Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Dobrý deň, prosím Vás o radu,
na aký počet dní dovolenky má zamestnanec nárok, keď odpracoval:
v mesiaci január 21 dní, marec 18 dní, apríl 22 dní a máj 3 dni. Ostatné dni tohto roku mal PN. Ukončenie PN priniesol 15.9.2008. teraz si chce vyčerpať dovolenku, na ktorú má nárok a ukončiť pracovný pomer.
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jankasm Pozri príspevok
Nárok na dovolenku sa počíta v dňoch, takže správne je vypočítané 16,5 dňa.
No a to si potom už môžeš prepočítať na hodiny.
Janka, nesúhlasím celkom s tebou. Pozri § 103 ZP

"Základná výmera dovolenky je najmenej štyri kalendárne týždne".
Ak majú v prac.zmluve rozvrhnutý prac.čas na 6 dní v týždni, bude to trochu inak.
0 0
Anna8 Anna8

Anna8 je offline (nepripojený) Anna8

40 hodin tyzdenne
7 hod x 5 = 35 hod + 5 hod za sobotu = 40 hod
0 0
Anna8 Anna8

Anna8 je offline (nepripojený) Anna8

myslim v pracovnej zmluve mame 40 hod za tyzden
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

posuvam.................
Dobry den.
zamestnankyna dna 15.10.2008 nastupila do zamestnania po rodicovskej dovolenke. Z predchadzajucich rokov pred nastupom na MD ma narok 4 dni dovolenky. Aky ma narok na tento kalendarny rok? Vopred ďakujem za odpoved.
Naposledy upravil Santal11 : 20.10.08 at 06:17
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Santal11 Pozri príspevok
posuvam.................
Dobry den.
zamestnankyna dna 15.10.2008 nastupila do zamestnania po rodicovskej dovolenke. Z predchadzajucich rokov pred nastupom na MD ma narok 4 dni dovolenky. Aky ma narok na tento kalendarny rok? Vopred ďakujem za odpoved.
Ak bude pracovať do konca roka, tak za tento rok bude mať nárok na dovolenku za odpracované dni, t.j. 2/12 z ročného nároku. Plus k tomu tá stará dovolenka.
0 0
Anna8 Anna8

Anna8 je offline (nepripojený) Anna8

prosim niekto, potrebovala by som vediet, nestretli ste sa s tym?
veronika, odpisala som Vam,

dakujem vopred za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anna8 Pozri príspevok
prosim niekto, potrebovala by som vediet, nestretli ste sa s tym?
veronika, odpisala som Vam,

dakujem vopred za pomoc
Podobný prípad som v praxi neriešila, preto napíšem len ako by som to robila ja. Snáď sa k tomu vyjadria aj iní poraďáci .

Vychádzala by som z § 103 Zákonníka práce :

§ 103
Na začiatok

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

Čiže ak týždeň u Vás má 6 pracovných dní - ak bude čerpať dovolenku celý týždeň preplatíš mu 6 dní dovolenky s počtom hodín, ktorý pripadá na daný deň dovolenky. /teda nárok pri 4-týždňovej dovolenke 24 prac. dní. / Pracovným dňom pre tohto zamestnanca je aj sobota, tak ak bude mať v tento deň voľno, vykazujete mu dovolenku.
0 0
Anna8 Anna8

Anna8 je offline (nepripojený) Anna8

dakujem pekne za odpoved
ano, rozumiem Vam,
vypocitam potom pomernu cast, 24/12 x 10 = 20 dni,
povedzme teda, ze na 20 dni maju narok, ale nie je to jedno, kolko sobot a kolko dni v tyzdni, vsak...
alebo mam zvlast pocitat 20/12 x 10 = 16,5 dna v tyzdni + 4/12 x 10 = 3 soboty (to znamena 130,5 hodin - ja som mala na zaciatku 132 hodin)
0 0
vajda65 vajda65

vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

trošku mimo témy ale predsa:

nikde v ZP som sa nedočítal aký je miminálny čas čerpania dovolenky.

pol deň, celý deň, alebo je možné aj čerpanie po hodinách?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vajda65 Pozri príspevok
trošku mimo témy ale predsa:

nikde v ZP som sa nedočítal aký je miminálny čas čerpania dovolenky.

pol deň, celý deň, alebo je možné aj čerpanie po hodinách?
Tak ten minimálny ani nenájdeš. Ale všeobecne sa čerpe v týžňoch, resp. dňoch.
0 0
vajda65 vajda65

vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

no to hej, ale skrátka viem o tom že niekde sa čerpalo tak, len neviem či je to v poriadku, kedže tu sa napríklad píše:

Dovolenka na pár hodín

Môžete si dovolenku čerpať aj po hodinách, prípadne po pol dni? Veď čo ak sa vám vyskytne nejaký súrny dôvod a vy sa potrebujete z pracoviska vzdialiť len na pár hodín a nie na celý deň. Základná časová jednotka, s ktorou Zákonník práce počíta, je jeden deň. Zamestnávateľ nie je preto oprávnený nariadiť vám čerpanie pol dennej či hodinovej dovolenky. Zákon hovorí jasne - dovolenka je určená na relaxáciu organizmu a nepretržitý oddych. Že viete zrelaxovať aj za pár hodín? Tu sa názory odborníkov často rôznia. Kým časť z nich je toho názoru, že po dohode zamestnanca so zamestnávateľom je možné i čerpanie poldennej dovolenky, iní tvrdia, že takáto dohoda je v rozpore so Zákonníkom práce. Ak vám to však firma umožňuje, nie je to pre vás dôvodom na to, aby ste ju nemohli takto čerpať a využili aj túto skrátenú formu dovolenky.

takže neviem čo s tým
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vajda65 Pozri príspevok
no to hej, ale skrátka viem o tom že niekde sa čerpalo tak, len neviem či je to v poriadku, kedže tu sa napríklad píše:

Dovolenka na pár hodín

Môžete si dovolenku čerpať aj po hodinách, prípadne po pol dni? Veď čo ak sa vám vyskytne nejaký súrny dôvod a vy sa potrebujete z pracoviska vzdialiť len na pár hodín a nie na celý deň. Základná časová jednotka, s ktorou Zákonník práce počíta, je jeden deň. Zamestnávateľ nie je preto oprávnený nariadiť vám čerpanie pol dennej či hodinovej dovolenky. Zákon hovorí jasne - dovolenka je určená na relaxáciu organizmu a nepretržitý oddych. Že viete zrelaxovať aj za pár hodín? Tu sa názory odborníkov často rôznia. Kým časť z nich je toho názoru, že po dohode zamestnanca so zamestnávateľom je možné i čerpanie poldennej dovolenky, iní tvrdia, že takáto dohoda je v rozpore so Zákonníkom práce. Ak vám to však firma umožňuje, nie je to pre vás dôvodom na to, aby ste ju nemohli takto čerpať a využili aj túto skrátenú formu dovolenky.

takže neviem čo s tým
V praxi sa stáva, že zamestnanci po dohode so zamestnáv. čerpú 1/2 dňa D. Veď napr. ak má nárok na PČ a tá je napr. 10,5 dňa, tak by si ten poldeň nemohol vyčerpať nikdy.
0 0
vajda65 vajda65

vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

to je jasné to je možné, ale ak je možné čerpanie 1/2 dennej prečo nie hodinovej, konkrétne idem na dve hodiny súkromne mimo firmy ale nechce sa mi nadrábať viem že mám dosť dovolenky tak si vezmem dovolenku na dve hodiny,
je to možné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vajda65 Pozri príspevok
to je jasné to je možné, ale ak je možné čerpanie 1/2 dennej prečo nie hodinovej, konkrétne idem na dve hodiny súkromne mimo firmy ale nechce sa mi nadrábať viem že mám dosť dovolenky tak si vezmem dovolenku na dve hodiny,
je to možné?
Predovšetkým s tým musí súhlasiť zamestnáv., on predsa určuje nástup na dovolenku.
0 0
vajda65 vajda65

vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

povedzme že by súhlasil, musel by mať na to spravenú predpokladám smernicu, že?
Ak by to jemu nevadilo tak je to OK? ako vravím v ZP som žiadne časové obmedzenie nevidel ....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vajda65 Pozri príspevok
povedzme že by súhlasil, musel by mať na to spravenú predpokladám smernicu, že?
Ak by to jemu nevadilo tak je to OK? ako vravím v ZP som žiadne časové obmedzenie nevidel ....
Teoreticky nie, ale prakticky by si skomplikoval život mzdárke.( výpočet mzdy za tento deň)
0 0
vajda65 vajda65

vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

OK dakujem veľmi pekne za odpovede
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Mohla by som poprosiť o radu.
Som zamestnaná od 1.9.2008
v sept. som odpracovala - 22 dní
v okt. som odpracovala - 17 dní
Mohla by som od 3-5.11.2008- už vyčerpať 3 dni dovolenky ?
Alebo by som musela odpracovať ešte v novembri 3 dni - aby to bolo 42 odpracovaných dní a až potom - napr . od 6.11.- by som si mohla vyčerpať tie tri dni??
Viem,ze ak odpracujem 60 dní mám nárok za každý mesiac na 1/12 z nároku na dovolenku. Nárok mám 20 dní za rok. A ak neodpracujem 60 dní, tak za každých 21 odpr, dní nárok na 1/12 - t.j.-1,66 dňa.
Len neviem ako je to s tým čerpaním.
ďakujem pekne za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

L-M Pozri príspevok
Mohla by som poprosiť o radu.
Som zamestnaná od 1.9.2008
v sept. som odpracovala - 22 dní
v okt. som odpracovala - 17 dní
Mohla by som od 3-5.11.2008- už vyčerpať 3 dni dovolenky ?
Alebo by som musela odpracovať ešte v novembri 3 dni - aby to bolo 42 odpracovaných dní a až potom - napr . od 6.11.- by som si mohla vyčerpať tie tri dni??
Viem,ze ak odpracujem 60 dní mám nárok za každý mesiac na 1/12 z nároku na dovolenku. Nárok mám 20 dní za rok. A ak neodpracujem 60 dní, tak za každých 21 odpr, dní nárok na 1/12 - t.j.-1,66 dňa.
Len neviem ako je to s tým čerpaním.
ďakujem pekne za odpoveď
Tak buď si čerpala, alebo nie, veď tá doba už uplynula? Dnes máme 19.11., tak ako to je?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

L-M Pozri príspevok
Mohla by som poprosiť o radu.
Som zamestnaná od 1.9.2008
v sept. som odpracovala - 22 dní
v okt. som odpracovala - 17 dní
Mohla by som od 3-5.11.2008- už vyčerpať 3 dni dovolenky ?
Alebo by som musela odpracovať ešte v novembri 3 dni - aby to bolo 42 odpracovaných dní a až potom - napr . od 6.11.- by som si mohla vyčerpať tie tri dni??
Viem,ze ak odpracujem 60 dní mám nárok za každý mesiac na 1/12 z nároku na dovolenku. Nárok mám 20 dní za rok. A ak neodpracujem 60 dní, tak za každých 21 odpr, dní nárok na 1/12 - t.j.-1,66 dňa.
Len neviem ako je to s tým čerpaním.
ďakujem pekne za odpoveď
môže, ak je predpoklad, že do konca roka ti nárok na túto dovolenku vznikne. Záleží však od zamestnávatela, či ti ju umožní čerpať. pozri zákonník práce § 113 ods.1
0 0
Načítať ďalšie