Zavrieť

Porady

Preprava tovaru

Dobrý deň všetkým diskutujúcim,
som tu síce nová, ale už veľmi dlho poradu navštevujem.
Prešla som si asi všetky príspevky týkajúce sa prepráv, no odpoveď na môj "problém" som nenašla, preto prosím poraďte.

Mám objednávku od švajčiarskej firmy/ čo je tretí štát/ na prepravu tovaru zo Slovenska do Talianska. Preprava sa vykoná bez toho, aby kamión išiel do Švajčiarska, čiže pôjde len po území EÚ.
Celkom mi nie je jasné, či vystaviť faktúru s alebo bez DPH.
Preprava je síce oslobodená od DPH pri vývoze, ale ak správne chápem, tak miesto dodania by malo byť územie tretích štátov a mala by byť spojená s vývozom tovaru /a my tovar priamo nevyvážame/.
Vie mi niekto poradiť nejaké riešenie?
Veľmi by mi to pomohlo.
Vopred vďaka.
Usporiadat
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Môj názor je taký, že ide o prepravu medzi čl. štátmi, teda miestom dodania prepravnej služby je miesto, kde sa preprava začína. T.j. Slovensko, takže by si mala faktúrovať s DPH. Keďže objednávateľ je zo švajčiarska, čo nieje čl. štát, tak neplatí výnimka podľa §16 ods. 1, kedy by si fakturovala bez DPH a daňová povinnosť by sa preniesla na odberateľa. Ten má potom nárok na vrátenie dane podľa §56.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Vďaka, marianna.
Je to ale dosť komplikované.
Ak by som však týmto spôsobom vyvážala tovar, t.j. objednávateľ Švajčiar a miesto nakládky Slovensko, miesto vykládky Taliansko a preprava by bola uskutočnená priamo s vývozom tohto tovaru, tak vystavím faktúru tiež s DPH?
Má niekto s tým skúsenosť?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja nad tým od včera rozmýšľam, lebo ma to zaujalo. Sme dopravná fyrma a mohla by som mať taký istý problem. Keď nad tým uvažujem , že by som bola Švajčar, mala by som povinnosť tovar vyclieť v colnom konaní? Rozmýšľala som nad § 47 ods. 6. § 16 ods. 1 mi na to moc nepasuje, v ňom sa hovorí o objednávateľovi prepravi DPH v inom ČŠ, nie o tretích . Skúste diskutovať aj iní.Možno sa dopátrame správnej odpovede.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Bola by som veľmi rada, keby sa na túto tému rozprúdila diskusia, lebo je to celkom zaujímavý prípad.
Talian mi tvrdí, že s inými štátmi EÚ nemá problémy iba s nami.
Takže prosím o skúsenejších o radu.
Vďaaaaaaakkkkkkkkkaaaaaaa.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

lutik, ja by som sa chcela opytat, co to je za tovar, ktory si dala previest ta svajciarska firma (nie druh ma zaujima), ale to je tovar, ktory si kupila od slovenskej firmy, a dala si ho previezt do Talianska, do nejakej svojej pobocky? alebo ako to je presne?
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

Ak sa preprava tovaru uskutoční zo Slovenska do Talianska, tzn. miestom začatia prepravných služieb je územie SR a miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi ČŠ je miesto, kde sa preprava tovaru začína a fakturácia má smerovať pre fa. do Švajčiarska (TŠ), tak faktúra bude s 19% daňou.
Naposledy upravil Lucia7 : 29.09.04 at 08:32 Dôvod: preklep
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Vďaka Lucia. Tá preprava mi je už jasná. Bude to s daňou.
Ak by si však ten Švajčiar u mňa objednal AJ tovar spolu s prepravou do Talianska na báze dodacej podmienky CPT /k jeho konečnému zákazníkovi, ktorý ma IČ DPH/, tak v tom ešte jasno nemám.
Luckasari, čo Ty na to?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

skúste si ešte pozrieť § 46 ods. 6 - Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, ..., ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením ...

neviem, ja by som stále chcela asi vedieť, čo to vlastne za tovar sa preváža, kým by som sa rozhodla, ako budem fakturovať či s DPH alebo bez DPH

lutik, neskúsiš nám predsa len napísať, ako to je s tým tovarom?
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Celý prípad ešte nie je doriešený, ale mňa sa už netýka. Objednávka na prepravu sa vystornovala, pretože by musela byť s DPH a to by bolo pre švajčiarsku firmu komplikované.
Ale aj napriek tomu ma to zaujíma ako obchodný prípad - hlavne pre budúcnosť, pretože sa takéto prípady môžu ešte vyskytnúť.
Takže sa pokúsim zistiť ako to vyriešila slovenská firma, kde si švajčiarska firma objednala tovar a tak si to môžme ešte raz celé prejsť, ok?
Zatiaľ prajem krásny deň,


PS: Ide o dosky.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
K preprave tovaru by som mala aj ja niečo:
Luckasari vie o čo ide lebo som sa jej nato už pýtala.
Mám takýto prípad: Ja ako súkromná osoba vlastním kamion a pre špedičné firmy robim prepravu. Som platiteľ DPH. Dostala som objednávku prepraviť tovar z Nemecka - Hamburg do Košíc. Ten tovar trebalo v Košiciach precliť lebo pochádzal z Číny a Japonska. Ja si len potrebujem overiť, či to je tak správne ako sme s Luckasari uvažovali. Ja vyfakturujem špedičnej firme - regist.pre DPH na Slovensku prepravu tovaru - službu bez DPH. Je to správne?? Tovar ma nezaujima ten ako viem pokračuje do Talianska. Mne sa jedna o prepravu tohto tovaru z Hambudgu do Košíc (ten tovar prišiel loďou do Hamburgu a mi sme ho naložili a viezli do Košic kde sa preclil).
Špedičnej firme ktorá mi túto zákazku dala som fakturovala prepravu bez DPH. Pýtam sa : Je to správne???
Pekný deň.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Andrea, podľa ktorého § ste postupovali?
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
§ 48 ods.8 ??????????? Je to zle??????????
Prosím rýchlo radte radcovia moji.............
Naposledy upravil andrea : 07.10.04 at 08:47 Dôvod: doplnenie
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

No neviem, vy ste ten tovar predsa neprepravovali z tretích štátov, ale z Nemecka, takže neviem, či je to správne. Vás predsa nemusí zaujímať, odkiaľ ten tovar je.
Alebo ste tovar brali z colného skladu v Hamburgu?
Dúfam, že poradia aj iní, ktorí s tým majú viac skúsenosti.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andrea písala, že tovar preclený nebol, to znamená, že zatiaľ nepochádza zo žiadnej členskej krajiny, ale z tretej krajiny

§48 ods. 8 hovorí: Oslobodené od dane sú služby vzťahujúce sa na dovážaný tovar, ak hodnota týchto služieb je zahrnutá do základu dane podľa §24.
§24 hovorí o základe dane pri dovoze tovaru, a že do základu dane sa započítavajú aj náklady súvisiace s dovozom (teda aj preprava by mala byť súčasťou JCD)

toto bola teda moja úvaha, prečo by som sa rozhodla fakturovať bez DPH
uvažovala som takto preto, lebo tovar nie je preclený, podľa mňa sa teda jedná o dovoz tovaru, a nie o intrakomunitárne dodanie tovaru
budem veľmi rada, keď sa k tomuto ešte niekto ďalší vyjadrí, aby sme túto moju úvahu potvrdili, alebo vyvrátili a opravili ju
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Tovar sa preclieval až v Košiciach. Ja som túto cestu fakturovala bez DPH slovenskej špedičnej firme. Prosím vyjadrite sa aj ostatní, či to je správne????????Ďakujem.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Prosím Vás nemal nikto podobný prípad? Alebo aspoň poradte alebo sa vyjadrite k môjmu prípadu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
adi, skúsim zhrnúť:
- ty si vlastník kamiónu, skutočne poskytneš službu špedičke, ktorá si u teba objednala prepravu z Hamburgu do Košíc
- si slovenský prepravca, máš pridelené IČ DPH
- slovenská špedička, ktorá objednala prepravu je má tiež pridelné IČ DPH
záver:
faktúru pre slovenskú špedičku vystavuješ s DPH

pozn.: bavíte sa tu o tovare, ale ty s tovarom nemáš nič spoločné, ty si poskytovateľ služby, čiže teba sa týkajú § zákona o DPH o SLUŽBÁCH, nie? :-)
Naposledy upravil vladan : 07.10.04 at 20:13
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

napíšem tu jeden konkrétny príklad, ktorý je uvedený v knihe "Daň z pridanej hodnoty v otázkach a odpovediach" (tí, ktorí odoberajú poradcu, ju možno aj dostali

Uplatnenie dane pri poskytnutí služby v súvislosti s dovozom tovaru:
Sme slovenská spoločnosť - platiteľ DPH a dovážame tovar z tretích krajín. Ako máme fakturovať spracovanie dovozného JCD z tretích krajín, ak je odberateľom tejto služby naša spoločnosť, prípadne firma z krajiny EÚ alebo firma z tretej krajiny?
ODPOVEĎ:
Pri dovoze tovaru sú oslobodené od dane podľa §48 ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH služby vzťahujúce sa na dovážaný tovar, ak hodnota týchto služieb je zahrnutá do základu dane podľa §24.
Hodnota služby spracovania dovozného JCD nie je zahrnutá v základe dane dovážaného tovaru (moja poznámka: ale preprava je), preto ide o službu podliehajúcu DPH (moja poznámka: keďže preprava je zahrnutá, podľa môjho názoru ide o službu nepodliehajúcu DPH). Ďalej sa píše k tej colnej službe: Miesto dodania tejto služby sa riadi základným pravidlom v súlade s §15 ods. 1 zákona o DPH, keď miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z sa služba dodáva, ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ uplatní na predmetnú službu DPH vo výáške 19% bez ohľadu na postavenie odberateľa (tuzemská firma, zahraničná firma).

ešte by som ďalej pokračovala vo svojej úvahe (sama som mala taký prípad)
dovážali sme tovar zo Švajčiarska, tu v KE som ho preclievala, prepravu vykonala špedičná firma, tú prepravu som mala zahrnutú v JCD, takže tam som platila DPH z tejto prepravy, samozrejme, že som si ju aj odpočítala. Volala so do tej firmy, že dúfam, že mi tú prepravu vyfakturujú bez DPH, lebo som predsa to DPH nechcela platiť dvakrát, a oni mi to potvrdili, a aj mi prišla fa bez DPH, a bola to fakturáciu Slováka Slovákovi (obaja platitelia DPH). Bola to totiž služba súvisiaca s dovozom tovaru, takže sme sa riadili §48 ods. 8

samozrejme, že nechcem tvrdiť, že mám pravdu, len som to tu chcela takto podrobne rozpísať

Andrea, ešte možno jedna rada, zavolala by som do tej firmy, ktorej fakturujem (tak ako som ja volala do tej špedičky, keď som čakala od nich tú fa), a možno ihneď povedia výsledok (tak ako mne potvrdili, že mi DPH nevyfakturujú, ešte boli radi, že sme sa zhodli, lebo mi povedali, že v takýchto prípadoch im ľudia volajú, že oni chcú faktúru s DPH, a oni im ju nemôžu vyfakturovať, a že sa s nimi potom len naťahujú)
dúfam, že som nikoho veľmi nedomotala, a že to nejako spolu rozmotáme, ktoré riešenie je to SPRÁVNE
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Všetko sedi ako píšeš Vladan, poskytujem službu. Na CMR ktorú mám je dodavateľ firma XY - Japan a XY - Čina,

odberateľ firma XY - Košice.

Tovar bol naložený v Hamburgu a preclený v Košiciach. Ja som poskytla službu Slovenskej špedičnej firme a fakturovala som bez DPH.

Poviem opačný prípad: tovar išiel zo Slovenska do Švajčiarska. Švajčiarsko nieje krajina EU. Keby ma nemal zaujímať tovar tak službu ktorú som poskytla špedičnej firme zo Slovenska by som mala fakturovať s DPH. Ale správne je túto službu fakturovať bez DPH.
Až poobede sa k tomu dostanem skúsim zavolať špedičnej firme ako mi radi Luckasari a uvidím, určite majú takéto prípady čo mi povedia. Ale aj tak budem rada, keď sa ešte niekto vyjadri..........Prosím........Ďakujem pekne a pekný deň.
Naposledy upravil andrea : 08.10.04 at 06:25 Dôvod: doplnenie
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
čítam a čítam, ale aj tak sa mi to vidí, že by si to mala faktúrovať s DPH. Ako píše Luckasari, mala takýto prípad, ale so špedičnou firmou nie priamo s dopravcom. Lucka, nevieš zistiť ako fakturoval dopravca špedičke (či s DPH alebo bez DPH)? Zatiaľ sa neviem z toho vymotať, počkám na telefonát andrei tej špedičke :-) (... ale vnútorný hlas mi hovorí, že fa s DPH...)
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať