Zavrieť

Porady

Vysporiadanie pozemkov pod panelovými domami

muž
Ahojte poradaci

Bývam v panelaku vo Zvolene v ktorom som si odkupil byt do osobneho vlastnictva. Dom je postavený na nevysporiadanom pozemku ciže ma vecne bremeno.
V zmluve je uvedene
V zmysle paragrafu 23 ods 5 zakona 182/1993 ZZ v znení novely zakona č 151/1995 Zz zak č 158/1998 Zz zákona č 173/1999 Zz a zakona 252/1999 Zz vznika k pozemku pravo zodpovedajuce vecnemu bremenu v prospech vlastnikov bytov v dome spocivajuce v prave stavby a povinnost vlastnika pozemku strpiet uživanie pozemku vlastnikmi bytov a nebyt priestorov v miere a rozsahu nevyhnutnom na to aby osoby opravnene k vecnemu bremenu mohli predmet vlastnictva uživat.

Ozvali sa nam vsak ako uživatelom bytov majitelia pozemkov a robia natlak so snahou aby sme si pozemky pod panelakom odkupili a zaroven jedným vrzom aj napriklad pozemok - parkovacie miesto pod autom, ked to pojde jednou zmluvou, že to bude lacnejsie atd.
Pytam sa či je toto vobec realne ci mate nejake poznatky s vysporaduvanim pozemkov pod panelakmi. Predpokladam že tento problem je celostatny a pravdepodobne je mnoho takých panelakov, ktore su na nevysporiadaných pozemkoch.
Majitelia pozemkov naznacili že budu od mesta požadovat zvysenie najmu za uživanie pozemku, že nebude možne byt prepisat, ked na nom bude vecne bremeno a podobne oblbovacky. Cele sa mi to javi nejake podozrive vsak podla mna je pre nich výhodnejsie brat pravidelný najom ako sa zbavit pozemku. Stretli ste sa už prosim s takýmto problemom.
o.peto
0

Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
malyklaun Pozri príspevok
Ahojte, čítal som tu veľ príspevkov a teraz už vôbec nemám jasno: kúpil som byt v obci s počtom obyvateľov do 2000. Kúpil som byt bez pozemku od súkromnej osoby. Predtým tento byt patril družstvu a pozemok patrí obci. požiadal som obec o kúpu podielu pozemku pod bytovým domom, a obec mi ho chce predať za trhovú cenu. neplatí pre mňa vyhláška 465/1991? alebo aspoň 50 Sk/m2 ? a zároveň susedom, ktorý mali byt priamo od družstva ponúkol cenu 0,0332 €/m2. Nemé byť cena za m2 na jednej parcele pre všetkých vlastníkov bytov bytového domu na tejto parcele rovnaká?
Má - nemá ........inak stojí problém ....

Ty si kúpil byt a tým pádom nespadáš do kategórie pôvodných vlastníkov , ktorých sa týkala prvá ponuka na odkúpenie od obce ...
Takže cvakáš plnú cenu ...
Ale nemusíš ...nič sa nedeje , nik Ťa neprinúti k odkúpeniu a ani Ťa nik nemôže vysťahovať ....
0 0
malyklaun malyklaun

malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

aj vtedy ak na pozemku je vecné bremeno v zmysle § 23 zák. č. 182/1993Z.z. ? kde je napísané že musím byť prvomajiteľ od družstva? ja som videl len pojem nájomca. hmm
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
malyklaun Pozri príspevok
aj vtedy ak na pozemku je vecné bremeno v zmysle § 23 zák. č. 182/1993Z.z. ? kde je napísané že musím byť prvomajiteľ od družstva? ja som videl len pojem nájomca. hmm
...ale šak si preštuduj ......už tu bola reč o tom ......

http://www.porada.sk/t119445-odkupen...vym-domom.html

Nedávno som odkupoval ...takže hádam aj niečo by som mal vedieť , keď plná cena šla na účet magistrátu ...
0 0
malyklaun malyklaun

malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

dobre ale plná cena podľa nejakého predpisu, alebo plná trhová cena?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
malyklaun Pozri príspevok
dobre ale plná cena podľa nejakého predpisu, alebo plná trhová cena?
....sorry ....ale už včera večer som Ti chcel napísať , že by bolo vhodné vyvinúť aj nejakú iniciatívu a nie iba zo založenými rukami čakať odpoveď na položenú otázku/ky....

...a ozaj ...ten link si asi nečítal , lebo inak by si sa nepýtal ...nakoľko


Mária27
Poraďák

Re: odkupenie pozemku pod bytovym domom
Mestá zvyknú vydávať o cenách nehnuteľností VZN.
Realizácia cez inú firmu môže byť z rôzneho dôvodu, napr. aj z toho, aby mohli určovať rôznu cenu v meste podľa atraktívnosti lokality. Mesto mohlo uviesť firme len nejaké pravidlá. V danom prípade asi určili cenu pozemku a rozpočítali na plochu bytov. Cenový výmer je cenová ponuka, skúste sa ešte dohodnúť.
1 0
malyklaun malyklaun

malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

asi som to nedefinoval jasne:
mam byt v bytovom dome v obci s poctom obyvatelov do 1000. podla:
Vyššiu cenu pozemku zastavaného domom a priľahlého pozemku ako cenu zistenú podľa § 15 ods. 1 vyhlášky ministerstva financií č. 465/1991 nemožno dojednať
a to znamena, ze cena za 1 m2 je v tomto pripade 0,66 €, mne vsak obec vyrubala 7 € /1m2 za pozemok pod bytom a za prilahly 14 €/ 1m2
a o to mi ide ma obec pravo takto zvysit cenu, ak som byt kupil od vlastnika, ktoremu ho previedlo do vlastnictva bytove druzstvo?
cital som vela, ale jednoznacnu odpoved som nenasiel. mozno som fakt asi blby, ale prosim napiste, ano, alebo nie. dakujem (a slubujem, ze uz nebudem viac otravovat.
Naposledy upravil malyklaun : 03.01.13 at 09:45 Dôvod: doplnenie info
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

malyklaun Pozri príspevok
asi som to nedefinoval jasne:

a o to mi ide ma obec pravo takto zvysit cenu, ak som byt kupil od vlastnika, ktoremu ho previedlo do vlastnictva bytove druzstvo?
cital som vela, ale jednoznacnu odpoved som nenasiel. mozno som fakt asi blby, ale prosim napiste, ano, alebo nie. dakujem (a slubujem, ze uz nebudem viac otravovat.
ANO
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať