Zavrieť

Porady

Usporiadat
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Toto je ale uplne ina situacia, najdi si na Porade prispevok vydedenie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Vdaka
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Nemam este skusenosti, no rad by som si vypocul kvalifikovany pravny nazor na moj problem. V roku 2005 som bol splnomocneny za pani XYZ uzavriet kupnu zmluvu na predaj nehnutelnosti. v roku2006 som bol touto pani ustanoveny ako univerzalny dedic v zavete kde zaroven vydedila svojich dedicov. Zakonni dedicia zalobou napadli zavet i vydedenie. Spor este trva. Ja sa pytam, je platna a ucinna zmluva ktoru som uzatvoril ako povereny splnomocnenec aj napriek tomu, ze navrh na vklad bol doruceny na kataster az po smrti predavajuceho? Su dedicia viazany touto zmluvou alebo nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VANUSKA Pozri príspevok
Nemam este skusenosti, no rad by som si vypocul kvalifikovany pravny nazor na moj problem. V roku 2005 som bol splnomocneny za pani XYZ uzavriet kupnu zmluvu na predaj nehnutelnosti. v roku2006 som bol touto pani ustanoveny ako univerzalny dedic v zavete kde zaroven vydedila svojich dedicov. Zakonni dedicia zalobou napadli zavet i vydedenie. Spor este trva. Ja sa pytam, je platna a ucinna zmluva ktoru som uzatvoril ako povereny splnomocnenec aj napriek tomu, ze navrh na vklad bol doruceny na kataster az po smrti predavajuceho? Su dedicia viazany touto zmluvou alebo nie?
Z príspevku nie sú jasné následnosti krokov- čo bolo skôr, či splnomocnenie, alebo predaj bytu, či smrť... Preto aj od toho sa odvíja riešenie problému.

V zmysle § 33b ods. 2 Obč. zákonníka splnomocnenie zaniká smrťou splnomocniteľa:

2) Plnomocenstvo zaniká smrťou splnomocniteľa, ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné. Zánikom právnickej osoby, ktorá je splnomocnencom alebo splnomocniteľom, zaniká plnomocenstvo len vtedy, ak jej práva a záväzky neprechádzajú na inú osobu.


Takže ak si predal byt po smrti splnomocniteľa, tak si na to nemal právo, lebo plná moc už neplatila, pokiaľ v nej nebolo uvedené niečo iné. A z napísaného to tak vychádza, pretože k predaju dochádza zavkladovaním do katastra, nie podpisom zmluvy. Takže aj keď zmluva bola podpísaný za života tej pani, myslím si, že kataster mal právo odmietnuť zápis, pretože v čase skúmania právoplatnosti podkladov na zápis už plná moc nebola platným dokumentom.

Keby si to všetko stihol za života splnomocniteľa, tak by sa nehnuteľnosť previedla a dedičom by zostali "dlhé nosy". Teda prevod by bol platný a nemali by žiadnu šancu zrušiť predaj.

Teraz k druhej otázke - závet a vydedenie. V závete sa bez dôvodu nemôžu vydediť potomkovia, tým zo zákona patrí aspoň polovica toho, čo by im patrilo bez závetu, teda dedením zo zákona.

Keď teda tá pani chcel bezdôvodne svoje deti (predpokladám ,že to boli jej deti..., nenapísal si to) vydediť a odkázať majetok cudzej osobe (tiež si nenapísal, aký si mal vzťah k tej starej pani... ), tak majú právo napadnúť závet a žiadať dedenie podľa zákona, alebo zdediť aspoň to, čo im podľa zákona v prípade bezdôvodného vydedenia patrí.

A trochu nechápem situácii, že najprv ťa splnomocní na predaj jej bytu a následne ti ho odkáže v závete. To si teda predával ten byt v jej mene, alebo si ho chcel predať ako tvoj byt?... Či ako to bolo? A keď si ho predával v jej mene, tak čo si chcel zdediť, keď to už nebol jej majetok?

Bol si veľmi skúpy na informácie, takto sa nedá fundovane poradiť, keď si polovicu vecí musím domyslieť...
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Dakujem za zaujem. Teda takto prve bolo splnom ocnenie na predaj bytu. Druhy krok v jej mene som predal nehnutelnost. Potom neskor spisala pani zavet a listinu o vydedeni. Potom pani nahle zomrela. Po tomto kupujuci podal navrh na vklad. Kedze pani uz nezila a vklad nebol za jej zivota, sprava katastra konanie prerusila.Notar ako sudny komisar zavet a vydedenie uznal ako zakonnu listinu. Kedze dedic s tym nesuhlasil tak bol odkazany aby podal zalobu pre vyslovenie neplatnosti zavetu a vydedenia. Pripad este nie je ukonceny. Ja sa teda pytam, ze ci po ukonceni sporu a to ci vnom budem uspesny ja alebo dedic, temto je viazany kupnou zmluvou ktora bola uzavreta za zivota predavajuceho na zaklade platneho splnomocnenia, kedze vklad nebol uskutocneny a predmetnanehnutelnost sa dostala do dedicstva. Ja sa teda pytam je zavetny alebo zakonny dedic viazany touto zmluvou alebo nie.Okrem nehnutelnosti tam bol tam aj iny majetok a to auto, obrazy sperky atd.Pokial to nepostacuje rad odpoviem. Zatial vdaka.
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Este na doplnenie. Pani bola moja dobra znama, kedze jej vlasne deti odmietali pomoc, tak som vlastne suploval ich.V listine o vydedeni dovody uviedla, notar tieto listiny uznal avsak z toho dovodu, ze ich zakonni dedicia neuznali, tak boli ako menejpravdebodomni dedicia odkazani na zalobu. To aj ucinili a spor stale trva. Aj postup katastra je v poriadku, lebo konanie prerusil, ale platnost zmluvy nenamietal, mala vsetky nalezitosti. Ja vsak neviem, ze ci dedicia a to bud zakionni alebo zavetny su viazani kupnou zmluvou ktoru uzavrela predavajuca teraz uz porucitelka mojim prostrednictvom. JE TATO ZMLUVA PLATNA A AJ UCINNA ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VANUSKA Pozri príspevok
Este na doplnenie. Pani bola moja dobra znama, kedze jej vlasne deti odmietali pomoc, tak som vlastne suploval ich.V listine o vydedeni dovody uviedla, notar tieto listiny uznal avsak z toho dovodu, ze ich zakonni dedicia neuznali, tak boli ako menejpravdebodomni dedicia odkazani na zalobu. To aj ucinili a spor stale trva. Aj postup katastra je v poriadku, lebo konanie prerusil, ale platnost zmluvy nenamietal, mala vsetky nalezitosti. Ja vsak neviem, ze ci dedicia a to bud zakionni alebo zavetny su viazani kupnou zmluvou ktoru uzavrela predavajuca teraz uz porucitelka mojim prostrednictvom. JE TATO ZMLUVA PLATNA A AJ UCINNA ?
K záverečnej otázke sa ešte vrátim, ale vŕta mi hlavou jedna vec - na základe plnej moci si chcel predať byt tej pani. Zmluva sa podpísala, teda k predaju už malo prísť. Ako potom mohla chcieť tento byt ti odkázať v závete, keď ho už podľa zmluvy nemala vlastniť?

Postup notára bol správny - on uznal platnosť závete, pretože tento napĺňal asi všetky podstatné náležitosti. Ak však dediči oprávnene podali námietku, tak sa konanie prerušuje a čaká sa na výsledok súdu. Ten rozhodne, kto bude teda dedičom a v akom podiele.

Myslím, že aj kataster konal správne, ak pozastavil konanie. Zmluva bola platná, ale práve smrťou majiteľa bytu sa vklad musel zastaviť, lebo mŕtvy človek nemôže previesť nehnuteľnosť. Fakticky v deň smrti tá pani bola ešte vlastníkom bytu, preto ten byt nemôže byť na katastri prevedený, ale bude predmetom dedičského konania. Takže aj keď je zmluva platná, myslím, že nie je vykonanteľná. Kataster asi teraz bude čakať, koho súd určí ako dediča a potom bude chcieť, aby až nový vlastník previedol novou zmluvou nehnuteľnosť. Lebo najprv na základe ddiičského konania zapíše nových vlastníkov do katastra a na základe starej zmluvy, kde je tá pani uvedená ako vlastník, nebude možníé byt previesť (majiteľ na zmluve iný ako majiteľ zapísaný v katastri).

TAkže odpoveď na otázku - zmluva je platná, ale neúčinná. A myslím, že ani jeden z dedičov nebude viazaný touto zmluvou. Je dosť pravdepodobné, že pokiaľ potomkovia preukážu, že nebol dôvod na vydedenie, tak zdedia aj oni určitý podiel na byte a ak to budeš chcieť predať, tak to budeš musieť spolu s nimi, resp. aj ich vyplatiť. V každom prípade si musíš počkať na rozsudok.
0 0
mikačok mikačok

mikačok je offline (nepripojený) mikačok

[FONT=Arial][SIZE=2]
VANUSKA Pozri príspevok

Qui bono - sa pýtali starí rimania.

- Teda takto prve bolo splnom ocnenie na predaj bytu. Druhy krok v jej mene som predal nehnutelnost.
Logické + kde sú peniaze za predaj

Potom neskor spisala pani zavet a listinu o vydedeni.

Nelogické - predať a potom vydediť.

Potom pani nahle zomrela.

Po tomto kupujuci podal navrh na vklad.

Dúfam,že nemáš pomiešané poradie.

Kedze pani uz nezila a vklad nebol za jej zivota, sprava katastra konanie prerusila.Notar ako sudny komisar zavet a vydedenie uznal ako zakonnu listinu.

Logické.

Kedze dedic s tym nesuhlasil tak bol odkazany aby podal zalobu pre vyslovenie neplatnosti zavetu a vydedenia. Pripad este nie je ukonceny.

Logické.

Ja sa teda pytam, ze ci po ukonceni sporu a to ci vnom budem uspesny ja alebo dedic, temto je viazany kupnou zmluvou ktora bola uzavreta za zivota predavajuceho na zaklade platneho splnomocnenia, kedze vklad nebol uskutocneny a predmetnanehnutelnost sa dostala do dedicstva. Ja sa teda pytam je zavetny alebo zakonny dedic viazany touto zmluvou alebo nie.

Predajná zmluva asi nebude záväzná pre nikoho.

Okrem nehnutelnosti tam bol tam aj iny majetok a to auto, obrazy sperky atd.Pokial to nepostacuje rad odpoviem. Zatial vdaka.

Je pravdepodobnejšie (51%),že dediči (v prvej skupine cez súd dostanú minimálne zákonnú časť dedičského podielu ( pri vydedení)).
Kedze jej vlasne deti odmietali pomoc - vydedenie nie je také jednoduché.
Naposledy upravil mikačok : 17.11.08 at 05:53
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Ja som na zaklade plnej moci ten byt aj predal. Kupujuci za byt predavajucej aj riadne zaplatil. Byt bol predany na zaklade plnej moci z IX/2005 v mesiaci X/2005. Pani zavet napisala v I/2006 a zomrela v II/2006. Kedze navrh vkladu do katastra bol zaslany ucastnikiom zmluvy - kupujucim az v mes.IV/2006 a na LV bola stale predavajuca ako majitelka a uz zacalo dedicske konanie navrh nebol povoleny a konanie je prerusene. Byt je predmetom dedicskeho konania, ale k predaju bytu doslo. Ja sa preto pytam a tu nie som v obraze, ze ci su pozostali dedicia viazany touto kupnou zmluvou alebo nie su. Este raz vdaka
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Peniaze boli predavajucej kupujucim vyplatene o com je pisomne potvrdenie. V com nie je logiga ? Pani sa rozhodla svoj byt ktory nepouzivala predat, a potom neskor sa rozhodla spisat zavet a vydedit zakonnych dedicov. V com je problem. Jej slobodna vola. Bola si vedoma ze byt predala, takze tento uz nebol predmetom dedicstva, aspon si to myslela, ale kedze nebola na katastri prevedena zmena tak bola stale jeho majitelkou. Ja som sa prteto pytal ci su dedicia viazani touto zmluvou, alebo nie. Pokial nie co ja si myslim ze su, tak potom je tu neopravnene obohatenie, ktore predstavuje kupnu cenu za byt zaplatenu kupujucim.
0 0
mikačok mikačok

mikačok je offline (nepripojený) mikačok

VANUSKA Pozri príspevok
Ja som na zaklade plnej moci ten byt aj predal. Kupujuci za byt predavajucej aj riadne zaplatil. Byt bol predany na zaklade plnej moci z IX/2005 v mesiaci X/2005. Pani zavet napisala v I/2006 a zomrela v II/2006. Kedze navrh vkladu do katastra bol zaslany ucastnikiom zmluvy - kupujucim az v mes.IV/2006 a na LV bola stale predavajuca ako majitelka a uz zacalo dedicske konanie navrh nebol povoleny a konanie je prerusene. Byt je predmetom dedicskeho konania, ale k predaju bytu doslo. Ja sa preto pytam a tu nie som v obraze, ze ci su pozostali dedicia viazany touto kupnou zmluvou alebo nie su. Este raz vdaka

Ešte raz rimania - ak kupujúci riadne zaplatil predávajúcej - komu dala predávajúca peniaze z predaja :
- deťom (väčšiu časť ) ? - to by si asi kupujúci nárokoval späť (ak nemá zavkladovaný byt) a prečo by vtedy bol/nebol predmetom dedičského konania.

Ani ja nie som úplne v obraze.
(z týchto postupne davaných informácií)
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Komu dala peniaze? Lahsiu otazku nemas? Nieco minula, nieco kupila ... Veviem kam mieris, je podla mna irelevantne co s pniazmi urobila. Je nespochybnitelne ze peniaze prebrala.
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Takze podla teba je zmluva platna, ale neucinna? Moze byt, ale ako sa potom vysporiadat s otazkou, ked predmetom zmluvy bol byt a za tento kupujuci riadne zaplatil. Nedoslo k neopravnenemu obohateniu. Je na mieste otazka, kto bude zodpovedny vratit kupnu cenu? No a dalsia otazka, nepreberaju alebo neprechadza na dedicou povinnost ohladne pasiv porucitela? Co ty na to?
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Chobot Pozri príspevok
K záverečnej otázke sa ešte vrátim, ale vŕta mi hlavou jedna vec - na základe plnej moci si chcel predať byt tej pani. Zmluva sa podpísala, teda k predaju už malo prísť. Ako potom mohla chcieť tento byt ti odkázať v závete, keď ho už podľa zmluvy nemala vlastniť?

Postup notára bol správny - on uznal platnosť závete, pretože tento napĺňal asi všetky podstatné náležitosti. Ak však dediči oprávnene podali námietku, tak sa konanie prerušuje a čaká sa na výsledok súdu. Ten rozhodne, kto bude teda dedičom a v akom podiele.

Myslím, že aj kataster konal správne, ak pozastavil konanie. Zmluva bola platná, ale práve smrťou majiteľa bytu sa vklad musel zastaviť, lebo mŕtvy človek nemôže previesť nehnuteľnosť. Fakticky v deň smrti tá pani bola ešte vlastníkom bytu, preto ten byt nemôže byť na katastri prevedený, ale bude predmetom dedičského konania. Takže aj keď je zmluva platná, myslím, že nie je vykonanteľná. Kataster asi teraz bude čakať, koho súd určí ako dediča a potom bude chcieť, aby až nový vlastník previedol novou zmluvou nehnuteľnosť. Lebo najprv na základe ddiičského konania zapíše nových vlastníkov do katastra a na základe starej zmluvy, kde je tá pani uvedená ako vlastník, nebude možníé byt previesť (majiteľ na zmluve iný ako majiteľ zapísaný v katastri).

TAkže odpoveď na otázku - zmluva je platná, ale neúčinná. A myslím, že ani jeden z dedičov nebude viazaný touto zmluvou. Je dosť pravdepodobné, že pokiaľ potomkovia preukážu, že nebol dôvod na vydedenie, tak zdedia aj oni určitý podiel na byte a ak to budeš chcieť predať, tak to budeš musieť spolu s nimi, resp. aj ich vyplatiť. V každom prípade si musíš počkať na rozsudok.
Apropo mne by v podstate vyhovovalo keby byt ostal mne, ale nie som si isty ze co si napisal je TAK. O co sa opieras?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
VANUSKA Pozri príspevok
Apropo mne by v podstate vyhovovalo keby byt ostal mne, ale nie som si isty ze co si napisal je TAK. O co sa opieras?
To sa ti ani nečudujem. Existuje predávajúci, kupujúci, dedič pri jednej nehnuteľnosti. Dokonca prijatá platba už zrejme bola aj použitá. A ty tu ešte stále točíš nezmysly, a hľadáš, ako už z ničoho urobiť pre seba niečo. Ospravedlňuje ťa len informácia o tom, čo uvádzaš v profile. Je to poľahčujúca okolnosť. Pretože s väčšou právnou zlátaninou som sa ešte nestretla.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
možno sa mýlim, ale mne tu vychádza jeden podstatný problém a to: kupujúci žiada od teba vrátenie peňazí, keďže ty si bol splnomocnený na odpredaj nehnuteľnosti - ostatné tak ako píše chobot - keďže dedičia napadli platnosť závetu - bude sa dediť zo zákona - určite dostaneš nejakú časť majetku, ale rozhodne sa budeš deliť s neopomenuteľnými dedičmi / deti poručiteľa

môj súkromný názor - dobrý právnik by vedel "vyslučkovať" vklad na kataster / najmä pokiaľ sú všetky zmluvy, splnomocnenie ap notársky overené
Naposledy upravil hanelie : 17.11.08 at 07:36
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Neziada. Kupujuci je presvedceny, ze po ukonceni dedicstva, bude byt na neho prepisany, nakolko zmluva mala vsetky nalezitosti.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
prečo chce čakať do ukončenia dedičského konania - mal by pracovať na svojich záujmoch a snažiť sa nehnuteľnosť z dedičského konania vyňať na základe relevantných dôkazov
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Danila Pozri príspevok
To sa ti ani nečudujem. Existuje predávajúci, kupujúci, dedič pri jednej nehnuteľnosti. Dokonca prijatá platba už zrejme bola aj použitá. A ty tu ešte stále točíš nezmysly, a hľadáš, ako už z ničoho urobiť pre seba niečo. Ospravedlňuje ťa len informácia o tom, čo uvádzaš v profile. Je to poľahčujúca okolnosť. Pretože s väčšou právnou zlátaninou som sa ešte nestretla.
Neviem preco by to bola zlatanina. Je to realita. Ale mozno mas pravdu. Takze este raz. Pani XYZ v IX/2005 mna poverila overenou plnou mocou/generalnou/ aby som v jej zastupeni uzavrel kupnu zmluvu na predaj jej nehnutelnosti. Ja som na zaklade tejto plnej moci ako splnomocnenec uzatvoril s kupujucim kupnu/predajnu/ zmluvu. Zmluvna cena bola kupujucim vyplatena a priamo predavAJUCI TO PISOMNE POTVRDIL. V I/2006 pani XYZ spisala zavet a vydedenie/jedna listina/ Na zaklade tejtosom sa ja mal stat univerzalnym dedicom. Pred notarom to zakonni dedicia napadli a boli ako menej pravdepodobni dedicia odkazani, aby podali zalobu co aj ucinili. Spor esre nie je ukonceny. Kupujuci v IV/2006 podal ako ucastik na Spravu katastra navr n avklad nehnutelnosti, ktoru kupil v X/2005. Navrh bol prijaty, ale konanie bolo prerusene. Ja sa len pytam, su dedicia viazani touto zmluvou alebo nie a preco ANO a preco NIE. Co je na tom zlatanina.
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
hanelie Pozri príspevok
prečo chce čakať do ukončenia dedičského konania - mal by pracovať na svojich záujmoch a snažiť sa nehnuteľnosť z dedičského konania vyňať na základe relevantných dôkazov
No to je jeho problem, ja nezastupujem jeho zaujmy, mne by urcite vyhovovalo keby kataster byr napisal na mna ako zavetneho dedica. Aj by sin mu vyoplatil co za byt dal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať