Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce, daň a odvody

Ahojte, som na rodičovskej dovolenke a našla som si prácu, kde by som mohla pracovat na Dohodu o vykonaní práce. Zaujímalo by ma:
1, som povinná nahlásiť túto skutočnosť svojmu zamestnávateľovi, u ktorého čerpám RD?
2, som povinná nahlásiť prácu na Dohodu aj na Úrade práce, soc. vecí a rodiny? Na RD som nastúpila v roku 2008 a o dieta sa bude starať stará matka, čiže o rodičovský príspevok by som nemala prísť, však?
3, už som sa tu dočítala, že do príjmu do 5000 Sk sa platí zrážková daň a nad 5000 Sk sa platí daň preddavkovo, čiže si budem musieť podať daňové priznanie. Alebo môžem požiadať môjho zamestnávateľa (toho, u ktorého som pracovala pred materskou) o ročné zúčtovanie dane?
4, je povinnosť ohlásiť prácu na Dohodu aj v Zdravotnej a Sociálnej poisťovni?
5, platia sa z príjmu na Dohodu od určitej výšky aj odvody? Ak áno, aká je táto suma? A aké percento odvodov by som musela zaplatiť?

Ďakujem veľmi pekne za vaše rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Bubu79 Pozri príspevok
    Ahojte, som na rodičovskej dovolenke a našla som si prácu, kde by som mohla pracovat na Dohodu o vykonaní práce. Zaujímalo by ma:
    1, som povinná nahlásiť túto skutočnosť svojmu zamestnávateľovi, u ktorého čerpám RD?
    2, som povinná nahlásiť prácu na Dohodu aj na Úrade práce, soc. vecí a rodiny? Na RD som nastúpila v roku 2008 a o dieta sa bude starať stará matka, čiže o rodičovský príspevok by som nemala prísť, však?
    3, už som sa tu dočítala, že do príjmu do 5000 Sk sa platí zrážková daň a nad 5000 Sk sa platí daň preddavkovo, čiže si budem musieť podať daňové priznanie. Alebo môžem požiadať môjho zamestnávateľa (toho, u ktorého som pracovala pred materskou) o ročné zúčtovanie dane?
    4, je povinnosť ohlásiť prácu na Dohodu aj v Zdravotnej a Sociálnej poisťovni?
    5, platia sa z príjmu na Dohodu od určitej výšky aj odvody? Ak áno, aká je táto suma? A aké percento odvodov by som musela zaplatiť?

    Ďakujem veľmi pekne za vaše rady
    Je tu už viackrát o uvedenej problematike písané, dám ti linky
    http://www.porada.sk/t98426-zarobok-na-dohodu-pocas-rodicovskej-dovolenky.html
    http://www.porada.sk/t98293-brigada-popri-rodicovskej-dovolenke.html
    http://www.porada.sk/t98630-pracovat-s-dietatom-na-pracovisku.html

    Bubu79 je offline (nepripojený) Bubu79

    Bubu79
    Evanka, velmi pekne dakujem za pomoc a linky. A vies mi aj poradit, ze ci budem ja platit nejake odvody? Ak ano, pri akom prijme?
    A ta suma, z ktorej platim len zrazkovu dan, je presne do 5000?
    Este raz vdaka.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Bubu79 Pozri príspevok
    Evanka, velmi pekne dakujem za pomoc a linky. A vies mi aj poradit, ze ci budem ja platit nejake odvody? Ak ano, pri akom prijme?
    A ta suma, z ktorej platim len zrazkovu dan, je presne do 5000?
    Este raz vdaka.
    Z dohody neplatíš žiadne odvody, nech je to v hocijakej výške. Zrážková daň je podľa teraz platného zákona o dani z príjmov presne do 5000 Sk.

    Dohoda o vykonaní práce, daň a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.