Zavrieť

Porady

Pestovanie ovocných stromov bez chémie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľa krát počujem ľudí ako nechcú používať postreky. Dokonca je to často dôvod, prečo nechcú pestovať ovocné stromy, pretože sa im bez chemických postrekov nedarí a oni striekať nechcú...
Teraz sa na mňa možno odborníci fakt nahnevajú, ale ono sa to naozaj dá!
Je to naozaj možné a pritom môžeme zberať prvotriedne ovocie.
Musíme si ale uvedomiť, že nemôžeme bez chémie úspešne pestovať presne tie odrody, ktoré sú najpredávanejšie v supermarketoch!
Čo sa teda dá pestovať?
Vymenujem postupne jednotlivé druhy a ich možnosti pestovania:

Jablone:
- Mnoho ľudí nevie o tom, že máme k dispozícii celú plejádu odrôd rezistentných voči dvom najhorším hubovým ochoreniam jabloní, (múčnatka a chrastavitosť) ktoré sa preto dajú pestovať bez postrekov. Voči roztočom môžeme nasadiť dravého roztoča a zostáva už len obaľovač, ten ktorého červíčky nám v jabĺčkach vadia. Ak to nechceme robiť vo veľkom, je to v podstate priechodné. Vošky sa dajú postriekať bioinsekticídmi, alebo výluhmi z orechov, Asimin, prípadne iných hmyz odpudzujúcich prípravkov, ak ale nechceme striekať vôbec, tak potom to len prestáť a nanosiť lienky.

Hrušky :
- s rezistentnými odrodami je to trocha horšie, pri hruškách tie nové odrody nič moc teda až na Dicolor. Máme však k dispozícii Ázijské hrušky v našich podmienkach napádané škodcami len veľmi ojedinele.

Horšie je keď prídu méry hruškové. Ak nechceme striekať a máme len niekoľko malých zákrskov, tak sa dajú obrať aj rukami. Dobré je zamedziť na stromček prístup pre mravcov, ktorý práve méry a vošky roznášajú a pestujú a ochraňujú. K tomu pomôže namazať prístupové miesta najčastejšie kmeň lepkavým mazadlom, cez ktoré sa nedostanú...

broskyne a nektarinky :
- povedzme si to otvorene - momentálne v našich podmienkach to bez chémie so stromčekom akejkoľvek odrody ani neskúšajme. Nasledovalo by v najlepšom prípade niekoľkoročné trápenie s nešťastným koncom. Rovno si to ušetrime... Strata času a peňazí! Ak nebudeme striekať proti kučeravosti, tak to proste nemá význam! Múčnatka je najmä na nektarinách fakt nepríjemná, ale povedzme... nie každý rok je kalamitný a dá sa čosi dopestovať aj bez postreku proti múčnatke, no bez postreku proti kučeravosti to proste nejde. Ak nechcete vôbec striekať, tak to ani neskúšajte! Dalo by sa o tom písať viac, ale to len ak by bol niekto fakt tvrdohlavý a chcel by súkromnú radu...

Slivky:
- Máme pomerne dosť nových odrôd v posledných rokoch. Je ich toľko, že aj odborník má problém sa v nich vyznať... Všetky sú viac menej odolné voči Šárke, najznámejšej nevyliečiteľnej metle všetkých Bystrických sliviek.
Mimo to je tu ešte problém s moniliózou, ktorý sa nemusí prejaviť, pokiaľ je záhradka izolovaná ale ak sa prejaví naplno je to katastrofa! Vo väčšine prípadov si príroda pomôže a strom nevyhynie, dá sa mu pomáhať rezom a dôkladným odstraňovaním napadnutých konárikov a ovocia.
Veľmi nepríjemná je piliarka, ktorá kladie vajíčka na kvety pri odkvitaní a spôsobí pri premnožení opad väčšiny ak nie všetkých plodov ešte v štádiu veľkosti hrášku. Existujú prípravky šetrné pre prírodu a včely, ktorými by som sa nebál striekať. Navyše nejaké reziduá nehrozia, pretože tento postrek je zavčasu na jar a do oberačky sa bezpečne zmyje. Tiež nie je nutné striekať každý rok, pretože riziko neúrody je len pri kalamitnom výskyte, kedy sme v minulých rokoch my, alebo náš sused nestriekali.

Čerešne
- Tu mám pre mnohých dobré správy. Boli sme doposiaľ zvyknutý na Vysoké stromiská, kde sa proste pre domácnosť neoplatilo ani všetky čerešne zberať, pretože ich bolo veľa naraz navyše čerešne nie sú jablká, zber je preto náročnejší. Trvanlivosť len deň dva a aj tak boli všetky červivé!
Tak tu mám dobé recepty ako sa tomu vyhnúť!
Vysaďme si čerešne na slaborastúcich podpníkoch, nebudú tak veľké. Vysaďme si také, ktoré majú na jednom strome naštepené aspoň 2 - 3 - 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Vyhneme sa kalamitnej nadúrody v rovnakom čase. Vysaďme si nové odrody, ktoré nečervivejú!
Mimo to mávajú čerešne ešte krátkodobý problém s voškami, ktorý sa dá ale prežiť bez postreku a ostatné nepríjemnosti čerešne v podstate zvládajú samostatne.

Višne
- Donedávna bezproblémovejšie, momentálne veľmi problémové kvôli monilióze. Vysychajú celé konáriky, často dokonca polovica, či aj celý strom. Ak nás to začne postihovať, tak sa jarnému postreku proste nedá vyhnúť... Skôr nepestovať ak nechceme vôbec striekať, prípadne vysadiť strom na polovicu čerešňu, ktorá nie je tak náchylná a na polovicu vičňu, ak úplne odíde, zostane aspoň čerešňa. Pozor na opeľovanie, višne by mali byť radšej dve vedľa seba, ale to platí aj o inom ovocí.. (Ak ale máme na jednom strome dve rôzne odrody, druhý už netreba)

Marhule
- Podobne ako višne, zas tá monilióza... Navyše stará známa "porážka" sužuje pestovanie marhúľ. Neskoré jarné mrazíky v teplých zimách ničia nielen úrodu ale sužujú aj stromy... Treba to skúsiť... Možno budete mať šťastie... Pre opatrnejších - existuje jedna odroda sliviek, ktorá má úplne rovnakú chuť ako marhuľa. Sú to veľké modročierne slivky, ale chuťovo marhule - čo poviete stojí to za úvahu! Je to bezpečnejšie aj pre vyššie polohy!

Vinič
- Nové interšpecifické odrody rozširujú možnosti aj oblasť rozšírenia viniča. Použiteľné sú najmä ako stolové odrody. Treba to skúsiť, netreba sa báť, hoci nemáte možno u vás v pestovaní tradíciu. Terasa pri dome je ideálnym miestom na niekoľko koreňov...

Drobné ovocie - Najväčším problémom bola v minulosti Americká múčnatka egrešov. Tak si zakúpte nové odolné odrody. Stojí to za to! Ostatné drobné ovocie ak nechcete striekať, treba aspoň sledovať, pretože nie je bez parazitov...
Čo ale odporúčam sú menej známe ale zato úplne odolné ovocia ktoré netreba striekať - je to ďalší dôvod pre ich pestovanie!

Asimina triloba - nielenže nepotrebuje žiaden postrek ale dokonca sama produkuje biopesticídy, ktoré sa dajú využiť pri ochrane aj iných oveľa náchylnejších druhov.

Dyospiros - Hurmi Kaki - nenapádajú ju žiadny škodcovia, je to veľmi zdravé ovocie obľúbené najmä v Ázii, potrebuje viac propagácie, pretože je netradičné.

Amelanchier - muchovník - Chutné zdravé bez škodcov

Kiwi - za normálnych okolností bez škodcov, iba ak sa naň dostanú z iných hostiteľských rastlín, najmä ruží strapky, prípadne roztoče, netreba sa toho ale báť!

Moruša a tiež figovník sú vzdialené príbuzné a obe bez škodcov v našich podmienkach.

Jarabiny, oskoruše a mišpule sa dajú tiež pestovať bez postrekov.
Veľkoplodé čučoriedky nemajú najväčší problém s hmyzom, ale s kyslosťou pôdy. Treba dodržať zásady.
Dajte si poradiť a vyberajte si odrody, ktoré vám budú robiť radosť aj s minimom starostlivosti. Ak proste iba kúpite čo je najbližšie dostať a čo najlacnejšie, vráti sa vám to potom na nákladoch za postreky, prípadne na neúrode. S prírodou nie je potrebné bojovať. Postačí ju rešpektovať. Netreba prekážky preskakovať, je to únavné. Niekedy je dlhšia cesta skratkou, keď prekážku obídeme. 0903 258 405
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

BXLmiami Pozri príspevok
Klikla som na biotomal a skoro som si vyradila počítač,maju tam Trojskeho koňa,dajte si pozor.Neodpovedal si mi wabi na tu slivku,je to Melitopoľskij,ako vraví aviator?Máš taku na predaj?
Áno je to tak, s Aviatorom najčastejšie súhlasím. Nejaké budú, hoci fakt sa s nimi zle pracuje, majú veľmi tenké konáriky, ale to je môj problém, nie tvoj.
Mám aj viaceré zaujímavé slivky!
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

NO JA SLIVKY NESTRIEKAM VOBEC A MAM SLIVKY CELU KOLEKCIU Z NEMECKA ALE TOPTASTE JE BOMBA HLAVNE NA PALENKU ....CUKORNATOST JE ASI 32 STUPNOV ALE TOPFIRST JE PRVA.....ALE MORUSE IDEM ROZMNOZOVAT TERAZ TO VYSKUSAM A DAM VEDET AKO TO DOPADLO.
0 0
SachMat SachMat

SachMat je offline (nepripojený) SachMat

Pekny clanok, ale prilis vseobecny. Chystam sa zriadovat zahradu a chcel by som tam zopar jabloni (pestovanych na napnutych drotoch a postupne rodiacich), rad by som aj nizku ceresnu, pripadne aj bezkostkovy stolovy vinic, egrese, ribezle ... No neviem co vybrat aby som nemusel vela postrekovat. V tomto mi clanok absolutne nepomohol. Dozvedel som sa ze nejake vhodne rezistentne odrody sice existuju, no ktore to su uz nie. Tiez som sa nedozvedel ani to, ktore pomaly rastuce podpniky pre ceresne (a ktore odrody na nich nastepene) su v nasich klimatickych podmienkach (u mna Stupava) vhodne. Karino tu vo viacerych svojich prispevkoch tuto medzeru trochu vyplnil ale predsa by som chcel poprosit autora prispevku o konkretnejsie informacie. Ked uz ine nie, tak aspon nieco ohladne jablk a tych ceresni. Zaujimalo by ma ci ma osobnu skusenost s 2-3 odrodami ceresne nastepenej na pomaly rastucom podpniku.
Dakujem.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

no tak podme najprv k jabloniam .JULIA je letna jablon ,ktora sa da pestovat bez chemickej ochrany.Jablcko je kyslosladke ,velke cervene a neotlaca sa .PRIMA -jesenne jablcko ,tiez sa da pestovat bez chemickej ochrany .Medzi tymito dvomi odrodami je este HANA taktiez rezistent a vybornej chuti.TOPAZ, FLORINA , MELODIA su jablcka vhodne na zimne uskladnenie ktore sa daju pestovat tiz bez chemie. K slivkam som uz pisal niekde vyssie marhule tiez a o ceresni napisem asi vecer .....
1 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

SUMMIT chrupka, dozrieva 5. 7. veľmi veľké tmavo červené, srdcovité, chrumkavé, veľmi chutné plody málo citlivá na praskanie , cudzoopelivá, do stredných polôh
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

K tým jabloniam by som ešte pridal jednu letnú, ktorá má tú hlavnú výhodu, že dlhšie vydrží v "nesypkom stave, než väčšina letných odrôd, ktoré sa skladovať naozaj nedajú... Je to jabloň Romus ako hlavná favoritka letných jabĺk, inak by som súhlasil, až na to, že čo sa týka tých neskorojesenných a zimných je ich veľa približne 60 odrôd ktoré sú zaradené medzi rezistenty... Stačí si prelistovať pomológiu... veĎ TáTO RUBRIKA NEDOKážE ISTE SUPLOVAť MNOHOSTRANOVú KNIHU A VšETKO čO SA TU STRUčNE NAPíšE MUSí BYť ZáKONITE VYTRHNUTé Z KONTEXTU A NEúPLNé.
Je to len názor človeka ktorý je síce správny väčšinou ale nie je úplnou pravdou, pretože nikto nie je dokonalý... pravdepodobne budú odrody, ktoré sme ešte neotestovali a pritom fakt stoja za to!
a ešte jedna trocha dlhšie skladovateľná neskoroletná - Delícia - je jedlá pomerne dlhé obdobie.
K tým dôtom. Skúsil by som na tvojom mieste aj tie stĺpovité jablone - píšem o nich podrobnejšie v inej rubrike, ich hlavnou výhodou je, že majú veľmi kvalitný podpníka a teda koreň a pritom primerane zakrslý rast... Nevyžadujú závlahu ako tie na M9 a sú menej náročné aj na hnojenie, nehovoriac, že s ich strihania teda ruka nebolí!

Čo sa týka tej čerešne - mám tú skúsenosť.
Treba si podľa mňa vybrať, buď to slaburastúce viaceré odrody na viacerých stromčekoch, (teda jedna max 2 odrody na jednom) s tým, že treba počítaľ zo slabšou vitalitou a životnosťou a pomalším rastom a tým vlastne aj nižšou úrodou na menšom stromčeku, alebo 3-4 odrody na "normálnom" podpníku, teda bujnejší rast ale skorá úrodnosť (myslím tým nie dve čerešne za uši to fakt nepočítam, myslel som takú úrodnosť z ktorej sa pár ľudí naje) a slušne veľká, pričom nie je problém rezom dosiahnuť, aby koruna nebola príliš veľká. Na takejto potom je možné zapestovať každý z troch či 4 kostrových konárov ako inú odrodu a úrodnosť postačuje.
Dokonca štepím na jeden strom aj kombináciu višňa - čerešňa vo viacerích odrodách.
0 0
SachMat SachMat

SachMat je offline (nepripojený) SachMat

wabi Pozri príspevok
Čo sa týka tej čerešne - mám tú skúsenosť.
Treba si podľa mňa vybrať, buď to slaburastúce viaceré odrody na viacerých stromčekoch, (teda jedna max 2 odrody na jednom) s tým, že treba počítaľ zo slabšou vitalitou a životnosťou a pomalším rastom a tým vlastne aj nižšou úrodou na menšom stromčeku, alebo 3-4 odrody na "normálnom" podpníku, teda bujnejší rast ale skorá úrodnosť (myslím tým nie dve čerešne za uši to fakt nepočítam, myslel som takú úrodnosť z ktorej sa pár ľudí naje) a slušne veľká, pričom nie je problém rezom dosiahnuť, aby koruna nebola príliš veľká. Na takejto potom je možné zapestovať každý z troch či 4 kostrových konárov ako inú odrodu a úrodnosť postačuje.
Dokonca štepím na jeden strom aj kombináciu višňa - čerešňa vo viacerích odrodách.
Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...?
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil . Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
SachMat Pozri príspevok
Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...?
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil . Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
"Fuji" jablka som vlani oberala , priamo zo stromu su bozske , sladucke , stavnate , pestuju ju ich v ovocnych sadoch Latkovce pri Banovciach nad Bebravou . Ale oni maju aj ine druhy jablk a velmi chutnych - mam odskusane , takze si nemysli , že im robim reklamu !
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž jablká sú dobré... mám rád veľa odrôd a keby ste chceli odomňa počuť to naj mal by som problém povedať iba niekoľko odrôd. Na jablkách je dobré práve to, že je k dispozícii celá paleta odrôd, chutí dajú sa jesť celý rok a každé má svoje. Nie je ani tak dôležité ktoré odrody, hlavne že sú chtné, šťavnaté a plné vitamínov. Jablká sú však dosť typické - každá odroda sa dá popdľa plodov identifikovať.
No a k tým čerešniam... V nedeľu som mal takú ochutnávku zo známym. Chutnali sme tohoročné chrupky - bolo tam 6 odrôd. Skúšali sme ktoré sú najlepšie. Všetky boli v podobnom štádiu zrelosti. Napokon sme sa zhodli po ťažkom rozhodovaní, že to vyhrá jedna, ktorá bola síce menej "chrupkavá" ale veľká a lahodná srdcovka. Bola trocha viac odlišná - ostatné sa líšili minimálne a boli všetky naozaj perfektné. Zaujímalo ma ktorá to vyhrala. Nebola to ani Van, ani Kordia ale jednoducho čerešňa, ktorú si domáci pán pred rokmi zaočkoval zo starého stromu, ktorý mal chutné plody - odroda teda neidentifikovaná. Možno krajová a možno aj niektorá zo starších menej rozšírených... Odrôd je veľké množstvo. A dovolím si tvrdiť podľa chuti by mal aj pomológ medzi novými kvalitnými chrupkami problém určiť ktorá je ktorá... Dôležitejšia je chuť než názov... Sme práve uprostred sezóny - tak s chuťou do nich!
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

Takze fuji kiku 8 ako aj ine klony fuji je jablcko sladkej chuti , harmonicke a stavnate dlho vydrzi skladovat aj v obycajnej pivnici ale su ludia ktorym chutia kyselsie jablcka napr. melodia alebo Granny smith ktore e uplne zelene .ale hlavne je fuji nachylna na mucnatku a tak si vyzaduje chemicku ochranu.ale to je len moj skromny nazor kedze mam asi 53 odrod jabloni tak trosku mozem porovnavat ale koncim tak ze je to vec chuti,mne kazdy rok chuti ine jablcko teraz mi zarodi prvy krat odroda Pyros a tu som zohnal v Rakusku...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž sú proste chúlostivejšie odrody, ktoré sa bez postreku v požadovanej kvalite nepodarí za bežných podmienok dopestovať, ale keď to raz niekto chce mať doma... tak to chápem... treba ale skúsiť s pomedzi nových rezistentov ochutnať a možno sa nájde niečo primerane chutné ako kompromis...
0 0
lysa lysa

lysa je offline (nepripojený) lysa

kde by som mohol kupit..biologicke postreky..proti voskam???
DAKUJEM
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

SPINTOR

Výrobca: Dow AgroSciences, Rakúsko
Kategória: INSEKTICÍDY, AKARICÍDY, MOLUSKOCÍDY, BIOCÍDY
Balenie: 6ml, 25ml, 50ml

PRVÝ PRÍRODNY INSEKTICÍD NETOXICKÝ PRE ČLOVEKA A TEPLOKRVNÉ ŽIVOČÍCHY, ŽIADNE REZÍDUÁ V OŠETRENEJ KULTÚRE
• VHODNÝ NA OŠETRENIE OVOCNÝCH SADOV
• SpinTor je prvý prírodný insekticíd, ktorý nevzniká chemickou syntézou, ale je produkovaný činnosťou baktérie Saccha-ropolyspora spinosa, ktorá je bežnou súčasťou pôdneho edafonu
• vzhľadom na unikátny spôsob účinku ničí aj hmyz rezistentný voči bežným skupinám insekticídov (pásavka zemiaková)
• SpinTor má extrémne nízku toxicitu pre teplokrvné organizmy
• SpinTor pôsobí na široké spektrum škodcov, a to ako na larvy, tak aj na dospelce - ničí predovšetkým larvy a dospelce motýľov, dvojkrídlovcov, chrobákov, strapky a pod.
• SpinTor sa ako prírodný insekticíd rozkladá na látky, ktoré sú bežnou súčasťou metabolizmu a nezanecháva teda v ošetrenej kultúre ani v pôde žiadne rezíduá, ktoré by mohli následne obmedzovať konzumáciu ošetrenej kultúry. Je preto vhodný predovšetkým na ošetrenie ovocia a zeleniny
• SpinTor bol vyznamenaný cenou prezidenta USA za vynikajúce vlastnosti produktu šetriace životné prostredie

skus napriklad tymto
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Oveľa jednoduchšie a lacnejšie riešenie (netvrdím že aj účinnejšie ale pri niekoľkých opakovaniach je dostatočne účinné) Výluh z listov Asiminy triloby a orecha. Funguje to. Mám to odskúšané. Orechových listov je všade dosť a k Asimínovým vám pomôžem...
0 0
deniseee deniseee

deniseee je offline (nepripojený) deniseee

Ako spravim ten vyluh z listov orecha??? A kolko tych listov??? Zistila som, ze mi hromadne kapu rastlinky doma, mam na nich take male biele potvory, hlavne pod listami, a rastlinky rychlo odchadzaju.. Niektore rastliny dokonca maju na sebe pavucinky. Potrebujem sa toho zbavit rychlo a dobre, je to uz druhy raz, a prvy raz mi vykapalo vsetko, co som mala doma, tak nechcem aby sa to zopakovalo. A co potom s tym vyluhom (ako dlho luhovat), mam ho nastriekat na rastliny??? Dik za rychlu odpoved (rada by som rychle riesenie, aby som rychlo pomohla svojim rastlinkam)
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž žiadna sranda. Zrejme máš molice aj roztoče
Molice sú biele mušky a roztoče celkom malé pavúčiky. Patria k tým najnepríjemnejším škodcom. Orechový výluh asi nepomôže. Bol by to čistý experiment a keďže nechceš prísť o rastliny tak radšej neexperimentuj!
Ak sa jedná o okrasné rastliny, nebál by som sa ani tej chémie... Je to najistejšie...
Aj tak jeden postrek nepostačí... pretože nezachytí vajíčka a kukly.
Ešte je tu možnosť biologického boja. V Rubáni majú maličlú osičku - skôr pripomína mušku volá sa Moličiar, ten parazituje na moliciach a takto udržuje ich stavy na prijateľnej úrovni, hoci nikdy ich celkom nezlikviduje ale dostane ich na stav, ktorý by rastliny mali prežiť...
Na roztoče je možné zakúpiť zasa dravého roztoča, ktorý je predátorom a živí sa škodlivými roztočami ale tiež úplne roztoče nezlikviduje...
Neviem si ale predstaviť na tej istej rastline aj roztoče aj molice. Majú totiž dôzne nároky. Roztoč má rád napríklad suchý vzduch molice zasa vlhkejší a nemajú radi prievan.
Je toho veľa čo treba vedieť. Alebo potom pestovať rastliny len tie ktoré týto škodcovia nenapádajú, ak ich nechcete ochraňovať tak iná možnosť veľmi nie je.
Napíš ako si sa rozhodla...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

SachMat Pozri príspevok
Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...?
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil . Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
Nasadila som vlani 9 jabloní,ale je fakt,je Fuji Kiku stále niečo potrebuje,treba ju najviac ofukovať,maju ju najradšej mravce,je reaktibilná na slnko,mala doslova spálené listy v tých suchách a horúčavách,v určitom momente som myslela,že je po nej,ale teraz vyzerá krásne,tak dufam,že to zvládne.Co vravíte na Symbivit?Doporučujete k stromkom?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž poškodiť to iste nemôže, len pomôcť. Skúšam to. Zatiaľ na menších podpníkoch. Mám aj kontrólnu vzorku a zatiaľ som v praxi rozdiely v raste nenašiel. Všetkým sa darí dobre pretože ich pestujem "na vzduchovom vankúši" to sú špeciálne zakoreňovače takpovediac vo vzduchu, čo spôsobuje rast vlásočnicových koreňov a perfektnú koreňovú sústavu u podpníkov, neskôr očkovancov. Takto ich aj predávam. Tieto stromčeky sú vlastne týmto pádom krytokorenné, dajú sa sadiť kedykoľvek počas roka a majú perfektnú ujateľnosť aj bez zvláštnej starostlivosti, práve vďaka dobrej koreňovej sústave.
Ale k týmto prípravkom. Mali by vytvoriť podhubie ktoré ako huby v lese sú simbiotmi so stromami a svojím podhubím pomáhajú koreňom stromov v získavaní živín a naopak.
Najznámejším prípadom takejto huby popry dubákoch je laníž - Hľúzovka. Poznám ľudí, ktorý sa s týmto zaoberajú. Ono to napojenie húb na stromy nie je zďaleka tak jednoduché ako sa píše v reklamných materialoch.
V skutočnosti vo veľkej väčšine prípadov sa nepodarí spojiť hubu a strom len tým že sa pridá prípravok do pôdy. Podľa pokusov, ktoré robili na univerzite je potrebné, aby tieto huby boli prítomné formov spór počas klíčenia semanáča a aj tak je šanca len menej ako 50% že sa to podarí a stromček bude s hubou správne kooperovať a vytvoria jeden zložitý ako sibiotický organiznus. Väčšinou sa toto spojenie napriek tomu nepodarí a to je pri kíčení semana. Neskôr hovoríme zrejme o šanci možno 1%. Samozrejme nebolo to odskúšané na konkrétne týchto hubách a preto treba niekoľkoročné pokusy. Ja sám som ich začal robiť a iste niesom jediný.
Neodmietam tieto prípravky naopak dúfam že to bude fajjn. Lan na to aby som povedal, že to funguje ich najprv musím niekoľko rokov skúšať a som trochu skeptický s toho, čo zatiam viem. To je všetko. Budem rád ak to bude skúšať aj niekto iný.
Len berte do úvahy, že to bude mať najlepšie výsledky zrejme pri rastlinách ktoré v takto obohatenom subdtráte budú klíčiť, tada u rezkovancov a presádzaných rastlín bude efekt iste klesať a to až to takej miery, že sa moižno v praxi ani neprejaví... Bolí ma ruka
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Teraz je obdobie dozrievania jabĺk a hrušiek. Ak sa pozriete na miesta kde rastie na plano viacero ovocných stromov, často semenáče bez akejkoľvek opatery a údržby bez strihania a striekania, zistíte že mnohé z nich priniesli bohatú úrodu. Hoci často ich nikto nezbiera. Dokonca ani bezdomovci, možno keby tam tak viseli rovno vo fľaškách vo vypálenej podobe, ale aj to by im to musel asi niekto podať. Veď žobrať je jednoduchšie...
Najmä jablká sú pekné. Hrušky som takto tiež videl. Ale slivky a trnky majú všetky asi šárku - aspoň v oblasti kde sa ja pohybujem. Šárkou netrpí iba mirobalán - také tie menšie guľaté slivy s kyslou šupkou - často žlté, niektoré červené, mávajú niekedy dokonca červené listy a to ešte predtým ako príde jeseň.
Znamená to, že ovocie sa naozaj dá pestovať aj bez postrekov.
0 0
michaella10 michaella10

michaella10 je offline (nepripojený) michaella10

Dobrý den. Objavila som nedavno tieto stranky a velmi ma zaujali. Clovek sa tu vela nauci. Zaujimalo by ma aky mate nazor na to ze pestovanie niektorych rastlin hlavne byliniek pod stromami ma vplyv na vyskyt chorob a skodcov na stromoch. A ci ma niekto s tym skusenost.
A dalej mam otazku pre Wabiho ohladom stromcekov s nastepenymi viacerymi odrodami na jednom podpniku ci ich ma uz nejake taketo hotove na predaj alebo ich chysta len na objednavku a ako dlho to asi trva. Konkretne ma zaujala moznost jablone s tromi odrodami a potom ceresne a visne na jednom strome
Je pravda ze striekanie stromov je praca ktoru fakt nemusim. A to mam prace na zahrade ozaj mooooooooooc rada.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať