Zavrieť

Porady

Výpočet dane z príjmu Fo za rok 2008

Daňovník v roku 2008 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vo výške 256 000Sk. Na životné poistenie si zaplatil za rok 2008 celkom 12 000 Sk. Daňovník je slobodný a nemá deti. Vypočítať výšku daňovej povinnosti daňovníka za rok 2008.
Potrebovala by som pomoc s týmto príkladom, pretože vôbec neviem nič a máme zajtra skúšku!!! Prosím o pomoc ako sa to vypočíta.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Od zdaniteľného príjmu odpočítaš nezdaniteľnú sumu na daňovníka, ktorá je 98496 Sk a 12000 Sk životné poistenie. T.j. Základ pre výpočet dane bude 256.000-98.496-12.000=145.504 Sk z toho 19% daň je 27.645 Sk.
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

Ďakujem ti za pomoc idem sa pustiť do toho, pretože fakt som z toho vedľa!!!! Ešte raz ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Didi20 Pozri príspevok
Ďakujem ti za pomoc idem sa pustiť do toho, pretože fakt som z toho vedľa!!!! Ešte raz ďakujem
To zadanie máš presne ako píšeš, nakoľko zo závislej činnosti je treba ešte odpočítať aj odvody do poisťovní zdravotnej a sociálnej /zaoberali ste sa aj týn?/.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Aj ja som pôvodne chcela napísať, že to nie je šťastne formulovaný príklad.
Však pri príjmoch zo závislej činnosti určite platil aj preddavky na daň, takže samotná daň k úhrade by bola iná.
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

ano aj poistne za rok 2008, aby sme mohli vypočitať čzd a matu byť aj nezdanený zakl. dane??? Poistne sa odpočita od sumy 256 000Sk?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Didi20 Pozri príspevok
ano aj poistne za rok 2008, aby sme mohli vypočitať čzd a matu byť aj nezdanený zakl. dane??? Poistne sa odpočita od sumy 256 000Sk?
Napíšem Ti za chvíľu, ale sľúb, že sa to aj naučíš, nielen odpíšeš Máš tam len celkový príjem alebo spomenutý aj mesačný?
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

Takže sumu 256000sk dáme * poistné ?
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

ročné
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

celkový príjem
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

Poistne na tento rok je 13,4 % či je to viac?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Takže, ak je celkový príjem potom to vyzerá nasledovne:
Upozorňujem, že sumy budú skreslené o zaokrúhlenie, nakoľko v mesačnej mzde by bolo poistné ináč zaokrúhlené
a pracovníkovi zrážané preddavky na daň z príjmu. Ale vychádzam zo zadania:

príjem 256000,- SK
zdravotné poistenie /4%/ 10 240 mínis
sociálna poisťovňa /9,4%/ 24 064 mínus

ČZD 221 696
mínus nezdan. č. 98 496
mínus živ.poist. 12 000
ZD 111 200
daň 19 % 21 128

Takže daňová povinnosť 2008 je 21 128.

Sociálne predstavuje 1,4% nemocenské poistenie 4% starobné, 3% invalidné, 1% poistenie v nezamestnanosti.

Čomu nerozumieš sa opýtaj , lebo neznášam to aj u dcéry, ak len opíše a nerozumie presne tomu P.s. Poznám Vás mladých
Naposledy upravil evina : 13.01.09 at 11:41
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

ďakujem za pomoc už som to pochopila urobila som si viac príkladov a porovnala s prepočtom tým tvojím a vyšlo mi to. Som rada, že si mi pomohla
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Didi20 Pozri príspevok
ďakujem za pomoc už som to pochopila urobila som si viac príkladov a porovnala s prepočtom tým tvojím a vyšlo mi to. Som rada, že si mi pomohla
Dúfam, že zajtra hlásiš za jedna
0 0
Didi20 Didi20

Didi20 je offline (nepripojený) Didi20

dúfam, že to bude jednotka....ale myslím, že hej
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ako správne uviesť v daňovom priznaní
PP bol ukončený – zamestnávateľ neuhradil posledné 3 mesiace mzdu. Po ukončení pp ale poslal aj potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (k DP), kde boli uvedené všetky príjmy a odvody za 6 mesiacov ... aj keď v skutočnosti boli vyplatené len prvé 3 mesiace. Za tie ďalšie 3 mesiace ale bola neskôr vyplatená náhrada z garančného fondu.
Sumy samozrejme nesedia ...
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

uvádzajú sa naturálne príjmy do celkového príjmu v Potvrdení o zdan. mzde? Mne to program nerobí. Ale daň z toho príjmu je zahrnutá v celkovej zrazenej ročnej dani. Má to tak byť? Ďakujem.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Už som chybu napravil, .... narátava sa mi naturálny príjem aj do zdan. príjmov aj do daní....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Didi20 Pozri príspevok
dúfam, že to bude jednotka....ale myslím, že hej
Dúfam, že nie si doteraz po škole, keď nám nereferuješ, ako to dopadlo.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R Pozri príspevok
Ako správne uviesť v daňovom priznaní
PP bol ukončený – zamestnávateľ neuhradil posledné 3 mesiace mzdu. Po ukončení pp ale poslal aj potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (k DP), kde boli uvedené všetky príjmy a odvody za 6 mesiacov ... aj keď v skutočnosti boli vyplatené len prvé 3 mesiace. Za tie ďalšie 3 mesiace ale bola neskôr vyplatená náhrada z garančného fondu.
Sumy samozrejme nesedia ...
Ako je to prosím v tomto prípade. Je správne, že zamestnávateľ uviedol do potvrdenia aj mzdu, ktorú vlastne nevyplatil.

... A je možnosť požiadať terajšieho zamestnávateľa o ročné zučtovanie?
ďakujem
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Vie mi niekto pomôcť s takýmto prípadom: naša zamestnankyňa za rok 2008 odpracovala len obdobie od 01.01.2008 do 28.01.2008 potom bola až do konca júla 2008 PN a od augusta 2008 naďalej je na materskej. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ak jej to nemá ako vyrovnať? A mne osobne sa zdá, že ona by daňové priznanie nemusela podávať keďže jej príjmy za rok nedosiahli polovicu nezdaniteľnej časti (49 248,-). Ale na daňovom jej povedali, že aj materská sa považuje za príjem čo sa mne osobne nezdá. Vie niekto poradiť ako to vlastne je?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať