Zavrieť

Porady

Auto - kniha jázd

ťažko pracujúca účtovníčka
Majitelia - konatelia s.r.o. jazdia na autách, ktoré máme v majetku firmy.
Samozrejme oni nerobia žiadnu knihu jázd, len mi dávajú bločky z nákupu PHM.
Nákup PHM účtujem 501.AAA /211
343.019 / 211
Za celý mesiac si sčítam sumu, ktorú mám na 501.AAA za každé auto zvlášť a podľa toho robím jazdy - rozpisujem kilometre podľa spotreby uvedenej v TP.

Ako to robíte vy ?
Naposledy upravil Yvvetta : 02.07.04 at 13:51
Usporiadat
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Je to zlý postup, lebo to má byť práve naopak ale to veľmi dobre vieš. Inak to nejde ani u nás. Robím to presne tak isto ako ty.
Ale nemôžeš spočítať PHM za celý mesiac, lebo ti nemôžu sedieť jazdy, a pozor kde tankuje, aby sa ti nestalo že napíšeš cestu v daný deň do Prahy a on tankoval v Košiciach. Ja napíšem každý
doklad do knihy jázd a podľa toho rozpíšem jazdu. Sumár za celý
mesiac ti daňováci neuznajú, je to veľi priehľadné.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : Vierku

Takže ako by sa správne mali účtovať PHM v PÚ ?
A čo mi uznajú daňováci ? Ako mám správne ku nakúpeným PHM účtovať kilometre ? Môžeš mi to rozpísať ?

V JÚ to robím tak, že nákup PHM účtujem ako výdavok neovpl. základ dane. Robím kniku jázd. Na konci roka podľa odjazdených kilometrov a spotreby podľa TP a priem.ceny za PHM za celý rok, zaúčtujem výdavok za používanie firemného auta ako prevádz. réžiu - výdavok ovpl. základ dane.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Musíš sa držať skutočne nabehaných kilometrov a nie fiktívne vymyslených jázd. Donúť ich robiť knihu jázd.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Takze to mozem urobit tak, ze nakup PHM si dam na 501AE (ako nedanovy naklad). Podla knihy jazd a priemernej ceny benzinu si kazdy mesiac vypocitam skutocnu vysku prostriedkov, ktore mozem dan ako nadovy naklad.
A ako zistim priemernu cenu benzinu za mesiac????
Dakujem
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

priemerné ceny benzínu nájdete tu : http://www.slovnaft.sk/ resp. vypočítate podľa skutočných cien
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

mili poradcovia, vsetci uctujete PHM na 501 ako nedanovy naklad, a do nakladov ho zahrnate podla skutocne najazdenych km, a zvysok vykazujete ako nadspotrebu - danovo neuznanu?

a este by som sa chcela opytat, ci mate niekto skusenosti s kontrolou danoveho uradu prave na tuto oblast, ja som uz mala par kontrol, ale tie sa opytali, ci vedieme knihy jazd, len tak si ich prelistovali, ale mam pocit, ze nic nekontrolovali (myslim tym napr. spravnost mnozstva PHM, odsuhlasenie stavu km na tachometri, neviem co a ci sa take veci kontroluju)
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Myslím, že si to zbytočne komplikujete s PHM. Veď počas roka účtujem PHM do nákladov a na konci roka prepočítam ubehnuté km, nákup PHM - cena, množstvo, priem. spotreba. To čo mi vyjde ako nadspotreba to odúčtujem ako nedňové náklady 501 AU. Knihu jázd je potrebné robiť. Súhlasím, že by sa mali zaznamenávať len skutočne ubehnuté km, ale všetci dobre vieme, že to každý chce presne opačne. Najideálnejšie je, ak je na to nejaký program, ktorý mi na konci roka vyčísli zostatok benzínu v nádrži a tento zostatok potom prepočítam cenou benzínou a preúčtujem ako nedaň. náklady. Či to prepočítam priem. cenou alebo poslednou nákupnou cenou myslím že nie je až taká hrozná chyba.

pre Luckasari: pri daňovej kontrole mi kontrolovali zaplatenú cestnú daň a knihu jázd a veľký techn. preukaz. Pozreli si nákup PHM v SK za celý rok a to bolo všetko. Nikto odomňa nechcel žiadne prepočty nadspotreby, tachometer a pod. Všetky náklady na PHM boli uznané. Pokiaľ viem, tak zostatok nafty v nádržiach kontrolujú prepravným spoločnostiam, ktoré vlastnia nákladné autá. Tam chceli zostatok na konci roka. Dokonca námatkovo kontrolovali nákup nafty u predajcu PHM (vystavené faktúry). Daňovováci pritom prišli kontrolovať NO za december 2003.
Naposledy upravil Zuzka : 14.07.04 at 20:46
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Nemáte niekto skúsenosti ako to je, keď má šéf firemné vozidlo k dispozícií 24 hod. Všetky cesty samozrejme rozpisuje ako služobné. Neviem či mi to daňováci uznajú. Vraj to automaticky berú tak, že používa auto aj na súkromné účely, potom by sa mu mal zdaňovať príjem z týchto pôžitkov podľa § 5 ods. 3 zo sumy 1% zo vstupnej ceny vozidla.

Prosím o radu ako to robíte vy?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

čau Anka je to tak, ak má zmluvne čo i len dovolené používať fir.auto aj na súkromné účely bez ohľadu na to či vykazuje súkromné km alebo nie, musíš mu vo výplate zdaňovať to 1%
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A čo v prípade, ak šéf nechce, aby sa mu to 1% zdaňovalo a tvrdí, že používa auto len na služobné účely? A tankuje aj cez víkendy, sviatky, v noci.... :-( V zmluve nie je nikde spomenuté používanie vozidla. Ani na služobné ani na súkromné účely.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ak v zmluve je uvedené, že konateľ, spoločník, riaditeľ nebude používať auto pre súkromné účely, ale bude tam formulka, že auto bude vždy parkovať pred sídlom firmy, tak si myslím, že žiadna daňová kontrola nemôže napadnúť knihu jázd, prípadne nezdanenie 1% z OC auta. Podľa mňa nemôžu automaticky, bez vecných dôkazov na základe bežnej praxe (že všetky auta písané na firmy sa využívajú aj súkromne) napadnúť takto vedené účtovníctvo, prípadne daňový náklad. Ak je v knihe jázd rozpis ciest iba na služobné účely, stav tachometra je ťažké v čase kontroly už porovnať.

Pozor na zápis o stave tachometra pri servise, opravách, STK, garančných prehliadkach - ak to servis uvádza na zákazkových listoch = vtedy by stav tachometra mal v knih jázd v danom čase byť porovnateľný so stavom v zákazkovom liste!
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

anka1
Nemáte niekto skúsenosti ako to je, keď má šéf firemné vozidlo k dispozícií 24 hod. Všetky cesty samozrejme rozpisuje ako služobné. Neviem či mi to daňováci uznajú. Vraj to automaticky berú tak, že používa auto aj na súkromné účely, potom by sa mu mal zdaňovať príjem z týchto pôžitkov podľa § 5 ods. 3 zo sumy 1% zo vstupnej ceny vozidla.

Prosím o radu ako to robíte vy?
Ale keď si ich pekne rozpisuje ako služobné cesty, tak to podľa mňa bude OK. Veď ako ti už kto dokáže, že či to auto má šéf k dispozícii 24 hod. a aj ho používa súkromne. Môžem ti len závidieť, že si tvoj šéf dá tu námahu a vypisuje si knihu jázd. To u mojich nehrozí...
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A nevadí, ak bloček na tankovanie je napr. zo dňa 24.12? alebo tankovanie v nedeľu, či tankovanie počas iných štátnych sviatkov? Ako mu mám vtedy písať cesty?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Veď aj zamestnanec môže ísť pracovať aj vo sviatok, v nedeľu a pod. Tak šéf môže určite pracovať v tieto dni tiež. A cesty nejaké by v tej súvislosti tiež mohli byť, napr. nákup, alebo len hľadanie nejakého tovaru, alebo materiálu v takých obchodoch, ktoré majú otvorené aj vo sviatok. (Asi je to ľahko povedať tu v Bratislave, ale asi všade to také jednoduché nie je?!).
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ďakujem všetkým za príspevky
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

daniela1109
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.
(načerpané PHM : spotreba podľa TP) x 100 = dostanem koľko km by mal prejsť a podľa toho mu vyberám trasy. Mám aj takú šikovnú tabuľku na vzdialenosť miest, ale neviem či to budem vedieť prilepiť , tak ak chceš, pošli SS mail a pošlem Ti to.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Je to moc veľké, neprešlo to, takže to neprilepím...
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

daniela1109
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.
http://www.skoda-auto.com/importer/T...=NoModifyGuest toto som našla niekde na porade
0 0
veronix veronix

veronix je offline (nepripojený) veronix

A prosím Vás, čo všetko si musí viesť podnikateľ, ktorý nemá auto napísané na firmu, ale bude ho dávať do nákladov prostredníctvom cesťákov? Máte niekto nejaký cestovný príkaz aj so vzorcom? A čo všetko k tomu potrebuje?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať