytopilo ...

Zaujímavé je, že dediči pôvodných vlastníkov sa ozvali (určite vedia, že to bolo zaplatené a neprepísané). Ozvali sa však len za dvor a pýtajú nájom od garážnikov. Hoci išlo o jeden pozemok, časť pod domom si do katastra zapísať nedali a ani nepýtajú nájomné.

Družstvo mohlo po roku 1992 si dať pozemky zapísať alebo vydržať, ale tak neurobilo - a už to nejde. Musíme hľadať ďalej, lebo máme len kópie zápisníc predstavenstva družstva pri výstavbe.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Mária27 Pozri príspevok
Oceňujem vaše príspevky. My máme tiež bremeno, hoci vieme, že sme tie pozemky vyplatili (za domy dostali aj náhradné byty), ale nič sa nezapisovalo a aj tie doklady, čo mali byť v archívoch, nikde nie sú - vraj ich vytopilo ...

Zaujímavé je, že dediči pôvodných vlastníkov sa ozvali (určite vedia, že to bolo zaplatené a neprepísané). Ozvali sa však len za dvor a pýtajú nájom od garážnikov. Hoci išlo o jeden pozemok, časť pod domom si do katastra zapísať nedali a ani nepýtajú nájomné.

Družstvo mohlo po roku 1992 si dať pozemky zapísať alebo vydržať, ale tak neurobilo - a už to nejde. Musíme hľadať ďalej, lebo máme len kópie zápisníc predstavenstva družstva pri výstavbe.
Nevzdávaj to, hľadaj po archívoch, štátnom, na archíve okresného súdu, na katastri, na pozemkovom úrade, ale musíš mať znalosť v niečom, čo sa týka toho problému, ináč sa neodpichneš. V katastri musia mať nejaké listiny, tie sa archivujú do nekonečna, majú trvalú dokumentárnu hodnotu. Viem že do katastra sa posielajú listiny v dvoch exemplároch, takže v ich archíve to sa nesmie stratiť, musia hľadať v archíve, musíš byť neústupčivá. Na okresnom súde - v archíve, tam že vraj zo zákona s listinami robia poriadky a preto listiny od určitých rokov skartujú.POtvrdila mi to aj pracovníčka súdu nezávisle od pracovníčky v archíve okresného súdu, je to aj tak pre mňa nevysvetliteľné. O tom vydržaní, to by som musela vedieť viac o probléme, ale doporučujem poraď sa s advokátom. Ja sa s podobným problémom pasujem roky, tej agendy mám na kilá.Najviac sa mi osvedčila písomná komunikácia s využitím zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám, to ma veľmi posunulo vpred, ale trvá to už viac ako desať rokov....V osobnom kontakte na úrade Ťa môžu aj klamať, s tým som sa viackrát stretla, alebo Ťa jednoducho odbijú aby mali pokoj. Ale aj v písomnej komunikácii Ťa môžu fajnovo oklamať, alebo to čo najviac potrebuješ Ti to nenapíšu, sa tomu jednoducho vyhnú, musíš si dávať pozor a potom to konfrontovať.
Ja by som mohla písať román a klasifikovať prácu na úradoch vo verejnej a štátnej správe v súvislosti s týmto problémom, ten ich prístup k práci, zodpovednosť, prístup k obyčajnému človeku - na bode mrazu ak by existovala takáto známka hodnotenia, alebo ani normálna stupica známkovania 1-5 by nepostačila. Ešte dobre, že viem čítať a písať, mám šťastie. Ak uznáš za vhodné napíš súkromnú správu. Ešte raz nevzdávaj to, veľa zdaru.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

K príspevku Mária 27 doplňujem. V televíznom nedeľnom vysielaní LAMPAREŃ k podobnému prípadu sa vyjadril odborník, zamestnanec najvyššieho súdu a poukázal na Občiansky zákonník, § 126, pozri si to, či sa to vzťahuje na Tvoj prípad.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, aj my by sme chceli vysporiadať pozemok pod domom, sme 10- bytovka /SVB/ a zistili sme, že pozemok patrí Slovenskému pozemkovému fondu, má niekto s tým nejaké skúsenosti? Za odpovede a rady ďakujem
0 0
Zuzana2007 Zuzana2007

Zuzana2007 je offline (nepripojený) Zuzana2007

Dobrý deň,

veľa som sa tu dočitala. No aj tak este nemam uplne jasno. Mam teraz moznost kupit byt za skutocne vynikajucu cenu. Samozrejme by som ho chcela obratom predat. Pozemok po bytovkou je samozrejme nevysporiadany. Pozemok vlastnia sukromne osoby. Jeden z vlastnikov bytov by vsak ten pozemok chcel cely kupit.
Co sa moze stat ak by nam tam vyrubil velmi vysoky najom a my by sme im ho neboli ochotny platit.
Byt chceme prerobit a nasledne predat (otazka jedneho mesiaca). Myslite si, ze by bol velky problem najst kupujuceho kedze je tam problem s tym pozemkom. Samozrejme by som byt nechcela len tak predat a hodit tym rychlo problemy na niekoho druheho. Zatial som sa nestretla s tym, ze by pozemky neboli vysporiadane, preto som v tomto smere velmi neista. Buduci tyzden by sme mali ist pospisat kupne zmluvy.
No nie som si ista ci je to najmudrejsie rozhodnutie.

Dakujem Vam za vasu ochotu a cas, ktory ste si nasli.
Prajem vam vsetko dobre.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja osobne by som sa snažil odkúpiť aj spoluvlastníctvo k pozemku. Ak by sa to nedalo hneď tak pri najbližšej príležitosti.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Samozrejme, že byt bez vysporiadaného pozemku musí mať aj nižšiu hodnotu. Preto je otázkou, či sa ti tento byt poradí aj následne dobre predať, bez vysporiadaného pozemku.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Zuzana2007 Pozri príspevok
Dobrý deň,

veľa som sa tu dočitala. No aj tak este nemam uplne jasno. Mam teraz moznost kupit byt za skutocne vynikajucu cenu. Samozrejme by som ho chcela obratom predat. Pozemok po bytovkou je samozrejme nevysporiadany. Pozemok vlastnia sukromne osoby. Jeden z vlastnikov bytov by vsak ten pozemok chcel cely kupit.
Co sa moze stat ak by nam tam vyrubil velmi vysoky najom a my by sme im ho neboli ochotny platit.
Byt chceme prerobit a nasledne predat (otazka jedneho mesiaca). Myslite si, ze by bol velky problem najst kupujuceho kedze je tam problem s tym pozemkom. Samozrejme by som byt nechcela len tak predat a hodit tym rychlo problemy na niekoho druheho. Zatial som sa nestretla s tym, ze by pozemky neboli vysporiadane, preto som v tomto smere velmi neista. Buduci tyzden by sme mali ist pospisat kupne zmluvy.
No nie som si ista ci je to najmudrejsie rozhodnutie.

Dakujem Vam za vasu ochotu a cas, ktory ste si nasli.
Prajem vam vsetko dobre.
Môj príspevok patrí k tejto citácii.
0 0
gypsynka gypsynka

gypsynka je offline (nepripojený) gypsynka

mám rada spoločnosť, ale som rada aj sama so sebou, milujem svoju rodinu ...viac
Nevie mi niekto poradiť, aká môže byť najvyššia cena za meter štvorcový zastavaného pozemku? Chceme odkúpiť pozemok pod garážou a vlastník pozemku (mimochodom pozemok kúpil s už postavenými garážami) pýta za meter štvorcový vyše 3.000,- Sk. Prosím rýchlu odpoveď, máme do zajtra súhlasiť s návrhom zmluvy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gypsynka Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť, aká môže byť najvyššia cena za meter štvorcový zastavaného pozemku? Chceme odkúpiť pozemok pod garážou a vlastník pozemku (mimochodom pozemok kúpil s už postavenými garážami) pýta za meter štvorcový vyše 3.000,- Sk. Prosím rýchlu odpoveď, máme do zajtra súhlasiť s návrhom zmluvy.
Nikde nie sú určené maximálne ceny - všetko je vecou dohody. Malo by sa to odvíjať od trhovej ceny.
0 0
gypsynka gypsynka

gypsynka je offline (nepripojený) gypsynka

mám rada spoločnosť, ale som rada aj sama so sebou, milujem svoju rodinu ...viac
Chobot Pozri príspevok
Nikde nie sú určené maximálne ceny - všetko je vecou dohody. Malo by sa to odvíjať od trhovej ceny.
Ale v zákone o bytoch som sa dočítala, že cena zastavaného pozemku nesmie byť vyššia ako uvádza osobitný predpis 24b v inom zákone, a tam je cena zastavaného pozemku v Košiciach stanovená na 1.500,- Sk za meter štvorcový.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gypsynka Pozri príspevok
Ale v zákone o bytoch som sa dočítala, že cena zastavaného pozemku nesmie byť vyššia ako uvádza osobitný predpis 24b v inom zákone, a tam je cena zastavaného pozemku v Košiciach stanovená na 1.500,- Sk za meter štvorcový.
Tá vyhláška, na ktorú odkazuje odkaz 24b) je už zrušená.

A tieto maximálne ceny platili pre prevod nehnuteľností od štátu (aj štátnych firiem) na nájomcov. Pokiaľ už vlastníkom nie je obec alebo štát, ale súkromná osoba (právnická fyzická) tak tá nie je limitovaná žiadnymi maximálnymi cenami.
0 0
aaandrejj aaandrejj

aaandrejj je offline (nepripojený) aaandrejj

dobrý večer.
mám opačnú otázku. vlastním pozemky pod panelovým domom vo zvolene. spoločenstvo vlastníkov bytov ich nemá záujem odkúpiť a nájom za užívanie pozemku tak isto platiť nechcú. čo s tým?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aaandrejj Pozri príspevok
dobrý večer.
mám opačnú otázku. vlastním pozemky pod panelovým domom vo zvolene. spoločenstvo vlastníkov bytov ich nemá záujem odkúpiť a nájom za užívanie pozemku tak isto platiť nechcú. čo s tým?
Ako si získal tie pozemky? Reštitúciou? Lebo ak to bolo reštitúciou, tak obec ti mala dať náhradné pozemky, pozemky pod panelovými domami sa nezvykli vrátiť majiteľom, ale obec ich predávala vlastníkom bytovky. Pôvodným majiteľom dávali za to náhradu.

Ale ak už máš pozemok, tak to bude ťažké riešiť. Treba nejako presvedčiť majiteľov bytovky, aby si pozemok odkúpili. Máš na LV zapísanú nejakú ťarchu voči tej bytovke? Čo keby si si skúsil ten pozemok oplotiť a sťažiť prístup ľuďom z bytovky - tým by im možno trklo, že by si mali ten pozemok odkúpiť..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať