Zavrieť

Porady

Pestovanie ovocných stromov bez chémie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľa krát počujem ľudí ako nechcú používať postreky. Dokonca je to často dôvod, prečo nechcú pestovať ovocné stromy, pretože sa im bez chemických postrekov nedarí a oni striekať nechcú...
Teraz sa na mňa možno odborníci fakt nahnevajú, ale ono sa to naozaj dá!
Je to naozaj možné a pritom môžeme zberať prvotriedne ovocie.
Musíme si ale uvedomiť, že nemôžeme bez chémie úspešne pestovať presne tie odrody, ktoré sú najpredávanejšie v supermarketoch!
Čo sa teda dá pestovať?
Vymenujem postupne jednotlivé druhy a ich možnosti pestovania:

Jablone:
- Mnoho ľudí nevie o tom, že máme k dispozícii celú plejádu odrôd rezistentných voči dvom najhorším hubovým ochoreniam jabloní, (múčnatka a chrastavitosť) ktoré sa preto dajú pestovať bez postrekov. Voči roztočom môžeme nasadiť dravého roztoča a zostáva už len obaľovač, ten ktorého červíčky nám v jabĺčkach vadia. Ak to nechceme robiť vo veľkom, je to v podstate priechodné. Vošky sa dajú postriekať bioinsekticídmi, alebo výluhmi z orechov, Asimin, prípadne iných hmyz odpudzujúcich prípravkov, ak ale nechceme striekať vôbec, tak potom to len prestáť a nanosiť lienky.

Hrušky :
- s rezistentnými odrodami je to trocha horšie, pri hruškách tie nové odrody nič moc teda až na Dicolor. Máme však k dispozícii Ázijské hrušky v našich podmienkach napádané škodcami len veľmi ojedinele.

Horšie je keď prídu méry hruškové. Ak nechceme striekať a máme len niekoľko malých zákrskov, tak sa dajú obrať aj rukami. Dobré je zamedziť na stromček prístup pre mravcov, ktorý práve méry a vošky roznášajú a pestujú a ochraňujú. K tomu pomôže namazať prístupové miesta najčastejšie kmeň lepkavým mazadlom, cez ktoré sa nedostanú...

broskyne a nektarinky :
- povedzme si to otvorene - momentálne v našich podmienkach to bez chémie so stromčekom akejkoľvek odrody ani neskúšajme. Nasledovalo by v najlepšom prípade niekoľkoročné trápenie s nešťastným koncom. Rovno si to ušetrime... Strata času a peňazí! Ak nebudeme striekať proti kučeravosti, tak to proste nemá význam! Múčnatka je najmä na nektarinách fakt nepríjemná, ale povedzme... nie každý rok je kalamitný a dá sa čosi dopestovať aj bez postreku proti múčnatke, no bez postreku proti kučeravosti to proste nejde. Ak nechcete vôbec striekať, tak to ani neskúšajte! Dalo by sa o tom písať viac, ale to len ak by bol niekto fakt tvrdohlavý a chcel by súkromnú radu...

Slivky:
- Máme pomerne dosť nových odrôd v posledných rokoch. Je ich toľko, že aj odborník má problém sa v nich vyznať... Všetky sú viac menej odolné voči Šárke, najznámejšej nevyliečiteľnej metle všetkých Bystrických sliviek.
Mimo to je tu ešte problém s moniliózou, ktorý sa nemusí prejaviť, pokiaľ je záhradka izolovaná ale ak sa prejaví naplno je to katastrofa! Vo väčšine prípadov si príroda pomôže a strom nevyhynie, dá sa mu pomáhať rezom a dôkladným odstraňovaním napadnutých konárikov a ovocia.
Veľmi nepríjemná je piliarka, ktorá kladie vajíčka na kvety pri odkvitaní a spôsobí pri premnožení opad väčšiny ak nie všetkých plodov ešte v štádiu veľkosti hrášku. Existujú prípravky šetrné pre prírodu a včely, ktorými by som sa nebál striekať. Navyše nejaké reziduá nehrozia, pretože tento postrek je zavčasu na jar a do oberačky sa bezpečne zmyje. Tiež nie je nutné striekať každý rok, pretože riziko neúrody je len pri kalamitnom výskyte, kedy sme v minulých rokoch my, alebo náš sused nestriekali.

Čerešne
- Tu mám pre mnohých dobré správy. Boli sme doposiaľ zvyknutý na Vysoké stromiská, kde sa proste pre domácnosť neoplatilo ani všetky čerešne zberať, pretože ich bolo veľa naraz navyše čerešne nie sú jablká, zber je preto náročnejší. Trvanlivosť len deň dva a aj tak boli všetky červivé!
Tak tu mám dobé recepty ako sa tomu vyhnúť!
Vysaďme si čerešne na slaborastúcich podpníkoch, nebudú tak veľké. Vysaďme si také, ktoré majú na jednom strome naštepené aspoň 2 - 3 - 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Vyhneme sa kalamitnej nadúrody v rovnakom čase. Vysaďme si nové odrody, ktoré nečervivejú!
Mimo to mávajú čerešne ešte krátkodobý problém s voškami, ktorý sa dá ale prežiť bez postreku a ostatné nepríjemnosti čerešne v podstate zvládajú samostatne.

Višne
- Donedávna bezproblémovejšie, momentálne veľmi problémové kvôli monilióze. Vysychajú celé konáriky, často dokonca polovica, či aj celý strom. Ak nás to začne postihovať, tak sa jarnému postreku proste nedá vyhnúť... Skôr nepestovať ak nechceme vôbec striekať, prípadne vysadiť strom na polovicu čerešňu, ktorá nie je tak náchylná a na polovicu vičňu, ak úplne odíde, zostane aspoň čerešňa. Pozor na opeľovanie, višne by mali byť radšej dve vedľa seba, ale to platí aj o inom ovocí.. (Ak ale máme na jednom strome dve rôzne odrody, druhý už netreba)

Marhule
- Podobne ako višne, zas tá monilióza... Navyše stará známa "porážka" sužuje pestovanie marhúľ. Neskoré jarné mrazíky v teplých zimách ničia nielen úrodu ale sužujú aj stromy... Treba to skúsiť... Možno budete mať šťastie... Pre opatrnejších - existuje jedna odroda sliviek, ktorá má úplne rovnakú chuť ako marhuľa. Sú to veľké modročierne slivky, ale chuťovo marhule - čo poviete stojí to za úvahu! Je to bezpečnejšie aj pre vyššie polohy!

Vinič
- Nové interšpecifické odrody rozširujú možnosti aj oblasť rozšírenia viniča. Použiteľné sú najmä ako stolové odrody. Treba to skúsiť, netreba sa báť, hoci nemáte možno u vás v pestovaní tradíciu. Terasa pri dome je ideálnym miestom na niekoľko koreňov...

Drobné ovocie - Najväčším problémom bola v minulosti Americká múčnatka egrešov. Tak si zakúpte nové odolné odrody. Stojí to za to! Ostatné drobné ovocie ak nechcete striekať, treba aspoň sledovať, pretože nie je bez parazitov...
Čo ale odporúčam sú menej známe ale zato úplne odolné ovocia ktoré netreba striekať - je to ďalší dôvod pre ich pestovanie!

Asimina triloba - nielenže nepotrebuje žiaden postrek ale dokonca sama produkuje biopesticídy, ktoré sa dajú využiť pri ochrane aj iných oveľa náchylnejších druhov.

Dyospiros - Hurmi Kaki - nenapádajú ju žiadny škodcovia, je to veľmi zdravé ovocie obľúbené najmä v Ázii, potrebuje viac propagácie, pretože je netradičné.

Amelanchier - muchovník - Chutné zdravé bez škodcov

Kiwi - za normálnych okolností bez škodcov, iba ak sa naň dostanú z iných hostiteľských rastlín, najmä ruží strapky, prípadne roztoče, netreba sa toho ale báť!

Moruša a tiež figovník sú vzdialené príbuzné a obe bez škodcov v našich podmienkach.

Jarabiny, oskoruše a mišpule sa dajú tiež pestovať bez postrekov.
Veľkoplodé čučoriedky nemajú najväčší problém s hmyzom, ale s kyslosťou pôdy. Treba dodržať zásady.
Dajte si poradiť a vyberajte si odrody, ktoré vám budú robiť radosť aj s minimom starostlivosti. Ak proste iba kúpite čo je najbližšie dostať a čo najlacnejšie, vráti sa vám to potom na nákladoch za postreky, prípadne na neúrode. S prírodou nie je potrebné bojovať. Postačí ju rešpektovať. Netreba prekážky preskakovať, je to únavné. Niekedy je dlhšia cesta skratkou, keď prekážku obídeme. 0903 258 405
Usporiadat
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
wabi Pozri príspevok
Je to zaujímavé. V celom veľkom 28a skleníku nebolo vôbec potrebné používať žiadne postreky, herbicídy a insekticídy. V skleníku sa síce vyskytovali klasický škodcovia - vošky, molice, roztoče, ale len v malej miere. Vysvetľujem si to obrovským množstvom hmyzích predátorov, najrôznejších ôs, osičiek, kutiliek, dokonca aj takých, ktoré som nikdy predtým ani nevidel. Skleník si vytvoril vlastnú mikroklímu a bol polievaný podmokom vodou z neďalekého jazierka. Dokonca v ňom na jeseň žili aj žaby a mloky.
No vidíš, pestuješ permakultúrne ani o tom nevieš. To je to čo píšem ja alebo napríklad aj valcs, ide to len treba chcieť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Permakulturisti uvažujete niekto o kúpe lacnejšieho vyrúbaného lesa a prerobiť ho na jdlý les?
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

wabi Pozri príspevok
Permakulturisti uvažujete niekto o kúpe lacnejšieho vyrúbaného lesa a prerobiť ho na jdlý les?
Prečo? Je nebodaj nejaký lacno na predaj?
0 0
markob markob

markob je offline (nepripojený) markob

Dobrý den neviete mi poradisť vhodné odrody hrušiek do záhrady? Sú samoopelivé alebo cudzoopelivé? neviem to nájsť ďakujem.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž hrušky nie sú až tak náročné na opelenie, budú ti rodiť aj keď budeš mať len jednu odrodu, pretože niekde v blízkosti aj tak nejaká hruška je a včeličky to opelia, ale u každého druhu i odrody je výhoda mať vedľa seba 2 rôzne odrody, zvyšuje úrodu, veľkosť plodov, je to prirodzené. Práve pri hruškách sa ale kvôli tomu netráp.
0 0
Juraj Vargic Juraj Vargic

Juraj Vargic je offline (nepripojený) Juraj Vargic

wabi: je ešte aj teraz vhodný čas na postrek s lúhom z orechových listov a listov asimíny? Na čo všetko je vhodný tento postrek? Skúšal som to celkom bez striekania, ale na dvoch jabloniach mi listy najprv sflakatejú prípadne sa krútia a vyschnú. Viete mi poslat listy z asimíny?

Ďakujem .. Juraj
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Plánujem kúpiť zopár koreňov viniča, ktoré by mali byť rezistentné. Niekolko som ich už nakúpil cez záhradníctvo Limbach, ale chcelo by to ešte doplniý sortiment. Spomínala sa tu firma EUplant, vie niekto niečo bližšie?
0 0
michaella10 michaella10

michaella10 je offline (nepripojený) michaella10

tiez by ma zaujimalo kde sa daju okrem Limbachu kupit nove rezistentne odrody stepeneho vinica.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

25 rôznych interšpecifických rezistentných stolových odrôd z toho 3 bezjadierkové sa dajú kúpiť na tomto čísle: 0905 336 405
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Juraj Vargic Pozri príspevok
wabi: je ešte aj teraz vhodný čas na postrek s lúhom z orechových listov a listov asimíny? Na čo všetko je vhodný tento postrek? Skúšal som to celkom bez striekania, ale na dvoch jabloniach mi listy najprv sflakatejú prípadne sa krútia a vyschnú. Viete mi poslat listy z asimíny?

Ďakujem .. Juraj
Ospravedlňujem sa že s krížikom po funuse ale jar sa blíži! Buďme optimisti.
Je fakt, že minulý rok v máji som bol v mieste svojho bydliska iba 5 dní z tohoto mesiaca. Teraz je po sezónach a je viac času.
Čo sa týka tých výluhov, tak proti voškám to funguje.
Listy z Asiminy som sušil iba keď som ich strihal a to je zriedka, keďže normálne sa nestrihajú. Rád by som sa dostal do toho štádia že ich budem mať ako tých orechových ale to sa tak rýchlo žiaľ nestane.
Počul som že je to placebo a že vošky si mislia že ich striekame chémiou a preventívne skapú aj keď ich budeme striekať čistou vodou.
Tu by som chcel povedať že pomáha aj zamedzenie prístupu mravcov, ktorý vošky pasú, chránia a rozširujú.
Proti múčnatke však tieto postreky asi moc fungovať nebudú...
Pomôže ak odroda je odolnejšia...
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

vyskusane a oswecene.Nechtik lekarsky vysadime pod jablone a motylik obalovaca si nesadne na jablon a nebudu cervive jablcka a ani vosky nebuu na jabloniach
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Čosi podobné som pred rokmi počul o oranžovožltej smradlavej letničke karafii a nefunfovalo to keď som to vyskúšal.
Pri nechtíku som to neskúšal. Nechtík nie je odolný voči múčnatke naopak je jej častým nositelom, táto múčnatka vie preskošiť aj na jabloň...
Ak však máme väčšie stromy nie iba malé zákrsky pri zemi tak si neviem dosť dobre predstaviť, že by to mohlo až tak účinkovať na škodcov.
Skús popísať presne ako máš veľké stromy a ako si to testoval? Či iné jablone v kontrolnej skupine bez nechtíka v podraste trpeli obalovačom a voškami v tom istom čase a len tie s podrastom nechtíka nie, alebo si to len vyskúšal pri jednom dvoch stromoch a nezahliadol si vošky a nemal si červivé jablká a na základe toho urobil tento záíver a zovšeobecnil svoje pozorovanie.
Akú si mal na tých stromoch úrodu v danom roku v porovnaní s inými rokmi? Ako sú vysoké?
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

[QUOTE=karino;SLIVKY-momentalne testujem toptaste ma cukornatost 31 stupnov "palenkova" ale je velmi chutna a slaaducka,potom mam tieto novinky TOPFIRST,TOPSTAR,PLUMTASTIC,TOPKINGPLUS no a tu pouzivam proti cervivosti biele lepove dosky ktore vyvesam na strom tesne pred kvitnutim a tak vychtyam podstatnu cast piliarky slivkovej malej musky s dlhymi nozickami[/QUOTE]

ďakujem za tip, biele lepové doštičky sú užb na strome. zatiaľ sa nič moc neprilepilo, no uvidíme. Slivky mi každoročne opadnú, keď sú malé ako hrášok, a takmer každá má dierku od piliarky.
0 0
Fanny62 Fanny62

Fanny62 je offline (nepripojený) Fanny62

Som úplný začiatočník v pestovaní stromkov. Mám mladú slivočku (druhý rok), už minulý rok som bojovala s mravcami. No teraz sa mi to zdá ešte horšie, všetky lístky čo rastú sú poskrúcané a plné vošiek. Samozrejme aj mravcov všade plno. Prosím poraďte čo mám robiť.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Buď chemický postrek proti voškám alebo nasadiť lienky. Na kmeň lepové pásy, prípadne aj fľaštičku s hustým sirupom (proti mravcom).
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dať vymacerovať žihľavu,nariediť 1:10 a trošku saponátu a pekne sa postaviť k slivke a kompletne ju poumývať a popostrekovať.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

V prvom rade vykynožiť mravcov.....
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja na mravce tento rok mam kriedu-natieram nou kmene stromkov vzdy,ked na to naprsi.ci zaucinkuje,uvidime.

kde sa daju zohnat tie lepove dosticky na piliarku?tento rok sme to uz asi premeskali ale aspon o rok...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Milas265 Pozri príspevok
V prvom rade vykynožiť mravcov.....
Najprv vykynožiť mravcov,potom včely,nakoniec sa vykynožíme sami a konečne si príroda trochu oddýchne.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

osky Pozri príspevok
kde sa daju zohnat tie lepove dosticky na piliarku?tento rok sme to uz asi premeskali ale aspon o rok...
lepove biele dostičky dostať bežne v záhradníckych potrebách. Práve dnes som na ne pozerala, mám ich zavesené na strome slivky. Ale nejako sa mi to nezdá, je na nich popriliepaný všelijaký hmyz, ale na piliarky nevyzerá ani jeden. No, uvidíme...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať