Zavrieť

Porady

Záloha na dodanie tovaru do EU

Ahojte !

Na základe objednávky na výrobu zariadenia (formy)od zahraničného odberateľa (EU), sme od odberateľa prijali zálohovú platbu na dodanie foriem, ktoré budú odberatelovi dodané až po ukončení výroby (2 - 3 roky budu u nás na týchto, vyrábané výrobky pre tohto odberateľa). Ako mám zaúčtovať prijatú platbu? (324) Aké povinnosti pre mňa vyplývajú z pohľadu DPH? Z hľadiska DPH podľa § 19 ods. 4 a ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. vznika daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Prijali sme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu a vtedy daňová povinnosť nevznika. Ako preukážem oslobodenie od daňe § 43 ods. 5, keď tovar bude prepravený do zahraničia až o 2 - 3 roky.
Ďakujem. Rudino
Usporiadat
Patrícia39 Patrícia39

Patrícia39 je offline (nepripojený) Patrícia39

rada si písmenkujem.
Faktura je presne v znení :
Fakturujeme Vám nenávratný storno poplatok nasledovne:

1x 25.210,08 Sk
DPH 19% 4.789,92 Sk
spolu k úhrade 30.000 Sk

nie som si istá či ešte niečo od nich príde .......??
Myslím si že na základe tejto faktury pokladajú vec za uzavretú.
Naposledy upravil Patrícia39 : 03.06.05 at 07:58
0 0
Rudino Rudino

Rudino je offline (nepripojený) Rudino

slnko
Tak ako píše Danielam, § 19 ods.4 hovorí "ak je platba prijatá pred dodaním tovaru vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby". Nepíše sa tam, že by to platilo iba pri dodaní v tuzemsku, takže platí to aj pri dodaní do EU.
Čiže musí sa vystaviť faktúra (do EU bude bez DPH) a nevchádza do DP ani do súhrnného výkazu. Do DP vchádza až keď sa dodanie tovaru do EU uskutočnilo a až vtedy aj do súhrnného výkazu.
To Rudino: Preto sa musia vystaviť 2 faktúry.
Ako potom zaúčtujem dve faktury?

preddavok 221/324
1. faktúra 311/601
úhrada 324/311
ako potom zaúčtovať druhú faktúru?
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

Mám podobný problém, prišla nám v záloha z EU a tovar bude dodaný pravdepobobne v 11. mesiaci. Ak to správne chápem na prijatú platbu vystavím FA bez DPH a neuvediem ju do DP a ani FA neuctujem. Keď dodáme tovar vystavím druhú faktúru bez DPH, ktorú uvediem do r. 7 DP a následne potom do súhrnného výkazu. Prosím vyjadrite sa k tejto mojej otazke. Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať