Zavrieť

Porady

Výpočet dane z príjmu Fo za rok 2008

Daňovník v roku 2008 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vo výške 256 000Sk. Na životné poistenie si zaplatil za rok 2008 celkom 12 000 Sk. Daňovník je slobodný a nemá deti. Vypočítať výšku daňovej povinnosti daňovníka za rok 2008.
Potrebovala by som pomoc s týmto príkladom, pretože vôbec neviem nič a máme zajtra skúšku!!! Prosím o pomoc ako sa to vypočíta.
Usporiadat
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
BRK Pozri príspevok
Dobrý večer, už som tu čítala o minimálnom doplatku DP B. Ja som teraz robila DP A dôchodcovi, ktorý bol v roku 2008 zamestnaný, príjem mal nad 140tis. Sk a nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Príjem mal zdanený preddavkovou daňou (daň nad 25 tis. Sk), robím mu DP typu A a vyšiel mu na riadku 64 nedoplatok v sume 4,- Sk. Musí ho zaplatiť? Mne to vychádza, že áno.
ďakujem. Katarína
Dobrý deň,
tak táto otázka momentálne trápi aj mňa a zároveň aj vplyv tohto "nedoplatku" na 2% dane. Viete mi s tým prosím poradiť?
Ďakujem.

Sue
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Nevidím žiaden súvis s doplatkom dane a 2 % dane. 2 %dane sa rátajú z riadku daˇ( daňová povinnosť) r. 93 priznania B...
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

912 Pozri príspevok
Dobrý deň,
tak táto otázka momentálne trápi aj mňa a zároveň aj vplyv tohto "nedoplatku" na 2% dane. Viete mi s tým prosím poradiť?
Ďakujem.

Sue
nedoplatok 4,- Sk musí byť zaplatený pokiaľ chcete darovať 2% dane - inak preplatok a nedoplatok do 100,- Sk sa neplatí
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, medzičasom mi prišla aj odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na vysporiadanie daňového nedoplatku vyplývajúceho z ročného zúčtovania sa vzťahuje ustanovenie § 38 zákona o dani z príjmov.
Na nedoplatok vyplývajúci z podania daňového priznania sa tá časť ustanovenia § 38 zákona o dani z príjmov, v ktorej sa uvádza, že daňový nedoplatok zamestnávateľ zrazí zo mzdy zamestnancovi len vtedy, ak presiahne sumu 100 Sk nevzťahuje. To znamená, ak daň za zdaňovacie obdobie presiahne 500 Sk (vo Vašom prípade je to 21 737 Sk) a daňovníkovi vznikne nedoplatok napr. aj v sume do 100 Sk (vo Vašom prípade je to 5 Sk), daňovníkovi vzniká povinnosť tento nedoplatok uhradiť.

odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie zamestnávateľaza rok 2008 a podáva si daňové priznanie typ "A". Riadok 56 je daň vo výške 21.737 Sk, preddavky strhnuté zamestnávateľom riadok 62 sú vo výške 21.732 Sk. Týmto mu na riadku 64 vznikla daň na úhradu vo výške 5 Sk (0,16EUR).

Je povinný týchto 5 Sk odviesť daňovému úradu?

Veľmi pekne Vám za odpoveď ďakujem.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
mimaemma Pozri príspevok
Nevidím žiaden súvis s doplatkom dane a 2 % dane. 2 %dane sa rátajú z riadku daˇ( daňová povinnosť) r. 93 priznania B...
Zaujímalo ma, či musí byť uhradených tých 5 sk na to, aby mohol darovať 2% dane. Ako som už zistila, tak áno.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

evina Pozri príspevok
Čítala si dobre o 500,- SK- ale, že daň do 500 SK sa nevyrubuje, teda neplatí. Ty však píšeš o riadku 104, to je riadok, ktorý predstavuje daň na úhradu, čiže daň mínus preddavky atď. To nie je Tvoja daňová povinnosť. Tá je vyjadrená na riadku 91. Ak Ti na riadku 104 SK vyjde aj 1 SK, si povinná ju odviesť - opakujem to nie je Tvoja DP , ale daň k úhrade.

evina Pozri príspevok
Ak podávaš DP B musíš tu 1 SK doplatiť v každom prípade, ak je na r. 104.
Ak Ti robí RZD zamestnávateľ, ten zráža nedoplatok až nad 100 SK.

Vieš, SZČO to majú vždy lepšie .... /vysvetlivka - smiech cez slzy/
Väčšinou odpovedám do úmoru aj na tie isté otázky, možno teraz v tomto ťažkom časovom období mi nedá nenapísať.Len dve stránky dozadu v tejto téme sú tieto odpovede. Ja som sa nikdy k tomuto nevyjadrovala, ale to je to čo odpovedajúcich mrzí, že trošku nehľadáte pred zadaním otázky. Priznám sa ja keď niečo potrebujem pre seba strávim aj hodinu hľadaním a čítaním, ale nájdem to vždy...
odpovedí k tomu, že ak SZČO vznikne nedoplatok pri úhrade dane, čo len jedna koruna /nie daňovej povinnnosti/ som napr.ja osobne napísala x. Neberte to ako kritiku na rozprúdenie diskusie /to nie je cieľ/, ale na zamyslenie...
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Ja som sa cez toto celé prelúskala (prisahám, že naozaj), napriek tomu ma v robote "najvyšší" presviedčali, že to tak nie je, preto som napísala na drsr. Zrovna nad tým tvojím príspevkom sme meditovali. Nešlo nám dokopy to, že keď ti spraví ročné zúčtovanie zamestnávateľ, nedoplatok do 100 sk ti nezrazí, keď si s tým istým príjmom podáš daňové priznanie "A" tento nedoplatok musíš zaplatiť. Tak tak
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

912 Pozri príspevok
Ja som sa cez toto celé prelúskala (prisahám, že naozaj), napriek tomu ma v robote "najvyšší" presviedčali, že to tak nie je, preto som napísala na drsr. Zrovna nad tým tvojím príspevkom sme meditovali. Nešlo nám dokopy to, že keď ti spraví ročné zúčtovanie zamestnávateľ, nedoplatok do 100 sk ti nezrazí, keď si s tým istým príjmom podáš daňové priznanie "A" tento nedoplatok musíš zaplatiť. Tak tak
No "najvyšší" by ma mohli aspoň pekne pozdravovať ....

P.s. Preto som napísala, že SZČO a podaním DP A sa tam človek z postu zamestnanca tak trocha zaradí to majú vždy lepšie ....
0 0
asmodina asmodina

asmodina je offline (nepripojený) asmodina

Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

asmodina Pozri príspevok
Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
Nie, nezahrňajú.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

asmodina Pozri príspevok
Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
Nie-nezahŕňajú
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Podľa toho či si robíš sama za seba DP a dávky si poberala Ty alebo si chceš uplatniť nezdaniteľnú čiastku za menžela, ktorý bol nezamestaný...
0 0
asmodina asmodina

asmodina je offline (nepripojený) asmodina

ďakujem veľmi pekne .... konečne som sa uistila....
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ahojte poraďáci.Sestra si nepodala žiadosť o RZPD u zamestnávateľa.Prišlo jej potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti...V potvrdení sa uvádza úhrn zúčt. a vyplatených príjmov v sume 24 723Sk, poistné a príspevky celkom 3278, z toho poistné na verejné ZP 991 Sk, čiastkový ZD je 21445 Sk a úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par.35 zákona bez uplatnenia daňov. bonusu 180 Sk, platila si životnú poistku 4800 Sk.Príjmy sú uvedené za 1,3,4,5 a 11 mesiac.Medzitým bola na PN, a v januári 2009 sa jej narodilo dieťa, takže predtým aj na materskej/ na materskú sa odchádza 6 týždňov pred pôrodom, alebo ako je to?/.Chcem sa spýtať, či musí podať DP A, podľa mňa nie, lebo nedosiahla príjmy ako 50% NČ za rok 2008.Však materská, al. PN sa do príjmov nezapočítava, však?Poraďte mi prosím, dnes to musím spraviť, ďakujem moc všetkým, čo mi pomôžu, ahojte
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie je povinná podať daň. priznanie, ale keď chce môže - daň. úrad jej vráti tých 180,- Sk (zrazenú daň zo zamestnania)
Materská nevstupuje do daň. priznania.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Minulý rok podala DP A, mala príjmy 74 483 Sk, ale nedoložila potvrdenie o platení životného poistenia, ani si oň neznížila základ dane, bolo v sume 4880 Sk.Môže podať DDP?Bolo jej vyplatených 1285 Sk - úhrn preddavkov zrazených podľa par. 35 zákona.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica Pozri príspevok
Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
mal vyplatené úroky a z toho zrazenú zrážkovú daň.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica Pozri príspevok
Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
nikto nevie? prosím.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica Pozri príspevok
nikto nevie? prosím.
Odpoviem si sama: je to § 7 ods.1, písm.b) zák.o dani z príjmov. podáva sa DP typ B. Príjem sa zapíše do tab.č.2, riadok 2.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať