Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
lucynka lucynka

lucynka je offline (nepripojený) lucynka

Ahojte, Potrebujem poradiť, možno to tu už odznelo ale ak by bol niekto taký zlatý a odpoveda mi alebo aspon poslal link ak sa to tu niekde spomínalo. Od 2.6.09 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok , medzitým som 6 dní bola zamestnaná na plný prac. úväzok ale v inej firme. Potrebovala by som pomôcť, z čoho vlastne sa mi bude počítať materské. Zmluvu na polovičný mám na 20 h. týždne. Ide mi o to, či za mna zamestnávateľ platí normálne odvody do ZP. Viem že si môžem platiť ako dobrovolne nemocensky poistená len kedy mám začať aby sa mi to rátalo do materskej.Bábätko ešte len plánujeme, takže sa chcem na to pripaviť aby som nezostala doma s prázdnymi vačkami. zamestnaná som od 29.9.06 s menšími prestávkami, takže ak správne počítam tých 270 dní mi vychádza, len stále nechápem ako sa to počíta v prípade že od toho 2.6.09 mám zmluvu na polovičný pracovný úväzok.
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
chcem sa vsetky m vip clenom podakovat za vase rady ... materska mi vysla...mala som splnench 270 dni )...i ked uz som bola vypisana-tak som si platila dalej,porodila som skor...o par dni...ale aj tak mi to pekne vyslo...v SP pozerali na mna pracovnicky ako na mimozenstana...co to hovorim,ze to nepojde...tak som si pytala veducu...a veduca,ano mate pravdu ) ale 6 mesiacou ubehlo ako voda....a tento smiesny rodicovsky prispevok...
este raz dakujem
0 0
ellli ellli

ellli je offline (nepripojený) ellli

Zelam pekny vecer... od 8. jula si platim DNP. z minima..a od 1.11.2009 som zamestnaná s platom 460e.Babetko sme planovali..ale momentalne nas zasiahli urcite problemy a snazilkovanie sme stopli zrejme na rok..preto neviem ako teraz postupovat ci DNP pozastavit... a ak by som nahodou otehotnela , (kedze som bez antikoncepc. )prihlasit sa z maxima..alebo ako postupovat aby som mala najvysiu matersku...citala som aj vase prispevky.ale niesu mi celkom jasne v mojom pripade..dakujem za odp.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ellli Pozri príspevok
Zelam pekny vecer... od 8. jula si platim DNP. z minima..a od 1.11.2009 som zamestnaná s platom 460e.Babetko sme planovali..ale momentalne nas zasiahli urcite problemy a snazilkovanie sme stopli zrejme na rok..preto neviem ako teraz postupovat ci DNP pozastavit... a ak by som nahodou otehotnela , (kedze som bez antikoncepc. )prihlasit sa z maxima..alebo ako postupovat aby som mala najvysiu matersku...citala som aj vase prispevky.ale niesu mi celkom jasne v mojom pripade..dakujem za odp.
No môžeš zrušiť DNP.
A ak by sa zadarilo bábo, tak sa okamžite prihlásiš na DNP z rozdielu mzdy a maxima, aby si mala maximálnu materskú. Potom Ti postačí platiť 26 týždňov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarinka1981 Pozri príspevok
chcem sa vsetky m vip clenom podakovat za vase rady ... materska mi vysla...mala som splnench 270 dni )...i ked uz som bola vypisana-tak som si platila dalej,porodila som skor...o par dni...ale aj tak mi to pekne vyslo...v SP pozerali na mna pracovnicky ako na mimozenstana...co to hovorim,ze to nepojde...tak som si pytala veducu...a veduca,ano mate pravdu ) ale 6 mesiacou ubehlo ako voda....a tento smiesny rodicovsky prispevok...
este raz dakujem
Takže si platila DNP do 20.2.09? a bolo to OK?? A kedy ti prišlo rozhodnutie o materskom a peniaze? Prišla ti len jedna materská a jedno rozhodnutie v súčte zo zamestnania + DNP až po predložení RL dieťaťa alebo dve, z každého nem.poistenia zvlášť?

Nech sa trošku podučíme z praxe Ocenila by som takéto info / spätnú väzbu od teba. Tak dúfam, že si to ešte pamätáš, resp. sa pozrieš a dáš vedieť.

no RP je už menej smiešny. Lepšie 256eur ako 164,22eur, aj ked len do dvoch rokov. Lepšie ako napr. v Irsku, kde namajú nič také ako rodič.príspevok (tak mi aspon tvrdili baby čo už dlhodobo žijú v irsku).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Info o novom rodičovskom príspevku od 1.1.2010 o.i. aj tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...k-od-1-1-2010/
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Pán Mihál, ďakujeme za aktuálne informácie.
Takže podľa toho môžem požiadať o zvýšenie RP, som na RP od 11/2008, materské som poberala ? V januári budem mať ešte DoVP, ktorá nebude na celý kalendárny mesiac.
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
jeee ty si pamätas...bolo to hrozne si to tam vydupat...doniesla som RL...a oni samozrejme stratili moje vypisanie na MD,co som doniesla od doktora...esteze som mala podpisane,ze to prevzali a mala doklad.Po mesiaci mi prisli vsetky peniaze od 20.2.2009.
Termin som mala na 16.3. a rodila som 9.3. A z DNP mi tiez poslali preplatok.Cize nakoniec vsetko prebehlo.OK. Inak som uz pisala aj do inych tem,kam chodis aj ty...ohladom RP ze potrebujem zas poradit.Dakujem ti velmi,velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarinka1981 Pozri príspevok
jeee ty si pamätas...bolo to hrozne si to tam vydupat...doniesla som RL...a oni samozrejme stratili moje vypisanie na MD,co som doniesla od doktora...esteze som mala podpisane,ze to prevzali a mala doklad.Po mesiaci mi prisli vsetky peniaze od 20.2.2009.
Termin som mala na 16.3. a rodila som 9.3. A z DNP mi tiez poslali preplatok.Cize nakoniec vsetko prebehlo.OK. Inak som uz pisala aj do inych tem,kam chodis aj ty...ohladom RP ze potrebujem zas poradit.Dakujem ti velmi,velmi pekne.
tak to som velmi nepochopila.
Ty si platila DNP do 20.2.2009. Podala si si žiadosť od januára 2009. Takže ti po mesiaci od pôrodu? t.j. predpokladám v apríly poslali všetky? peniaze, t.j. materské len zo zamestnania? A potom ti doplatili zvlášť z DNP a potom už platili z oboch poistení v jednej dávke?
A nerozumiem tomu, že všetky peniaze "od 20.2.09"? Predpokladám, si chcela napísať od nástupu na MD????!!!!

Som zvedavá, ale z polovičatých info sa nepodučíme
Naposledy upravil brčko : 06.12.09 at 20:39
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

saskia26 Pozri príspevok
Pán Mihál, ďakujeme za aktuálne informácie.
Takže podľa toho môžem požiadať o zvýšenie RP, som na RP od 11/2008, materské som poberala ? V januári budem mať ešte DoVP, ktorá nebude na celý kalendárny mesiac.
K súhlasu: malo vôbec význam obmedzovať prácu na dohody? Len bude viacej papierovačiek...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saskia26 Pozri príspevok
K súhlasu: malo vôbec význam obmedzovať prácu na dohody? Len bude viacej papierovačiek...
Túto otázku prosím smerujte na ministerstvo, tu sú adresy:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=16172
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

Prajem Vam dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu. Momentalne som na RD, dcera mala v novembri 2009 1rok. Pred otehotnenim s mojou dcerou som si platila DNP viac nez 270dni, tak ako ste mi poradili, takze vdaka vam som mala narok na plnu matersku. Teraz by som sa chcela opytat, keby som chcela otehotniet musim si zase zacat platit DNP aby mi to vyslo 270dni pred narodenim druheho dietata?alebo nemusim a vsetko sa to vztahuje na obdobie pred otehotnenim s prvou dcerou, takze budem mat zase najvyssiu matersku. Ak nie co mam pre to urobit, zacat si platit DNP a co este je potrebne aby som nemusela platit maximum DNP ale aby mi vysla max materska?
vopred dakujem velmi pekne za radu
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Musíte sa znova prihlásiť na DNP tak, aby platilo, že v období 2 rokov pred pôrodom ste boli aspoň 270 dní nemocensky poistená.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

Dakujem pan Mihal,som si aj myslela, ale ako to myslite dva roky pred porodom?sak ked si to zacnem platit od teraz a otehotniem o mesiac dva, tak to nebudu dva roky ale okolo 11-12mesiacov,co ale bude tych 270dni.

a mohli by ste mi poradit,ze ako to mam urobit aby som mala co najvyssiu matersku, kedze teraz som neni vedena u ziadneho zamestnavatela, len poberam rodicovsky prispevok od statu?teraz si mam zacat platit minimum a kedy mam zrusit a ist na maximum a potom zase prerusit a znova obnovit na minimum?keby sme planovali dieta na buduci rok, tak po spravnosti by som to mala urobit este tento rok,ze? aby sa mi to posudzovalo podla roku 2009, dobre hovorim?a ak by sme mali babo az v roku 2011 tak by som to mala urobit v roku 2010?prosim Vas opravte ma ak sa mylim.
Dakujem
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Dobry den pan Mihal, prosim, mozete mi poradit? Od 9.11.2009 som na MD s druhym babatkom a budem dostavat matersku ako zamestnanec. Zaroven si platim DNP a 270 dni splnim az 8.1.2009(termin porodu je 21.12.2009), takze narok na matersku z neho nemam.Citala som,ze pocas MD sa DNP nemusi platit.Plati to aj v mojom pripade,ak matersku poberam ako zamestnanec?Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.jozefmihal.blogspot.com/
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Pan Mihal, uz davnejsie som precitala niekolkokrat vas blog o materskej, zakony s tym suvisiace a pozrela videoskolenia, no nikde som nenasla odpoved. Len toto:
Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť (podmienka 270 dní...).
Vyplyva, z toho, ze ak chcem byt nadalej DNP(aby som pocas RD mohla z DNP cerpat OCR a PN) musim ho nadalej platit?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak chcete byť ďalej DNP, musíte si ho samozrejme ďalej platiť. DNP sa však neplatí za obdobia, kedy poberáte z DNP materské, ošetrovné alebo nemocenské.

Teda vo Vašom prípade si DNP musíte platiť aj počas materskej - lebo z DNP na materské nárok nemáte. DNP využijete pri OČR alebo PN po skončení materskej - ak budete potom čerpať z DNP ošetrovné alebo nemocenské, počas takejto doby platiť nemusíte.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Pan Mihal, dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Prosim a mam si ho od 1.1.2010 znizit na min. VZ, aby som nemusela tolko platit?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať