Zavrieť

Porady

Kedy je nárok na odpočet?

pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac
Pekný deň. Mám takýto prípad.
Faktúra od slov. prepr. spoločnosti: dátum dodania a vystavenia: 2.9.2008, došla 6.11.2008.
Teraz robím daňové priznanie za október, v ktorom období si môžem odpočítať DPH podľa § 51? Nasledujúci mesiac po zdaniteľnom období, čiže október, alebo v mesiaci, kedy sme mali doklad, čiže v novembri? Nie som si istá, či ju môžem dať do októbra. Ďakujem za pomoc.
Usporiadat
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Doklad si síce mala v novembri, avšak ak ti doklad došiel do dňa podania daňového priznania t.j. do 25.11. dáš ho do priznania za október, keďže si mala doklad k zúčtovaniu do dňa určeného na podanie daňového priznania za október.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
eripot Pozri príspevok
Pekný deň. Mám takýto prípad.
Faktúra od slov. prepr. spoločnosti: dátum dodania a vystavenia: 2.9.2008, došla 6.11.2008.
Teraz robím daňové priznanie za október, v ktorom období si môžem odpočítať DPH podľa § 51? Nasledujúci mesiac po zdaniteľnom období, čiže október, alebo v mesiaci, kedy sme mali doklad, čiže v novembri? Nie som si istá, či ju môžem dať do októbra. Ďakujem za pomoc.
paťuška Pozri príspevok
Doklad si síce mala v novembri, avšak ak ti doklad došiel do dňa podania daňového priznania t.j. do 25.11. dáš ho do priznania za október, keďže si mala doklad k zúčtovaniu do dňa určeného na podanie daňového priznania za október.
Nesprávny výklad. Odporúčam ešte raz si preštudovať §51 zák. 222/2004 Zz.

Odpočet si každopádne uplatnite až v 11/2008.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Určite v 11/2008.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
môžem poprosiť o vysvetlenie prečo nie v 10/08 ale v 11/08 ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

optimistka Pozri príspevok
môžem poprosiť o vysvetlenie prečo nie v 10/08 ale v 11/08 ?
Daňová povinnosť /a teda aj právo na odpočet/ vznikla v 9. mesiaci. V prípade existencie dokladu do podania DP za 9. mesiac sa platiteľ rozhodne, či v 9. alebo 10. mesiaci uplatní odpočet. V tomto prípade obdržal faktúru až v 11. mesiaci, t.j. aplikácia § 51 v druhej časti:

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


...nemal doklad do podania DP za 9. mesiac
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

optimistka Pozri príspevok
môžem poprosiť o vysvetlenie prečo nie v 10/08 ale v 11/08 ?
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
V zmysle §51 si odpočet dane môžete uplatniť v období v kt. daňová povinnosť (právo na odpočet dane ) vznikla, alebo v bezprostredne následujúcom období, za predpokladu, že do uplynutia lehoty na podanie DP za obdobie v kt. právo vzniklo, máte doklad-faktúru.
Ak v tejto lehote doklad nemáte, vykonáte odpočet dane v období, v kt. tento doklad dostanete.

V riešenom prípade právo na odpočet dane vzniklo v 9/08. Keďže zo zadania vyplýva, že sa jedná o platiteľa s mesačným zdaňovacím obdobím, limitným termínom na možnosť voľby zdaňovacieho obdobia pre uplatnenie odpočtu dane je 25.10.2008. Do tohoto termínu sa platiteľ môže rozhodovať, kedy si uplatní odpočet dane ( buď v 9/08 alebo 10/08).
Pokiaľ však dostane doklad po tomto termíne, odpočet dane si môže uplatniť iba v období, v kt. doklad obdržal.
Teda ak doklad bol obdržaný 6.11.08, právo na odpočet dane si musíte uplatniť v DP za 11/08.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR


ale mi tá odpoveď trvala , kočky, predbehli ste ma
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

benka Pozri príspevok


ale mi tá odpoveď trvala , kočky, predbehli ste ma
Niekedy sme aj my rýchlejšie
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
dakujem vám veľmi pekne, ešte by som sa chcela spýtať, keď sa uplatní odpočítanie z dokladu z erp napr. s dátumom 15.7.08 napr. v 11/08 to asi správne nebude, tam asi aplikovať vaše predchádzajúce vysvetlenie nebude možné, máte skúsenosť s tým, či to DU presúva resp. neuznáva napr. v tom 11/08 ? a bude tvrdiť že si to máme uplatniť dodatočným v 7 alebo v 8 ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

optimistka Pozri príspevok
dakujem vám veľmi pekne, ešte by som sa chcela spýtať, keď sa uplatní odpočítanie z dokladu z erp napr. s dátumom 15.7.08 napr. v 11/08 to asi správne nebude, tam asi aplikovať vaše predchádzajúce vysvetlenie nebude možné, máte skúsenosť s tým, či to DU presúva resp. neuznáva napr. v tom 11/08 ? a bude tvrdiť že si to máme uplatniť dodatočným v 7 alebo v 8 ?
Nie. Ten sa môže uplatniť podľa prvej časti § 51, t.j. v 7. alebo 8. mesiaci.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
optimistka Pozri príspevok
dakujem vám veľmi pekne, ešte by som sa chcela spýtať, keď sa uplatní odpočítanie z dokladu z erp napr. s dátumom 15.7.08 napr. v 11/08 to asi správne nebude, tam asi aplikovať vaše predchádzajúce vysvetlenie nebude možné, máte skúsenosť s tým, či to DU presúva resp. neuznáva napr. v tom 11/08 ? a bude tvrdiť že si to máme uplatniť dodatočným v 7 alebo v 8 ?
evina Pozri príspevok
Nie. Ten sa môže uplatniť podľa prvej časti § 51, t.j. v 7. alebo 8. mesiaci.

Súhlasím a doplním:

V tomto prípade ste doklad obdržali v deň jeho vystavenia.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Dobrý večer, práve nahadzujem faktúru za hlasové a nehlasové služby mobilného operátora
O2, kde na faktúre uvádza zúčtovacie obdobie od 1.10.2008 do 31.10.2008, dátum vystavenia 7.11.2008, dátum dodania /!?!/ 7.11.2008 a splatnosť do:24.11.2008. Mám tomu rozumieť tak, že zdaniteľné plnenie nahodím 7.11.2008, tak ako to uviedol dodávateľ vo svojej faktúrke?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Slavena Pozri príspevok
Dobrý večer, práve nahadzujem faktúru za hlasové a nehlasové služby mobilného operátora
O2, kde na faktúre uvádza zúčtovacie obdobie od 1.10.2008 do 31.10.2008, dátum vystavenia 7.11.2008, dátum dodania /!?!/ 7.11.2008 a splatnosť do:24.11.2008. Mám tomu rozumieť tak, že zdaniteľné plnenie nahodím 7.11.2008, tak ako to uviedol dodávateľ vo svojej faktúrke?
Tak, ako to uviedol dodávateľ na faktúre. 7.11.2008.
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Študujem Vaše príspevky a chcem si potvrdiť : nahadzujem faktúru od Sky Europe, dátum vystavenia 22.10.2008, dátum dodania služby 12.05.2009. Základ dane zuúčtujem ako náklady budúcich obdodí, a DPH? Dátum zdaniteľného plnenia bude 12.05.2009???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Klára2 Pozri príspevok
Študujem Vaše príspevky a chcem si potvrdiť : nahadzujem faktúru od Sky Europe, dátum vystavenia 22.10.2008, dátum dodania služby 12.05.2009. Základ dane zuúčtujem ako náklady budúcich obdodí, a DPH? Dátum zdaniteľného plnenia bude 12.05.2009???
Platili ste už tú faktúru?
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Sorry, bola som mimo PC. Faktúra sa platila v deň vystavenia, 22.10.2008. Konkrétne ide o nákup leteniek na 12.05.2009, objednané aj zaplatené cez ineternet. Fa obsahuje elektronický podpis.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Klára2 Pozri príspevok
Sorry, bola som mimo PC. Faktúra sa platila v deň vystavenia, 22.10.2008. Konkrétne ide o nákup leteniek na 12.05.2009, objednané aj zaplatené cez ineternet. Fa obsahuje elektronický podpis.
Faktúra mala byť vystavená s dátumom daňovej povinnosti 22.10.2008 kedy bola prijatá platba a teda aj vznikla daňová povinnosť. /platba prijatá pred dodaním služby/
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

na fa sú dátumy : dát. vystavenia, dát. dodania služby (ten je 12.05.2009), dát. splatnosti, dát. platby. Dátum dodania služby chápem ako dátum vzniku daňovej povinnosti. Takých faktúr mám viac, konateľ sro veľmi často lieta.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Klára2 Pozri príspevok
na fa sú dátumy : dát. vystavenia, dát. dodania služby (ten je 12.05.2009), dát. splatnosti, dát. platby. Dátum dodania služby chápem ako dátum vzniku daňovej povinnosti. Takých faktúr mám viac, konateľ sro veľmi často lieta.
V uvedenom prípade vznikla daňová povinnosť prijatím preddavku, tak ako už bolo písané vyššie.
0 0
Načítať ďalšie