Zavrieť

Porady

Skleróza multiplex

Ahojte,
chcela by som sa spýtať,či tu je niekto,kto má ochorenie sklerózu multiplex....Suseda v paneláku mala toto ochorenie, v BA na neurologickej klinike som zrazu zistila,že to ochorenie má na tom oddelení asi každý tretí pacient a čo je najhoršie,v tom čase v mojich rokoch alebo dokonca mladší odomňa...Ja osobne mám pred týmto ochorením obrovský rešpekt a dokonca väčší,ako pred rakovinou...Chcela by som vedieť,aký život majú takto chorí, ako sa s tou chorobou vyrovnávali, aký mala u nich postup...
Usporiadat
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Charon Pozri príspevok
Vidíš, je to v rodine. Teta je priamy príbuzný. V genetike AA a AB ak sa stretne vhodná kombinácia génov tak sa prejaví...
V genetike AA a AB nepoznám... a prečo si písal,že si sa s tým stretol na neurológii?? ako pacient?
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
Zatože to nepoznáš, to neznamená, že to nieje. Naštuduj si o aleloch jedného znaku.
A na druhú časť otázky nebudem odpovedať.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Charon Pozri príspevok
Zatože to nepoznáš, to neznamená, že to nieje. Naštuduj si o aleloch jedného znaku.
A na druhú časť otázky nebudem odpovedať.

OK,beriem...prepáč...tá druhá otázka nebola myslená v zlom..
0 0
lucy.vancova lucy.vancova

lucy.vancova je offline (nepripojený) lucy.vancova

pred mesiacom ma hospitalizovali s vraj zápalom očného nervu - čiastočne som oslepla ale po nasadení kortikoidových infúzkach sa všetko vrátilo do normálu...potiaľto by to bolo fajn....

ale po týždni sa mi začalo hmliť a bolieť v druhom oku..a zasa ma hospitalizovali, to už lekári začali spomínať SM...ale vraj kým nemám iné príznaky...no a za posledný týžden sa to začalo, mravenčenie v rukách a nohách, pravým okom stále vidím zahmlene...takže hrozba SM je u mna veľmi reálna....mal niekto podobný priebeh na začiatku choroby ?

bola som aj na MR ale tam zatiaľ nebolo nič vidno, vraj to môže trvať aj 1 - 2 roky kým sa to ukáže....

tiež som sa chcela spýtať ak niekto bral tie kortikoidy, mal nejaké reakcie po vysadení ? ja som včera zažila peklo, tras, bolesti hlavy, vracanie, nemohla som chodiť ako ma boleli kosti po celom tele....neviem či to bola nejaká reakcia alebo další vírus čo na mna sadol...
0 0
lucy.vancova lucy.vancova

lucy.vancova je offline (nepripojený) lucy.vancova

hladám niekoho kto by mi poradil, čo s diagnózou SM...ešte ju nemám na 100percent potvrdenú, ale všetky príznaky tomu zodpovedajú a podľa DR. je to veelmi pravdepodobné, že do 1 - 2 rokov sa mi potvrdí diagnóza.

zatiaľ by som chcela o tej pliage vedieť čo najviac, ako s nou žiť a bojovať.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Je to svinstvo... Má to aj sestra. Existuje nejaký skúšobný vzorok pacientov, ktorí sa môžu zúčastniť na liečbe s nejakým liekom - asi nový. Sestra získala súhlas organizátorov a začína s tým tento mesiac.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Túto tému som už zakladala
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

lucy.vancova Pozri príspevok
pred mesiacom ma hospitalizovali s vraj zápalom očného nervu - čiastočne som oslepla ale po nasadení kortikoidových infúzkach sa všetko vrátilo do normálu...potiaľto by to bolo fajn....

ale po týždni sa mi začalo hmliť a bolieť v druhom oku..a zasa ma hospitalizovali, to už lekári začali spomínať SM...ale vraj kým nemám iné príznaky...no a za posledný týžden sa to začalo, mravenčenie v rukách a nohách, pravým okom stále vidím zahmlene...takže hrozba SM je u mna veľmi reálna....mal niekto podobný priebeh na začiatku choroby ?

bola som aj na MR ale tam zatiaľ nebolo nič vidno, vraj to môže trvať aj 1 - 2 roky kým sa to ukáže....

tiež som sa chcela spýtať ak niekto bral tie kortikoidy, mal nejaké reakcie po vysadení ? ja som včera zažila peklo, tras, bolesti hlavy, vracanie, nemohla som chodiť ako ma boleli kosti po celom tele....neviem či to bola nejaká reakcia alebo další vírus čo na mna sadol...
Lucka,koľko máš rokov,ak sa smiem spýtať?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Charon Pozri príspevok
čo je napísané v Pravde, je pekné. Iba k dedičnosti ... čo stretávam ľudí na neurológii tak 51% z nich majú týmto ochorením postihnuté deti, resp. rodičov. Tento fakt ma desí. Neviem, ši mám "štastie" na týchto ľudí, ale štatistika, minimálne moja ma nepustí.

Zaujíma ma dedičnosť, aby sme zbytočne neplietli poraďákov, vychádza to z tvojich vlastných pozorovaní, alebo je to doložiteľné faktami?
Pretože ani na poslednej prednáške o SM, ktorej som sa zúčastnila, nebola dedičnosť v pravom zmysle spomenutá ako príčina, čiže teória prenosu z rodičov na ďalšie potomstvo. Dá sa vychádzať len z toho, že je zdedená len dispozícia, čiže vnímavosť na SM na ďalších potomkov, môže sa u nich vyskytnúť za predpokladu ak sú u nich prítomné iné vyvolávajúce faktory. T.j. pre predstavu: Chromozóm je v oplodnenej bunke vajíčka a vo všetkých telových bunkách zdvojený, dedičné vlohy sú v týchto chromozómoch uložené lineárne. Numerické a štrukturálne odchýlky a zmeny v chromozóme môžu viesť k ochoreniam. Ale práve pri SM sú predpokladom vzniku biele krvinky - antigény - typizácia. Čiže na základe určitých zdedených imunologických znakov sa môžu biele krvinky zoraďovať do určitých skupín znakov alebo typov t.j. tá typizácia. Čiže u ľudí, u ktorých biele krvinky nesú znaky HLA A3B7 a HDR2 je predpoklad ochorenia na SM 2 - 4 krát vyšší.
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
ludmilla Pozri príspevok
Zaujíma ma dedičnosť, aby sme zbytočne neplietli poraďákov, vychádza to z tvojich vlastných pozorovaní, alebo je to doložiteľné faktami?
.
Aleloy jedného znaku. To znamená (uviedol som to vyššie), že za predpokladu, že v DNA je predispozícia a ... môže vzniknúť ochorenie.
Je to z mojich vlastných pozorovaní. Teória, neurológovia nevravia o dedičnosti v pravom slova zmysle. Ale ... vysoké, pre mňa, pre matematiku nezanedbateľné percento ľudí, ktorí sú hospitalizovaní na neurológii má príbuzných postihnutých týmto ochorením. Čo pre mňa je strašné poznanie.
"Nie, nie je" - "Ako teda vysvetlí lekár, že v pri každej návšteve izby s pacientom, má na 90% iný pacient chorého rodinného príslušníka". Náhoda? Náhody neexistujú.
A neviem, ako nazvať túto skutočnosť. Stačí sa vybrať napr. na Kramáre a spraviť si štatistiku.
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
lucy.vancova
...no a za posledný týžden sa to začalo, mravenčenie v rukách a nohách, pravým okom stále vidím zahmlene...takže hrozba SM je u mna veľmi reálna....mal niekto podobný priebeh na začiatku choroby ?
Možno sa jedná o náhodu. Nepanikár. Ale treba vedieť, že SM začína väčšinou zapálením očného nervu. (Vek 32-34 rokov, žena). Čo nasleduje ďalej je už rôzne a individuálne. Treba sa poradiť s lekárom, dobrým, a zvážiť zahájenie liečby ...
Naposledy upravil Charon : 11.02.09 at 11:18
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Charon Pozri príspevok
Možno sa jedná o náhodu. Nepanikár. Ale treba vedieť, že SM začína väčšinou zapálením očného nervu. (Vek 32-34 rokov, žena). Čo nasleduje ďalej je už rôzne a individuálne. Treba sa poradiť s lekárom, dobrým, a zvážiť zahájenie liečby ...
Ten vek je oveľa nižší...je to už okolo 20-tky až 40-tky...a nie je pravidlo,že to majú len ženy...je to viac menej pol na pol..
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Charon Pozri príspevok
Aleloy jedného znaku. To znamená (uviedol som to vyššie), že za predpokladu, že v DNA je predispozícia a ... môže vzniknúť ochorenie.
Je to z mojich vlastných pozorovaní. Teória, neurológovia nevravia o dedičnosti v pravom slova zmysle. Ale ... vysoké, pre mňa, pre matematiku nezanedbateľné percento ľudí, ktorí sú hospitalizovaní na neurológii má príbuzných postihnutých týmto ochorením. Čo pre mňa je strašné poznanie.
"Nie, nie je" - "Ako teda vysvetlí lekár, že v pri každej návšteve izby s pacientom, má na 90% iný pacient chorého rodinného príslušníka". Náhoda? Náhody neexistujú.
A neviem, ako nazvať túto skutočnosť. Stačí sa vybrať napr. na Kramáre a spraviť si štatistiku.
To, že SM sa v určitých rodinách vyskytuje častejšie sa vie už veľa rokov. Doteraz bolo vyšetrených veľa génov, ktoré sa určitým spôsobom zúčastňujú pri tomto ochorení. Tak či tak v genómovej analýze je jedna veľmi špecifická skupina génov, ktorá má jednoznačné spojenie s SM. Tieto gény sú spojené s MHC komplexom t.j. hlavným histokompatibilným komplexom (HLA), ktorý je zodpovedný za imunologické reakcie.
Ale zatiaľ to ešte stále nepotvrdilo, že ide o dedičné ochorenie. Len preto som sa pýtala, keďže si tam začal s tou genetikou AA AB pretože to je predsa len trošku o niečom inom. Preto tá nejasnosť.
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
syrik Pozri príspevok
Ten vek je oveľa nižší...je to už okolo 20-tky až 40-tky...a nie je pravidlo,že to majú len ženy...je to viac menej pol na pol..
Nie, s týmto nesúhlasím. Ženy majú častejšie toto ochorenie a vek, štatisticky, je okolo 32-34 rokov. Pozrite si články MUDr. L. Procházkovej, resp. iné ... Neberte to ako vyvolanie nejakej hádky, to nie. Toto je tak vážna téma, čo si uvedomuje málokto z nás.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Charon Pozri príspevok
Nie, s týmto nesúhlasím. Ženy majú častejšie toto ochorenie a vek, štatisticky, je okolo 32-34 rokov. Pozrite si články MUDr. L. Procházkovej, resp. iné ... Neberte to ako vyvolanie nejakej hádky, to nie. Toto je tak vážna téma, čo si uvedomuje málokto z nás.

Nie ani ja sa nechcem hádať ale napr:



http://primar.sme.sk/c/4116898/skler...tiplex-sm.html

http://www.obroda.sk/clanok/26016/Sk...x-nikdy-nespi/

http://www.msweb.lu/internet/de/html...4_1070_113.htm

http://www.umm.edu/patiented/article...s_000017_5.htm

http://www.mamashealth.com/Multiple_sclerosis.asp

http://www.changenet.sk/?scrl=956&ap...1&scr_956_Go=4

http://www.ms-diagnose.ch/?rub=102


preto ten súhlas so syrik, ale v podstate o to tu nejde, pretože percentuálne sa vyskytuje v rôznych vekových sk.
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
ludmilla Pozri príspevok
Nie ani ja sa nechcem hádať ale napr:



http://www.obroda.sk/clanok/26016/Sk...x-nikdy-nespi/


preto ten súhlas so syrik, ale v podstate o to tu nejde, pretože percentuálne sa vyskytuje v rôznych vekových sk.
čítaj: Vyskytuje sa častejšie u žien a začína sa v produktívnom veku medzi 20. a 40. rokom života

Ostatné info taktiež nemám vymyslené. Jednak skúsenosť, jednak literatúra. Ak nájdem prepošlem. Ale to nenásobí nedelí, je to vážna diagnóza.
Naposledy upravil Charon : 11.02.09 at 17:33
0 0
lucy.vancova lucy.vancova

lucy.vancova je offline (nepripojený) lucy.vancova

syrik Pozri príspevok
Lucka,koľko máš rokov,ak sa smiem spýtať?
30 rokov ... zapadám presne do štatistiky...medzi 20 a 40 a tiež tesne po pôrode...v oktobri 2008 som rodila...hm náhodička
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

lucy.vancova Pozri príspevok
30 rokov ... zapadám presne do štatistiky...medzi 20 a 40 a tiež tesne po pôrode...v oktobri 2008 som rodila...hm náhodička

A pred pôrodom si nemala problémy? Respektíve pred otehotnením? Pôrod zvykne väčšinou sklerózu multiplex zhoršiť....
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Charon Pozri príspevok
čítaj: Vyskytuje sa častejšie u žien a začína sa v produktívnom veku medzi 20. a 40. rokom života

Ostatné info taktiež nemám vymyslené. Jednak skúsenosť, jednak literatúra. Ak nájdem prepošlem. Ale to nenásobí nedelí, je to vážna diagnóza.
Najskôr napíšeš, že to majú ženy okolo 32-34 rokov, teraz medzi 20-40 rokom...nikto tu nepodceňuje vážnosť tejto témy...preto som ju zadávala...a čo sa týka praxe a skúsenosti,ja som robila tiež na neurológii a boli tam baby a podotýkam aj chalani mladší odomňa s touto diagnózou...a to som vtedy mala 21 rokov !!!!!!!!!!!!!!!!! Nie je podstatné, kedy sa táto choroba objaví, v akom veku,ale to,že sa vôbec objaví....to, že sa dodnes nevie,prečo sa tá choroba spustí a liečba na ňu je tiež v plienkach...
0 0
Charon Charon

Charon je offline (nepripojený) Charon

Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac
syrik Pozri príspevok
Najskôr napíšeš, že to majú ženy okolo 32-34 rokov, teraz medzi 20-40 rokom...
Jáááj Syrik. Toto bolo zle pochopené. Toto je začiatok článku na ktorý smeruje link. Účelom tohto linku bolo, že "Vyskytuje sa častejšie u žien" tak ako som napísal vyššie a bola na to reakcia, "že nie, týka sa to rovnako mužov aj žien" Chcel som tým iba povedať, že ženy sú touto chorobou postihované častejšie ako muži.
Prosím, ja sa nechcem vôbec prieť o nejaké údaje. Ja som iba napísal časť toho čo viem. A žiaľ, viem o tejto diagnóze veľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať