Zavrieť

Porady

PN- ka a výkazy

ta som to ja :-)
Prosim Vás o radu, v tomto roku mame prvy krat PN - ku našho zamestnanca. Sme maly zavod. Je mi jasne ze prvych desat dni platime PN-ku my, ostatne dni Soc. poistovna. Ale ako je to s mesacnym vykazom - odovzdavame normalne tlacivo Mesačný výkaz poistného, alebo tlacivo Mesačný výkaz poistného a dávok NP.
Dakujem za radu
Silvia
Usporiadat
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Pre ricij ...aj všeobecný vym.základ, aj 1,5 násobok aj 3 násobok ...
Pozrime sa komplexne na túto problematiku, hlavne objasnením si pojmov.

Všeobecný /ročný/ vymer.základ je 12-násobok priemernej mesač. mzdy v hospod.SR. V r. 2002 bol priem.zárobok 13 511 Sk a teda všeob.vym. základ
162 132 Sk /12x13 511/, to nás zaujimalo v čase od 1.1. do 30.
6.2004. Priem.zár. v hosp. SR za rok 2003 bol 14 365 a teda všeob. vym. základ /ročný / je 172 380 Sk, s ním budeme pracovať od 1.7. do 31.12.2004.

Od všeob.vym.základu sa odvodzuje

a/ max.vym.základ na účel platenia soc. poistenia /max1,5 resp . 3-násobok/, t.j.
odvody sa vypoč. maximálne z mes. vym.základu 20 267,- / 1,5 x 13511/, resp.40 533 /3x 13511/ v I. polroku 2004, v II. polroku 2004 1,5 resp. 3.nás. z 14 365,-Sk.

b/ maxim.výška denného vymeriavacieho základu na výpočet nemocenských dávok . Tento /denný VZ/ pre I.polrok 2004 bol vo výške 444, 1973 Sk /13511x12=162132/365= 444,1973 /. Pre II. polrok 2004 je 472,2740 Sk/deň / 14365x12=172 380/365=472,2740 /.

c/ osobný a priem. mzdový bod na účely dôchodkového poistenia

d/ najvyššia dávka garančného poistenia.

Možno, že z tohto vysvetlenia si vyberieš odpoveď aj na svoje otázky.
Predpokladám, že pre rok 2005 algoritmus stanovenia všeob.vým.základu sa nezmení, ale zatiaľ by som sa tým nevzrušoval. Pekný deň.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Chcela by som si len ujasnit, ked zamestnanec nastupi na DPN, zamestnavatel hradi prvych 10 dni, a od 11 dna hradi socialna poistovna. Ja vypisem Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku,prilozim jedno potvrdenie od lekara a jedno si nechava zamestnavatel, a moja otazka: kedy mam ist to tlacivo aj to potvrdenie od lekara zaniest do Sp?????
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

nikulik
Chcela by som si len ujasnit, ked zamestnanec nastupi na DPN, zamestnavatel hradi prvych 10 dni, a od 11 dna hradi socialna poistovna. Ja vypisem Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku,prilozim jedno potvrdenie od lekara a jedno si nechava zamestnavatel, a moja otazka: kedy mam ist to tlacivo aj to potvrdenie od lekara zaniest do Sp?????
Tlačivá o PN treba zaniesť alebo poslať do Sociálky po desiatom dni PN a do 03.dňa v mesiaci. Napr.: je PN od 13.7.05 do 22.07.05 - platí firma a po 22.07.05 zaniesť do sociálky najneskôr však do 03.08.2005. Ak to tam do 03.dňa v mesiaci nemajú vyplatia PN-ku až na ďalší mesiac.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

nikulik
Chcela by som si len ujasnit, ked zamestnanec nastupi na DPN, zamestnavatel hradi prvych 10 dni, a od 11 dna hradi socialna poistovna. Ja vypisem Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku,prilozim jedno potvrdenie od lekara a jedno si nechava zamestnavatel, a moja otazka: kedy mam ist to tlacivo aj to potvrdenie od lekara zaniest do Sp?????
Do 3 dní by sa malo
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

dada 1
Do 3 dní by sa malo
Dada do troch dní musí zamestnanec odovzdať PN-ku zamestnávateľovi.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Olgica
Tlačivá o PN treba zaniesť alebo poslať do Sociálky po desiatom dni PN a do 03.dňa v mesiaci. Napr.: je PN od 13.7.05 do 22.07.05 - platí firma a po 22.07.05 zaniesť do sociálky najneskôr však do 03.08.2005. Ak to tam do 03.dňa v mesiaci nemajú vyplatia PN-ku až na ďalší mesiac.
To nie je pravda. Pobočke SP to treba oznámiť do 3 dní po 10.dni trvania DPN zamestnanca a odstúpiť tlačivá (Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku a potvrdenie o DPN diel II)
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Olgica máš akorát pravdu s tým vyplácaním...s tým sa SP neponáhľa...
ale potvrdenia si myslím, že treba odovzdať do 3 dní po 10. dni... - ja to odovzdávam radšej hneď / čiže 11. deň už to SP má/
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

marek32
To nie je pravda. Pobočke SP to treba oznámiť do 3 dní po 10.dni trvania DPN zamestnanca a odstúpiť tlačivá (Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku a potvrdenie o DPN diel II)
Ospravedlňujem sa, zblbla som to : jasné že po 10.dni do troch dní poslať do sociálky.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ako pekne ste sa rozpisali dakujem, ale poviem vam svoje skusenosti so socialnou poistovnou, aspon v poprade, neviem ako to je inde. Zo zaciatku som tomu velmi nerozumela, ale doteraz som nosila do SP potvrdenia hned ako zacala marodka do 3 dni, a vsetko bolo ok, pracovnicky mi to normalne zobrali, este dokonca jedna pracovnicka marodovala od 05.06.2005 do konca mesiaca, potom prerusila marodku, vlastne ukoncila, a vtedy som to tiez tak urobila, ze hned ako zacala tak som toho 06.06.2005 zaniesla do Sp to potvrdenie, vsetko bolo ok, na SP to vzali, povedali ze je to v poriadku, ked ukoncila, tak som zaniesla koniec marodky, no a pracovnicka si po marodke vzala tyzden dovolenky a potom znova sla na marodku, vratila sa do nemocnice, cize od 11.07.2005 uz jej zacala PN, tak som ako stale som to robila nabehla vcera do SP, nenapadlo ma ze to tak nemam robit ked v sp mi to nepovedali, a pracovnicka mi povedala, ze to mam doniest az po 10 dni, ak som si ista ze bude marodovat viac ako 10 dni tak ze im to mozem nechat, no len to si ista nie som, tak som povedala dobre, pridem po 10 dni, takze uz niekedy tu sp len predychavam, jedna povie to, druha to.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Nikulik, a to jej normálne SP preplatila PN o prvého dňa???????????????
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

nie, oni si to nechaju a vyplacaju od 11 dna, v podstate je to jedno kedy sa to zanesie, ona mi sama povedala ze to tam mozem nechat, ale iba ak som si ista ze bude PN viac ako 10 dni.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

No veď preto!! Zle som to pochopila.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať