Zavrieť

Porady

DoVP-prihláška a odhláška

usilovná pracovníčka
Prosím o radu, živnostník robí v s.r.o. na dohodu. Robím mu jednu zmluvu na celý rok od 1.1. do 31.12. na jednu činnosť. Teraz keď ich treba nahlasovať a prihlasovať, to znamená, že k 31.12. ich musím odhlásiť zo SP a 1.1. zasa prihlásiť, mám pravdu? A tu budem mať asi problém, lebo týžden pred koncom roka a prvý týždeň v novom roku mávame dovolenku. Má niekto nejaké skúsenosti, čo sa stane, ak sa prihlášky resp. odhlášky nepošlú včas. Mám ešte jednu otázku: v roku 2004 boli dohody taktiež max 300 hod. ročne?
Usporiadat
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Už v roku 2002 sa uzatvárali dohody o vykonaní práce na max. 300 hod. pokiaľ viem...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

dohody su vzdy limitovane a nemyslim si, ze je správne DoVP na celý rok, lebo je to z názvu jasné, ze je to nie opakovana, cize nie trvala cinnost. A ako ukoncit? Ja osobne by som ukoncila k dátumu, kedy zatvárate firmu, ved DoVP moze skoncit skor, odmena bude vyplatena tak, ako je dojednané (urcite odmena za mesiac), cize nebude mat na to vplyv. Podobne v januári prihlasim az po tom, ked prideme do práce a s nástupom buduci den - a odmena zas bude rovnaka - mesačna bez ohladu na pocet odpr.hodin...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Pani na sociálnej poisťovni mi povedala, aby som dohody uzatvorila 31. 12. Spýtala sa ma, či tam budem chodiť každý mesiac nahlasovať a odhlasovať.
0 0
Yvona Yvona

Yvona je offline (nepripojený) Yvona

Dohodu o vykonaní práce nie je možné podľa zákona uzavrieť na celý rok. DoVP sa uzatvára len na konkrétnu prácu (napr. vymaľovanie kancelárskych priestorov) a musí byť ohraničená časovo. Ak niekto spraví dohodu od 1.1. do 31. 12. to znamená, že zamestnanec (to je jedno či je živnostník alebo nie - vždy je to zamestnanec, keď je uzavretá DoVP) bude vykonávať opakované práce. Vtedy treba uzavriet Pracovnú zmluvu - môže byť na skrátený úväzok, ale samozrejme so všetkými odvodmi. Ináč kontrola z Inšpektorátu práce túto DoVP bude klasifikovať ako nezákonne uzatvorenú a vyvodí dôsledky, čo je veľmi nepríjemné.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Blud Yvona. Alebo sem napíš, prosím ťa ten zákon, podľa ktorého DoVP nesmiem uzavrieť na celý rok.
Totiž aj to vymaľovanie kancelárie čo spomínaš, mi môže trvať celý rok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aj u nás je DoVP do 31.12.2005 - na zavolanie podľa potreby . Nahlásili sme na SP a malo by to byť v poriadku .
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

mna tiez varovali, ze nemam davat DoVP ak to ma byt opakovane, pretoze mam dat na to skrateny uvazok. aj na skoleni varovali, ze ked sa cinnost opakuje inspektorat pri kontrole moze vyvodit dosledky, nakolko v takom pripade to ma byt skrateny uvazok. dokonca by vraj DoVP nemala byt na cinnost co je napisana v obchodnom registri firmy, nakolko to je ich hlavna cinnost a na to by mali mat zamestnancov na HPP mozno by stacilo spytat sa na inspektorate a ziadat vyjadrenie.
a k tomu, ze to nema byt na cely rok je priamo umerne obmedzenie max. 300 hod. to je cca 6 hodin tyzdenne keby sa robilo cely rok.

"IX. DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU IX. časť s názvom Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru umožňuje zamestnávateľom zabezpečiť výkon práce iným spôsobom ako pracovnou zmluvou. Tieto dohody sú zamestnávatelia oprávnený uzatvárať výnimočne, ak ide o prácu vymedzenú výsledkom a ak ide o prácu, ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný a nehospodárny. Dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sú dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov a novela nového Zákonníka práce s platnosťou do 31. marca 2007 znovu zavádza inštitút dohody o pracovnej činnosti, avšak v pozmenenej forme - túto dohodu nemožno ďalej uzatvárať na dobu neurčitú. "
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Pre mňa je neúčelné a nehospodárne, keď musím platiť za zamestnanca odvody ;-)
Radšej dam jemu viac a on nech sa sám rozhodne aké odvody sú pre neho zaujímavé.

Priklad: chcem mať do 31.1.2006 vymaľovanú kanceláriu, lebo tam budem silvestrovať s obchodnými partnermi z Japonska.
Podpíšem teda DoVP s človekom, ktorý mi ten kanclík do konca roka vymaľuje. Dohodnem sa, že mu to bude trvať 100 hodín za ktoré po vymaľovaní dostane 10000 Sk. A je mi jedno kedy bude pracovať - či to bude robiť priebežne alebo to vymaľuje celé cez Vianoce.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

ved ja sama ked potrebujem na tyzden zamocnika, co ako mam v registri zamocnictvo (stavebna firma), nebudem ho brat na HPP alebo skrateny uvazok, ked viem, ze bude robit tyzden. ibaze, nie je odporucane mat zmluvu od 1.1. do 31.12. tak ja to robim tak, ze on robi poviem dva dni v mesiaci, tak vzdy ho na dva dni prihlasim, spravim DoVP a potom po dvoch dnoch odhlasim. mne to trva asi 5 minut cely proces, lebo je to vzdy to iste a ked chcu mat na socialnej viac prace, fajn. ja som kryta pred inspektoratom, ze tu bol dva dni. ak ked dva kazdy mesiac a cely rok
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
ale pokial s nim podpises zmluvu na vykonanie tej istej cinnosti opakovane, porusujes zakon...
take krytie stoji za staru belu
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

tak ano, ale ked to mas vzdy na inu cinnost a ine miesto vykonu, tak to vlastne nie je opakovanie zmenis jedno slovo v dohode a mas to uplne iny pripad. nie?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Dobre....v zákone sa píše, že môžem uzatvárať dohody, ak je TPP pre mňa nehosdpodárne. Ale pre mňa je naozaj nehospodárne ak mám zamestnancov na TPP, pričom by museli robiť opakujúcu sa činnosť. Neviem......mne tie zákony nejako nesedia.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Ja si osobne myslím, že každý sám zistí čo je hospodárne a nehospodárne keď začne sám podnikať a platiť ľudí zo svojich peňazí.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

viete mozno ide aj o to, zeked pride kontrola bude ich treba nejako presvedcit, ze by to bolo na TPP nehospodarne. priklad, mam grafika, co sa mi stara o web. je to opakujuca sa cinnost, ale v prvom mesiaci dostane 6000,- a potom dostava po tisicke. ved keby som ho mala a skrateny uvazok, tak by som musela odvody a neviem co este a takto to je sikovnejsie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Mne musia zamestnanci robiť dvanástky a pravidelne aj denné aj nočné. Na skrátený úväzok by to teda nešlo. A keby som ich mala na TPP, neviem z čoho by som platila všetky tie odvody. O.K., niekto by si povedal, na čo potom chce podnikať, ale takých je nás veľa. Chceme pomáhať ľuďom, aby si zarobili nejaké korunky a chceme, aby sa aj nám niečo ušlo. Všade politici prezentujú názor, že chcú pomáhať malým a stredným podnikateľom, ale v skutočnosti nám podkopávajú nohy. Keby tie odvody neboli také veľké, no nezamestnala by som ľudí na TPP? Oháňajú sa tým, že idú znížiť jeden odvod o pár korún, ale zabudli na to, že pred pár mesiacmi zvýšili zdravotnú poistku viac než o 100%. Keď to takto pôjde ďalej, malý podnikatelia sa stratia a budú bývať pod mostom a pásť sa na lúke.........
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Nataša
Prosím o radu, živnostník robí v s.r.o. na dohodu. Robím mu jednu zmluvu na celý rok od 1.1. do 31.12. na jednu činnosť. Teraz keď ich treba nahlasovať a prihlasovať, to znamená, že k 31.12. ich musím odhlásiť zo SP a 1.1. zasa prihlásiť, mám pravdu? A tu budem mať asi problém, lebo týžden pred koncom roka a prvý týždeň v novom roku mávame dovolenku. Má niekto nejaké skúsenosti, čo sa stane, ak sa prihlášky resp. odhlášky nepošlú včas. Mám ešte jednu otázku: v roku 2004 boli dohody taktiež max 300 hod. ročne?
A este k tomuto..
Zivnostnik, (nezavisle od toho ci robi na dohodu, zmluvu ci ako) sa predsa nikam nenahlasuje
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
A prečo by sa nemal nahlasovať? Je to taktiež zamestnanec a platíme za neho odvody so SP. A myslím, že SP nezaujíma, či dohodár je živnostník alebo to má popri inom TPP. Ja som poslala registračný list a nech si tam s ním robia čo chcú, keď to nepotrebujú nech to zahodia. Povinnosť som si splnila.

Dnes mi jedna pani povedala, že môžem uzavrieť dohodu o vykonaní práce na celý rok od 1.1. do 31.12. ale musím v nej rozpísať čo v ktorý mesiac bude dotyčný vykonávať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Nataša
Dnes mi jedna pani povedala, že môžem uzavrieť dohodu o vykonaní práce na celý rok od 1.1. do 31.12. ale musím v nej rozpísať čo v ktorý mesiac bude dotyčný vykonávať.
Môže sa dohoda na celý rok uzatvoriť aj vtedy, ak každý mesiac bude dotyčný vykonávať tú istú prácu?
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
Nemôže vykonávať tú istú prácu, musíš mu tam povymýšlať všakovaké roboty. Aj tak nik nekontroluje, čo vlastne robia. Tí naši /SZČO na dohodu vo vlastnej s.r.o./ ani do práce nechodia.
0 0
zuzla zuzla

zuzla je offline (nepripojený) zuzla

Ako je to s dohodou, ktora trvala v obdobi 8-10/2004, a vyplatena bude v juni 2005.
Kedy prihlasujem?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať