Zavrieť

Porady

Prepočet cudzej meny po 1.1.2009

Prosím o radu, ako rozumiete prepočtu cudzej meny po 1.1.2009
Ak podľa nového od 1.1.2009 sa: platba pri dodaní tovaru,dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta na účely základu dane na eurá referenčným kurzom určeným a vyhláseným Europskou centrálnou bankou a NBS v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.?
To teda znamená napr.: deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru do členského štátu je 5.1.2009 a ja musím použiť kurz 4.1.2009. A tento kurz 4.1.. použijem aj pre záznamy v účtovníctve, aj pre záznamy v agenge DPH?
Ďakujem
Usporiadat
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
posúvam....... aj mňa by to zaujímalo. Ako ste si s tým poradili?
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

nenašiel sa nik, kto by poradil? ja mám veľa bločkov zo zahranicia, diaľnične známky, parkovné, v mene HRK, učtovala som to podľa dátumu na bločku, nie " predchadzajúci deň".
Mam to správne?
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
podľa mňa by sa to malo preúčtovávať kurzom z "dňa predchádzajúceho dňu zdaniteľného plnenia"
- keďže oceňovať by si mala v deň dodania (zdaniteľného plnenia), ale keďže ECB vydáva kurzový lístok na daný deň až v popoludní, tak sa oceňuje kurzom ECB deň pred dňom zdaniteľného plnenia - čiže by si napr. mala blok z 26.5.09 v CZK tak do pokladnice ho prerátavaš kurzom ECB z 25.5.09
(môj skromný názor)
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

szokeeva Pozri príspevok
Vaše starosti sú aj mojimi starosťami dúfam,že nás niekto
usmerní,ja mám na Vás ešte otázočku:
Ako zistím kurz na prepočet USD na EURO - došlá i vyšlá faktúra
je vystavená v USD - ja som našla iba kurz 1€/1,23 USD opak si mám vypočítať sama??
..zákon č.431/2002Z.z.o účtovníctve v znení ....v §24 ods.2 ustanovuje,že majetok a záväzky vyjadrené v USD sa prepočítajú na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným ECB...v deň uskutočnenia účt.prípadu...
Ako je to s tým prepočtom?????????????
Prosím pekne poraďte.
V zákone o účtovníctve v § 24odst.2a) je jasne napísané, že majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene sa prepočitávajú kurzom ECB ,, v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu"...
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Soňula Pozri príspevok
nenašiel sa nik, kto by poradil? ja mám veľa bločkov zo zahranicia, diaľnične známky, parkovné, v mene HRK, učtovala som to podľa dátumu na bločku, nie " predchadzajúci deň".
Mam to správne?

Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Soňula Pozri príspevok
Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.
Od 1.1.2009 musíš použiť kurz z predchádzajúceho dňa.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Soňula Pozri príspevok
Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.
treba rozlišovať kurzy:

a) na účely DPH - tam sa používa podľa § 26 zákona o DPH kurz ECB predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti (§19)

b) na účely účtovníctva - tam sa používa podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2 postupov účtovania)

Nemusí vždy platiť pravidlo že deň vzniku daňovej povinnosti sa rovná dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Ak takáto skutočnosť nastane (napr. pri dovoze tovaru z inej krajiny EU od platieľa) na účely DPH prepočítate základ dane podľa písm. a) a na účely účtovníctva prepočítate do účtovníctva podľa písm. b)
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Ahojte, potrebujem prepočítať USD na EURÁ kurz ECB 5.6.2009 1,4177 usd /1 euro a tak som sa domotala, že neviem či násobiť či deliť napr. 10000 USD na eurá ? Keď sme mali SK kurz NBS tak som násobila cudziu menu . A ešte 70000,- CZK kurz 27,003 bude ako správne prepočítané na eurá ? Čím viac príspevkov čítam tým viac sa motám, myslím deliť ale už nie som si istá. Ďakujem,
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Džudi Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem prepočítať USD na EURÁ kurz ECB 5.6.2009 1,4177 usd /1 euro a tak som sa domotala, že neviem či násobiť či deliť napr. 10000 USD na eurá ? Keď sme mali SK kurz NBS tak som násobila cudziu menu . A ešte 70000,- CZK kurz 27,003 bude ako správne prepočítané na eurá ? Čím viac príspevkov čítam tým viac sa motám, myslím deliť ale už nie som si istá. Ďakujem,
10000 USD : 1,4177 = 7053,678 EUR
70000 CZK : 27,003 = 2592,304 EUR
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať