Zavrieť

Porady

Opäť zálohové faktúry, prosím, poraďte

Máme takýto postup:
1.) Vystavím zálohovú faktúru e-mailom. Keď nám ju zákazník uhradí, zadám ju aj do účtovníctva (programu). Do denníka zapíšem jej účtovanie ako príjem ovplyv. ZD. Hneď vystavím ostrú fa. Do denníka preúčtujem 19% do DPH.
2.) Ak k nám príde zálohová faktúra,po úhrade ju účtujem ako výdavok OVZD a keď príde ostrá fa, preúčtujem DPH.
*Môžem to tak robiť?
*A Ak by mi neprišiel v 2. prípade doklad do konca roka, úhradu preúčtujem ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
Ako by ste to riešili vy?
ďakujem
Naposledy upravil Mickya : 24.05.05 at 08:01
Usporiadat
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

Prosím o radu - účtujem v JU

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 10.1.2006. Potrebujem vystaviť faktúry, v ktorých zúčtujem zálohu. Akým dátumom? V ktorom roku mi pôjde prijatá záloha do základu dane?

Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

S21
Prosím o radu - účtujem v JU

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 10.1.2006. Potrebujem vystaviť faktúry, v ktorých zúčtujem zálohu. Akým dátumom? V ktorom roku mi pôjde prijatá záloha do základu dane?

Ďakujem
Práce boli dodané v r.2005, tak aj prijatá záloha by mala byť v tomto roku v základe dane.
Vyúčt.fa môže byť vystavená ešte s dátumom 30.12.05 (?) ale aj v r. 2006, len dátum dodania bude 30.12.05. Máš nato 15 dní.
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

druhý prípad:

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 12.1.2006. Tu bude len čiastkové zúčtovanie zálohy, nakoľko práce budú pokračovať aj v roku 2006. Do ktorého roku pôjde dph a príjem zo zúčtovanej zálohy?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Dúfam, že som túto tému dobre pochopila.

Máme zálohovú fa, k nej nám prišla ostrá fa, ale len na zúčtovanie (uplatnenie) DPH, tovar nebol dodaný. Môžem tú fa k zúčt. DPH - jej úhradu hneď zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, keďže viem, že tovar nebude dodaný do konca roka?

A v tomto roku keď nám príde fa za dodanie tovaru, tak si ju uhradím cez ID ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte,v r. 2005 sme zaplatili zálohu. Vystavili nám na ňu daňový doklad, kt. som zaúčtovala ako výdavok neovpl. ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH.
V tomto roku nám došla riadna faktúra na vyššiu čiastku a je na nej odpočítaný preddavok z r. 2005. Ako mám teraz zaúčtovať v peň.denníku preddavok z r. 2005? V rámci uzáv.operácií ako výdavok ovpl.ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Poradí niekto?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Nikto sa dnes nenájde?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Najka
Ahojte,v r. 2005 sme zaplatili zálohu. Vystavili nám na ňu daňový doklad, kt. som zaúčtovala ako výdavok neovpl. ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH.
V tomto roku nám došla riadna faktúra na vyššiu čiastku a je na nej odpočítaný preddavok z r. 2005. Ako mám teraz zaúčtovať v peň.denníku preddavok z r. 2005? V rámci uzáv.operácií ako výdavok ovpl.ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH?
Áno zálohu zapíšeš v rámci UUO cez ID do výdavkov OVZ , ale už bez rozpisu , pretože DPH si účtovala v roku 2005 .Čiže len sumu bez DPH .
Naposledy upravil Zita5 : 30.03.06 at 10:07
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaP
Dúfam, že som túto tému dobre pochopila.

Máme zálohovú fa, k nej nám prišla ostrá fa, ale len na zúčtovanie (uplatnenie) DPH, tovar nebol dodaný. Môžem tú fa k zúčt. DPH - jej úhradu hneď zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, keďže viem, že tovar nebude dodaný do konca roka?

A v tomto roku keď nám príde fa za dodanie tovaru, tak si ju uhradím cez ID ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?
Áno ale aj u Teba platí , že DPH zaúčtuješ v roku 2005 .
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Vďaka za odpoveď. No tento preddavok som uviedla v ostatných záväzkoch aj s DPH, takže teraz ho mám len zrušiť a bude to o.k.?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Najka
Vďaka za odpoveď. No tento preddavok som uviedla v ostatných záväzkoch aj s DPH, takže teraz ho mám len zrušiť a bude to o.k.?
Preddavok zo zálohy zaplatenej v roku 2005 neuvádzaš do záväzkov , ale do evidencie pohľadávok a to z dôvodu , lebo v roku 2006 sa preddavok bude ešte zúčtovávať s ostrou fa .Vo výkaze uviesť v cene bez DPH .
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Zita5
Janka viem , že sa tu na porade veľa popísalo o zálohových faktúrach . To ako s nimi naloží a ako ich účtuje , je každého osobný problém . Ak príde zálohová fa o ktorej viem čoho sa týka , kedy bude plnenie uskutočnené a ostatné náležitosti a hlavne byť informovaná o priebehu celej problematiky tak spravím nasledovné :

Prijatá zálohová faktúra - / dôležitá pre mňa ...nie je to poradca atď./ zaevidujem ju do záväzkov / hovorím o JÚ / . Keď príde na rad úhrada a sú peniažky uhradím a na základe bankového výpisu zaúčtujem do VOZD . Po prijatí ostrej faktúry / ktorá je vystavená v deň prijatia mojej platby od dodávateľa/ vysporiadam v peňažnom denníku len DPH , aby mi nenavyšovala príjem ovplyvňujúci ZD , ale ju preúčtujem na DPH - príjem NZD .

Takto isto spracovávam aj vyúčtovaciu fa . Samozrejme , že si píšem poznámky , čoho sa týka a aj ktorá zálohová fa je súčasťou účtovného prípadu .

Samozrejme , že som opatrná hlavne na konci roka , tam rozlišujem zálohové fa .
Toto je môj postup a nepíšem ho preto , aby sa toho niekto pridržiaval , ale len pre informáciu . Kto a ako bude postupovať je jeho rozhodnutie . Som presvedčená o tom , že mojim postupom nič neporušujem , ale samozrejme ešte raz sa opakujem , že beriem zreteľ hlavne prechod december-január .
Zita, prosím Ťa, ako je to na konci roka ? Ide mi konkrétne o takýto prípad:Jedná sa o JÚ.
- V 12/2005 prišla zalohová faktúra. Bola zaplatená v 12/2005. Dátum dodania je 12/2005. Konečná faktúra bola vystavená v 1/2006 - teda do 14 dni od dodania služby. Ako je to s účtovaním v denníku v 12/2005 a v 1/2006 a kedy je nárok na odpočet DPH? Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hupka
Zita, prosím Ťa, ako je to na konci roka ? Ide mi konkrétne o takýto prípad:Jedná sa o JÚ.
- V 12/2005 prišla zalohová faktúra. Bola zaplatená v 12/2005. Dátum dodania je 12/2005. Konečná faktúra bola vystavená v 1/2006 - teda do 14 dni od dodania služby. Ako je to s účtovaním v denníku v 12/2005 a v 1/2006 a kedy je nárok na odpočet DPH? Ďakujem.
Obávam sa, že pojem "konečná faktúra" asi nie je v Tvojom prípade presný, resp. celá otázka nie je presná.

1. Ak máš na mysli, že zálohová faktúra bola uhradená v 12/2005 a na základe teto platby bol vystavený doklad, kde deň dodania je vlastne dňom prijatia platby a dodanie nastalo až v januári, tak potom DPH si nárokuješ v 12/2005 a v roku 2005 je to VNOZ , v roku 2006 1/2006 je to VOZD.
1. Ak sa všetko uskutočnilo v 12/2005, len faktúra bola vystavená v januári a mala si ju do podania DP na DPH za 12/2005 všetko ide do 12/2005, t.j. DPH , aj VOZD.
Naposledy upravil evina : 12.05.06 at 05:12
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať