Zavrieť

Porady

EŠTE RAZ PREPRAVA

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Prosím Vás k vyjadreniu sa nasledujúcich prípadov učtov. v JU, všetci zúčastnení sú platcami DPH:

1, Objedna si u mňa prepravu Čech. Preprava sa začína v Belgicku, časť
tovaru je vyložená v Čechách a časť na Slovensku. Ja som FA
vystavila bez DPH. Do výkazu neuvádzam nikde.

2, Prepravu si objednal Poliak. Preprava sa začina v Maďarsku a končí v
Holandsku. Tak tiež je to bez DPH a do výkazu nejde.

Prosím Vás tým, že vyfakturujem prepravu bez DPH, nestaram sa už o nič.?

A ešte by ma zaujímalo - preprava - samozdanenie. Mám z toho dosť nejasno... Uvedie mi niekto príklad, kedy sa mám registrovať - napríklad v Poľsku? ak doprava začína v Maďarsku a končí ...... a vo výkaze to uvediem v riadku 16 a 19 a na FA bude DPH??

Viem, že sa o tom písalo veľa, odkazovalo na rôzne tabuľky. Ja by som chcela konkrétne, aby sa niekto vyjadril k nasludujúcemu.
Velmi pekne ďakujem a prájem pekný slnečný deň.
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

1 - spravne
2 - spravne

kedze takato preprava, kedy prenasame danovu povinnost nie je predmetom nasej (slovenskej) dane, uz sa nikde neuvadza, ani sa s nou dalej nic nerobi
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

co sa tyka registracie, keby si u vas prepravu objednal Poliak, a zacala by v Polsku, tak vznika povinnost registracie pre vas v Polsku
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
To som rada, že sa niekto ozval. Ďakujem Luckasari! To znamená, že ak si objedná Čech, preprava začína v Česku a končí na Slovensku, tak sa mám zaregistrovať v Česku a FA , ktorú som vystavila bez DPH si samozdanim?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

nie
budes sa registrovat v CZ, a tam budes zdanovat, podavat danove priznanie k DPH aj odvadzat dan
dufam teda, ze dobre pisem, ale mne to takto vychadza
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
A nieje to tak, že Čech si to samozdani sám? Ja sa registrovať nemusím. Myslím si ja dufam, že správne?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ked si precitam §16 ods. 1 zakona o DPH, tak sa tam pise:
Miestom dodania prepravnych sluzieb tovaru medzi clenskymi statmi je miesto, kde sa preprava zacina. Ak sa prepravna sluzba tovaru vykonava pre odberatela, ktory je identifikovany pre dan v clenskom state inom, ako je clensky stat, kde sa preprava tovaru zacina, je miestom dodania sluzby clensky stat, ktory pridelil odberatelovi identifikacne cislo pre dan, pod ktorym mu bola sluzba dodana - podla 2.vety sa v tomto pripade nemozem riadit, lebo si prepravu objednava cech a zacina sa v CR, podla mna teda je potrebne postupovat podla 1. vety, t.j. miesto dodania prepravnych sluzieb bude miesto, kde sa preprava zacina, to znamena CR
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Andrejka, zjednodušene, ak má objednávateľ pridelené IČ v čl. štáte, tak je faktúra bez DPH, a on si to samozdaní a ak objednávateľ nie je registrovaný pre DPH, nemá IČ, tak sa treba registrovať tam, kde preprava začína, teda v tom čl. štáte. Dúfam, že som Ťa nepomýlila
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ešte zjednodušenejšie:

Ak je objednávateľ dopravy aj platiteľ DPH vo svojej krajine, tak sa nemusíš registrovať nikde a faktúruješ vždy bez DPH a nemáš žiadny problém.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Samozrejme zahraničný odberateľ...
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
No a už v tom mám myslim si jasno! Nepotrebujem citácie zákona ten som prešprtala x-krát a stále mi tam niečo "nesedí". Potrebujem k veci "polopatisticky". Srdečná vďaka.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

tak teraz mam v tom trochu zmatok ja
prosim teda ako to je v pripade, Cech platitel DPH si objedna prepravu u mna SK - platitel DPH. Preprava sa uskutocni z Ciech do SR. Ako to je s DPH v tomto pripade? Fakturujem bez DPH? Alebo sa musim zaregistrovat v Cechach?
prosim vysvetlenie, aj § podla ktoreho budem postupovat
vopred dakujem pekne
0 0
Veselá Veselá

Veselá je offline (nepripojený) Veselá

Ak je objednávateľ z ČR a má pridelené IČ DPH CZ xxxxx, postupuje podľa českého zákona o DPH § 108 ods. 1 písm. g. Osoby povinné přiznat a zaplatit daň.

Podľa tohto § musí daň priznať a zaplatiť osoba ktorej je poskytnutá preprava
s miestom plnenia v tuzemnsku. To je splnené aj v prípade, že sa preprava začína na slovensku, pretože miestom plnenia pri preprave je štát, ktorý pridelil IČ DPH odberateľovi prepravy.

Obdobné ustanovenia sú vo všetkých zákonoch o DPH v krajinách EÚ.
U nás je to §69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane.
Naposledy upravil Veselá : 06.07.04 at 07:47
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

cize registracia v CZ a podanie danoveho priznania k DPH v CZ? prosim, napiste mi konkretny podrobny postup
nejako sa mi to pomiesalo, a neviem z toho vyjst
dakujem
0 0
Veselá Veselá

Veselá je offline (nepripojený) Veselá

Registrovať sa na DPH v ČR musí len ten, kdo vykoná prepravu, ktorá sa začína v ČR a objednávateľ nemá pridelené IČ DPH, -nieje platiteľ dane v ČR-

Ak vznikne povinnosť priznať a zaplatiť dań v ČR môže osoba registrovaná v inom členskom štáte EÚ zmocniť daňového zástupcu na zaplatenie dane v zmysle § 109 českého zákona o DPH.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

dakujem pekne za vysvetlenie
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Ešte by som chcela poprosiť o vaše nazory, ako by ste postupovali v tomto prípade: Objedna si u mňa prepravu Čech z Belgicka, časť tovaru sa vyloži v Čechách a časť na Slovensku. Jedna sa mi o to, aký kurz použijem, keď v Ćechách vyloži 8.7. a na Slovensku 9.7. Na FA bude deň zdaniteľného plnenia bude 9.7. a kurz tiež z 9.7.? Fakturujem Čechovi bez DPH a kurz použijem 9.7.? Správne? Podotýkam, že všetci sme platcovia DPH.

Ďakujem všetkým ochotným a prajem pekný deň.
Naposledy upravil andrea : 06.07.04 at 14:10
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Ak dovolíte, tiež by som mal otázku z tejto oblasti, konkrétny prípad:

Slovenská firma si objedná prepravu u rakúskej prepravnej firmy, pričom ide o prepravu tovaru z Číny na Slovensko. Mám došlú faktúru od rakúskej prepravnej spoločnosti. Ako zaúčtujem ? Vstup aj výstup, podobne ako pri tovare, ibaže s náväznosťou na § 69 - povinnosť platiť daň podľa ods.2, a následne možnosť odpočítania podľa §49,ods.2,písm.b) ? Prosím poraďte ako s výkazom a ako so zaúčtovaním... Ďakujem.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

andrea
Ešte by som chcela poprosiť o vaše nazory, ako by ste postupovali v tomto prípade: Objedna si u mňa prepravu Čech z Belgicka, časť tovaru sa vyloži v Čechách a časť na Slovensku. Jedna sa mi o to, aký kurz použijem, keď v Ćechách vyloži 8.7. a na Slovensku 9.7. Na FA bude deň zdaniteľného plnenia bude 9.7. a kurz tiež z 9.7.? Fakturujem Čechovi bez DPH a kurz použijem 9.7.? Správne? Podotýkam, že všetci sme platcovia DPH.

Predpokladám, že vystavujete 2 faktúry, jedna je pre čecha a faktúrujete dopravu z belgicka do ČR, pričom doprava v čechách bola ukončená 8.7.-t.j. zdaniteľné plnenie 8.7., vystavená by mal byť do 15 dní, a použijete kurz vystavenia, t.j. ak vystavíte 9.7., tak použijete kurz 9.7. Keď ste platitelia všetci, vystavujete fa bez DPH.

A druhá faktúra predpokladám pre slováka...ČR-SR alebo BE-SR, zdaniteľné plnenie 9.7. a vystavená do 15 dní, kurz podobne ako v predch. prípade. A ak teda faktúrujete pre Slováka, faktúrujete s DPH.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Oldi
Ak dovolíte, tiež by som mal otázku z tejto oblasti, konkrétny prípad:

Slovenská firma si objedná prepravu u rakúskej prepravnej firmy, pričom ide o prepravu tovaru z Číny na Slovensko. Mám došlú faktúru od rakúskej prepravnej spoločnosti. Ako zaúčtujem ? Vstup aj výstup, podobne ako pri tovare, ibaže s náväznosťou na § 69 - povinnosť platiť daň podľa ods.2, a následne možnosť odpočítania podľa §49,ods.2,písm.b) ? Prosím poraďte ako s výkazom a ako so zaúčtovaním... Ďakujem.
Dopravu z Činy nemám prejdenú a nemám ju ani rád...
Ale ak ju rakúšan faktúruje bez dph(podľa mňa by mal), tak
službu výstup uvediete v priznaní v riadku 10-základ a 11-daň(dopočítate si)
službu vstup uvediete v priznaní v riadku 16-daň(dopočítate si nárok na odpočet)

Výsledná daňová povinnosť 0
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ospraveďlňujem sa za extrémne rýchlo napísané odpovede, strašne sa ponáhľam.


Majte sa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať