Zavrieť

Porady

zemiaky,a fantasticke jedla z nich

vsetko ma boli :)
Moja slabost su zemiaky..mozem ich rano, na obed, vecer..jednoducho stale..
..niekolko recepty ktore som vymyslela ja alebo moja maminka vam tu ponukam:

ide o recepty ktore su o dva prispevky nizsie
a to:
zemiaky cele
zemiaky polene
zemiaky v alobale
miesane raznici

Dobru chut zelam

Ak mate nejake dalsie chutovky pokojne ma mozete inspirovat
Naposledy upravil bolacka : 07.01.09 at 15:31
Usporiadat
mamminta mamminta

mamminta je offline (nepripojený) mamminta

ja akurát pečiem "francúzske"
mnaaaaaaaaaaaaaam
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami
0 0
bolacka bolacka

bolacka je offline (nepripojený) bolacka

vsetko ma boli :)
Zemiaky cele:

Potrebujeme(pre jednu osobu):
4-5 celych stredne velkych zemiakov
maslo
sol

Postup:
Zemiaky nechame pat minut odmocit vo vode a potom ich kefkou vydrhneme od hliny.Povykrajujeme klicky a ine nezrovnalosti ktore nechceme zjest a dame ich na pekac aj pekne so supkou piect kym nebudu makke (pri 250stupnov celzia sa upecu do hodiny)

Konzumujeme s maslom a solou za horuca. Je to jedna basen. Mnam


[SIZE=3]Zemiaky polene:

[SIZE=2]Potrebujeme (pre jednu osobu):
4 stredne zemiaky
dve stredne cibule
slaninu
kyslu smotanu
bryndzu
eidam
vegetu

Postup:
Zemiaky odmocime pat minut vo vode, a potom ich kefkou vydrhneme od hliny a povykrajujeme klicky a ine zle veci. zemiaky prekrojime so supkou na polku a kazdu polku povegetime na prekrojenej strane. Vlozime to do truby prekrojenou stranou hore.
Asi po tristvrte hodine pecenia (moze sa to stat pokojne aj skor)zacnu prerezane strany bublinkovatiet a ked do nich pichneme vidlicku tak zistime ze zemiaky je cely makky.
Ked su zemiaky makke poukladame na ne na platky pokjanau cibulu.Kazdy zemiak nou prikryjeme. Dame naspat do rury.
Ked cibula nebude surova, bude chytat po bokoch hnedu farbu a mozeme na nu poukladat tenke platky slaninky.
Znova nechame zapiect kym slaninka nebude chrumkava podla nasich predstav.

Polozime na tanier. No a tu moze fungovat vasa fantazia co si knim date.
Ja som ich zo zaciatku jedla len s kyslou smotanou ktoru som mala pripravenu v dalsej malej miske.
Casom som pridala aj nastruhany eidam ktory som dala na kazdy zemiak (cibulu a slaninku som zlozila na tanier a jedla k tomu ako prilohu )
A nakoniec som vymyslela dat do toho aj bryndzu. Ked som to mala cele upecene a polozila som zemiaky na tanier, slaninku aj cibulku som zlozila na jednu kopku na kraj taniera, v zemiaku som urobila pozdlzny rez a do neho som dala polcentimetrovy platom bryndze. Tym ze zemiak je horuci bryndza nadherne zmakne a niekedy sa aj roztopi.

Zalezi na Vas co Vam chuti, to si viete k tomu dokombinovat


Zemiaky v alobale:

[SIZE=3][SIZE=2]Potrebujeme(pre 1 osobu):
bryndzu
4 stredne zemiaky
slaninku
alobal
vegetu

Postup:
Zemiaky pat minut odmocime vo vode a potom kefkou vydrhneme od hliny. Povykrajujeme klicky a ine zle veci a prerezeme zamiaky na polku.Na prepolenu cast dame vegetu.
Napordujeme si bryndzu aby na kazdy zemiak sme dai asi pol centimetrovu hrubku bryndze na prekrojenu cast.
Cize na obe prepoplene casti jedneho zemiaka pritlacime prstami bryndzu a medzi tieto dve zemiakovo bryndzove polky dame opecene tenke kusky slaninky.Zemiaky spojime a zabalime do alobalu ako taku gulicku.
Tieto alobalove gulicky polozime vodorovne prerezanou castou, aby nam bryndza nevytiekla.
Pecieme na 250 stupnov hodinu.
Zemiaky ktore su takto pripravene budu makke ale nebudu sa uplne rozpadavat ako pri predoslych dvoch receptoch.
Bryndza sa zvacsa roztopi ale ak ju tam spravne dame vacsinou sa znej zachrani vacsina. Ale vzdy bude nejaka cast z nej prilepena na alobale.

Vyborne to je konzumovat s kyslou smotanou ako prilohou


Pomiesane raznici:

Potrebujeme(pre 4 osoby):
tri kusy kuracich prs
zemiaky..neviem kolko..vzdy davam podla toho kolko doma mam
aspon 5 cibul
2 cervene papriky s hrubou kozou
koreniny a sol(majoranka, cierne mlete korenie, cervena paprika mleta sladka)
slanina

Vsetky tieto ingrediencie pokrajame na male kocky a zmiesame spolu , ochutime podla vlastnych pedstav.
Pecieme na plechu kym nieje vsetko makke a zvrchu chrumkave.
Pocas pecenia to aj miesam aspon ked sa to uz zacne pripekat.
Pecieme to vzdy viac ako hodinu (zalezi od mnozstva ake peciete). Do hodiny a pol na 250 stupnov by to malo byt hotove, ale to sami uvidite

Je to dobre jest s ladovym salatom a posypat si to nastruhanym eidamom alebo s kyslou smotanou
1 0
bolacka bolacka

bolacka je offline (nepripojený) bolacka

vsetko ma boli :)
kukučka Pozri príspevok
neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami
hotovo..snad som pochopila ze co ako by to malo byt
..dakujem..ja som pozerala uz davnejsie tieto stranky..ale teraz som sa az zaregistrovala hlavne kvoli sekcii "podnikanie" a ked som tu zbadala aj recepty tak to je moja oblubena tema
0 0
bolacka bolacka

bolacka je offline (nepripojený) bolacka

vsetko ma boli :)
kukučka Pozri príspevok
neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami
ja som tu len druhy den cize este nemozem pisat tajne spravy)az po piatich dnoch
..urcite odporucam..sut o sice kalorickejsie jedla ale prave sedliacke mnamky
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vitaj medzi nami. Bolo by dobré, keby si sa v téme - nováčikovia predsavte sa -predstavila. Takto Ťa ako nováčika uvidí menej poraďákov a menej poraďákov Ťa aj privíta.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zemiaky s cesnakom - príloha k mäsu
Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť a ošúpeme, prekrojíme na mesiačiky, poukladáme na plech, osolíme. Dostatočné množstvo masla rozpustíme, vhodíme celé strúčiky cesnaku a na miernom ohni pražíme do mierne ružova, aby cesnak nezhorkol. Na cca 1 kg zemiakov môžeme pražiť aj 8 strúčikov. Zemiaky polejeme cesnakovým maslom, zemiaky poobraciame, aby sa obalili tukom a zapečieme v rúre.
Veľmi sa hodia k pečenému jahňaciemu, ale aj bravčovému mäsu.
0 0
nela88 nela88

nela88 je offline (nepripojený) nela88

pridám jeden recept aj ja. stojí za vyskúšanie.
Talianske zemiaky: očistené zemiaky nakrájať na kolieska (ja ich režem na V-krájači na tie drobnučké hranolky), umyť,usušiť,osoliť a obaliť v polohrubej múke.Pred každým vyprážaním opiecť nakrájaný strúčik cesnaku.Prevonia to olej a aj prečistí. Hotové bohato zasypať nasekanou petržlenovou vňaťou. Je to vynikajúce so zeleninovým šalátom.
0 0
diabol4 diabol4

diabol4 je offline (nepripojený) diabol4

Cesnakové zemiaky. (príloha)

zemiaky
cesnak (10 strúčikov aj viac)
1 maslo
nasekaná petržlenová vňat (2-3 hrste)
soľ

POSTUP:
Neuvarené zemiaky si nakrájame na kolieska hrúbka cca 0,5 cm. Do hrnca dáme rozpustiť 1/2 masla, pridáme vrstvu zemiakov,osolíme, posypeme nakrájaným cesnakom, posypeme petržlenovou vňatou, takto vrstvíme až pokým nespotrebujeme všetky suroviny. Navrch dáme zvyšnú polovicu masla, prikryjeme a dusíme do mäkka. Stále miešame, aby zemiaky neprihoreli.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Receptov zo zemiakov tu už bolo neúrekom v iných témach, dovolím si znova pridať jeden:

Zemiaky nakrájame na plátky a dáme do pekáča na olej. Na ne poukladáme vykostené kúsky mäska /hoci aké mäsko/ , zalejeme:šľahačka, vegeta, cesnak, vajíčka, postrúhaný syr a pečieme pokiaľ nie sú zemiaky mäkké.

Dobrú chuť.

PS: Už som dávno nerobila toto papáničko, ďakujem, že ste pripomenuli zemiačky.
Naposledy upravil ALDA : 13.01.09 at 10:57
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Zemiakovy trhanec:

cibulku nakrajame na drobno a klasicky oprazime na troske oleja do zlatista.
postruhame k nej zemiaky/tieto maju byt uvarene v supke,osupane a vychladene,najlepsie je ak si ich pripravime uz den vopred/,premiesame,pridame trosku rasce a samozrejme osolime.Trochu poopekame a ked je vsetko dobre prehriate,pridame cervenu sladku mletu papriku.zamiesat a mnam.

dobre je to aj samotne s mliekom,ale hodi sa to aj ako priloha.
je to typicke rakuske jedlo,ale nieco podobne sa robieva aj u nas,mozno to uz aj poznate.
dostala som sa k tomu az na vianoce,lebo moj muz uz nechcel k rybe klasicke hranolky,varene alebo pecene zemiaky a ani pyre.
spomenul,ze u nich sa jedava "Krumpelnschmarn"....tak co by som uz nespravila.milo ma to prekvapilo.
boli to nase 1.sviatky a museli sme zvyky a menu upravit aby sme boli spokojni obaja,ale dopadlo to prekvapivo uspesne.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

a este jeden typ:

Prilohove zemiaky.

zemiaky uvarene v supke osupat,pretlacit cez mriezkove koliesko na kocky,dat na panvicu s rozohriatym olejom/najlepsi je olej z vysmazenych hub,reznov a pod.-zemiaky dostanu chut z vyprazania/a dobre poopekat za staleho miesania.nakoniec pridat vela petrzlenovej vnate.

typ 2.
zemiaky uverene v supke a osupane,alebo uvarene klasicky su vyborne ak ich trosku posolite a polejete panenskym olivovym olejom,uz priamo na tanieri.nic ine k tomu nepotrebujete,su vyborne.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

olej z vysmažených rezňov To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej
0 0
bolacka bolacka

bolacka je offline (nepripojený) bolacka

vsetko ma boli :)
wagner Pozri príspevok
olej z vysmažených rezňov To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej
nedala by si si glg prepaleneho olejiku ked mozes?)))
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

uisťujem Ťa, že nie a to ja nemám problém so žalúdkom. A úplne mimo témy - keď som dala z neho psovi do polievky, ani ten to nezjedol. Iba si myslím, že karcinogénov máme v strave dosť aj bez prepáleného oleja.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

wagner Pozri príspevok
olej z vysmažených rezňov To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej
ja som hovorila o oleji,kt.som pouzila na smazenie reznov k tym zemiakom-olej precedim cez huste sitko aby mi tam neostala struhanka a ziedne prepalene necistoty.a z toho oleja potom cca za polievkovu lyzicu pridam k zemiakom.ostatny sa vyhadzuje.

uznavam ze to nie je zdrave,ale hovorilo sa tu o tom co je dobre a chutne a ked si pozriete vsetky recepty v tejto rubrike/zakusky,mäso,zavaraniny...../,len maloktory je zdravy-kazdy ma zaujem o nieco chutne.Nikto neriesi ci je to zdrave....
a co sa toho tyka,takyto "prepaleny" olej nepouzivam pravidelne,takze z casu na cas mi ta trocha iste nepokazi chut.

naco preboha davate olej psovi do polievky
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

naco preboha davate olej psovi do polievky[/quote]


Tak táto veta je 100 bodová. Výbuch smiechu prebudil aj polovičku pri TV .
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

psovi bežne dávam olej do polievky- 1 lyžičku, lebo polievku má iba zo zátrepky a nie zo zápražky. Ale nedávam mu prepálený olej,lebo takú polievku by nezjedol. Prepálený olej vylejem. Určite je to každého osobná vec, čo zje. Keď niekomu prepálený olej chutí, je to jeho vec. Aj precedený olej cez sitko z rezňov je prepálený olej. Ospravedlňujem sa, ak som mojim názorom niekoho zbytočne urazila. Iba som písala svoj názor. Samozrejme, že každý môže jesť to, čo chce a čo mu chutí. Prajem dobrú chuť.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

wagner Pozri príspevok
psovi bežne dávam olej do polievky- 1 lyžičku, lebo polievku má iba zo zátrepky a nie zo zápražky. Ale nedávam mu prepálený olej,lebo takú polievku by nezjedol. Prepálený olej vylejem. Určite je to každého osobná vec, čo zje. Keď niekomu prepálený olej chutí, je to jeho vec. Aj precedený olej cez sitko z rezňov je prepálený olej. Ospravedlňujem sa, ak som mojim názorom niekoho zbytočne urazila. Iba som písala svoj názor. Samozrejme, že každý môže jesť to, čo chce a čo mu chutí. Prajem dobrú chuť.
nikoho ste neurazli,ja som tiez iba vyjadrila nazor.ved sme baby,pokecame o vsetkom.
o zdravom i nezdravom....
0 0
ste_ve ste_ve

ste_ve je offline (nepripojený) ste_ve

Ako sa piekla haruľa:
Naše staré mamy a po nich aj mamy pripravovali aj ľahko straviteľné, voňavé a chutné jedlá. Takým jedlom bola napr. haruľa zo zemiakového cesta.

Recept - na 4 porcie + 1 rezervná porcia potrebujeme:
- 1 kg umytých a očistených (obielených) zemiakov, 2 očistené cibule, 3 malé
strúčiky cesnáku, soľ, mleté čierne korenie, 1 vajce, lyžicu sladkej smotany
10 dkg hladkej alebo polohrubej múky a masť na pečenie.

Postup: Zemiaky a cibuľu postrúhame na zemiakovom strúhadle, pridáme 3 roztreté strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, vajce, sladkú smotanu a múku. Všetko premiešame. Plech dobre vymastíme nerozpustenou bravčovou masťou. Zemiakové cesto rozložíme na kôpky, aby sme neporušili vymazanie plechu a roztrieme na hrúbku 1,5 až 2 cm. Haruľa sa piekla tiež pri pečení chleba po vyhrabaní pahreby z pece, ktorá zostala na spodu otvoru do pece. Táto zabraňovala veľkému ochladzovaniu pece. Teda v postupe po plameni, lebo sa vedelo, že do tak silno vyhriatej pece nebolo moc vhodné dať hneď piecť chlieb. Haruľa sa piekla do ružova. Po upečení chleba sa v peci ešte sušilo ovocie.
Ak sa nepiekol chlieb tak haruľa sa piekla s drevom v dobre vyhriatej zabudovanej rúre na podobnom plechu. Teraz je možné takto piecť haruľu v plynovej alebo elektrickej rúre. Jej názov je slovenského pôvodu - viď. aj Pravidlá slovenského pravopisu.
Z takto pripraveného zemiakového cesta je možné smažiť aj zemiakové placky, k čomu treba ale podstatne(!) viac tuku - masti alebo rastlinného oleja, čo je menej vhodné z hľadiska zdravovedy, tiež aj nákladné - drahé.
Výhodný je na to veľký okruhlý elektrický pekáč, kde sa dá piecť viac placiek naraz. Ak som niekomu dal návod na haruľu, tak som to tu zbytočne vo svojom príspevku neuvádzal !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať